Αποστολέας Θέμα: μπουζουκι....  (Αναγνώστηκε 10807 φορές)

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
μπουζουκι....
« στις: Απρίλιος 02, 2011, 11:13:59 μμ »
Πως θα τα λουστραρουμε...????

vasvasilis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 152
Απ: μπουζουκι....
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 04, 2011, 01:28:32 πμ »
με μπάλα είναι ο σωστότερος  τρόπος. αναλυτική περιγραφή για το πώς γίνεται υπάρχει εδώ. http://www.milburnguitars.com/fpbannerframes.html

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: μπουζουκι....
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 04, 2011, 01:38:34 πμ »
Καλησπερα σε ολους....
Σκεφτομαι να παρω πιστολι αερος να λουστραρω τα οργανα για να εχουν καλυτερη εμφανιση.
Πειτε μου την γνωμη σας......!!!!

marathon

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Decorating Custom Guitars
Απ: μπουζουκι....
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 04, 2011, 02:31:28 μμ »
Καλησπερα σε ολους....
Σκεφτομαι να παρω πιστολι αερος να λουστραρω τα οργανα για να εχουν καλυτερη εμφανιση.
...και κομπρεσέρ, και χώρο για να ψεκάζεις και (πιθανόν) καταράκτη και βούρτσες...? Ένα πιστόλι από μόνο του, δεν κάνει πολλά πράγματα...Άσε που εάν δεν κάνεις πολλά όργανα, πιό φτηνά (από το να αγοράσεις όλον το εξοπλισμό) έρχεται ο εξειδικευμένος μάστορας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2011, 03:04:11 μμ από marathon »

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: μπουζουκι....
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 04, 2011, 07:40:34 μμ »
Φίλε georgesk μπορείς να πετύχεις εξαιρετικά αποτελέσματα στην εμφάνιση του οργάνου με το λουστράρισμα και χωρίς πιστόλι αέρος. Συμφωνώ με τον vasvasilis η τεχνική της μπάλας δίνει λαμπρά αποτελέσματα,χρειάζεται όμως να κάνεις αρκετή εξάσκηση. Τον μπαγλαμά που κατασκευάζω στο blog μου θα τον λουστράρω με την τεχνική French Polishing ,θα ανεβάσω και εδώ σχετικές πληροφορίες..ξεκίνα την εξάσκηση :)

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: μπουζουκι....
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 05, 2011, 04:25:20 μμ »
φιλε Sforzando προσπαθω με τα λουστρα μπαλας αλλα ακομα δεν τα εχω καταφερει....
Θα χαρω να παρω τις συμβουλες σου και να δω επιτελους ανα καλο αποτελεσμα,γι αυτο θα περιμενω με αγωνια!!!
Ευχαριστω.....!!!!

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: μπουζουκι....
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 05, 2011, 06:00:55 μμ »
Προσωπικά έμαθα να κάνω λούστρο γομαλάκας, από το site που έδωσε παραπάνω ο Βασίλης. Δηλαδή http://www.milburnguitars.com/fpbannerframes.html. Τα λέει αμερικάνικα. Δηλαδή πάρα πολύ αναλυτικά.
Σημείωση: Προσοχή γιατί από το συγκεκριμένο Link λείπει ένα κεφάλαιο το Leveling (Επιπεδοποίηση; Γυαλοχαρτάρισμα; Αποχαρτάρισμα; ) που για άγνωστο λόγο έχει παραληφθεί. Οι ίδιοι οργανοποιοί-συγγραφείς του άρθρου, έχουν ακόμα αναρτημένη την παλαιότερη δημοσίευσή τους που περιλαμβάνει και το εν λόγω κεφάλαιο http://www.milburnguitars.com/frenchpolish.html.

Εν πάσει περιπτώσει, το κείμενο είναι πλήρες και έχει ένα σωρό φωτογραφίες που διευκολύνει πάρα πολύ κάποιον αρχάριο (σαν και μένα). Πάρτε ένα κομμάτι καπάκι, μιά πλάτη από κιθάρα ή οποιοδήποτε άλλο ξύλο οργανοποιίας και εξασκηθείτε. Δεν θα πιστεύετε στα μάτια σας από το αποτέλεσμα.

Από τη μικρή μου πείρα, μερικά σημεία που θέλουν λίγη προσοχή είναι:

1) Θέλει λίγο πειραματισμό στην κατασκευή της μπάλας (muneca την αναφέρει το παραπάνω κείμενο). Έχει σημασία πόσο μεγάλη (ή μικρή) θα είναι η μπάλα  καθώς και το τι υλικό βάζουμε μέσα στην μπάλα (γιατί μπορεί να κρατά μέσα του μεγάλη ποσότητα υγρού και να μας δυσκολεύει). Για μένα το υλικό που δούλεψε καλύτερα ήταν ένα μικρό κομμάτι μάλλινης κάλτσας μέσα σε ένα κομμάτι (περίπου 8Χ8 εκατοστά) από πολυφορεμένη λευκή φανέλλα.

2) Θέλει υπομονή μέχρι να βρεί κανείς την κατάλληλη ποσότητα γομαλάκας και οινοπνεύματος που θα βάλει στην μπάλα του. Μερικοί για να είναι σίγουροι, χρησιμοποιούν σταγονόμετρο (νομίζω ότι μια τυπική αναλογία είναι 10 σταγόνες γομαλάκας και 5 οινοπνεύματος).

3) Το κείμενο προτείνει την χρησιμοποίηση αγνού ελαιολάδου για να γλυστρά η μπάλα. Το δούλεψα για λίγο αλλά έχω την αίσθηση ότι φεύγει πολύ δύσκολα στο τέλος. Έτσι χρησιμοποιώ παραφινέλαιο το οποίο φεύγει πολύ εύκολα. Σχεδόν στεγνώνει μόνο του. Προσοχή! Θέλει πάρα πολύ λίγο λάδι. Αφού φορτίσω την μπάλα με γομαλάκα και το σχετικό οινόπνευμα, ακουμπώ λίγο την άκρη του δαχτύλου μου σε ένα πιατάκι με παραφινέλαιο και το σκουπίζω πάνω στην μπάλα. Δηλαδή είναι αρκετή μια μικρή σταγόνα.

και βεβαίως .....
4) να μη σταματάμε να κουνάμε την μπάλα για όσο διάστημα αυτή είναι πάνω στο όργανο που λουστράρουμε, γιατί αλλοιώς θα κολλήσει και θα αφήσει σημάδια.  


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2011, 06:07:53 μμ από ΚαΠα »
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Niavent

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 26
Απ: μπουζουκι....
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 12, 2011, 03:35:47 πμ »
με μπάλα είναι ο σωστότερος  τρόπος. αναλυτική περιγραφή για το πώς γίνεται υπάρχει εδώ. http://www.milburnguitars.com/fpbannerframes.html

 Φιλε βασιλη θα διαφωνισω μαζι σου ως προς το"σωστοτερος τροπος".Μετα απο 2000 κατασκευες μπουζουκιων,τζουραδων και μπαγλαμαδων εχω να πω οτι ο σωστοτερος τροπος για το μπουζουκι ειναι βερνικια δυο συστατικων πολυουρεθανης.
 Σωστος και ο αλλος τροπος της γομολακας αλλα ενδικνυται περισσοτερο για το βιολι και οχι για το μπουζουκι η την κιθαρα.
 Αν βεβαια καποιος δεν εχει την υποδομη να ριξει βερνικια κανονικα με πιστολι τοτε υπαρχουν πολυ καλα βερνικια πινελου τα οποια ειναι τα πιο καταλληλα μετα απο τα βερνικια δυο συστατικων.
 

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: μπουζουκι....
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 12, 2011, 04:10:38 μμ »

 [Αν βεβαια καποιος δεν εχει την υποδομη να ριξει βερνικια κανονικα με πιστολι τοτε υπαρχουν πολυ καλα βερνικια πινελου τα οποια ειναι τα πιο καταλληλα μετα απο τα βερνικια δυο συστατικων.]

Γεια σου Παναγιωτη με τα ωραια σου.....!!!!
Πως γίνονται τα λουστρα με πινελο,μπορεις να μας βοηθήσεις....???
Ευχαριστω...

 

Νίκος Φρονιμόπουλος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Νίκος Φρονιμόπουλος
Απ: μπουζουκι....
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 14, 2011, 01:40:18 μμ »

 Σωστος και ο αλλος τροπος της γομολακας αλλα ενδικνυται περισσοτερο για το βιολι και οχι για το μπουζουκι η την κιθαρα.
 
 

Τα βερνίκια βιολιών που είναι, η περιέχουν γομαλάκα, χρησιμοποιήθηκαν μετά τον 17ο αι.
 Όλα τα παραδοσιακά βερνίκια αυτών των οργάνων, βασίζονται σε φόρμουλες που περιέχουν άλλες ρητίνες, εκτός από τη γομαλάκα (σανταράκα, μαστίχα, έλεμι, πρόπολη, κεχριμπάρι, βενζόη,δάμαρη,κοπάλη κ.α. ).

Τέλος τα συνθετικά βερνίκια, είναι όντως πιό ανθεκτικά και εύχρηστα και η χρήση τους κερδίζει διαρκώς έδαφος, δεν συνίστανται όμως καθόλου σε παραδοσιακά και χειροποίητα όργανα.

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: μπουζουκι....
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 08, 2011, 05:58:04 μμ »
   Μπορει να απεχω πολυ ακομα απο το σημειο που θα λουστραρω το οργανο αλλα αναρωτιεμαι ποια να ειναι τα σωστοτερα υλικα η τι πλεονεκτηματα εχει το Α απεναντι στο Β..;
 
   Οπως διαβασα τις αποψεις που διατυπωθηκαν παραπανω,ετσι λοιπον εχω διαβασει κατα καιρους αποψεις που λενε οτι η γομαλακα ειναι το ιδανικο για ενα μπουζουκι επειδη ειναι φυσικο δεν επηρρεαζει το ξυλο κλπ....μα απ την αλλη διαβασα απο καποιους οτι η γομαλακα ειναι ξεπερασμενη,καλλιστα μπορει να γινει χρηση συνθετικου βερνικιου οπου ειναι πιο ευχρηστο και ανθεκτικο απο τη γομαλακα σε ιδρωτα,ζεστη κ.ο.κ.
   Εχω διαβασει για χρηση αλλων φυσικων βερνικιων περα απο τη γομαλακα,που ειτε δινουν περισσοτερη γυαλαδα,ειτε κανουν πιο σκληρη κρουστα ειτε προστατευουν...ειτε...ειτε...!!!

   Τελικα ποια ειναι τα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα του καθε υλικου για λουστραρισμα μπουζουκιου;
   Μηπως στην τελικη το υλικο εχει να κανει με τις προτιμησεις και την τεχνοτροπια του καθε κατασκευαστη;

   Μπορει καποιος να μας διαφωτισει υπευθυνα;
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

dimitris_7

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 250
Απ: μπουζουκι....
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 13, 2011, 11:41:57 μμ »
καλησπερα..θα συμφωνησω με τον κυριο φρονιμοπουλο οτι τα φυσικα βερνικια ισως ειναι καλυτερα για χειροποιητα οργανα.βεβαια ειναι πιο δυσκολα στη χρηση και για να φτασεις σε ικανοποιητικο αποτελεσμα,θελει πολυ εμπειρια..και τα καινουργια βερνικια ομως,τα συγχρονα ,ειναι πιο ευκολοχρηστα,και κατα τη γνωμη μου πιο εντυπωσιακα απο θεμα εμφανισης..θα ηθελα ο κυριος 'νιαβεντ" να μας διαφωτησει ,πως γινεται βερνικωμα με πινελο,(με συγχρονα βερνικια εννοειται)οταν δεν εχεις τον καταληλο εξοπλισμο,και ποια διαδικασια ακολουθειται πριν και μετα ωστε να υπαρχει ικανοποιητικο αποτελεσμα.ευχαριστω

dimitris_7

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 250
Απ: μπουζουκι....
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 13, 2011, 11:59:26 μμ »
και ρωταω γιατι απο οτι ξερω,για παραδοσιακα οργανα ,εαν θελουμε βερνικωμα με συνθετικο βερνικι,η θα χρησιμοποιησουμε πιστολι ,η θα χρησιμοποιησουμε σπρευ,η θα το παμε σε εμπειρο μαστορα.βερνικωμα με πινελο μου φαινεται πολυ ιδιαιτερη τεχνικη,και ενδιαφερουσα αν ειχαμε πληροφοριες.ευχαριστω

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: μπουζουκι....
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 16, 2011, 03:19:32 μμ »
τελικα διαπιστωνω οτι γισ τον καθενα οτι εχει δοκιμασει ειναι και ο καλυτερος τροπος...ασχετο φυσικα απο την κουβεντουλα εδω αλλα απο δικια μου εμπειρια..σκοπος ειναι να δοκιιμαζει κανεις και τα λαθος γιατι οχι..???για να διαπιστωσει μονος του..και πανω απο ολα ειναι διαισθηση...και εδω ειμαστε ερασιτεχνες και οχι επαγγελματιες οργανοποιοι... ;) :D ;D
θα ελεγα οτι η παλια σχολη προτιμαει τα φυσικα λουστρα και η νεα τα συνθετικα.....
η χρυση τομη ειναι παντα η αληθεια...εκει εγω επικεντρωνω παντα....
πως να αναπνευσει ενα συνθετικο λουστρο οταν το εχεις πλακωσει 800 στρωματα ??? ;D

dimitris_7

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 250
Απ: μπουζουκι....
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 16, 2011, 07:46:10 μμ »
εγω δεν πιστευω δημητρη οτι ειναι θεμα σχολης..ειναι θεμα νοοτροπιας και ιδεολογιας..δε μπορω με τιποτε να αμφισβητησω ενα κατασκευαστη ,ο οποιος χρησιμποποιει φυσικα λουστρα..ειναι λογικο οτι "ταιριαζουν" καλυτερα,στα παραδοσιακα οργανα,και επιτρεπουν στο οργανο να αναπνει..ουτε και της νεας σχολης τον κατασκευαστη αμφισβητω.τα συνθετικα λουστρα ειναι πιο ευκολοχρηστα,και εντυπωσιακα..εμενα με ενδιαφερουν πιο πολυ οι τεχνικες.ετσι και αλλιως το θεμα "λουστραρισμα" ειναι ανεξαντλητο..με φυσικα βερνικια.με συνθετικα,με μπαλες,με σπρευ,με υδατοχρωματα..ατελειωτο σχολειο..γιαυτο και εδωσα βαση στο βερνικωμα με πινελο που ειπε ο κ."νιαβεντ".

Tags: