Αποστολέας Θέμα: λαουτοτάμπουρο  (Αναγνώστηκε 9215 φορές)

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
λαουτοτάμπουρο
« στις: Αύγουστος 09, 2011, 10:26:55 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα σε όλα τα παλαιά και νεα μέλη

Μετά από αρκετή μελέτη των οδηγιών που ανέβηκαν κατά καιρούς, σας παρουσιάζω ένα λαουτοτάμπουρο ή λαουτομπούζουκο θα έλεγα...



Γίναν πάμπολα πειράματα και δοκιμάστηκαν αρκετές τεχνικές

Βάδισα πάνω στο καλούπι του Βαγγέλη τον οποίο ευχαριστώ για τα σχέδιά του και την απλόχερη συμπαράσταση και καθοδήγηση. Το σκάφος βγήκε λίγο πιο μακρύ... ;D 43 μήκος! πιο φαρδύ και πιο ρηχό (όλα λάθος!)  :-X

Οπότε, ακολουθώντας τις σκέψεις και τους υπολογισμούς του Μπλέκου, αποφάσισα να παίξω λίγο με τη χρυσή τομή... ::)

Τελικά μήκος χορδής 72.2, και νομίζω αρκετά ενδιαφέρων ήχος

πάμπολα λάθη... τριψίματα, βερνικώματα, κάσιες, γομαλάκα, μαστίχα, γαλάλιθοι, τιτάνιο, κινάβαρι και κάθετι που διάβαζα και άκουγα εφαρμόστηκε εσφαλμένα, αλλά τουλάχιστον έμαθα αρκετά πιστεύω από πάμπολες αποτυχημένες προσπάθειες

Τουλάχιστον, έχω την πολυτέλεια να πειραματιστώ σε ότιδήποτε για έναν επαγγελματία θα ήταν απαράδεκτο ή απαγορευτικό λόγω κόστους εργατοωρών και υλικών

Επόμενο πειραματικό project (εν καιρώ), ένα  cuatro venezolano  :-*

ηχητικό δείγμα ακούτε εδώ, σε παλιούς κρητικούς σκοπούς (ταμπαχανιώτικα) και σαμάι



http://youtu.be/p7mbhRrp24w
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2011, 02:32:20 μμ από getit »

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: λαουτοτάμπουρο
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 09, 2011, 10:52:27 μμ »
Φίλε Κώστα εύγε. Το όργανο πραγματικά έχει έναν ιδιαίτερο ήχο που ξεφεύγει από τον κλασσικό ήχο μπουζουκιού. Έχει κάτι το ανατολίτικο. Επίσης μπράβο για το πείσμα να το ολοκληρώσεις και το λέω γιατί ξέρω τις δυσκολίες που αντιμετώπισες, από τις κατά καιρούς συνομιλίες μας.
Προσωπικά θα ήθελα να μας δείξεις περισσότερες φωτογραφίες από το ενδιαφέρον πραγματικά αποτέλεσμα και να μας εξηγήσεις το σκεπτικό σύμφωνα με το οποίο το ονόμασες λαουτοτάμπουρο ή λαουτομπούζουκο. Φυσικά δεν το συζητάμε ότι σύντομα θέλω να το δω και από κοντά.
Και πάλι συγχαρητήρια.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: λαουτοτάμπουρο
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 10, 2011, 08:32:28 πμ »
Φιλε μου συγχαρητηρια, το οργανο εχει φανταστικο ηχο! Καλη συνεχεια με τις κατασκευες σου  :)
Οποια και να ηταν τα λαθη εκανες κατι δικο σου και αυτο ειναι που εχει σημασια.

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: λαουτοτάμπουρο
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 10, 2011, 11:51:01 πμ »
Ποια λαθη και ποιες ατελειες;......Ο ηχος του ακουγεται απαιχτος...πραγματικα λαουτοφερνει!
Και τελευταιες μερες επιασα να παιζω ταμπαχανιωτικα και συρτα με το μπουζουκι...αλλα ελειπε αυτος ο ηχος ;D

Και εγω θελω να δω περισσοτερες φωτογραφιες,μεχρι στιγμης σε ενα σημειο θα "διαφωνησω" ;)
το καραολο σε οργανο με τετοιο ηχο πρεπει να ειναι διαφορετικο-επιβλητικο και οχι κλασσικο μπουζουκισιο.

Και παλι μπραβο!!!

υγ-εγω εχω κολλησει στις 6-7 ντουγες δινω μαχη για να μην "πετανε" και ξεφυγω πολυ απο το αρχικο σχεδιο μου....
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: λαουτοτάμπουρο
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 12, 2011, 10:33:44 μμ »
Συγχαρητηρια και απο μενα!
Ωραιος ο ηχος αλλα και το παιξιμο!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: λαουτοτάμπουρο
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 12, 2011, 11:45:08 μμ »
Μπράβο για την ειλικρίνειά σου και για το παίξιμό σου. Μας χάρισες ένα διαμαντάκι από το θησαυρό μιας ταπεινής αρχοντιάς ! Σ ευχαριστούμε ! Νασαι πάντα καλά !  Καλή συνέχεια ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: λαουτοτάμπουρο
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 24, 2011, 12:04:09 πμ »
Φίλε Κώστα εύγε. Το όργανο πραγματικά έχει έναν ιδιαίτερο ήχο που ξεφεύγει από τον κλασσικό ήχο μπουζουκιού. Έχει κάτι το ανατολίτικο. Επίσης μπράβο για το πείσμα να το ολοκληρώσεις και το λέω γιατί ξέρω τις δυσκολίες που αντιμετώπισες, από τις κατά καιρούς συνομιλίες μας.
Προσωπικά θα ήθελα να μας δείξεις περισσότερες φωτογραφίες από το ενδιαφέρον πραγματικά αποτέλεσμα και να μας εξηγήσεις το σκεπτικό σύμφωνα με το οποίο το ονόμασες λαουτοτάμπουρο ή λαουτομπούζουκο. Φυσικά δεν το συζητάμε ότι σύντομα θέλω να το δω και από κοντά.
Και πάλι συγχαρητήρια.


Ευχαριστώ Βαγγέλη. Λίγο καθυστερημένη η απάντηση λόγω διακοπών... 8)

Το σκάφος ξέφυγε στις πλαινές ντόγες μετά την 4η αν θυμάμαι καλά (άρχισε να ανοίγει). Έφταιγε η απειρία μου γιατί προχτές κατάφερα και έφτιαξα ένα καλύτερο σκάφος με μήκος όπως προβλέπει το καλούπι 36 εκατοστά. Μμμ ξέφυγε και το μήκος λόγω κολάντζας στο 1ο μου σκάφος... Τρώγε τρώγε ελάττωσα πολύ και το βάθος... οπότε φτάσαμε σε 43 μήκος μικρότερο βάθος και μεγαλύτερο πλάτος.

Η επόμενη σκέψη ήταν να φτιάξω κάτι διαφορετικό από μπουζούκι. Θυμήθηκα την πρόσφατη συμβουλή ενός παλαιού μουσικού από τα Τρίκαλα (του Σπύρου του Αναστασίου) ότι ο χρυσός αριθμός για τα λαούτα είναι 72. Εκεί λέει τα όργανα μιλάνε. Είναι αυτός που έμαθε την τέχνη  σύμφωνα με τα λεγόμενά του  στον μπαρμπα Αντώνη τον Λαρισαίο. Τον καθοδηγούσε με τις συμβουλές ενός εν δυνάμει μουσικού.

Έτσι λοιπόν οργάνωσα το σχέδιό μου για 72αρι όργανο. Τα 3 καμάρια είναι σχετικά μπροστά. Το 3ο καμάρι έχει ξεκολλήσει λόγω ψαρόκολλας (αλλά δεν το πειράζω.. :)). Το καπάκι έχει βουλιάξει. Έδειξε όμως από την αρχή ότι θα βγάλει καλό ήχο. Να μην πολυλογώ... Το μεγαλύτερο λάθος ήταν που πέρασα λούστρο στο καπάκι και χάθηκαν σχεδόν τα 4/5 του ήχου. Τα βερνίκια που χρησιμοποίησα είναι κάσια και μαύρη ανελίνη στο μπράτσο,λούστρο πολυουρεθάνης ενός συστατικού περασμένο με πινέλο...
Κόλες διάφορες σχεδόν όλες  ;D ψαρόκολα για το σκάφος, καζεϊνη στη φιγούρα στο καπάκι, ατλακόλ στο καπάκι με σκάφος, ponal στην κολάντζα, durostick στο καράολο, tempo κόκκινη στην ταστιέρα, κουνελόκολα στο εσωτερικό του σκάφους

Τα ξύλα που χρησιμοποιήθηκαν ήταν αρκετά καλά και σχεδόν όλα που χρησιμοποιούνται στην οργανοποιεία. Γκριοσάρι (ένας άγνωστος τοπικός θάμνος των Τρικάλων), καραγάτσι, αγριοαχλαδιά, τριανταφυλλιά, movingue, έλατο Αυστρίας, κόντρες  φλαμούρι, purple heart, δρυς,  purple heart, φλαμούρι. Το γκριοσάρι λύγισε μάλιστα χωρίς ζέσταμα!

Αφού δοκίμασα διάφορες χορδές πριν αποφασίσω για την κλίμακα των 72, είδα  πρόχειρα  (άκουσα) ότι το όργανο αποδίδει καλύτερα όταν ο καβαλάρης μετακινηθεί στην απόσταση 72,2 . Δοκίμασα διάφορα κουρδίσματα και διαπίστωσα ότι η μπάσα χορδή είναι καλύτερα να είναι Ντο νο4 και  Λα νο2 του οκτάχορδου μπουζουκιού. Αφού κούρδισα σε πολλά ντουζένια, σκέφτηκα να εκμεταλευτώ την κατανομή χορδών του λαούτου. Έτσι το όργανο απέδωσε καλύτερα σε ΣΙ Φα# Σι (νο3 νο1, νο4 νο2, νο2 νο1). Εε μετά από αυτά λογικά το ονόμασα λαουτομπούζουκο αν και ο φίλος μου ο Γιώργος ο Αγάπιος μου πρότεινε τον όρο λαουτοτάμπουρο.

Να πω ακόμα ότι το όργανο προοριζόταν να έχει μπερντέδες και μάλιστα συρμάτινους από χαλκό. Θυμήθηκα όμως το όργανο του Φουσταλιέρη που έχω πιάσει στα χέρια μου και φορούσε τάστα χοντρά. Έτσι έβαλα Νο6 μαλακά χωρίς δόντι. Το όργανο έχει σκεβρώσει λόγω ταστιέρας που είναι ένα λεπτό κομμάτι καραγάτσι σάντουιτς μαζί με μαόνι... Όμως και το μπουλγαρί του Φουσταλιέρη ήταν ολοσκέβρωτο. ϊσως γι αυτό και ο ήχος προσεγγίζει τον παλιό ήχο του ταμπουρά. Για να διορθώσω λίγο  αυτό το λάθος, επινόησα 3 ξεχωριστούς διαμήκεις καβαλάρηδες που τοποθετούνται κάτω από κάθε ζεύγος χορδών σε αποστάσεις που να κουρδίζουν διαφορετικά για κάθε ζευγάρι (διαφορετικά μήκη χορδών!).  Εδώ βέβαια το κούρδισμα πρέπει να είναι λίγο πιο χαμηλά Λα Μι Λα.

Νομίζω πως με την αναλυτική μου εξήγηση να σας διαφώτισα σχετικά με τα λάθη και τις παραλείψεις που έγιναν, καθώς και διορθώσεις που πρέπει να γίνουν μελλοντικά.

Στα σκαριά περιμένουν τώρα 3 πειραματικά σκάφη. Ένα 36ρι και 2 42ρια. Μμμμ θα δούμε τι θα βγάλουν. Πειραματίζομαι με καμάρια από μπάλσα, καπάκι από αγιούζ, και σκάφος νιαγκόν... Όλα τα άλλα είναι φυσιολογικά  ;D



Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: λαουτοτάμπουρο
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 24, 2011, 12:08:36 πμ »
Ποια λαθη και ποιες ατελειες;......Ο ηχος του ακουγεται απαιχτος...πραγματικα λαουτοφερνει!
Και τελευταιες μερες επιασα να παιζω ταμπαχανιωτικα και συρτα με το μπουζουκι...αλλα ελειπε αυτος ο ηχος ;D

Και εγω θελω να δω περισσοτερες φωτογραφιες,μεχρι στιγμης σε ενα σημειο θα "διαφωνησω" ;)
το καραολο σε οργανο με τετοιο ηχο πρεπει να ειναι διαφορετικο-επιβλητικο και οχι κλασσικο μπουζουκισιο.

Και παλι μπραβο!!!

υγ-εγω εχω κολλησει στις 6-7 ντουγες δινω μαχη για να μην "πετανε" και ξεφυγω πολυ απο το αρχικο σχεδιο μου....

ευχαριστώ για την ενθάρυνση
στα επόμενα σκάφη μου χρησιμοποίησα αρκετές από τις παρατηρήσεις σου.
το καράολο βγήκε έτσι παράορο, γιατί έκοψα το μπράτσο πιο κοντό... κατά λάθος. Ναι ίσως να του πήγαινε κάτι με στριφτάλια. Σωστή η παρατήρηση. Πρότεινε κανένα πρωτότυπο σχέδιο! :)

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: λαουτοτάμπουρο
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 24, 2011, 12:10:09 πμ »
Συγχαρητηρια και απο μενα!
Ωραιος ο ηχος αλλα και το παιξιμο!


Ευχαριστώ Δημήτρη. Την επόμενη φορά να συναντηθούμε και να παίξουμε και από κοντά!

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: λαουτοτάμπουρο
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 24, 2011, 12:11:28 πμ »
Μπράβο για την ειλικρίνειά σου και για το παίξιμό σου. Μας χάρισες ένα διαμαντάκι από το θησαυρό μιας ταπεινής αρχοντιάς ! Σ ευχαριστούμε ! Νασαι πάντα καλά !  Καλή συνέχεια ...

Σε ευχαριστώ Ιωσήφ! Τώρα πήραμε φόρα! Συνεχίζουμε ;)

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: λαουτοτάμπουρο
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 24, 2011, 01:43:24 μμ »
ευχαριστώ για την ενθάρυνση
στα επόμενα σκάφη μου χρησιμοποίησα αρκετές από τις παρατηρήσεις σου.
το καράολο βγήκε έτσι παράορο, γιατί έκοψα το μπράτσο πιο κοντό... κατά λάθος. Ναι ίσως να του πήγαινε κάτι με στριφτάλια. Σωστή η παρατήρηση. Πρότεινε κανένα πρωτότυπο σχέδιο! :)

"Παραορο" αγαπημενη λεξη,απο που εισαι;.....Αυτη τη λεξη τη συναντησα στην Κρητη!!! ;D

Εισαι στα επομενα σκαφη σου και χρησιμοποιησες παρατηρησεις μου(?!).....εγω δε μπορω να ολοκληρωσω το σκαφος που εχω ξεκινησει με τιποτα :'(...στο τελος θα καψω το καλουπι να ηρεμησω ;)

Για το καραολο εχω αυτες τις φωτο που ισως δωσουν μια ιδεα,περα απο αυτο σε στυλ ταμπουρα κατι...
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: λαουτοτάμπουρο
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 08:14:51 μμ »
Καλή Σαρακοστή σε όλους
άντε φτιάχνει ο καιρός σιγά σιγά, οπότε θα αρχίσω να δουλεύω ξανά στο υπαίθριο εργαστήρι  ;D

ωστόσο απολαύστε ένα δείγμα του οργάνου σε ηχογράφηση κρητικών σκοπών (έχουν γίνει λάθη... για το μάτι...  ;D)
χρησιμοποίησα πολύ απλά μια κιθάρα ακουστική, ένα μπεντίρ και ένα take του λαουτοτάμπουρου

Νομίζω πως το οργανάκι παίζει καλά και ξεχωρίζει στην ηχογράφηση

Download kritiko_laoutotambouro_trikalis.mp3 on Uploadingit

Καλησπέρα και από εμένα σε όλα τα παλαιά και νεα μέλη

Μετά από αρκετή μελέτη των οδηγιών που ανέβηκαν κατά καιρούς, σας παρουσιάζω ένα λαουτοτάμπουρο ή λαουτομπούζουκο θα έλεγα...



Γίναν πάμπολα πειράματα και δοκιμάστηκαν αρκετές τεχνικές

Βάδισα πάνω στο καλούπι του Βαγγέλη τον οποίο ευχαριστώ για τα σχέδιά του και την απλόχερη συμπαράσταση και καθοδήγηση. Το σκάφος βγήκε λίγο πιο μακρύ... ;D 43 μήκος! πιο φαρδύ και πιο ρηχό (όλα λάθος!)  :-X

Οπότε, ακολουθώντας τις σκέψεις και τους υπολογισμούς του Μπλέκου, αποφάσισα να παίξω λίγο με τη χρυσή τομή... ::)

Τελικά μήκος χορδής 72.2, και νομίζω αρκετά ενδιαφέρων ήχος

πάμπολα λάθη... τριψίματα, βερνικώματα, κάσιες, γομαλάκα, μαστίχα, γαλάλιθοι, τιτάνιο, κινάβαρι και κάθετι που διάβαζα και άκουγα εφαρμόστηκε εσφαλμένα, αλλά τουλάχιστον έμαθα αρκετά πιστεύω από πάμπολες αποτυχημένες προσπάθειες

Τουλάχιστον, έχω την πολυτέλεια να πειραματιστώ σε ότιδήποτε για έναν επαγγελματία θα ήταν απαράδεκτο ή απαγορευτικό λόγω κόστους εργατοωρών και υλικών

Επόμενο πειραματικό project (εν καιρώ), ένα  cuatro venezolano  :-*

ηχητικό δείγμα ακούτε εδώ, σε παλιούς κρητικούς σκοπούς (ταμπαχανιώτικα) και σαμάι

http://www.youtube.com/watch?v=p7mbhRrp24w

http://youtu.be/p7mbhRrp24w

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: λαουτοτάμπουρο
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 08:23:26 μμ »
Γειά σου Κώστα με τις ομορφιές σου. Είσαι παίχτης άπαιχτος. Πόσο σε ζηλεύω (με την καλή έννοια)
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: λαουτοτάμπουρο
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 10:48:04 πμ »
Πολυ ωραιο παιξιμο!!!
Το οργανο μονο μπουζουκι δεν ειναι...εγω ακουω λαουτο κανονικοτατα και μ'αρεσει !!! ;D

Αυτο που εχεις κανει στον καβαλαρη εχει πολυ ενδιαφερον και πιθανοτατα να βοηθαει την καθε χορδη να αποδωσει με το σωστοτερο τροπο.

Που θα πας ρε ατιμο κρυο...ερχεται η ωρα να παψεις κι εμεις να μπουκαρουμε στα εργαστηρια...εεε ρε γλεντια!!!
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: λαουτοτάμπουρο
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 03, 2012, 03:39:09 μμ »
να και το δεύτερο λαουτοτάμπουρο με χρώμα κιννάβαρι και παραδοσιακά βερνίκια

λαουτοτάμπουρο κιννάβαρι