Αποστολέας Θέμα: Μπαγλαμας λευκα  (Αναγνώστηκε 3918 φορές)

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Μπαγλαμας λευκα
« στις: Ιούλιος 24, 2015, 12:34:23 μμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΦΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΤΡΑΧΟΡΔΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΟΥΝ ΤΑ ΛΟΥΣΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΩ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΟΥΚΙ ΑΠΟ ΛΕΥΚΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΗΛΟΤΕΡΟ ΞΥΛΟ ΓΙΑ ΣΚΑΦΟΣ ΑΛΛΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΣΚΑΦΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΝ ΜΠΑΓΛΑΜΑ ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΟ. ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΟΠΟΤΕ ΕΣΚΑΨΑ ΔΙΑΙΣΘΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ.ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΚΟΝΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ 35 ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ ΑΛΛΟ Η ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΩΣ ΕΧΕΙ;
 ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΙΝ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΜΙΚΡΑ.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Μπαγλαμας λευκα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 24, 2015, 08:05:15 μμ »
καλο είναι μωρε απλα αυτο ειναι πολυ μαλακο ξύλο και μπορει να παρει με τις τάσεις, καντο κλίμακα 34 να μην τραβάει πολυ και βαλτου μια 7αρα ταστιερα και λογικα θα ειναι κομπλε απλα θα σε δυσκολεψει στο παιξημο λογο μικρης κλιμακας, αν και ο σακαλης εχει κανει εναν μπαγλαμα 34 και δεν εχει μεγαλη διαφορα, επισης είδα οτι δεν εχεις κανει σκαλοπατι για να ερθει το καπακι φατσα με το μανικι οπότε καντο χωνευτο αν θες και να κατσει η ταστιερα απο πάνω.

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Μπαγλαμας λευκα
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2015, 08:40:52 μμ »
Το επομενο βημα ειναι να λεπτυνω λιγο το καραολο και το πλατος του μανικου στην πλευρα του σκαφους και να τριψω οπως ειπες για να κανω το καπακι χωνευτο.Το λυπαμαι το καπακι βεβαια γιατι το ειχα παρει για τον τζουρα που εφτιαξα αλλα δεν εφτανε στο μηκος. Το μπαγλαμαδακι θα δωθει στον ανιψιο μου που ειναι 3 οποτε δεν νομιζω να δυσκολευτει στο παιξιμο! Περισσοτερο στην κλιμακα με προβληματισε το οπτικο κομματι.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Μπαγλαμας λευκα
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 27, 2015, 11:05:52 μμ »
Τελειωσε το μπαγλαμαδκι με ταστιερα φιγουρα και καβαλαρη απο παντουκ και κλιμακα 34. Προσωπικα με δυσκολευει πολυ το αφησα και λογο ποιο χοντροκομενο γιατι φοβηθηκα την λευκα. Ηχο αυριο αν μπορεσω να παιξω κατι.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Μπαγλαμας λευκα
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 29, 2015, 07:27:51 πμ »
Και ο ηχος του δεν το εχω και τοσο αλλα κατι ακουγεται.


https://youtu.be/ow91_Weo9bc
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Μπαγλαμας λευκα
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 29, 2015, 07:59:10 πμ »
μια χαρά είναι ο ήχος (βρε λες ? λεύκα ?) - και πολύ γρήγορο σε βρίσκω!

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Μπαγλαμας λευκα
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 29, 2015, 11:48:08 πμ »
Γρηγορο; Εχω και σκαβω 20 μερες την λευκα που και να ηταν κανα σκληρο ξυλο θα πηγαινε 6μηνο! Δεν εδωσα προσοχη στην λεπτομερεια γιατι ηθελα να δω περισσοτερο την κατασκευη μπας και κανω καποτε κανενα με κανα ξυλο της προκοπης. Ειχα ξεκινησει παλιοτερα κανα δυο και τα παρατησα γιατι δεν το εχω με το σκαψιμο καθολου! Ηθελα να βουτηξω στα βαθια και ξεκινησα ενα τριχορδο εκει να δεις γελια με τις δουγες!!! Τελος και εμενα μου φανηκε σχετικα καλος ο ηχος αλλα δεν ξερω την διαρκεια της λευκας στον χρονο. Ειδωμεν.....
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Μπαγλαμας λευκα
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 29, 2015, 12:20:16 μμ »
24/7 είχες ένα ξύλο (όχι τελικώς διαμορφωμένο) και 27/7 είχες τελειωμένο όργανο... για μένα αυτή είναι διαστημική ταχύτητα  ;D

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Μπαγλαμας λευκα
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 29, 2015, 03:39:54 μμ »
ωραιος ο μαστορης, μια χαρα είναι και η μοστρα και ο ηχος, βγαλε 2-3 φωτογραφιες ακομα να το δουμε καλά με καμια πιο καλή κάμερα αν έχεις, αντε καλη αρχή στο επόμενο, μπραβο.

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Μπαγλαμας λευκα
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 29, 2015, 10:44:31 μμ »
Μολις το βαψω θα βγαλω καμια φωτο ακομα.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.472
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Μπαγλαμας λευκα
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 30, 2015, 01:25:24 πμ »
Έσκισες tsipis.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Μπαγλαμας λευκα
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 30, 2015, 07:59:46 πμ »
Το εργοστάσιο που το έχεις.......... {celebrate018} {celebrate018} {celebrate018} {celebrate018}
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Μπαγλαμας λευκα
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 30, 2015, 08:28:10 πμ »
Φιλε εχεις Π.Μ.  Ευχαριστω για τα καλα σας λογια
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

pikolo

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 389
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Μπαγλαμας λευκα
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:59:29 μμ »
Μου φαινεται εχεις βαλει πολυ ψηλα στο καραολο την ταστιερα κα ιστο πρςτο ταστο θα σε δυσκολευε3ι καφως θα βρισκεις στο καραολο....δν μπορω να στο περιγραψω ακριβως...

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Μπαγλαμας λευκα
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 30, 2015, 06:53:22 μμ »
Καταλαβα τι εννοεις εχει ηδη διαμορφωθει το καραολο για να βολευει. Αν το εβαζα ποιο χαμηλα θα γινοταν πιο μικρη η κλιμακα. Θα το δεις οταν τελειωσω τα βαψιματα τι εχω κανει.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ