Αποστολέας Θέμα: Πρώτη προσπάθεια κατασκευής τριχόρδου με σκάφος κολοκύθα  (Αναγνώστηκε 1360 φορές)

Ulysses628

• Newbie
  • *
Καλησπέρα σας!

Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά γιατι σίγουρα οι ερωτήσεις μου θα έχουν απαντηθεί σε κάποιο άλλο θέμα, αλλά μου ήταν δύσκολο να ψάξω
ανάμεσα σε τόσα πολλά μηνύματα.

Έχω μια ξερή κολοκύθα και σκέφτομαι να φτιάξω ένα τζουρά.

Σκέφτομαι το μήκος της χορδής να είναι κάπου στα 60 εκατοστά. (Ποιο είναι το ελάχιστο μήκος για να μπορώ να κουρδίζω στο μπουζουκίσιο Ρε-Λα-Ρε;)

Όπως το υπολογίζω θα χρειαστώ:
- μια φέτα έλατου (ή κέδρου) για καπάκι (όχι πολύ μεγάλη)
- έναν ντάκο, που πρέπει να προσαρμόσω μεταξύ σκάφους και μάνικου
-ένα 'σάντουιτς δυο ξύλων λογικά (μπορώ και μονοκόματο ένα ή θα σκευρώσει; ) για μάνικο.
-προαιρετικά κάποια ταστιέρα αλλά μπορεί και όχι αν ο τζουράς βγει πιο πολύ ταμπουράς.

Σκέφτομαι το μάνικο να είναι μονοκόματο και καράολο τύπου ταμπουρά. Θα περάσω δλδ ξύλινα κλειδιά ως στριφτάρια (θα παρω βιολιού).

Θα ήθελα να ρωτήσω τι ξύλα προτείνετε για τα διάφορα μέρη που αναφέρω και που θα μπορούσα να τα βρω, κατά προτίμηση στο κέντρο της Αθήνας. Θα προτιμούσα τις πιο οικονομικές εναλλακτικές. Δεν είμαι εντελώς αρχάριος. Καταλαβαίνω έννοιες όπως μαλακά ξύλα, σκληρά ξύλα, πυκνότητες κλπ. Επισης το όργανο το φαντάζομαι άταστο ή με μπερντέδες (θα ήθελα χάλκινους). Σκέφτομαι επισης η ένωση μάνικου και ντάκου να είναι τύπου ''Τ''.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άγγελος

kedros27(Χρήστος.Μ)

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
δες εδω Αγγελε

Tags: τζουρας