Αποστολέας Θέμα: Συνδέσεις και έλεγχος των leds,διακοπτών κ.α. εφέ,για το νέο μπουζούκι του ΒΙΑ  (Αναγνώστηκε 4202 φορές)

arhidamos

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά και όλα τα Ελληνικά αγριόξυλα!
  • Αριθμός κατασκευών: πάνω από 180
Συνδέσεις και έλεγχος των leds,διακοπτών κ.α."εφέ",για το νέο μπουζούκι του ΒΙΑ com (28-1-2014)

αποστολης τ

• Hero Member
καλε μου ανθρωπε αυτα τα πραγματα θα τα βαλεις πανω σε οργανο?

arhidamos

• Jr. Member
  • **

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
Ωραιο!
Το διαστημικο μπουζουκι του James T. Kirk στο σταρ-τρεκ...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ. ΠΙΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙΣ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

arhidamos

• Jr. Member
  • **
Ta 29 led-άκια θα έχουν λειτουργικό ρόλο στην οργανοπαιξία.Η ιδέα ξεκίνησε το 2007!!! Κάτι λίγα μπαίνουν για ομορφιά και κάποια για "εφέ"!!Αύριο,με το καλό,τελειώνω μ΄αυτά! Φυτεύω μετά παξιμαδάκια,σε κάποιες θέσεις στη ταστιέρα (για οργανοπαικτικούς και πάλι λόγους),τη κολλάω  και πάω για τελείωμα.Όταν τελειώσει,θα κάνω με μοντάζ μια ταινία (έχω 5 G ψηφιακό υλικό από τη κατασκευή!) θα τη δείτε και τότε τα λέμε.Υπομονή.Τι να πω κι εγώ?Το ξεκίνησα το μπουζούκι Φλεβάρη του 2007 και έχει περάσει μια 7-ετία! Γι αυτό ξεκίνησα και ένα τζουρά από αυγό στρουθοκαμήλου,μια και έχω να κάνω νέο όργανο,πάλι από το 2007.Ευχαριστώ πολύ.ΒΙΑ.com (που σημαίνει Β-αλαβάνης Ι-ωάννου Α-θανάσιος c-hemist o-rganopoios m-usician!!!.!!!).
Υ.Γ.1. Το μπουζούκι αυτό θα έχει πάνω του,όσα έχω σκεφτεί από το 1981 να κάνω.Μετά,"τέλος" η κατασκευή του μπουζουκιού. Όργανα δεν κάνω για να πουλήσω!Μόνο χαρίζω σε φίλους,που θα τα αξιοποιήσουν! Κατόπιν,έχω άλλα να τελειώσω όργανα που τα ξεκίνησα το 1986.Και πάντα έτοιμος για νέα...Μόλις μου έρθουν ιδέες!
Υ.Γ.2. Με το,εν λόγω,μπουζούκι θα κάνω όλα τα "κουρντίσματα" των παλιών και άλλα τόσα,θα μετατρέπω τους πλάγιους ήχους της Βυζαντινής μουσικής σε κύριους (χωρίς να πειράζω κλειδιά!) και θα παίζω σε όλες τις τονικότητες,σαν να παίζω από βάση Re!
Υ.Γ.3. Ασχολούμαι και με τα θεωρητικά της μουσικής από το 1970. Καταγράφω παρτιτούρες τραγουδιών (ρεμπέτικων,παραδοσιακών και επιλεκτικά κάποιων "εντέχνων") από τις πιο παλιές,γνήσιες εκτελέσεις. Σε ένα Λα-Ούτι (10-χορδο όργανο),έχω δοκιμάσει 80 διαφορετικά κουρντίσματα για να παίζω σε δύο τονικότητες,που να διαφέρουν μια 4η ή 5η. Έπρεπε όμως,όχι μόνο να κουρντίζω αλλά και να αλλάζω χορδές! Βρήκα λύση.Πρέπει να δουλέψω.Προς το παρόν δουλεύω πάνω από 20 ώρες το 24-ωρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2014, 10:38:17 μμ από arhidamos »

Κώστας Τρικάλης

• Hero Member
Γειά σου ρε Θανάση! Προχώρα ακάθετος χωρίς αντιπαροχές!

Σε περιμένουμε με τον Αδαμ στο Ηράκλειο  :)

Γιώργος Κατσίγιαννης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Μπραβο για την προσπαθεια και ευχομαι να βγουνε ολες οι ιδεες σου στο επακρο....περιμενουμε με αγωνια το αποτελεσμα !!!!

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!!

arhidamos

• Jr. Member
  • **
Ευχαριστώ,συνάδερφοι!!

BOULIS13

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
................ουουουου Α οουουουουυυυυ !!!!!  :-[ :-[ :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

arhidamos

• Jr. Member
  • **
Χαχαχα,χιχιχι,χοχοχο!!!

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
Εγω προτεινω Κ.Θαναση, το επομενο οργανακι, να ειναι αταστο...
ακου 80 διαφορετικα κουρδισματα!

(αληθεια γιατι τοσα πολλα; δεν καταλαβα καλα και αυτο με τις τονικοτητες, με διαφορα 4ης-5ης. δηλαδη για παραδειγμα απο Ντο+ να παιξεις το ιδιο κομματι σε Φα+ ή Σολ+; χωρις να αλλαξει η δαχτυλοθεσια; αν εννοειται αυτο, μπορειται απλα να κουρδισεται μια 2η μεγαλη ή 3η μικρη πανω, αν το επιτρεπουν οι τασεις των χορδων, και να βαλεται ενα καποταστο στο 3-4 διαστημα, αναλογα του κουρδισματος που κανατε...)

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

arhidamos

• Jr. Member
  • **
Άλλο το άταστα,άλλο τα κουρντίσματα και άλλο οι τονικότητητες!!! Αν μελετήσεις λίγο Παραδοσιακή,Ρεμπέτικη,Βυζαντινή,Χρύσανθο,Κηλταζανίδη,Καρά Σίμωνα,Ανατολική (που είναι Πυθαγορική.Αριστοξενική...)κ.α.π. θα σου λυθούν κάποιες απορίες.Άλλο το να κάνεις απλά συμβατικά όργανα.Με συναδερφικότητα,ΒΙΑ.com

arhidamos

• Jr. Member
  • **
Έχεις ακούσει το γιο του Μάρκου να ξεκουρντίζει τη μουργκάνα και να παίζει.Για σχοινί για άπλωμα μπουγάδας έκανε!Έχεις δει κλασικό κιθαρίστα να δίνει ρεσιτάλ και να κάνει την ΜΙ,ΡΕ ή και την ΛΑ,ΣΟΛ και να συνεχίζει αμέσως? Ξέρεις πόσα κουρντίσματα είχε το Αναγεννησιακό Λαούτο?

arhidamos

• Jr. Member
  • **
Και κάτι ακόμη.Γνωρίζεις από Φυσική και όλους τους νόμους για τις χορδές?

Tags: