Αποστολέας Θέμα: Νεος στο forum  (Αναγνώστηκε 2089 φορές)

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Νεος στο forum
« στις: Ιούνιος 11, 2015, 07:26:23 πμ »
Καλως σας βρηκα!ειμαι νεος στο forum και παρακολουθω της κατασκευες σας με ενδιαφερον.τωρα ειμαι στη φαση διαβασματος και ελπιζω συντομα να αρχισω να φτιαχνω και τα δικα μου οργανα.τωρα τα οργανα που εχω ειναι ενα μπουζουκι τετραχορδο το οποιο το βρηκα στα σκουπιδια σπασμενο και το εφτιαξε ενας φιλος οργανοποιος και μια ακουστικη epiphone που την βρηκα και αυτη στα σκουπιδια και την εφτιαξα και αυτην.δουλευω σε αποριμματοφορο και βρισκω διαφωρα.ελπιζω να μπορεσω να ερθω στην εκθεση και να σας γνωρισω και απο κοντα!!!!!

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Εσεις τι λετε?
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2019, 10:43:46 μμ »
Καλησπερα σε αυτο το τετραχορδο με κλιμακα 67 και ενωση στο 16 -17 ταστο  ο καβαλαρης εχει αποσταση απο την χορδιερα 11cm.το πρωτο καμαρι απεχει απο την ροζετα 2.5 cm το πρωτο   με το δευτερο καμαρι η αποσταση ειναι 3.5 και απο το δευτερο καμαρι μεχρι τον καβαλαρη αλλους 3.5 ποντους.αυτη τι στιγμη εβγαλα τα ταστα γιατι τραβαγε το μανικο προς τα πισω και θελω να τριψω λιγο την ταστιερα .τωρα μετα απο καιρο το μανικο εχει σταθεροποιοιθει.και ειμαι σε δηλημα να ανοιξω ολο το οργανο και να αλαξω μανικο ωστε η ενωση να γινη στο 18 ταστο και πισω απο το καβαλαρη να εχει μεγαλητερη αποσταση απο την χορδιερα και να παλεται καλυτερα το καπακι!!!   Τι λετε?

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Εσεις τι λετε?
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 16, 2019, 06:51:51 πμ »
να ανοιξω ολο το οργανο

και συ στο δρομο που χαραξ' ο πλιακωνης; ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Νεος στο forum
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 16, 2019, 08:02:08 πμ »
Στελιο καλημερα αν θα κανω το ιδιο με τον κωστα θα το ευχαριστηθω γιατι το μανικο πληρωθηκε για να αλαχτη επηδει το βρηκα σπασμενο 500 ευρω σε γνωστο οργανοποιο αλλα τελικα ειχε πιει παραπανω απο οσο επρεπε!!!!!!!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.547
Απ: Νεος στο forum
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 16, 2019, 09:37:29 πμ »
Γιώργο καλημέρα.


Κατανοητό τι θες να κάνεις αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα. Θέλεις να κερδίσεις 2 τάστα έξω από το σκάφος για ευκολία στο παίξιμο στις ψηλές, θες να δώσεις παραπάνω φωνή ή και τα δύο;
Βλέποντας το στη φωτογραφία ο καβαλάρης φαίνεται στη σωστή θέση. Επίσης αν δεν ανοίξεις να αλλάξεις καμάρωμα για να κερδίσεις 2 τάστα θα πρέπει η απόσταση καμαριού καβαλάρη να μειωθεί χοντρικά στο 1 με 1,5 εκατοστά πράγμα λάθος από ότι καταλαβαίνω.
Αν το θέμα σου είναι μόνο ο ήχος στη θέση θα δοκίμαζα να παίξω με το καβαλάρη (ελάφρωμα, πείραγμα το κόκκαλο, άλλο ξύλο κλπ). Αν δε έβρισκα άκρη και με αυτό μπορεί να δοκίμαζα να ελαφρώσω το καμάρι. Λογικά μπαίνει το χέρι μέσα από την τρύπα και με μικρό ροκανάκι να φάω λίγο το καμάρι.
Αν και με αυτά δεν ήμουν ευχαριστημένος μετά θα δοκίμαζα να κάνω επέμβαση ανοιχτής καρδιάς (συγνώμη ανοιχτού καπακιού)
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Νεος στο forum
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 16, 2019, 03:02:38 μμ »
εχει ετικετα αυτο το οργανο?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Νεος στο forum
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 16, 2019, 03:56:43 μμ »
Δημητρη θελω και τα δυο  .το σκαφος ειναι 37.5 cm και το παλομενο μερος ειναι μονο 11cm.δηλ λειπουν 1.5cm θα επρεπε να ειναι 12.5  .και το μανικο να μπαινει στο 18 ταστο.ο βασικος λογος ειναι οτι οργανο ειναι μουγκο και η απαντηση ειναι οτι ειναι φρεσκο το οργανο και θα ανοιξει.ο καιρος περασε και το οργανο εμεινε μουγκο.επισης το οργανο κολυμπαει στο βερνικη.Αυτο που σκεφτομαι ειναι να μειωσο την κλιμακα σε 66.5 και πλαναρω την ταστιερα να αλαξω τσαμπουκαδες και συμπληρωσω μισο ποντο στον πανω ζυγο με εβενο και να κερδισω ενα ποντο στην θεση του καβαλαρη και του ταστου.κωστα δεν θελω να πω το ονομα του οργανοποιου.Το μπουζουκι το βρηκα στα σκουπιδια με σπασμενο καραολο .το εδωσα στο αδερφο μου το πηγε για φτιαξιμο και πηρα το μπουζουκι με αλλο μανικο αλλο καπακι και φιγουρα .για να ανεβει το κοστος επισκευης.ενω επρεπε να κολυθει μονο το καραολο.τελως παντων αυτα πλεων δεν εχουν σημασια.

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Νεος στο forum
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 16, 2019, 09:12:02 μμ »
Εγώ επειδή το είδα το όργανο από κοντά θα είμαι λίγο αυστηρός αν και δεν έχει μεγάλη σημασία πλέον...Τα 500 € τα έφαγε ο τύπος και μπράβο του.!!!!!
ΑΛΛΑ.....
Το όργανο έχει πάνω λούστρο που χωρίς υπερβολή θα έβαφες άλλο ένα....
Το καράολο σχεδόν δεν έχει τριφτεί κι έχει ακόμα γρέζια της κορδέλας από τη διαμόρφωση κι έχει λουστραριστεί έτσι χαλαρά από πάνω.......
Το μάνικο ...γιατί από κει μάλλον ξεκίνησε το κακό...το έχει τουλάχιστον δύο εκατοστά κοντύτερο απ όσο θα έπρεπε...και σιγά μην το πετάξουμε και φτιάχνουμε άλλο...θα βάλουμε αυτό κι όπου μας βγουν μετά ένωση και καβαλάρης...
Τα καμάρια στο καπάκι που είδα βάζοντας μέσα πρόχειρα το χέρι όσο χωρούσε είναι σωστά. Ο καβαλάρης τώρα αφού έκανε κοντύτερο το μανίκι ο μάστορας και φέρνοντας την ταστιέρα πιο πίσω ....πάει κι αυτός πιο πίσω στη χορδιέρα....κι έχει αυξηθεί η απόστασή του από το καμάρι της φωνής...(αλλά πόσο δεν ξέρω...με επιφύλαξη αναφέρω πάνω από 2 εκατοστά απ το κανονικό).
Ο καβαλάρης αν προσέξει κάποιος θα δει ότι είναι τελείως δυσανάλογος στο μέγεθός του με το καπάκι....
Ακόμα και η τρύπα είναι πρόχειρη στην κατασκευή της και αυτό φαίνεται αμέσως.
Το σκάφος είναι ένα απλό σκαφάκι παραγωγής με 15 δούγες μάλλον από καρυδιά άβαφη αλλά μπορεί να γίνει όμορφο.
Είναι κρίμα πραγματικά, για δουλειά που αμφιβάλω αν είναι περισσότερη των δύο ημερών να παίρνει κάποιος 500 €  για κάτι που είναι τελείως λάθος. Ας πάρει και 1000 € αν το αξίζει, για κάτι που είναι σωστό . Και βέβαια ας πρόσεχε κι αυτός που τα έδωσε ...!!!!
Επί το έργον....εγώ ειλικρινά και μόνο για να μην βλέπω τις κακοτεχνίες και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι θα κρατούσα μόνο σκάφος...τίποτε άλλο...!!!!!
.....αααα και την ταστιέρα κράτα και άλλαξε τσαμπουκάδες..... ;)

Υ.Γ
Οι φωτό που έχει ανεβάσει ο φίλος geo δεν έχουν αποτυπώσει την πραγματικότητα ούτε κατά διάνοια....

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Νεος στο forum
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 16, 2019, 09:50:58 μμ »
Ο καβαλαρης μεχρι το καμαρι ειναι 3.5 cm.Και νομιζω οτι και το καπακι πρεπει να ειναι χοντρουλο!!!!!

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Νεος στο forum
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 21, 2019, 03:11:16 μμ »
Σημερα εβγαλα την ταστιερα.θα τρυψω ολο το οργανο θα μπει αλλη ταστιερα με αλλη κλιμακα. Και θα περαστη το καπακι γομολακα.εχει δουλεια ακομα.

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Νεος στο forum
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 21, 2019, 03:14:28 μμ »
Φωτο!!!!!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Νεος στο forum
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 21, 2019, 11:14:41 μμ »
Καλή επιτυχία φίλε geo. Έμαθα πήρες συμβουλές από τον "ΠΡΥΤΑΝΗ " ΖΑΡΚ....Άντε τελείωνε φίλε geo ...
ΚΩΣΤΑ ΖΑΡΚΑΔΑ καλό καλοκαίρι σου εύχομαι...ευχαριστώ για τα χαιρετίσματα, θα τα πούμε στην έκθεση.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Νεος στο forum
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 27, 2019, 09:14:04 μμ »
Καλή επιτυχία φίλε geo. Έμαθα πήρες συμβουλές από τον "ΠΡΥΤΑΝΗ " ΖΑΡΚ....Άντε τελείωνε φίλε geo ...
ΚΩΣΤΑ ΖΑΡΚΑΔΑ καλό καλοκαίρι σου εύχομαι...ευχαριστώ για τα χαιρετίσματα, θα τα πούμε στην έκθεση.

για να λεμε τα πραγματα οπως ειναι .................εγω του ειπα να μην ασχοληθει χρησιμοποιοντας αθλητικους ορους οπως.........11αδα που κερδιζει δεν την αλλαζουμε, αλλα ειπα και το εξης................ρε συ τι καθεσαι κι ασχολησαι?Φτιαξε ενα εξ αρχης.Δεν με ακουσε....................ελπιζω να παρει το αποτελεσμα που προσδοκει {music002}
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Νεος στο forum
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 27, 2019, 11:51:15 μμ »
Ευχαριστω κωστα το ελπιζω!!!!!

Tags: