Αποστολέας Θέμα: κατασκευή βιολιού  (Αναγνώστηκε 3399 φορές)

Πάνος 77

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
κατασκευή βιολιού
« στις: Απρίλιος 15, 2014, 01:19:58 πμ »
Γεια χαρά σε όλους.
Θα ήθελα να ξεκινήσω να διαβάζω σχετικά με την κατασκευή βιολιού μιας και είναι κάτι που ονειρεύομαι να πετύχω κάποια στιγμή. Είναι ένα μεράκι να κατάφερνα κάποια στιγμή να παίξω με ένα δικό μου βιολί. Οι πληροφορίες που μπορεί κανείς να συλλέξει μέσω διαδικτύου είναι ελάχιστες δυστυχώς. Γι αυτό και η δημιουργία της σελίδας αυτής αξίζει πολλά συγχαρητήρια.
Ξεκινώντας λοιπόν από τα βασικά, αν κάποιος γνωρίζει και θέλει να με βοηθήσει ας μου προτείνει βιβλιογραφία - πηγές για αρχή και το πρακτικό μέρος θα ακολουθήσει φαντάζομαι..
Ευχαριστώ

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: κατασκευή βιολιού
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2014, 02:08:37 πμ »
Πανο καλωσορησες! Σου ευχομαι να πετυχεις καποια στιγμη το ονειρο σου! Όμως πληροφοριες γυρω από την κατασκευη του βιολιου, δεν θα βρεις και πολλες στο φορουμ, μιας και ελαχιστοι ασχολούνται εδώ μεσα με αυτό. Υπαρχουν όμως απειρες πληροφοριες στο διαδικτυο. Κανε ένα καλυτερο ψαξιμο και θα βρεις πολλα, από σχεδια μεχρι παχη, μεχρι και τεχνικες και βοηθητικες πατεντες γυρω από την κατασκευη του. Σε αντιθεση με τα παραδοσιακα οργανα οπου οι πληροφοριες είναι ελάχιστες εως και ανύπαρκτες. (με εξερεση το μπουζουκι)

Αχιλλέας

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Βαριέμαι το γυαλοχαρτάρισμα!
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: κατασκευή βιολιού
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2014, 09:17:31 πμ »
Πάνο δες κάποια free βιβλία εδώ.
http://www.craftsmanspace.com/free-books/musical-instruments-making-books.html

Αχιλλέας

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Βαριέμαι το γυαλοχαρτάρισμα!
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: κατασκευή βιολιού
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 15, 2014, 09:19:56 πμ »

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: κατασκευή βιολιού
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 16, 2014, 06:07:08 πμ »
http://torrentcrazy.com/torrent/4413241/old-luthier-books

...υποθέτοντας ότι το διαβάζεις το αγγλικό........
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

marconi060

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: κατασκευή βιολιού
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 16, 2014, 09:54:35 πμ »
Θα λυθούν πολλές αποριες σου σχετικα με την κατασκευη του βιολιου στον παρακατω συνδεσμο
http://makingtheviolin.com/

Πάνος 77

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: κατασκευή βιολιού
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 16, 2014, 10:44:59 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Θα χρησιμοποιήσω τα links που μου στείλατε. Εννοείται πως μόνο σε αγγλικό περίμενα να βρω κάτι, θα τα φρεσκάρω κιόλας.  :)
Θα την κάνω την προσπάθεια μου και θα χαρώ να μοιραστώ μαζί σας την όλη εμπειρία αν φυσικά σας χαροποιεί και σας.
Αν ωστόσο στην πορεία βρεθεί κάποια ακόμα πληροφορία ή κάποιος που έχει ασχοληθεί με το βιολί θα είμαι ανοιχτός σε κάθε επιπλέον βοήθεια.
Ευχαριστώ και πάλι.
:)

Μακρής Δημήτρης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
Απ: κατασκευή βιολιού
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 16, 2014, 01:12:06 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα! Παραθέτω ένα λινκ με πολλές φωτογραφίες από την κατασκευή του:
http://z11.invisionfree.com/Stringed_Instruments/index.php?showtopic=20
Πάντως το βιολί είναι ένα δύσκολο κατασκευαστικά όργανο και χρειάζονται πολλά εξειδικευμένα εργαλεία.. ξύστρες, παχύμετρα, κλπ..
Πάντως προτείνω η πρώτη προσπάθεια να είναι με φτηνά υλικά... πχ με απλό σφενδάμι για την πλάτη και τα πλαϊνά αλλά και το μπράτσο-κεφαλή...
Καλή επιτυχία στο ξεκίνημα... Το παν είναι το καλούπι!! Καλή συνέχεια!

Πάνος 77

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: κατασκευή βιολιού
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 18, 2014, 05:13:25 πμ »
Τα εργαλεία όντως με προβληματίζουν κυρίως για το κόστος τους. Για τα ξύλα δε, δεν το συζητώ, σίγουρα η πρώτη προσπάθεια θα γίνει με ό,τι φτηνότερο.

Tags: βιολί