Αποστολέας Θέμα: ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΤΖΟΥΡΑ  (Αναγνώστηκε 4192 φορές)

moytro

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΤΖΟΥΡΑ
« στις: Αύγουστος 08, 2011, 03:15:27 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ταστιέρα σε τζουρά που φτιάχνω, Μου τη στείλανε απο επώνυμο κατάστημα, χαραγμένη με κλίμακα 60cm και μήκος πραγματικό της ταστιέρας 44cm! ενώ διευκρίνησα οτι είναι για τζουρά.
 Πρώτον. μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή? φτάνει μέχρι την αρχή του σκάφους-καπακιού δέν καβαλάει το καπάκι και τον τάκο,παρα μόνο 1cm. Είναι κοντή,επηρεάζει αυτό την σταθερότητα του μπράτσου?? Να την τοποθετήσω ή άλλη?
Δεύτερον. Υπάρχει ταστιέρα για τζουρά κομμένη στους 44 πόντους? και όταν του λέω κλίμακα 60cm είναι δυνατόν επαγγελματίας να στείλει τόσο κοντή? ο τζουράς μου είναι 25cm μήκος, 18cm πλάτος. νομίζω είναι ο μέσος όρος για τζουρά. Με τη ''λογική'' του ο καβαλάρης θα πρέπει να μπεί σχεδόν στη χορδιέρα!!
 Θα είμαι παράλογος αν ζητήσω αλλάγη με δικά του όλα τα μεταφορικά??

Ανδρέου Δημ.

• Hero Member
    • Κατασκευες
Απ: ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΤΖΟΥΡΑ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 08, 2011, 05:44:00 μμ »
Μετρησα την ταστιερα του τζουρα μου και ειναι 50,5cm με κλιμακα 60cm
Αυτη που σου εστειλε ειναι οντως κοντη αλλα πρεπει να ελεγξεις τα χαραγματα αν ειναι σωστα!
Μετρησε το 12 ταστο αν ειναι 30cm τοτε ειναι 60cm η κλιμακα!

Υποθετικα πιστευω πρεπει να εχεις τον καβαλαρη 8 ποντους περιπου απο τη χορδιερα!
Αν τον εχεις πιο πολυ απο 8 μπορεις να τον γυρισεις λιγο πιο πισω στα 7,5 και να κερδισεις λιγο παραπανω να παταει η ταστιερα! Δεν ξερω αν εχει προβλημα ο τακος. Αν σου πουν οτι εχει προβλημα τοτε να του ζητησεις να στην αλλαξει!

Vagges2010

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2011, 06:28:14 μμ »
Στον δικό μου τζουρά με κλίμακα 55 εκ. η ταστιέρα είναι 45,5 εκ. και φθάνει μέχρι την αρχή της τρύπας.  Μάλλον λάθος έχει γίνει στην δική σου.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

moytro

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 08, 2011, 10:21:16 μμ »
Τα χαράγματα είναι σωστά, και η πλησιέστερη απόσταση του καβαλάρη στη χορδιέρα είναι 8cm (απο 9 που τον είχα κανονικά). έτσι εξοικονομώ άλλον ένα πόντο
και η ταστιέρα πατάει 2cm.περισσότερο δέ γίνεται.
 Νομίζω θα τη στείλω πίσω για αλλαγή..

να και η φώτο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2011, 10:27:50 μμ από moytro »

Tags: