Αποστολέας Θέμα: lidl  (Αναγνώστηκε 117090 φορές)

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: lidl
« Απάντηση #390 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 10:30:17 πμ »
Το χιτώνιο (έτσι το λέω εγώ) είναι ένας κύλινδρος όσο το κοτσάνι του κοπτικού που έσωτερικά είναι 6,25 mm και εξωτερικά 8 mm. Στα αγγλικά δεν ξέρω πως το λένε για να το ψάξεις. Στα ελληνικά μαγαζιά θα καταλάβουν αμέσως τι ζητάς.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: lidl
« Απάντηση #391 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 10:48:23 πμ »
Οκ φιλε.Ευχαριστω.Βρηκα και ενα παλιο τοπικ εδω στο φορουμ με παρομια περιπτωση που δεννθυμομουν που το ειχα διαβασει

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: lidl
« Απάντηση #392 στις: Φεβρουάριος 27, 2018, 02:52:48 μμ »
Παιδες,εκωβα κατι template σε κοντρα πλακε για να εχω αντιγραφο καβατζα απο τα template που μου εφτιαξε ο φιλος john2004 (σε ευχαριστω ξανα  {celebrate001})ωστε να μην καταστρεψω αυτα που εκανε και μεινω χωρις,ομως το ρουτερ μου εκανε ζαβολιες.
Πεταει τα κοπτικα προς τα εξω κανα 2-3mm.
Ειτε ειναι τα μαμισια,ειτε ειναι λιγο πιο μικρα και εχω βαλει κολετ,βγενει λιγο πιο εξω μετα το κοπτικο ενω το κολετ οχι.
Τι λετε να παιζει;

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: lidl
« Απάντηση #393 στις: Φεβρουάριος 27, 2018, 05:40:55 μμ »
διαβολικα μηχανηματα.... ;D
 {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: lidl
« Απάντηση #394 στις: Φεβρουάριος 27, 2018, 07:06:49 μμ »
Μητσο τα ξανακοβουμε αμα θες

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: lidl
« Απάντηση #395 στις: Φεβρουάριος 27, 2018, 09:53:59 μμ »
Γιαννη το θεμα δεν ειναι να σε βαζω να μου φτιαχνεις template καθε δευτερα γιατι καθε σαββατο θα τα χαλαω  {celebrate015}
Το θεμα ειναι οταν θα εχω ετοιμα τα ξυλα του μανικανα μην πανε για πεταμα..
Να πιασω κανα φραγκο να παρω κανα bosh..

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: lidl
« Απάντηση #396 στις: Μάρτιος 02, 2018, 10:45:55 μμ »
Λοιπον.Οταν βαζω κοπτικο με ρουλεμαν σε ισιο ξυλο,"χτυπαει" το κοπτικο στο ξυλο,ενω δρν θα επρεπε.Αυριο θα δοκημασω και με αχρεισημοποιητο κοπτικο που εχω να δω αν φτσιει το κοπτικο η αν αρπαξε το τσοκ και γυρναει παρακεντρα.Σκεφτομαι μην ζοριστικε οταν εφτιαχνα το torzal και αρπαξε

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: lidl
« Απάντηση #397 στις: Μάρτιος 02, 2018, 11:30:04 μμ »
Τι εννοείς όταν λες "χτυπάει το κοπτικό στο ξύλο" ?
Το ρουλεμάν του κοπτικού γυρίζει ? 

Οτιδήποτε "παράκεντρο" ,θα δημιουργούσε αρκετό θόρυβο και στα χέρια σου θα το αισθανόσουν σαν να κρατάς κομπρεσέρ

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: lidl
« Απάντηση #398 στις: Μάρτιος 03, 2018, 07:01:06 πμ »
Το ρουλεμαν δουλευει μια χαρα,ομως στην αρχη η κατω ακρη απο το μαχαιρι χτυπαει και κανει κραδασμους για λιγο και μετα σταματαει γιατι εχει φαει το ξυλο και το κοβει λιγο λοξα και οχι καθετα.Το σοκιμασα σε 20mm κοντρα πλακε κομενο σε γωνιαστρα.Οποτε η το ρουτερ μου κοβει παρακεντρα η εκοψε στραβα (προς το καθετο) η γωνιαστρα.Οι περισοτερες (αν οχι ολες) πιθανωτητες βεβαια ειναι να ειναι το προβλημα στο ρουτερ.
Γισυτο θα δοκημασω και με αλλο κοπτικο,μηπως το κοπτικο που εχω,ειναι σαν μπανανα και μου κανει νερα

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: lidl
« Απάντηση #399 στις: Μάρτιος 03, 2018, 10:55:51 πμ »
Το ρουλεμαν δουλευει μια χαρα,ομως στην αρχη η κατω ακρη απο το μαχαιρι χτυπαει και κανει κραδασμους για λιγο και μετα σταματαει γιατι εχει φαει το ξυλο και το κοβει λιγο λοξα και οχι καθετα.Το σοκιμασα σε 20mm κοντρα πλακε κομενο σε γωνιαστρα.Οποτε η το ρουτερ μου κοβει παρακεντρα η εκοψε στραβα (προς το καθετο) η γωνιαστρα.Οι περισοτερες (αν οχι ολες) πιθανωτητες βεβαια ειναι να ειναι το προβλημα στο ρουτερ.
Γισυτο θα δοκημασω και με αλλο κοπτικο,μηπως το κοπτικο που εχω,ειναι σαν μπανανα και μου κανει νερα

αν εχεις εστω και λιιιιιιγο παρακεντρο θα το καταλαβαινες οπως λεει κι ο Γιωργος πιο πανω.Πολλα ρουτερ ρυθμιζουν το ......τραπεζι ως προς την ορθη γωνια.Για κοιτα μην εχει τετοια ρυθμιση
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: lidl
« Απάντηση #400 στις: Μάρτιος 03, 2018, 02:35:49 μμ »
Μαλον το κοπτικο ειναι ελαφρος κωνικο.το πακετο απο τον κινεζω ειχε μεσα 3 και τα 2 μακρουλα πρεπει να χανουν λιγο στην ρυθια τους.εκανα δοκημη διπλα-διπλα τα 2 και βγαζσν λοξη κοπη και ακριβως διπλα εκοψα με μαμισιο κοπτικο χωρις ρουλεμαν.και μετρισα το κοψιμο και δεν ειχε κληση σε αντιθεση με τα αλλα.Αρε κινεζε γκουφη απατεωνα..

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: lidl
« Απάντηση #401 στις: Μάρτιος 03, 2018, 03:16:02 μμ »
αν ηταν το κοπτικο κωνικο, θα σου εκανε απλα λοξη κοψια και οχι καθετη.  Για να σου κλωτσαει   σημαινει οτι δουλευει παρακεντρα.  η ο αξονας του κοπτικου ειναι στραβος, η το πιθανοτερο ο αξονας του ρουτερ στραβωσε απο τα ζορια.

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: lidl
« Απάντηση #402 στις: Μάρτιος 04, 2018, 01:11:28 μμ »
Ο αξωνας του ρουτερ δεν ειναι σιγουρα.Γιατι με αλλο κοπτικο,χωρις ρουλεμαν,δεν κλωτσαει καθολου και κοβει καθετα.
Αν ηταν στο ρουτερ το προβλημα,θα επρεπε να το κανει με ολα τα κοπτικα.
Θα βαλω το ρουτερ με αυτο το κοπτικο να παταει ισα ισα σε ξυλο,και θα το γθρισω λιγο λιγο με το χερι.Αν ειναι κωνικα,θα πρεπει να παταν συνεχια και τα 2 μαχαιρια που εχει.Αν ειναι μπανανα,το ενα θα πρεπει να σηκωνετε ελαφρως απο το ξυλο.
Βεβαια,ισως να μην φανει με το ματι.
Το πολυ πολυ να το βαλω σε τορνο και με μικρομετρο να δω αν εχει κεντρα (κωνικο) η οχι (μπανανα)
Βρε αντε να πιασω κανα φραγκο να παρω κανα bosh.. {celebrate006}

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: lidl
« Απάντηση #403 στις: Μάρτιος 28, 2018, 04:04:29 μμ »
Αυριο εχει πλανη χειρος.
Την εχει παρει κανεις;

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: lidl
« Απάντηση #404 στις: Μάρτιος 28, 2018, 04:40:05 μμ »
Εγώ την έχω πάρει.

Tags: