Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή μπαγλαμά με ντούγες  (Αναγνώστηκε 3905 φορές)

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Κατασκευή μπαγλαμά με ντούγες
« στις: Ιούλιος 24, 2011, 02:47:50 πμ »
 Σας παρουσιάζω κι'εγώ, το μπαγλαμά που έφτιαξα με ντούγες, τον οποίο ξεκίνησα τον Φλεβάρη του 2007 και ολοκλήρωσα το Σεπτέμβρη του 2010! Είναι το δεύτερο όργανο που κάνω μετά απο ένα σκαφτό μπαγλαμά παλιότερα.  Ξεκίνησα τότε ψάχνοντας στο internet, για κατασκευή κιθάρας που με ενδιέφερε, και κατέληξα στην κατασκευή ενός μπαγλαμά,σαν πιό εύκολη κατασκευή όπως νόμιζα τότε.. ;D
 Τελείωσε τελικά, με πολλές πατέντες, αλλαγές σχεδίων,και προβληματάκια με βασικότερο την κακή απόδοση τις μπουργκάνας.
Παραθέτω  video με φωτογραφίες της κατασκευής και ήχο απο το όργανο ( ο Θωμάς ''εκτελέστηκε''  ;D καθότι αρχάριος στον μπαγλαμά..)
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΠΑΓΛΑΜΑ ΜΕ ΝΤΟΥΓΕΣ


Σκάφος: παλίσανδρος 2mm, κόλλα:ατλακόλ παντού!, μανίκι: μαόνι με κόντρα βέγκε, καπάκι: έλατο. βερνίκι: γομαλάκα







**παραθέτω επίσης συνημμένο κι ένα ηχητικό, μήπως μπορεί κανείς να εντοπίσει το λόγο που παίζει χάλια στα μπάσα,υποψιάζομαι την κόλλα.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2011, 02:57:42 πμ από moytro »

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά με ντούγες
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 24, 2011, 12:08:20 μμ »
Φίλε moytro. Τα συγχαρητήριά μου. Προσωπικά ο μπαγλαμάς σου μου αρέσει και εμφανισιακά και ηχητικά. Ακόμη περισσότερο γιατί είναι ο πρώτος που φτιάχνεις με ντούγιες. Βλέπω όμως ότι γενικώς υπάρχει φόβος με το στόλισμα των οργάνων. Θα μου πεις ότι αυτό που προέχει είναι ο ήχος ενός οργάνου. Ναι συμφωνώ αλλά το στόλισμα είναι πιστεύω το αλατοπίπερο της υπόθεσης. Επομένως μη φοβάσαι να επιχειρήσεις και ας χαλάσεις στην αρχή υλικά. Κι εγώ έχω χαλάσει αρκετά υλικά, αλλά είναι τόσο συναρπάστικό το κομμάτι αυτό της κατασκευής που δεν το βάζω κάτω.
Όσο για την απόδοση της μουργκάνας αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, θα σου πρότεινα να δεις ξανά τις εγκοπές στα κόκκαλα. Προσωπικά παιδεύτηκα πολύ στην κατασκευή του τζουρά που έχω παρουσιάσει για να καταφέρω να καθαρίσω τον ήχο και αυτό έγινε πραγματικά όταν αγόρασα και χρησιμοποίησα τα ειδικά λιμάκια από το stewmac.
Και πάλι πολλά συγχαρητήρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2011, 02:47:20 μμ από Vagges2010 »
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά με ντούγες
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2011, 04:05:11 μμ »
Κι εμενα μου αρεσε ο μπαγλαμας,μου αρεσε πολυ το σβησιμο της ταστιερας και η τρυπα.Ο ηχος μου φανηκε κι εμενα ενταξει.Ειδα στο βιντεακι σε μια φωτο οτι οι ντυογες δεν πατουσαν στο καλουπι,αυτο το διορθωσες η συνεχισες και προεκυψε το σχημα του μπαγλαμα που εχεις;
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά με ντούγες
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 24, 2011, 06:00:29 μμ »
Λοιπόν ναί! δούλεψε τελικά το όργανο! Έβαλα σήμερα καινούριες χορδές άλλο καβαλάρη με άλλο κόκκαλο
και κούρδισα και σωστά,  και καθάρισαν όλα πλέον! φίλε Vagges εχεις δίκιο.
 Όσον αφορά το στόλισμα,δέν βρήκα αυτό που να μου κάτσει στο μάτι καλά, και σε συνδυασμό με την απειρία, το άφησα έτσι  8)
Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω στόλισμα στον πρώτο μου τζουρά όμως..
 Το σβήσιμο της ταστιέρας BLEKOS έμεινε προίκα απο την αρχική ταστιέρα παντούκ που έκανα, την οποία δέν την έβαλα γιατί την χάραξα στραβά!
Αφού είχα πεταλούδα για τρύπα λοιπόν, έπρεπε να της βάλω και ένα λουλούδι ;) 

 Το περίγραμμα της πεταλούδας εντωμεταξύ αν το κάνεις κύκλο,γίνεται μια  μεγάλη για μπαγλαμά οπή, η οποία βελτιώνει μεν τα πρίμα, αλλά καθώς έπρεπε να γεμίσει και χαμηλά ο ήχος.. έκλεισα τη μισή με σελοτέιπ!
 Το σχήμα του μπαγλαμά προέκυψε, καθώς δέν είχα τη γνώση να κόψω κατάλληλα τις ντούγες, ωστε πλησιάσω πάλι στο καλούπι, ήταν συνεχώς στον αέρα. έτσι πήραν το δρόμο τους και βγήκε αρκετά φαρδύτερος απο τα αρχικά μου σχέδια!!

Τάσος Θεοδωράκης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 78
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά με ντούγες
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 24, 2011, 07:53:46 μμ »
Σαν να θυμάμαι αυτό τον μπαγλαμά μισο φτιαγμένο, τον είχες φέρει στο μαγαζί μου να τον δω?

Ομορφότερο έγινε τώρα..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2011, 07:55:53 μμ από Τάσος »

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά με ντούγες
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 26, 2011, 12:16:20 πμ »
Ναί Τάσο! είχα έρθει στο μαγαζί σου στην Ιπποδρομίου, με το οργανάκι ανα χείρας..
 θυμάσαι που μου είπες πως θα έχω πρόβλημα με το κούφιο μάνικο? Είχες δίκιο. μόλις έβαλα χορδές και τέντωσα, στο κέντρο της ταστιέρας, χωρούσε το δάχτυλο μου κάτω απ'τις χορδές!! ;) και ευτυχώς που διορθώθηκε με  κόντρα βέγγε, αλλιώς θα μιλάγαμε για το πρώτο μουσικό ..τόξο!!
 Δέν κατεβαίνω κ συχνά στην πόλη τώρα τελευταία,να πέρναγα για μερικές δόσεις έμπνευσης!