Αποστολέας Θέμα: γεφυρα τυπου gibson  (Αναγνώστηκε 2600 φορές)

dimitrils

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
γεφυρα τυπου gibson
« στις: Ιανουάριος 04, 2014, 12:45:23 μμ »
καλησπερα παιδια, θελω να βαλω στην κιθαρα που φτιαχνω μια γεφυρα τυπου gibson (αυτη που εχει η junior) και παρατηρω οτι σε οσες κιθαρες την εχω δει, ειναι ... στραβα. Υπαρχει καποιος λογος που ειναι ετσι;

http://i195.photobucket.com/albums/z132/thestumble/52%20les%20paul/1.jpg

http://i4.photobucket.com/albums/y148/plexicrunch/56%20Les%20Paul%20Junior/IMG_7070.jpg

Γιάννης Ελευθεριάδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 311
  • Trial and error
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: γεφυρα τυπου gibson
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 04, 2014, 01:26:52 μμ »
Γεια σου δημήτρη,αυτό γίνεται για να έχουμε μεγαλύτερο μήκος χορδής στις πιο μπάσες χορδές σε σχέση με τις πιο πρίμες,η gibson το κάνει με την γέφυρα.Η fender βάζει τον τελευταίο μαγνήτη(προς την γέφυρα) λοξά,αλλά προς την πρίμα μεριά αν θυμάμαι καλά,ο καθένας ανάλογα τι θέλει να πετύχει.Δοκιμάζεις και βλέπεις ποιος ήχος σου ταιριάζει.
Αλλά μην δώσεις μεγάλη κλίση γιατί υπάρχει περίπτωση να μην περνάει η κάθε χορδή όπως πρέπει πάνω απ τον μαγνήτη(κάθε μαγνήτης έχει από πάνω 6 μεταλικά στοιχεία που το καθένα είναι για να πιάνει την κάθε χορδή)αν η χορδή δεν περνάει όπως πρέπει δεν θα έχεις ήχο από αυτή.
Ελπίζω να βοήθησα.

dimitrils

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
Απ: γεφυρα τυπου gibson
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2014, 01:39:57 μμ »
δηλαδη αν εχω το βαλω καθετα απο τις χορδες δεν θα εχω καποιο προβλημα; ουτε αν την βαλω λοξα;  ειναι τελειως στην επιλογη μου; δεν παιζει ρολο με το intonation; :)
(πολλες ερωτησεις    :-X)

Γιάννης Ελευθεριάδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 311
  • Trial and error
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: γεφυρα τυπου gibson
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 04, 2014, 02:57:28 μμ »
Σε αυτό με ακρίβεια δεν μπορώ να σου απαντήσω,λογικά παίζει και εκεί ρόλο,ίσως βοηθάει στην ρύθμιση που γίνεται μετά στην γέφυρα,η gibson το βάζει στραβά αλλά έχει συνήθως κλίμακα 24.75'' ενώ η fender έχει 25.5'' και το βάζει ίσια.Αλλά αν θες καλύτερα,πριν σημαδέψεις για να τρυπήσεις το που θα μπει η γέφυρα και ενώ έχεις βάλει την χορδιέρα(tailpiece) και έχεις κουρδίσει κανονικά,παίξε λίγο με την γέφυρα για να δεις σε πιο σημείο έχεις καλύτερο intonation,καλό θα ήταν τα βαγονάκια να είναι όλα στο κέντρο,μόλις βρεις ένα ικανοποιητικό σημείο,(με τις μικρότερς αποκλίσεις δλδ) σημαδεύεις και ύστερα τρυπάς.
Την γέφυρα πριν ξεκινήσεις να <<παίζεις>>φέρε την πρώτα να είναι κάθετη (ίσια) στην απόσταση που πρέπει,ανάλογα με την κλίμακα που έχεις χρησιμοποιήσει,και ύστερα με μικρές κινήσεις βρες που βολεύει πιο καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2014, 04:45:25 μμ από Γιάννης Ελευθεριάδης »

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: γεφυρα τυπου gibson
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 04, 2014, 04:06:00 μμ »
δηλαδη αν εχω το βαλω καθετα απο τις χορδες δεν θα εχω καποιο προβλημα; ουτε αν την βαλω λοξα;  ειναι τελειως στην επιλογη μου; δεν παιζει ρολο με το intonation; :)
(πολλες ερωτησεις    :-X)
παίζει και παραπαίζει ρόλο πως θα βάλεις τη γέφυρα γιατί σίγουρα θα έχεις θεμα στο intonation
Κάνε το ως εξής
Ρύθμισε όλα τα βαγονάκια στο κέντρο της ρύθμισης τους
Μέτρησε ακριβώς το μήκος χορδής σου πχ Gibson  24.75in ή 62,87 εκ. Απο το κόκαλο του καβαλάρη στο μεταλικό nut της γέφυρας  για τη χορδή Μι καντίνι. Μή  τη βάλεις κάθετα στη Μι μπάσο υπολόγισε και άλλα 5 χιλ παραπάνω , άρα θα μπεί λίγο λοξά.
Εφόσον ρύθμισες τα βαγονάκια στο κέντρο τώρα έχεις αρκετά περιθώρια για μικρορύθμιση μπρός πίσω ανάλογα στη χορδή.
Ο λόγος που δεν μπαίνει κάθετα ειναι οτι θα χρειαζότανε τα βαγονάκια να έχουν μεγάλα περιθώρια ρύθμισης και άρα θα χρειάζονταν οι γέφυρες να είναι πολύ φαρδιές τουλάχιστον το διπλάσιο απο ότι ειναι τώρα ;D

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: γεφυρα τυπου gibson
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 04, 2014, 11:09:01 μμ »
Δημητρη εαν εννοεις για την κιθαρα που φτιαχνεις (telecaster) πρεπει να προσεξεις καποια σημεια.
Η ταστιερα που πηρες τι κλιμακα εχει? 25,5 inch η 24,75.
Η γεφυρα που λες ειναι wraparound, δεν ειμαι συγουρος για το υψος αλλα μηπως χρειαστεις καποια κληση στο μπρατσο.
Καλη συνεχεια.

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: γεφυρα τυπου gibson
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 05, 2014, 12:08:49 πμ »
δηλαδη αν εχω το βαλω καθετα απο τις χορδες δεν θα εχω καποιο προβλημα; ουτε αν την βαλω λοξα;  ειναι τελειως στην επιλογη μου; δεν παιζει ρολο με το intonation; :)
(πολλες ερωτησεις    :-X)
Ρύθμισε όλα τα βαγονάκια στο κέντρο της ρύθμισης τους
Μέτρησε ακριβώς το μήκος χορδής σου πχ Gibson  24.75in ή 62,87 εκ. Απο το κόκαλο του καβαλάρη στο μεταλικό nut της γέφυρας  για τη χορδή Μι καντίνι. Μή  τη βάλεις κάθετα στη Μι μπάσο υπολόγισε και άλλα 5 χιλ παραπάνω , άρα θα μπεί λίγο λοξά.
γιατί στο "κέντρο της ρύθμισής τους" ;;;;

αφού το μήκος πραγματικής χορδής θα είναι πάντα μεγαλύτερο απο την θεωρητική αποσταση της κλίμακας...

τα βαγόνια τέρμα "έξω" (προς το nut) .... και ή Μι καντίνι πρέπει να μετράει ακριβώς την θεωρητική σκάλα..
(..άντε 1-2 μμ λιγότερο για τα ποδάρια του διαβόλου)
..μετά μόνο προς τα δεξιά θα πάει το βαγονάκι...
...για την Μι μπάσα συμφωνούμε.....5μμ πίσω....



κρατάω και μιά επιφύλαξη διότι είμαι στην τρίτη ρετσίνα...... :-[ :-[ :-[....δεξιά , αριστερά , πάνω, κάτω ...άντε βγάλε άκρη τώρα...
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: γεφυρα τυπου gibson
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 05, 2014, 12:56:46 πμ »
Κοιταξε φιλαρακι μπορείς να κανεις τρύπα 8-10 χιλ για τη βίδα της γέφυρας και να εισαι σίγουρος για την απόσταση?
Αρετσίνωτος ;D

dimitrils

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
Απ: γεφυρα τυπου gibson
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 05, 2014, 12:43:16 μμ »
ευχαριστω για τις απαντησεις!
Θανο νομιζω οτι εχεις δικιο για την κλιση (ποσες μοιρες πρεπει να ειναι αραγε;  ::) )
Η κλιμακα της ταστιερας μου ειναι 64.7

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: γεφυρα τυπου gibson
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 05, 2014, 01:25:42 μμ »

Tags: γεφυρα