Αποστολέας Θέμα: Η σειρά «ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ»  (Αναγνώστηκε 5210 φορές)

snowthanos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 289
  • Αγαπημένο ξύλο: καρύδια
Είμαι κουλός αλλά δεν το βάζω κάτω.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Η σειρά «ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ»
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 29, 2013, 04:12:11 μμ »
θησαυρος λεμε.....................ποιος να ειναι ο πρωτος οργανοποιος που εμφανιζετε?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Η σειρά «ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ»
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 29, 2013, 05:14:25 μμ »
Ο πρώτος νομίζω ότι είναι ο Νίκος Γέρος που δεν υπάρχει πλέον. Μήπως γνωρίζει κάποιος τον μουσικό και κατασκευαστή του σαντουριού που μιλάει για την κατασκευή του;

Πάντως αυτός που γύρισε το ντοκυμαντέρ από δεοντολογία είναι απαράδεκτος. Στους τίτλους αναγράφονται μέχρι και ο καφετζής του συνεργείου, αλλά θεώρησε περιττό να αναφέρει τους ανθρώπους για τους οποίους γυρίστηκε το συγκεκριμένο ντοκυμαντέρ που έχει τον γενικό τίτλο "Τεχνίτες και εργαστήρια" και ειδικότερο "Οργανοποιοί". Ακόμα και στην περιγραφή αναφέρονται οι μουσικοί που παίζουν τα όργανα των κατασκευαστών, αλλά όχι οι ίδιοι οι κατασκευαστές. Τι να πει κανείς;

  >:( >:( >:( >:( >:(
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Η σειρά «ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ»
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 29, 2013, 06:22:53 μμ »
Παράθεση
Μήπως γνωρίζει κάποιος τον μουσικό και κατασκευαστή του σαντουριού που μιλάει για την κατασκευή του;
Κάποιος αφανής ήρωας όπως είσται και όλοι εσείς του foroum που δίνεται αβέρτα κουβέρτα και απλόχερα τις γνώσεις σας.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Η σειρά «ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ»
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 29, 2013, 07:36:38 μμ »
Ο πρώτος νομίζω ότι είναι ο Νίκος Γέρος που δεν υπάρχει πλέον. Μήπως γνωρίζει κάποιος τον μουσικό και κατασκευαστή του σαντουριού που μιλάει για την κατασκευή του;

Πάντως αυτός που γύρισε το ντοκυμαντέρ από δεοντολογία είναι απαράδεκτος. Στους τίτλους αναγράφονται μέχρι και ο καφετζής του συνεργείου, αλλά θεώρησε περιττό να αναφέρει τους ανθρώπους για τους οποίους γυρίστηκε το συγκεκριμένο ντοκυμαντέρ που έχει τον γενικό τίτλο "Τεχνίτες και εργαστήρια" και ειδικότερο "Οργανοποιοί". Ακόμα και στην περιγραφή αναφέρονται οι μουσικοί που παίζουν τα όργανα των κατασκευαστών, αλλά όχι οι ίδιοι οι κατασκευαστές. Τι να πει κανείς;

  >:( >:( >:( >:( >:(

ΣΩΠΑ ΡΕ ΣΥ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ? ΝΕΟΤΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ........ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 80S . ΑΡΑΓΕ Ο ΑΛΒΑΝΑΚΟΣ ΝΑ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Η σειρά «ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ»
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 29, 2013, 07:49:24 μμ »
Πράγματι Κώστα ο Ν. Γέρος πέθανε νέος (δεν έχω ακριβή ημερομηνία).

Ο τεχνίτης που εμφανίζεται στο βίντεο του Γέρου λέγεται Αλβανάκος; Δεν τον έχω ξανακούσει. Ίσως δεν είναι πλέον ενεργός επαγγελματίας οργανοποιός.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ρεμα

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 210
Απ: Η σειρά «ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ»
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 29, 2013, 07:51:55 μμ »
χεχεχχ δεν λεγεται,αλλα μαλλον ειναι εξ Αλβανιας ερχομενος εννοει ο Ζαρκ


ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Η σειρά «ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ»
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 29, 2013, 07:54:10 μμ »
Τη δεκαετία του 80 είχε Αλβανούς και μάλιστα τεχνίτες οργανοποιίας; Ούτε σήμερα δεν έχει τέτοιους.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ρεμα

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 210
Απ: Η σειρά «ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ»
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 29, 2013, 08:00:31 μμ »
ναι κι εγω δε νομιζω να ειναι Αλβανος.παρολο που το παρουσιαστικο του μοιαζει,η προφορα του δε θυμιζει και πολυ!και επισης,λεει οτι ηταν δυσκολο να μπει στη σχολη,γι΄αυτο ηρθε Ελλαδα!δυσκολα να ειχε σχολες οργανοποιιας στην Αλβανια τοτε..

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Η σειρά «ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ»
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 29, 2013, 09:32:07 μμ »
Πράγματι Κώστα ο Ν. Γέρος πέθανε νέος (δεν έχω ακριβή ημερομηνία).

Ο τεχνίτης που εμφανίζεται στο βίντεο του Γέρου λέγεται Αλβανάκος; Δεν τον έχω ξανακούσει. Ίσως δεν είναι πλέον ενεργός επαγγελματίας οργανοποιός.

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΜΕ ΠΕΘΑΝΕΣ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ. ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Η σειρά «ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ»
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 29, 2013, 10:48:19 μμ »
ναι κι εγω δε νομιζω να ειναι Αλβανος.παρολο που το παρουσιαστικο του μοιαζει,η προφορα του δε θυμιζει και πολυ!και επισης,λεει οτι ηταν δυσκολο να μπει στη σχολη,γι΄αυτο ηρθε Ελλαδα!δυσκολα να ειχε σχολες οργανοποιιας στην Αλβανια τοτε..

Λόγω της ελαιοσυγκομιδής έχω συναναστραφεί αρκετούς Αλβανούς αρκετοί απ' τους οποίους είναι πολύ καλοί μάστορες προερχόμενοι από πολλές τέχνες.

Το 2006 πριν καν εγώ σκεφτώ να ασχοληθώ με την εκμάθηση μπουζουκιού (!!!) είχα έναν εργάτη ο οποίος έπαιζε εκπληκτική κιθάρα. ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ "ΠΡΑΣΙΝΕΣ" δηλαδή να κάνει λάθος. Μου κίνησε την περιέργεια και τον ρώτησα και μου απάντησε ότι στην Αλβανία τα λάθη πληρώνονται πολύ ακριβά γι' αυτό και μαθαίνουμε να μην τα κάνουμε.

Μια μέρα που έβρεχε και γυρίσαμε νωρίς πήγα στο σπίτι του και είδα ένα όργανο διαλυμένο στα εξ ων συνετέθη, μεγάλο σαν δικός μας τζουράς. Ήταν ένα τσιφτελί του παππού του που λόγω μεγάλης φθοράς το είχε διαλύσει και σιγά σιγά το ξανασυναρμολογούσε επισκευάζοντας ένα ένα τα κομμάτια του. Τα εργαλεία του; Σουγιάς, κομμάτια γυαλί, ένας ίσιος και ένας κοίλος τάκος με γυαλόχαρτο, μια λάμα σιδεροπρίονου, ένα σουβλί, ένα κοίλο σκουριασμένο σκαρπέλο (το πρόσεχε σαν τα μάτια του) και κάτι άλλα ψιλοεργαλεία ανάξια αναφοράς. Μου είπε ότι τσιφτελί και κάποια πνευστά (δεν θυμάμαι τα ονόματά τους) έφτιαχνε ο πατέρας του που είχε βγάλει μια κρατική σχολή και ο οποίος τον είχε διδάξει κάποια πράγματα.

'Οταν το επόμενο καλοκαίρι τον είδα να το παίζει σε μια παρέα Αλβανών στα Φαλάσαρνα δεν πίστευα στα μάτια μου ότι ήταν το ίδιο όργανο. Μου το έδωσε και το έψαχνα για κανα μισάωρο να βρω εμφανή σημάδια επισκευής αλλά σχεδόν τίποτα (ήταν και μισοσκόταδο, ομολογουμένως).

Θέλω να καταλήξω ότι η Αλβανία λόγω της απομόνωσής της έκρυβε και κρύβει πολλά ταλέντα ειδικώς σε παραδοσιακές τέχνες. Οπότε μην απορείτε αν βρείτε και πολύ καλούς Αλβανούς οργανοποιούς (όχι στα δικά μας έγχορδα βεβαίως) που να προέρχονται από κάποιες δικές τους σχολές
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2013, 09:44:31 μμ από Κούρος »

Tags: