Αποστολέας Θέμα: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013  (Αναγνώστηκε 11240 φορές)

Σταύρος Κοντοκώστας

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 11:12:31 μμ »
Nικο ευχαριστω. Ειναι ταινία συσκευασίας , η κλασικη καφε που κλεινουμε χαρτοκιβωτια κλπ.....
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 03:10:43 μμ »
Πολυ καλος!!!

Στην τελευταια φωτο εχεις τοποθετησει το πλαιναρι.Ωστοσο βλεπω πινεζες στο μπροστα μερος.Το εχεις καρφωσει στο καλουπι;

Αν ναι μετα πως καλυπτεις τις τρυπες;
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Σταύρος Κοντοκώστας

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 03:36:26 μμ »
Ναι δεν με βολευε να βαλω σφιχτηρες και καρφωσα απο πανω. Επισης σ εκεινο το σημειο το πλαίναρι μου ηταν πιο παχυ (περιπου 3.5mm) απο αλλα σημεια και μαλλον επρεπε το μερος αυτο να το βαλω προς τα πισω στη κολατζα. Βεβαια επειδη ειχε παραπανω παχος, με βοηθησε να το καρφωσω χωρις κανενα απροοπτο. Σκοπευω να τις στοκαρω με σκονη καρυδιας και κυανοκρυλικη, ειναι μικρες. Πιστευω να μη φαινονται....εντονα. Το ειδα απ τον συντοπίτη Ζαρκάδα:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2014, 03:51:54 μμ από Σταύρος Κοντοκώστας »
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

Σταύρος Κοντοκώστας

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 02:34:22 πμ »
Συνεχισα και τελειωσα το σκάφος του Μπουζουκιού. Πέρα απο την ελλειψη χρόνου και της θερμανσης στο εργαστήρι, είχα και άλλα απρόοπτα. Οταν κόλλησα τα παραπέτια, την νύκτα έπεσε το ταβάνι να μου χαλάσει το όργανο, αλλα ευτυχώς οι σοβάδες σκάσανε λίγα εκατοστά δίπλα απο το σκάφος, που ήταν εκεινη την ώρα στη μέγγενη.  Είπαμε περα απο χαρές εχει και τα απρόοπτα αυτη η τέχνη, αλλα όχι κι ετσι!  Θα το τρίψω, θα το ξεκαλουπώσω και θα ανεβασω φωτογραφίες τις επωμενες ημέρες. Μεχρι στιγμης είμαι ικανοποιημένος μιας και η εφαρμογή στις δουγιες είναι πολύ καλή, αλλα και η κολάτζα που την φοβόμουν έστρωσε πολύ καλα μετα απο πολυ κόπο. Δεκτή κάθε παρατηρηση και συμβουλή...

Μεσα στη βδομαδα θα φτιαξω καπάκι και μανίκι....

Δυο ερώτησεις:
1) Εχω κολλήσει όλο το σκαφος ακομη και τις δουγιες με titebond. Αν περασω εσωτερικα το σκαφος με γαζα και ψαροκολλα θα εχω καποιο προβλημα, υπαρχει καποιο κόλπο? Ρωταω γιατι στο πρωτο όργανο μου σήκωσαν οι δουγιες όταν περασα γαζα και κόλλα (βεβαια λόγω πρωτης κατασκευης τοτε οι δουγιες δεν είχαν και την καλυτερη επαφη). Προτείνετε κατι άλλο?

2) Απο κλειδιά καλής ποιότητας τι προτείνετε? Δεν εχω ιδέα. Επίσης όσον αφορα το ανοιγμα στις τρυπες του καράολου, είναι στάνταρ οι αποστασεις και τα μεγεθη? Σε άλλη αναρτηση του φόρουμ ελέγαν πως η αποσταση απο κέντρο σε κέντρο του κάθε πύρου της κλειδιέρας, είναι στανταρ. Ισχύει? Ρωταω για να κάνω τις τρύπες των κλειδιών πριν τα παραγγείλω...Επίσης αν ξερω τα κέντρα των πύρων που πεφτουν ακριβώς, το ανοιγμα των τρυπών θα μου  ειναι πιο ευκολο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2014, 03:20:51 πμ από Σταύρος Κοντοκώστας »
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 10:50:22 πμ »
ΕΠΕΣΕ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΩΡΕ ΣΥΝΤΟΠΙΤΗ? ΡΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ...........
ΠΑΝΩ Σ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ. ΝΑ ΓΑΖΩΣΕΙΣ ΜΕ ΨΑΡΟΚΚΟΛΑ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΩΡΑ ΠΡΙΝ ΤΡΙΨΕΙΣ Η ΞΥΣΕΙΣ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΨΑΧΝΟ ΣΤΙΣ ΔΟΥΓΙΕΣ. ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΧΑΡΤΟΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠ ΕΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΚΟΝΤΡΑ.
ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟ......ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ. ΕΧΟΥΝ ΜΙΚΡΟΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΜΑΡΚΑ ΣΕ ΜΑΡΚΑ.
ΑΓΟΡΑΣΕ ΑΚΡΙΒΑ Η ΦΤΗΝΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΡΥΠΑΝΙ ΣΤΟ ΚΑΡΑΟΛΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ.
ΕΛΑ ΤΑ ΛΕΜΕ.........
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Σταύρος Κοντοκώστας

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 02:00:51 μμ »
Γεια σου ρε Κωτσαρήή! Ωραιος, θα βαλω τις γαζες απο μεσα και μετα παλι στο καλουπι για τριψιμο απ εξω....
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 02:43:45 μμ »
ΟΧΙ ΡΕ ΣΤΑΥΡΟ...ΑΜΑ ΓΑΖΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟΥΠΙ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Σταύρος Κοντοκώστας

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 08:30:03 μμ »
Θελω να βαλω περιμετρικα στο σχεδιο της κολατζας  και τα παραπέτια ξύλινο λεπτό φιλέτο και δεν ξερω πως να το στεριωσω, ωστε να το κολλησω με ξυλόκολλα. Δοκίμασα με τις κλασικές καρφίτσες αλλα τίποτα. Χαρτοταινία δεν μου κανει, σηκωνεται. Εχω δει κατι καρφακια που λυγίζουν, αλλα που να βρω τετοια στη Λαμία...Κανενας αλλος τρόπος?
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 09:07:37 μμ »
Ω βρε Σταυρη, τωρα το ειδα!
τυχερος στην ατυχια σου, ευτυχως που δεν επεσε πιο κει, να πηγαινε στραφι ολος ο κοπος σου...
καλα τελειωματα τωρα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 09:27:32 μμ »
Θελω να βαλω περιμετρικα στο σχεδιο της κολατζας  και τα παραπέτια ξύλινο λεπτό φιλέτο και δεν ξερω πως να το στεριωσω, ωστε να το κολλησω με ξυλόκολλα. Δοκίμασα με τις κλασικές καρφίτσες αλλα τίποτα. Χαρτοταινία δεν μου κανει, σηκωνεται. Εχω δει κατι καρφακια που λυγίζουν, αλλα που να βρω τετοια στη Λαμία...Κανενας αλλος τρόπος?

Bάλε κυανοακρυλική , είναι η γνωστή κόλλα στιγμής , προτίμησε όμως τη gel  που είναι πολύ παχύρευστη και δεν τρέχει , στερέωσε τα φιλετάκια με καρφίτσες πίνακα ανακοινώσεων ,οι πολύ μικρές τρύπες που αφήνουν κλείνουν με ελάχιστο στόκο , πολλές φορές δεν τις κλείνω και καθόλου, κλείνουν όταν βάζω σίλλερ ,πριν τα βερνίκια.
Προσοχή κολλάει σε λίγα δευτερόλεπτα και δεν ξεκολλάει με τίποτε (αυτη τη δουλειά την κάνουμε με ελαστικά γάντια κολλάει πολυ εύκολα στα δάχτυλα η άτιμη...)
Κανε πρώτα μια δοκιμή σε δυο άσχετα ξυλάκια να δεις πώς συμπεριφέρεται και πράξε αναλόγως

Σταύρος Κοντοκώστας

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 10:54:41 μμ »
Στελιο σ ευχαριστω. Ναι ευτυχως τη γλίτωσα...
Νίκο σ ευχαριστω. Δεν εχω χρησιμοποιησει κυανοκρυλική gel. Θα το δοκιμάσω κάπου αλλου και μπορει να τα κολλήσω με αυτο το τρόπο.
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

παυλος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 692
    • http://trixordo.webnode.gr/
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,1
Απ: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 06:16:43 μμ »
δηλ οταν θα παιξει το οργανο τι θα γινει :) ???
Εγω και ο Ζοζέφ.

Σταύρος Κοντοκώστας

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 08:02:48 μμ »
Με αργους ρυθμους προχωραω την κατασκευη...

Χαρτωσα το σκάφος, με ένα καλό σουγιαδάκι  έσκαψα περιμετρικά της οπής την πατούρα για το φιλέτο , έβαλα το φιλέτο που δεν το χω στοκάρει ακομα, εφτιαξα και κόλλησα μια απλή φιγουρα.
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 08:55:23 μμ »
ΚΑΙ ΠΟΥ Ν ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΣΚΑΡΠΕΛΟ.......................ΕΥΓΕ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Ξεκινημα τρίχορδου- Δεκεμβρης 2013
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 08:56:43 μμ »
Σταυρο ωραία η φιγούρα για δωσε καμια πληροφορία, τι καπλαμάς είναι, το λουλούδι; ο σουγιάς ελβετικός;