Αποστολέας Θέμα: lidl  (Αναγνώστηκε 117409 φορές)

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: lidl
« Απάντηση #210 στις: Μάρτιος 06, 2015, 04:21:14 πμ »
Φίλε insect,

Η φιλοσοφία μου στα εγαλεία είναι να παίρνω κάτι οικονομικό και άμα το "λειώσω" και με βολέψει, πέρνω κάτι καλύτερο. Λοιπόν, το πόσο μεγάλη ευκολία και ελευθερία σου δίνει ένα ισχυρό δράπανο μπαταρίας και ειδικά με δεύτερη μπαταρία, δε λέγεται... Και επειδή "έκαψα" καναδυό, σου συστήνω ανεπιφύλακτα να πάρεις, εάν μπορείς, δράπανο 18V με μπαταρίες Li-ion. Η τιμή τους είναι παραπάνω από 37€ αλλά θα με θυμηθείς.

Αλλά ότι και να πάρεις, σου εύχομαι να το φχαριστηθείς.

Πασχάλης
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

takeda

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: lidl
« Απάντηση #211 στις: Μάρτιος 06, 2015, 02:36:53 μμ »
Μακρυά απο αυτό το εργαλείο, το επαναφορτιζόμενο δράπανοκατσάβιδο μπαταρίας, πολύ απλά επειδή δεν έχει soft start.

Μπορεί να κάνει μεγάλες ζημιές

Το λέω έχοντας δύο, και τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετά.

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: lidl
« Απάντηση #212 στις: Μάρτιος 06, 2015, 03:40:30 μμ »
takeda εννοείς ότι δεν έχει αργή ταχύτητα στην εκκίνηση;

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: lidl
« Απάντηση #213 στις: Μάρτιος 06, 2015, 08:17:50 μμ »
Μακρυά απο αυτό το εργαλείο, το επαναφορτιζόμενο δράπανοκατσάβιδο μπαταρίας, πολύ απλά επειδή δεν έχει soft start.

Μπορεί να κάνει μεγάλες ζημιές

Το λέω έχοντας δύο, και τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετά.

μιλάς για τα συγκεκριμένα 2? γιατί έχω 3-4 μπαταρίας μακίτα και έχουν 2 σκάλες στη σκανδάλη τα πιο παλιά και 3-4 τα πιο καινούργια...εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν το πιάσαμε...έχει και σύννεφα σήμερα καταλαβαίνεις...  ;)

άσχετος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Αγαπημένο ξύλο: γκορτσιά
Απ: lidl
« Απάντηση #214 στις: Μάρτιος 06, 2015, 11:38:57 μμ »
Γεια σας παιδιά ,χρειάζομαι να τρυπήσω κάτι γαλβάνιζε σωλήνες (για φράκτη) σε μέρος δίχως ρεύμα και σκεφτόμουν την αγορά δράπανου με μπαταρία ,ανάμεσα σε αυτό του lidl στα 14v και το άλλο το einhel  το μπλε στα 18V  πιο θα τα κατάφερνε καλύτερα; ίδια τιμή έχουν περίπου 37 ευρω .

Να τρυπήσεις σίδερο με αυτά; Χμμμμ... πολύ αισιόδοξο σε βλέπω  :). Για δραπανοκατσάβιδα μου φαίνονται. Μάλλον χρειάζεσαι κάτι πιο ισχυρό. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει άλλη άποψη.

takeda

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: lidl
« Απάντηση #215 στις: Μάρτιος 07, 2015, 01:41:15 πμ »
Μακρυά απο αυτό το εργαλείο, το επαναφορτιζόμενο δράπανοκατσάβιδο μπαταρίας, πολύ απλά επειδή δεν έχει soft start.

Μπορεί να κάνει μεγάλες ζημιές

Το λέω έχοντας δύο, και τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετά.

μιλάς για τα συγκεκριμένα 2? γιατί έχω 3-4 μπαταρίας μακίτα και έχουν 2 σκάλες στη σκανδάλη τα πιο παλιά και 3-4 τα πιο καινούργια...εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν το πιάσαμε...έχει και σύννεφα σήμερα καταλαβαίνεις...  ;)

Μιλάω για τα parkside. Για einhell ούτε για αρνί δεν θα τα έβαζα αν μου τα χάριζαν με 1500:1 επικυκλικό γρανάζωμα, οχι να τα αγόραζα

takeda

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: lidl
« Απάντηση #216 στις: Μάρτιος 07, 2015, 01:41:54 πμ »
takeda εννοείς ότι δεν έχει αργή ταχύτητα στην εκκίνηση;

Ναι

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: lidl
« Απάντηση #217 στις: Μάρτιος 07, 2015, 01:21:19 μμ »
ευχαριστώ παιδιά .τελικά δανείστηκα ένα black&decker epc14  14.4 V ενός φίλου μου και δεν κάνει για την δουλειά που θέλω, δεν είναι αρκετά δυνατό ...οπότε μπαλαντέζα....μπόλικη....  :-[
πάντως  το συγκεκριμένο έχει το soft start που λέει ο takeda και μπορείς να ελέγξεις την ταχύτητα με την σκανδάλη (σχεδόν αδιαβάθμητο μου φάνηκε) ,πολύ χρήσιμο όταν δεν επιτρέπονται λάθη όπως στην οργανοποιία.

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: lidl
« Απάντηση #218 στις: Μάρτιος 09, 2015, 10:59:41 πμ »
πήρα το αλφάδι από το lidl καθώς δεν είχα σκληρό χάρακα του μέτρου για τις κιθάρες  :-[,αλουμινένιος είναι αλλά το κακό είναι ότι έχει ένα μικρό κενό από κάτω 3 χιλιοστά που ίσως δυσκολέψει τις μετρήσεις.

Λευτερης Κυρ.

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 191
Απ: lidl
« Απάντηση #219 στις: Μάρτιος 23, 2015, 05:43:32 μμ »
Παιδια εχει δει κανενας το κολλητιρι αερος που ξεκινησε να διατιθεται απο σημερα? Το εψαξα σε 3 μαγαζια και δεν το βρηκα πουθενα... ευχαριστω

ΥΓ. Απο πεμπτη εχει γωνιακο τροχο και την επιτοιχια βαση εργαλειων. Προλαβετε... :Ρ

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: lidl
« Απάντηση #220 στις: Μάρτιος 23, 2015, 06:56:59 μμ »
Λευτέρη ο γωνιακός τροχός πολύ ισχυρός αλλά έχει ένα μειον οτι δεν στοπάρει η σκανδάλη...δεν με βόλεψε και το πούλησα...
Τώρα επιτοίχια βάση??? πέρνα να πάρει ένα mdf να φτιαξεις μια να την ευχαριστηθείς κιόλας...

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: lidl
« Απάντηση #221 στις: Μάρτιος 23, 2015, 07:04:11 μμ »
Επίσης και η πλάνη που έχει για τα λεφτά της είναι πολύ οκ αλλά προς θεού μην δω τπτ πατέντες με σταθερες πλάνες είναι κρίμα...

Από εκεί και πέρα από σήμερα έχει ένα καρφωτικό το οποίο δεν ενδείκνυται για οποιαδήποτε χρήση οργανοποιίας...για ταπετσέρηδες κι αυτό με το ζόρι

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: lidl
« Απάντηση #222 στις: Μάρτιος 23, 2015, 10:09:37 μμ »
 γεια σου metalika εννοείς ο τροχός δεν έχει κουμπί να μένει διαρκώς ανοιχτός;βλέπω τα watt είναι πολλά  σε σχέση με την τιμή.
σκεφτόμουν να τον αγοράσω και ίσως μια οξυγονοκόλληση κάποια στιγμή μπας και φτιάξω τίποτα μεταλλικό...
την πλάνη την ηλεκτρική για τι δουλειά θα μπορούσαμε να την   χρησιμοποιήσουμε στην οργανοποιία που να μην μπορούσαμε με ένα drum sander η ένα ροκάνι;ρωτάω μπας και χρησιμεύσει κάπου που δεν έχω σκεφτεί.

τα γυαλόχαρτα που έχει στις 26 δεν είναι καθόλου ανθεκτικά + χαλάνε αν έρθουν σε επαφή με το νερό,αλλά δυο ευρό κάνουν...


Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: lidl
« Απάντηση #223 στις: Μάρτιος 23, 2015, 10:39:43 μμ »
γεια σου metalika εννοείς ο τροχός δεν έχει κουμπί να μένει διαρκώς ανοιχτός;βλέπω τα watt είναι πολλά  σε σχέση με την τιμή.
σκεφτόμουν να τον αγοράσω και ίσως μια οξυγονοκόλληση κάποια στιγμή μπας και φτιάξω τίποτα μεταλλικό...
την πλάνη την ηλεκτρική για τι δουλειά θα μπορούσαμε να την   χρησιμοποιήσουμε στην οργανοποιία που να μην μπορούσαμε με ένα drum sander η ένα ροκάνι;ρωτάω μπας και χρησιμεύσει κάπου που δεν έχω σκεφτεί.

τα γυαλόχαρτα που έχει στις 26 δεν είναι καθόλου ανθεκτικά + χαλάνε αν έρθουν σε επαφή με το νερό,αλλά δυο ευρό κάνουν...

Για τον τροχό εννοώ ακριβώς αυτό...τώρα η πλάνη κάνει απλά πιο εύκολα και σωστά τη δουλειά ενός ροκανιού...αλλά όπως και με το ροκάνι δεν μπορείς να γωνιάσεις το κομμάτι (πλανιά-γωνιά)

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: lidl
« Απάντηση #224 στις: Μάρτιος 24, 2015, 08:29:51 πμ »
Με τέτοια πλάνη και ένα μεγάλο κομμάτι κόντρα πλακέ θαλάσσης έφτιαξα τον ταμπουρά μου πριν από κανα δυο χρόνια. Εξηγούμαι .Ειχα ξυλεία από έμπορα μισό πόντο πάχος και το έβαζα πάνω από το κόντρα πλακέ και  το περνούσα με την εν λόγω πλάνη για να το ''κατεβάσω'' στα 2,5-3 χιλιοστά(για τις δούγες). Για κάποιον που δεν μπορεί να αγοράσει πολλά εργαλεία και παίρνει ξύλα από έμπορικό ή κάποιος μαραγκός του κάνει τις βασικές ''κοψιές'' θεωρώ ότι είναι καλό εργαλείο για κατέβασμα δούγας. Πρέπει βέβαια να δείξει τον ανάλογο σεβασμό και προσοχή με το εργαλείο.

Tags: