Αποστολέας Θέμα: η πρωτη Κατασκευη κλασσικης κιθαρας  (Αναγνώστηκε 9244 φορές)

yiannis

• Administrator
  • Hero Member
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: η πρωτη Κατασκευη κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 18, 2011, 08:17:50 μμ »
Μπράβο ρε Νικο!
Αν αυτή ακούγεται έτσι με τα ξύλα που χρησιμοποίησες, φαντάσου η επόμενη με τα υλικά απο Ισπανία...

ΝΙΚΟΣ

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 18, 2011, 09:09:49 μμ »
ευχαριστω γιαννη!!! για τα ξυλα που εβαλα παλι καλα.... βεβαια εχει γλυκο ηχο...αλλα ειναι λιγο μουντι,σαν να μην εχει πολλα πριμα.στα ψηλα......!!!ετσι μου φενεται..!

vasvasilis

• Full Member
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 19, 2011, 01:52:55 πμ »
Φίλε Νίκο δεν νομίζω να γέλασε κανείς με την κιθάρα σου.
και μόνο το γεγονός ότι ολοκλήρωσες ένα όργανο και το έκανες να βγάλει ήχο αξίζει πολλά συγχαρητήρια.
Θα μου επιτρέψεις όμως ορισμένες παρατηρήσεις- προτροπές χωρίς αυτό να μειώνει καθόλου την δουλειά που έκανες. Το καπάκι ως γνωστόν είναι ο ενισχυτής των μεσαίων και υψηλών συχνοτήτων (περίπου πάνω από τα 200 hz). Στη φωτό με το καπάκι φαίνεται ότι οι τρείς ράβδοι που έβαλες έχουν πολύ μεγάλο πάχος. με τέτοια ενίσχυση το καπάκι είναι μπλοκαρισμένο και δεν είναι δυνατόν να αποδώσει καλά στα πρίμα. Δεν ξέρω βέβαια και τί πάχος έχει το καπάκι σου. Για την επόμενη κιθάρα σου θα συνιστούσα τα εξής. Να χρησιμοποιήσεις περισσότερες ράβδους (πχ. η βεντάλια με τις επτά ράβδους του Torres) με πλάτος 0,5 χλ. και max ύψος λίγο πιο πάνω από την γέφυρα από 0,6 χλ. για την κεντρική και να πέσει στα 0,4 για τις ακριανές. το δε πάχος του καπακιού να είναι 2,2 χλ. στην περιοχή της γέφυρας και 1,8 χλ. στην περιφέρεια.
Κάτι άλλο που παρατηρώ είναι ότι έχεις μεγάλη γωνία στην κλήση της κεφαλής με το μπράτσο. 12~13 μοίρες είναι αρκετές.
Η ενίσχυση του μπράτσου στο video είναι ξύλο έβενος και όχι μεταλλική ράβδος.
Είμαι σίγουρος ότι η επόμενη κιθάρα σου θα είναι πολύ καλύτερη από την πρώτη και αυτό δεν θα οφείλεται στα <καλύτερα> ξύλα που έχεις αλλά στο μεράκι σου και στην εμπειρία που απέκτησες από την πρώτη σου κατασκευή.. 

ΝΙΚΟΣ

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 19, 2011, 10:36:30 πμ »
ευχαριστω πολυ κυριε βασιλη για την πολυτιμη βοηθεια σας.εχετε δικιο σε ολα αυτα που ειπατε και θα προσπαθησω να τα διορθωσω.το παχος του καπακιου ειναι 4 χιλ. στην επομενη θα προσπαθησω να χρησιμοποιησω τις διαστασεις που μου ειπατε....!!!!και παλι ευχαριστω!!!!!