Αποστολέας Θέμα: Ο ΒΙΑ.com παρουσιάζει το τζουρά του "το Bush(τ)ικο" βλήμα (Καλαμαριά,26-3-2003)  (Αναγνώστηκε 5023 φορές)

arhidamos

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά και όλα τα Ελληνικά αγριόξυλα!
  • Αριθμός κατασκευών: πάνω από 180
Ο ΒΙΑ.com παρουσιάζει το τζουρά του "το Bush(τι)κο βλήμα" (Καλαμαριά,26-3-2003)

Σταύρος Κοντοκώστας

• Full Member
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Χαχαχχαα! τι φτιαχνεις ρε ανθρωπε, μπραβο!!!!
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

Ramon

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ελια
  • Αριθμός κατασκευών: 11
Κυρ Αρχιδαμε επιτρεψτε μου να εκφρασω τον θαυμασμο μου  στην τεχνη και στο μερακι σας αλλα και στην κααριερα σας στα media!!!!
Keep on drumming.

arhidamos

• Jr. Member
  • **
Σας ευχαριστώ,συνάδερφοι!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
ΣΥΝΑΔΕΡΦΕ ( ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΑΜΑ ΕΡΘΩ ΕΠΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ,ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΝΑ ΜΕ ΦΑΣ ΣΤΗ ΜΑΠΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

arhidamos

• Jr. Member
  • **
Έλα συ,Ζαρκάδα,και σε φιλοξενώ και ένα μήνα!

Blekos Kerkyra

• Hero Member
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Συγχαρητηρια.....εχω παθει πλακα.

Τοση φαντασια....απο τα παντα φτιαχνετε οργανα!
Και οχι τιποτα....αυτο το bush-τικο και ωραιο σχημα εχει και ωραιο ηχο!
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Ανδρέου Δημ.

• Hero Member
    • Κατασκευες
Τρομερη εμπνευση!!!!!!!!!!!!
Συγχαρητηρια!!!!!!!!!

arhidamos

• Jr. Member
  • **
Σας ευχαριστώ όλους.Συνάδελφοι γράψτε,στο Internet,βαλαβάνης θανάσης και θα βγουν κάποια sites (προφίλ στο Facebook,Youtube κλπ).Μπείτε και δείτε!Αν δίπλα στο όνομα γράψετε και "μαλάκας",δε θα προλαβαίνετε!!!Και πάλι ευχαριστώ σας!!!
Υ.Γ. Αν και κάποιος φίλος μας,μου λέει:μη δημοσιεύεις "μυστήρια βίντεο και με Led-άκια.Θα σε κράξουν!!!

arhidamos

• Jr. Member
  • **
Απ: Πιο παλιό,αλλά δε ξέρω αν κοινοποιήθηκε!
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 08:40:02 μμ »
"Tα 29 led-άκια θα έχουν λειτουργικό ρόλο στην οργανοπαιξία.Η ιδέα ξεκίνησε το 2007!!! Κάτι λίγα μπαίνουν για ομορφιά και κάποια για "εφέ"!!Αύριο,με το καλό,τελειώνω μ΄αυτά! Φυτεύω μετά παξιμαδάκια,σε κάποιες θέσεις στη ταστιέρα (για οργανοπαικτικούς και πάλι λόγους),τη κολλάω και πάω για τελείωμα.Όταν τελειώσει,θα κάνω με μοντάζ μια ταινία (έχω 5 G ψηφιακό υλικό από τη κατασκευή!) θα τη δείτε και τότε τα λέμε.Υπομονή.Τι να πω κι εγώ?Το ξεκίνησα το μπουζούκι Φλεβάρη του 2007 και έχει περάσει μια 7-ετία! Γι αυτό ξεκίνησα και ένα τζουρά από αυγό στρουθοκαμήλου,μια και έχω να κάνω νέο όργανο,πάλι από το 2007.Ευχαριστώ πολύ.ΒΙΑ.com (που σημαίνει Β-αλαβάνης Ι-ωάννου Α-θανάσιος c-hemist o-rganopoios m-usician!!!.!!!).
Υ.Γ.1. Το μπουζούκι αυτό θα έχει πάνω του,όσα έχω σκεφτεί από το 1981 να κάνω.Μετά,"τέλος" η κατασκευή του μπουζουκιού. Όργανα δεν κάνω για να πουλήσω!Μόνο χαρίζω σε φίλους,που θα τα αξιοποιήσουν! Κατόπιν,έχω άλλα να τελειώσω όργανα που τα ξεκίνησα το 1986.Και πάντα έτοιμος για νέα...Μόλις μου έρθουν ιδέες!
Υ.Γ.2. Με το,εν λόγω,μπουζούκι θα κάνω όλα τα "κουρντίσματα" των παλιών και πολλά ακόμη,θα μετατρέπω τους πλάγιους ήχους της Βυζαντινής μουσικής σε κύριους (χωρίς να πειράζω κλειδιά!) και θα παίζω σε όλες τις τονικότητες,σαν να παίζω από βάση Re!
Υ.Γ.3. Ασχολούμαι και με τα θεωρητικά της μουσικής από το 1970. Καταγράφω παρτιτούρες τραγουδιών (ρεμπέτικων,παραδοσιακών και επιλεκτικά κάποιων "εντέχνων") από τις πιο παλιές,γνήσιες εκτελέσεις. Σε ένα Λα-Ούτι (10-χορδο όργανο),έχω δοκιμάσει 80 διαφορετικά κουρντίσματα για να παίζω σε δύο τονικότητες,που να διαφέρουν μια 4η ή 5η. Έπρεπε όμως,όχι μόνο να κουρντίζω αλλά και να αλλάζω χορδές! Βρήκα λύση.Πρέπει να δουλέψω.Προς το παρόν δουλεύω πάνω από 20 ώρες το 24-ωρο."
Είναι η απάντησή μου σε φίλους οργανοποιούς του διαδικτύου,που έχουν απορίες γι΄αυτά που κάνω!

arhidamos

• Jr. Member
  • **
Κανονίστε να βρεθούμε.Όχι για να παίξουμε ή να δείξουμε τα "όργανά"μας,αλλά για να μιλήσουμε! "Εν αρχή ην ο λόγος"!
Υ.Γ. Δε ξέρω ακόμη να δουλεύω το "site".To "δουλεύω" σα να είναι το F.B. ή το Y.T. !!!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
Κανονίστε να βρεθούμε.Όχι για να παίξουμε ή να δείξουμε τα "όργανά"μας,αλλά για να μιλήσουμε! "Εν αρχή ην ο λόγος"!

Πολύ καλή ιδέα. Καιρό το σκέφτομαι να προτείνω να βρεθούμε οι Θεσσαλονικείς (και λοιποί κοντινοί, ενδεχομένως), υπάρχει ανοιχτή πρόσκληση για το σπίτι μου  - μπορούμε και να το γκρεμίσουμε αν θέλετε, δεν μας ενοχλεί κανένας - αλλά είναι λίγο μακριά (προς Σουρωτή - όλοι οι υπόλοιποι απ' ό,τι ξέρω είναι Δυτικά ή ακόμα παραπέρα).  Βολεύει το Σάββατο πρωϊ / μεσημέρι για κανένα καφέ ή τσίπουρο κάπου στο κέντρο που θα κατέβω εκτάκτως ?

arhidamos

• Jr. Member
  • **
Κανόνισέ το λοιπόν και ειδοποίησέ με μήνυμα στο κινητό μου 6977353768,γιατί μπορεί να μη το δω στη Πύλη (λόγω δουλειάς).Ευχαριστώ και να είσαι καλά.

Πίκινος

• Jr. Member
  • **
    • Το ιστολόγιό μου
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: Όταν βγω στη σύνταξη, βλέπουμε...
Μπείτε και δείτε!Αν δίπλα στο όνομα γράψετε και "μαλάκας",δε θα προλαβαίνετε!!!Και πάλι ευχαριστώ σας!!!
Υ.Γ. Αν και κάποιος φίλος μας,μου λέει:μη δημοσιεύεις "μυστήρια βίντεο και με Led-άκια.Θα σε κράξουν!!!

Κάθε φορά που παίρνω φόρα να σε ξεχέσω (στην έχω φυλαγμένη για τον Αρχίδιαμο), βγάζεις κάτι τέτοια και με φρενάρεις!  ;D

Ωραία η σύλληψη, απρόσμενα καλός ήχος!
Το μουσικό κανάλι μου στο Σωληνάριο:

http://www.youtube.com/user/Pikinos

Sforzando

• Hero Member
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Μπράβο ρε μάγκα είσαι πολύ μπροστά!!!

Tags: