Αποστολέας Θέμα: Στον ξυλουργό ή μόνοι μας???  (Αναγνώστηκε 7159 φορές)

Σταύρος Κοντοκώστας

• Full Member
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Στον ξυλουργό ή μόνοι μας???
« στις: Ιούλιος 16, 2011, 02:51:11 πμ »
Ειμαι νέος στην οργανοποιία και ακομη δεν γνωριζω καποια βασικα πραματα. Θελω να ρωτήσω πρωτον για το πως ενώνουμε τα δυο φύλλα(σανίδια) του έλατου για να σχηματισουμε το καπακι στο μπουζούκι. Δευτερον το χήμα "χελιδονοουρα" στην ενωση μανικου-καραολου ή το τραπέζιο σχήμα στην ενωση μανικου-σκαφους, τα φτιαχνουμε σε καποιο ξυλουργείο ή μονοι μας? αυτο πως γίνεται? Τρίτον για την κατασκευη του μανικου με διαφορετικα ξυλα(σαντουιτς), κολλαμε μονοι μας τα ξυλα ή παμε σε καποιο ξυλουργείο για πλανισμα,κολημα κ.α.?  Ας αναφερετε και τα εργαλεια που χρειάζονται  κατα την προσωπικη εργασια.
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

Ανδρέου Δημ.

• Hero Member
    • Κατασκευες
Απ: Στον ξυλουργό ή μόνοι μας???
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 16, 2011, 08:43:27 πμ »
Για την χελιδονοουρα εχω βρει ενα τροπο με οδηγο!
http://bouzoukimaker.blogspot.com/2011/02/blog-post.html

Μπορεις να την κανεις και με πριονι απλο!!

Το καπακι το κολαω ετσι!
http://bouzoukimaker.blogspot.com/2010/05/2.html

Μπορεις να κανεις κατι απλο! Αφου εχεις ταιριαξει τα δυο κομματια να τα ακουμπησεις  σε μια
ισια και λεια επιφανεια και να βαλεις καρφακια αριστερα και δεξια και να τα καρφωσεις με τετοιο τροπο ωστε το καπακι στην ενωση να ειναι ελαφρα ανασηκωμενο και κατοπιν να το πιεσεις στο κεντρο και να σφιξει και να κουμπωσει!  Απο πανω βαλε χαρτοταινια και ενα βαρος!
Απο την κατω μερια προσεξε μην κολησει το καπακι εκει που ακουμπαει!
Μπορεις να βαλεις αντικολητικο χαρτι!

Για το μανικι χρειαζεσαι πλανη!

chris

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 16, 2011, 08:49:37 πμ »
Καλοσώρησες φίλε Σταύρο στό φόρουμ καί στό μαγικό κόζμο τής οργανοποιείας διά μέσου τού φόρουμ θά πάρεις πολές ιδέες καί πρακτικές γιά νά συνεχίσης. Πρώτα πρώτα γιά νά ασχολιθής μαυτό τό άθλημα θά πρέπει νά έχης τόν ανάλογο χώρο εργασείας καί γιά νά τοποθετήσης τά εργαλεία σου τά οποία δέν είναι καί λίγα. ¨Αν έχεις τόν ανάλογο χώρο τότε γιά νά αρχίσης θά χρειαστής κορδέλα , πλάνη, ρούτερ .ντρέμελ, τριβείο καί ορισμένα χειροεργαλεία πού δέν είναι καί λίγα. Γιά όλα αυτά γιά νά κάνης τήν αρχή καί άν τά πάρης καί λίγο τής προκωπής θά πρέπει νά βάλης βαθειά τό χέρη στήν τσέπη μέ περίπου  2000 χιλιαρικάκια. Αφού τά πάρης όλα αυτά πού περιγράφω  γιά αρχή μετά θά μπορείς νά τά κάνεις όλα μόνο σου καί νά μήν υποχρεώνεσε σέ κανένα. Τώρα εάν δέν μπορείς αυτά πού σού περιγράφω νά τά κάνης γιά διάφορους λόγους καί έχης μεράκι θά αγοράσης ένα έτοιμο κίτ μπουζουκιού μέ περίπου 3 -4 κατοστάρικα καί μέ λίγα φθηνά εργαλεία πού χρειάζονται θά τό συναρμολογήσης εσύ. μετά βλέποντας καί κάνωντας. μπές σέ αυτή τήν διευθηνση  καί θά πάρης πολές ιδαίες γιά τό κάθε τί   http://bouzoukimaker.blogspot.com/  Γιά τήν ώρα αυτά καί ότι πληροφορία χρειαστείς μέσα από τό φόρουμ θά τήν βρείς

yiannis

• Administrator
  • Hero Member
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 16, 2011, 09:44:32 πμ »
Γεια σου Σταυρο και απο εμενα.
Στον δεύτερο τρόπο που σου λέει ο Δημήτρης τον οποίο χρησιμοποιώ και εγώ έχω ένα σχέδιο για να καταλάβεις την λογική του.Στην κόλληση χρειάζεσαι ένα κομμάτι ξύλο ή οτι έχεις περίπου 6mm ύψοςμέχρι να σταθεροποιήσεις τα δύο σου κομμάτια με τα καρφιά.
Καλές κατασκευές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2011, 02:58:24 μμ από yiannis »

chris

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 16, 2011, 07:16:07 μμ »
Αυτός ο τρόπος κολήματος καπακιού κατά τήν γνώμη μου είναι ο καλύτερος καί ευκολότερος καί χωρίς προβλήματα προσωχή μόνο νά εφάπτονται καλα τά κομάτια πρίν κοληθούν.Αυτό θά τό διαπιστόσουμε κοιτάζοντας τα στό φώς αφού ενώσουμαι τά δυό κομάτια νά μήν περνάει τό φώς από τήν ένωση. Αν περνάει τό φώς τότε θά πρέπει νά τά στρώσουμε μέ ψιλό γιαλόχαρτο μέχρι πού θά χαθή τό φώς

dimitris_7

• Sr. Member
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 16, 2011, 08:27:35 μμ »
εγω φιλε διαφωνω οτι με το κιτ θελεις λιγοτερα εργαλεια..τα ιδια εργαλεια θελεις με το να φτιαξεις ενα οργανο μονος σου..το μονο πλεονεκτημα του κιτ ,επειδη εχει πολλες ατελειες, ειναι οτι εχει ετοιμο σκαφος(ο θεος να το κανει ετοιμο) και οτι βλεπεις καποια σημεια "επαγγελματικα" ωστε στο μελλον να φτιαξεις κατι καλυτερο μονος σου..τα σημεια αυτα ειναι η ενωση μπρατσου σκαφους,το κουρδισμα του καπακιου εαν υπαρχει και μερικα αλλα..στην ουσια καποιες τεχνικες πληροφοριες δινει το κιτ και τιποτε παραπανω..τα εργαλεια που χρειαζεσαι για να το τελειοποιησεις ειναι τα ιδια

Σταύρος Κοντοκώστας

• Full Member
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 17, 2011, 05:58:38 μμ »
Eυχαριστώ για τις απαντησεις σας, ειναι πολυ κατατοπιστικες. Δεν θελω να ξεκινησω με "κιτ" γιατι θελω να πειραματιστω στη συνεχεια με δικες μου αναλογιες και σχηματα,αλλα πιστευω διαφορετικη θα ναι η ικανοποιηση αν αρχισω απ την αρχη δουγα-δουγα...ερασιτεχνες ειμαστε ετσι κι αλλιως!Τωρα εργαλεια θα ξεκινησω να περνω σιγα σιγα,οσο επιτρεπουν τα οικονομικα. Ειμαι τυχερος γιατι μενω σε αγροτικη περιοχη και ετσι υπαρχει χωρος αλλα και καποια εργαλεια οπως πλανες,σεγες,μεγκενη,τρυπανια κ.α. ,τα εχει ο θειος μου που ειναι μερακλης με μαστωρέματα και ξυλοκατασκευες...

dimitris_7

• Sr. Member
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 17, 2011, 07:42:03 μμ »
το βασικοτερο αυτο ειναι φιλε μου. να υπαρχει χωρος,να μπορεις να κανεις δουλεια ανετα, χωρις να σε ζαλιζουν οτι ενοχλουν οι σκονες και ο θορυβος,παγκος,εργαλεια,μηχανηματα θα τα αποκτησεις σιγα σιγα ,βλεποντας απο τις απαιτησεις της κατασκευης,,καλη αρχη ευχομαι!!!

Σταύρος Κοντοκώστας

• Full Member
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 19, 2011, 10:49:59 πμ »
Αν γνωριζει καποιος καποια μεθοδο για να κανουμε την ενωση μανικιου-καράολου ας την παραθέσει...Πως κοβουμε τα Ξύλα και πως δημιουργουμε το "αρσενικο-θηλυκο" στην ενωση?

chris

• Hero Member
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 19, 2011, 03:40:40 μμ »

Ανδρέου Δημ.

• Hero Member
    • Κατασκευες
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 19, 2011, 04:31:16 μμ »
Σταυρο δεν ειναι αρσενικο θηλυκο!
Στο μανικι γινεται ενα κοψιμο και δημιουργειται καποια κλιση οπου εκει επανω
κολιεται το καραολο και απο πανω απο αυτα η ταστιερα!

Ειχα κανει ενα σκιτσο οταν ξεκιναγα τις κατασκευες
http://1.bp.blogspot.com/_bH8tGWBmG8g/Sj6dXHXoEXI/AAAAAAAAAE8/-LFvBbYPv6I/s1600-h/%C3%8E%C2%BA%C3%8E%C2%B1%C3%8F%EF%BF%BD%C3%8E%C2%B1%C3%8E%C2%BF%C3%8F%E2%80%A6%C3%8E%C2%BB%C3%8E%C2%BF+%C3%8E%C2%BA%C3%8E%C2%B1%C3%8E%C2%B9+%C3%8E%C2%BC%C3%8E%C2%B1%C3%8E%C2%BD%C3%8E%C2%B9%C3%8E%C2%BA%C3%8E%C2%B9++1.bmp

Μπορεις επισης να δεις μια αναρτηση απο τον πρωτο μπαγλαμα που εκανα
που φαινεται με φωτο ακριβως πως γινεται η ενωση!

http://bouzoukimaker.blogspot.com/2009/06/k_21.html

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2011, 04:34:00 μμ από Ανδρέου Δημ. »

Tags: