Αποστολέας Θέμα: Ράγισμα δούγας-  (Αναγνώστηκε 2467 φορές)

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ράγισμα δούγας-
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 07, 2021, 10:27:41 μμ »
Να πω μια βλακεία?αν το κομματι που θέλετε να λυγισετε το τυλίξετε μουσκεμενο στο αλουμινόχαρτο..Δεν θα κρατάει την υγρασία μέσα του χωρίς να στεγνώνει?και χωρίς καψίματα στο ξύλο..βέβαια θα πρέπει να φοράς γάντια..

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Ράγισμα δούγας-
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 07, 2021, 10:38:33 μμ »
Σωστή σκέψη αλλά το αλουμινόχαρτο είναι κατά κάποιο τρόπο μονωτικο , άρα πιστεύω θα θέλει περισσότερο θερμοκρασία.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Ράγισμα δούγας-
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 08, 2021, 12:39:47 πμ »
...Το ίδιο ξύλο όμως με διαφορετική κοπή στην ίδια συσκευή λύγιζε μια χαρά...
...Το ξύλο κρατά την υγρασία μέσα του κι όταν το ζεστάνεις η εσωτερική υγρασία ουσιαστικά γίνεται ατμός και επιτρέπεται έτσι η κάμψη. Αν όμως το ζεσταίνεις σιγά σιγά τότε δεν φτάνει σε μεγάλο επίπεδο η εσωτερική θερμοκρασία οπότε το ξύλο απλά στεγνώνει ξανά χωρίς να επιτρέπεται να λυγίσει ιδιαίτερα....
Κάτι έμαθα κι απόψε
Γιάννη ευχαριστούμε  {celebrate012}

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ράγισμα δούγας-
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 08, 2021, 02:21:09 πμ »
Σωστή σκέψη αλλά το αλουμινόχαρτο είναι κατά κάποιο τρόπο μονωτικο , άρα πιστεύω θα θέλει περισσότερο θερμοκρασία.

Γιώργο μου είναι ακριβώς το ανάποδο.. είναι καλός αγωγός της θερμότητας οπότε θα ζεστάνεις στο κέντρο και η θερμότητα μέσω του αλουμινόχαρτο η θα μεταφέρεται και στις άκρες.. Κάνε το εξής πείραμα και θα το καταλάβεις καλύτερα.. πάρε ένα μεταλλικό κομμάτι 20 πόντων.. Βάστα το από την μια άκρη και στην άλλη άκρη βάλε φλόγα.. Θα δεις ότι σε ελάχιστο χρόνο δεν θα μπορείς να το βαστηξεις από την θερμοκρασία που θα έχει..

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Ράγισμα δούγας-
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 08, 2021, 07:44:26 πμ »
Ναι σωστά Γρηγόρη, λάθος μου.
(Μπερδεύτηκα με τα παράθυρα αλουμινίου τα οποία  έχουν πλαστικό ανάμεσα για θερμομόνωση. )

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Ράγισμα δούγας-
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 08, 2021, 09:37:39 πμ »
Εγώ δίχως να ξέρω τι εστί βεγκε αγόρασα για κολαντζα.
Για να λυγίσει και να εφαρμόσει καλα πήρε μια βδομάδα προσπαθειας.
Μετά τα πρώτα λυγισματα στο σωλήνα, το άφηνα όλο το βράδυ δεμένο σε καμπύλη μέσα σε νερό. Έπειτα σταθεροποίηση όλη μερα πάνω στο καλούπι ζεσταίνοντας τακτικά με πιστόλι και ξαναβρεχοντας το. Όμορφο αλλά....ζορικο.
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Ράγισμα δούγας-
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 09, 2021, 10:52:24 πμ »
Επιπρόσθετα με αυτά που ήδη πρότειναν οι προλαλήσαντες, δοκίμασε να λυγίζεις με την βοήθεια μεταλλικής λάμας, η οποία βοηθάει πολύ στην πρόληψη του σχισίματος του ξύλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2021, 11:35:55 πμ από oscar »

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ράγισμα δούγας-
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 09, 2021, 01:44:24 μμ »
Σωστή σκέψη αλλά το αλουμινόχαρτο είναι κατά κάποιο τρόπο μονωτικο , άρα πιστεύω θα θέλει περισσότερο θερμοκρασία.

Γιώργο μου είναι ακριβώς το ανάποδο.. είναι καλός αγωγός της θερμότητας οπότε θα ζεστάνεις στο κέντρο και η θερμότητα μέσω του αλουμινόχαρτο η θα μεταφέρεται και στις άκρες.. Κάνε το εξής πείραμα και θα το καταλάβεις καλύτερα.. πάρε ένα μεταλλικό κομμάτι 20 πόντων.. Βάστα το από την μια άκρη και στην άλλη άκρη βάλε φλόγα.. Θα δεις ότι σε ελάχιστο χρόνο δεν θα μπορείς να το βαστηξεις από την θερμοκρασία που θα έχει..

πολυ σωστα διοτι το αλουμινιο εχει πολυ καλη θερμοαπαγωγικη  ιδιοτητα.Δηλ καιει αλλα και κρυωνει γρηγορα.Δεν ειναι τυχαιο που ολες οι κεφαλες στην αυτοκινητοβιομηχανια χρησιμοποιουν αλουμινιο
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................