Αποστολέας Θέμα: αρχαριος και κατασκευη τριχορδου  (Αναγνώστηκε 8167 φορές)

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
αρχαριος και κατασκευη τριχορδου
« στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 03:23:07 μμ »
Γεια σας παιδια πειν απο καιρο επιχειρησα την κατασκευη ενος μπαγλαμα με δουγες με σχεδια που βρηκα απο το φορουμ. Ολα πηγαν καλα στην κατασκευη του σκαφους εξεπληξα τον εαυτο μου γιατι δεν περιμενα να πανε ολα τοσο καλα! Εφτιαξα το μανικο και προσπαθησα να το κολησω στο σκαφος και εκει ξεκινησαν τα προβληματα και τα επαναλαμβανομενα λαθη στο θυληκο μορσο με αποτελεσμα αφου κατεστησα αχρηστο τον τακο να σπασω το σκαφος απο τα νευρα μου. Απο την τρελα μου λοιπον ξεκινησα να φτιαξω ενα τριχορδο μπουζουκι αρνουμενος να το βαλω κατω. Για το σκαφος χρησοιμοποιησα κερασια και ενα αλλο ξυλο αγνωστο και το αποτελεσμα με ικανοποιησε επισης. Για το σημαδεμα του μορσου και για να αποφυγω να κανω τις ιδιες μ@@#$ς ζητησα την βοηθεια του κυριου Ανδρεου που αμεσα ανταποκριθηκε και τον ευχαριστω πολυ για αυτο. Στο σκαφος λοιπον που εφτιαξα δεν εχω βαλει ακομα πισω τακο, και η απορια μου τωρα ειναι η εξης: εψαξα για περισεματα απο το σκαφος αλλα δεν εφταναν πηγα σε κανα δυο ξυλουργεια αλλα δεν ειχαν μασιφ ξυλο οποτε εψαξα στο εργαστηριο μου και βρηκα ενα κομματι νιαγκον που ειχε περισσεψει απο αλλη κατασκευη πριν απο κανα 2 χρονια. Το εκοψα περιπου 10χ10 και το διαμορφωσα αλλα πριν το κολησω θα ηθελα την συμβουλη σας για την καταληλοτητα του ξυλου αυτου σαν πισω  τακο ευχαριστω.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: αρχαριος και κατασκευη τριχορδου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 03:59:43 μμ »
πηγα σε κανα δυο ξυλουργεια αλλα δεν ειχαν μασιφ ξυλο

που οδεύει ο κλάδος αυτός...

αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: αρχαριος και κατασκευη τριχορδου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 07:06:58 μμ »
το αρνητικο αυτου του ξυλου ειναι οτι ειναι πολυ βαρυ,αλλα σε τοσο μικρο κοματι δεν θα φανει διαφορα.κολλησετο

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: αρχαριος και κατασκευη τριχορδου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:34:58 μμ »
πηγα σε κανα δυο ξυλουργεια αλλα δεν ειχαν μασιφ ξυλο

που οδεύει ο κλάδος αυτός...


LIKE.......................................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: αρχαριος και κατασκευη τριχορδου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 08:59:58 πμ »
Με βρισκεις απολυτα συμφωνο ο κλαδος εχει ξεφυγει ολο μελαμινες και mdf...  Μετα απο καιρο μπορεσα να ασχοληθω με το σκαφος και κολληθηκε ο πισω τακος και τωρα περιμενω το μανικο να στεγνωσει για να κοψω το μορσο και να το κολλησω. Ανεβαζω φωτο απο το σκαφος πριν ανοιξω το θυληκο μορσο ,  απο φωτο μην περιμενετε πολλα γιατι οταν ειμαι στο ησυχαστηριο μου ( εργαστηριο) δεν παιρνω μαζι μου πραματα του σατανα και ρουφιανους οπως το τηλ.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: αρχαριος και κατασκευη τριχορδου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 01:08:19 μμ »
φιλε μου είσαι πολυ δυνατός, καθαρή ωραία δουλειά.

Μήτσος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 375
Απ: αρχαριος και κατασκευη τριχορδου
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 09:33:29 μμ »
φιλε μου είσαι πολυ δυνατός, καθαρή ωραία δουλειά.
......συμφωνώ και επαυξάνω!!

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: αρχαριος και κατασκευη τριχορδου
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 02:35:15 μμ »
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια αλλα υπαρχουν ατελειες που δεν φαινονται στις φωτο. Εχθες λοιπον ετοιμασα τα πραγματα για να κολησω το μανικο και για το χαρτωμα του σκαφους. Ηρθε και ενας πιτσιρικας να με βοηθησει στο εργαστηριο. Την ωρα λοιπον που εκοβα το χαρτι εριξε το σκαφος απο τον παγκο και η ζημια εγινε! Αφου κοιταξα το σκαφος καλα ειδα ενα ραγισμα σε μια δουγα κοντα στον μπροστα τακο. Αφου διαβασα την ολη Αγια Γραφη με το προθεμα γαμω μπροστα εβαλα  κολλα και το κολησα οσο καλυτερα γινοταν για να μην το ξηλωσω. Αποφασισα να συνεχισω διαφορετικα στην αρχη ειχα φτιαξει ενα μανικο με πολυ μεγαλη κλιση στο καραολο περιπου 20 μοιρες και απο την μια μερια ειχα φαει περισοτερο το πλαινο ξυλο. Οταν το ειδε ο κυριος Ανδρεου με προετρεψε να φτιαξω καινουριο οπως και εκανα. Οταν ειδα το ραγισμα λοιπον αποφασισα να βαλω αυτο για να μου μεινει το καινουριο για την επομενη κατασκευη.Το κολησα λοιπον χαρτωσα το σκαφος και ετοιμαζω το καπακι το οποιο επελεξα να ειναι απο κεδρο. Φωτο αυριο που θα ειμαι στο σπιτι.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: αρχαριος και κατασκευη τριχορδου
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 05:57:54 μμ »
Μπράβο Μαστροτσίπι ωραίος καθαρή δουλειά όπως είπε κει ο Χριστάρας μας για πες μου και συ συναδελφάκι είσαι
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: αρχαριος και κατασκευη τριχορδου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 12:38:04 μμ »
Γεια και χαρα αφου κολησα το μανικο καταπιαστηκα με το καπακι στην φωτο με το σκαφος που ανεβαζω φαινεται εκεινο το ραγισμα που εγραψα στο προηγουμενο ποστ. Στις επομενες φωτο ειναι το καπακι που κολλησα τα καμαρια και την ενισχυση στην ενωση των δυο κομματιων το οποιο εχει παχος γυρω στα 2,5 χιλ. Τα καμαρια τωρα το πισω προς την μερια του καβαλαρη εχει παχος 10χιλ και τα αλλα 2 παχος 8χιλ και υψος ολα στα 13 χιλ. Δεν ξερω αν εκανα σωστη επιλογη αλλα το καπακι μου που το κατεβασα στα 3 χιλ ηταν εξαιρετικα μαλακο και μετα την κολληση των καμαριων το αποτελεσμα με ικανοποιησε στο θεμα της ακαμψιας. Στις επομενες φωτο φαινεται η ενισχυση της ηχητικης οπης που σκεφτομαι να χρησοιμοποιησω,ειναι περισεμα απο το καπακι και δεν εχω αλλο καταλληλο ξυλο για να βαλω θα ηθελα την αποψη σας για το μεγεθος ειναι ενταξει θελει να ειναι μικροτερο ή μεγαλυτερο; Φιλε Κωστα σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και προς θεου δεν ειμαι μαστορας ουτε καν βοηθος δεν ειμαι! Ομολογω ομως οτι δεν καταλαβα την ερωτηση σου στο τελαιυταιο ποστ.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: αρχαριος και κατασκευη τριχορδου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 12:41:47 μμ »
Ξεχασα να ανεβασω τις φωτο! Οριστε λοιπον.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: αρχαριος και κατασκευη τριχορδου
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 12:56:12 μμ »
Και κατι τελευταιο σκεφτομαι την ηχητικη οπη να την κοψω στο μεγιστο πλατος 9.8 και μεγιστο υψος 7.2 τι λετε;
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: αρχαριος και κατασκευη τριχορδου
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 02:36:03 πμ »
Μετα απο αρκετο καιρο ασχοληθηκα και παλι με την κατασκευη του τριχορδου ετσι λοιπον εχθες και σημερα χαραξα και κολλησα την ταστιερα περασα και ετριψα τα ταστα κολλησα τσαμπουκαδες διαμορφωσα το μανικο και κολλησα τον ζυγο. Αυριο ελπιζω να βρω χρονο και να διαμορφωσω τον καβαλαρη για να αρματωσω επιτελους για να παρω αυτι τι γινεται μηπως χρειαστει να ξανατριψω ταστα. Μετα σειρα εχει το βαψιμο και εδω θα ηθελα την γνωμη σας, σκεφτομαι να το περασω teak oil εαν εχετε κατι αλλο στο νου σας προτεινετε ελευθερα. Περιμετρικα στο καπακι εχω κολλησει ξυλινο φιλετο και σκεφτομαι να το αφησω εντελως αδειο απο αλλες φιγουρες και σχεδια μιας και παντα μου αρεσαν τα "αδεια" οργανα που το ξυλο δειχνει την φυσικη του ομορφια. Μπορει βεβαια ντην ηχητικη οπη να κολλησω ενα καπλαμαδακι.

Υ.Γ. Μπορειτε να κραξετε ελευθερα!!!!!!!
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Demetrio

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 39
Απ: αρχαριος και κατασκευη τριχορδου
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 10:51:06 πμ »
Τσίπη είσαι ωραίος!
Μου δίνεις κουράγιο να ξεκινήσω και γω.. :)

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: αρχαριος και κατασκευη τριχορδου
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 05:39:37 μμ »
Ομολογω ομως οτι δεν καταλαβα την ερωτηση σου στο τελαιυταιο ποστ.
Μάστρο Τσίπι είδα το σκάφος που το έχεις ακουμπήσει πάνω σε μία σβούρα και υπέθεσα πως είσαι ξυλουργός - επιπλοποιός, πάντως όπως και να έχει μπράβο σου ωραία δουλεία
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....