Αποστολέας Θέμα: Τζουραδάκος απο νεροκολοκύθα (αποτυχία)  (Αναγνώστηκε 2322 φορές)

sotiwako

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 14
Τζουραδάκος απο νεροκολοκύθα (αποτυχία)
« στις: Μάιος 07, 2015, 02:27:48 μμ »
Είπα κι εγώ να προσπαθήσω να φτιάξω ένα τζουραδάκο, αλλά τα έκανα μαντάρα. Μόλις τον τελείωσα και τον γρατζούνισα μου άρεσε παρα πολύ, αλλά ο ποπούλης του άρχισε να έρχεται προς τα επάνω απο την ένταση των χορδών. Συνειδητοποιώ οτι δεν ένωσα καλά το μανίκι με το "σώμα", προσπαθω με πατεντούλες να το βελτιώσω, αλλά το αποτέλεσμα έμεινε το ίδιο.
Το οργανάκι έχει κλίμακα 60cm, μανίκι και κεφάλι φλαμούρι και 2 κόντρες βέγγε, ταστιέρα έβενο και καπάκι κόντρα πλακέ σημύδας.
όλο σκέφτομαι να το κάνω κομμάτια και να παραμείνω στα cigar box που παραδόξως μου πάνε καλά, αλλά ήθελα να ασχοληθώ και κατασκευαστικά και παιχτικά με το τζουρά. Αν μπορεί κανεις να βοηθήσει έχει καλώς.

mixalhs1987

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 346
  • Αγαπημένο ξύλο: μουρια
  • Αριθμός κατασκευών: καμια
Απ: Τζουραδάκος απο νεροκολοκύθα (αποτυχία)
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 07, 2015, 03:02:27 μμ »
Καλησπερα!!
εγω βλεπω 2 πραγματα το πρωτο ειναι στον τακο που μπαινει στην ενωση σκαφους-μανικου
ειναι πολυ μικρος? δεν εχεις βαλει καθολου?
και το δευτερο ειναι στην κολανταζα οπου η κοντρα που ερχεται απο το μανικι ειναι κοντη
και θα ηθελε και μια ενυσχιση αριστερα και δεξια απο την κοντρα οπως εχεις βαλει την πατουρα αλλα να ηταν ενα σωμα με την κοντρα!

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Τζουραδάκος απο νεροκολοκύθα (αποτυχία)
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 07, 2015, 07:03:59 μμ »
η κόντρα στο χορδοδέτη δεν γίνεται έτσι.......το μανίκι το ίδιο φθάνει μέχρι το χορδοδέτη ...... με μειωμένη διατομή ίσως , αλλά μάνίκι - κόντρα πρέπει να είναι "ένα πράγμα" συνεχόμενο....

ετσί όπως το έκανες κοντράρεις τις τάσεις του χορδοδέτη για να μην πάνε στην κολοκύθα.....αλλά τις ροπές...(στροφή) ... του μανικιού την αφήνεις στο τάκο (δηλαδή στην έρμη την κολοκύθα)......

ο τάκος σε αυτές τις κατασκευές δεν "κρατάει" το μανίκι στη θέση του ........κρατάει την κολοκύθα στη θέση της....και δεν ζορίζεται ιδιαίτερα...
δες στο γλουγλου πως είναι φτιαγμένα τα αμερικάνικα μπάντζα....έτσι ακριβώς :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

αν ρουτάρεις ένα αυλάκι να ενσωματώσεις στο μανίκι , για 10-12 εκατοστά , την κόντρα ......και μετά να πηγαίνει στο χορδοδέτη....ίσως σωθεί...

...το μανίκι δηλαδή.... που φαίνεται καλοφτιαγμένο.....ή κολοκύθα παίζεται ....απο το πώς θα την ξεκολλήσεις....





ΤΑΔΕ ΕΦΗ BOULIS
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Τζουραδάκος απο νεροκολοκύθα (αποτυχία)
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 07, 2015, 10:31:33 μμ »
ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΠΟΛΛΑ ΚΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΠΟΝΗΡΟ......ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΟΜΩΣ 3-4
ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑΚΟ.
ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΧΟΡΔΙΕΡΑ ( ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΙΑΤΟΜΗ ΒΕΒΑΙΑ). ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΙ Ο ΜΠΟΥΛΗΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΣΚΑΦΟΣ. ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΥΛΩΣΕΙΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΟΛΟΚΥΘΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΦΤΙΑΧΝΩΝΤΑΣ ΤΑΚΟ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Τζουραδάκος απο νεροκολοκύθα (αποτυχία)
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 07, 2015, 11:42:06 μμ »
ότι σου είπα τα παιδιά από πάνω, απλά στο βάζω και σε φωτογραφία να το δεις.

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Τζουραδάκος απο νεροκολοκύθα (αποτυχία)
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 08, 2015, 01:12:43 πμ »
κρίμα γιατί βλέπω όμορφο χάραγμα τάστων...καλή συνέχεια στην επισκευή σου

sotiwako

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 14
Απ: Τζουραδάκος απο νεροκολοκύθα (αποτυχία)
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2015, 12:30:24 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Ελπίζω οτι θα το σώσω το οργανάκι. Δε μπορώ να καταλάβω τι σκεφτόμουν οταν το έφτιαχνα, γιατι ουσιαστικά δε διαφέρει απο τα σιγκαρ μπόξ. Να είστε καλά παλικάρια

Tags: