Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017  (Αναγνώστηκε 16092 φορές)

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #105 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 08:12:32 πμ »
τι είναι ο σβανάς?
Σβανάς Μάνο μας είναι το πριόνι με τα ψιλά δόντια τωρα πλέον εχει αντικατασταθεί μετα Γιαπονεζικα τα tajima.
Πριόνι λεμε αυτο με τα κανονικά τα δόντια, σιγατσάκι αυτο που χαράζουμε τις ταστιέρες που δεν τροχιζετε.
Σιγάτςα το μεγαλο αυτο που παίζουν κατι μωρτες με ενα δοξάρι.
Επίςεις οταν τα αγοράζεις για να δεις αν ειναι καλα τα χρυπάς με το νύχι του αντιχειρα και αν κουδουνάει τοτε ειναι σενιο, καλο, πάρτο θα σου βγάλει δουλεια, και για ποιο καλα να ξερεις τονιζει σε ΛΑ σαν τα διαπασών, και δεν κανω πλακα.
Επισεις υπαρχη ενα ακομη που λέγετε σμυλη και χρησημοποιήτε για το άνοιγμα της κλειδαρότρυπας


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2017, 09:01:32 πμ από Πλιακώνης Κωνσταντίνος »
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #106 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 09:34:19 πμ »
τι είναι ο σβανάς?
Σβανάς Μάνο μας είναι το πριόνι με τα ψιλά δόντια τωρα πλέον εχει αντικατασταθεί μετα Γιαπονεζικα τα tajima.

Ἀγαπητέ φίλε Κώστα , ἐπίτρεψέ μου μιά μικρή διόρθωση :
Αὐτό τό πριόνι πού λές " σβανᾶς " , τό ἔχω άκούσει ( ἀπό παλιό μαραγκό ) νά λέγεται " σβαρνᾶς " , καί εἶναι αὐτό πού κόβει μέ ἕλξη , δηλαδή τά δόντια του εἶναι ἔτσι φτιαγμένα , ὥστε νά κόβη ὅταν πριονίζοντας τό τραβᾶμε  πρός τόν ἑαυτό μας , καί γι' αὐτό τήν πολλή δύναμη τήν ἐφαρμόζουμε στήν πρός τόν ἑαυτό μας κίνηση ( σάν νά σβαρνίζουμε ἐξ οὗ καί τό ὄνομα ) , ἐνῶ ἡ ἀντίθετη κίνηση ἁπλῶς ἐπαναφέρει τό πριόνι γιά νά ἐπαναλάβουμε τήν δυνατή κίνηση .
Ὑπάρχουν καί πριόνια μέ δόντια ἀντίθετα φτιαγμένα ἀπό τούς σβαρνάδες . Σ' αὐτά ἡ μεγάλη δύναμη τοῦ χειριστοῦ έφαρμόζεται στήν ὤθηση ( ζμπρώξιμο Μάνο ) τοῦ πριονιοῦ καί νομίζω λέγονται σιγάτσα .
Φιλικά πάντα , Λάμπρος .

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #107 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 10:28:21 πμ »
Κυριε Λαμπρό να είστε καλα περί διορθώσεων, όπως έχετε καταλαβει περί γραμματικής, ορθωγραφίας κτλπ δεν σκαμπάζω και πολλα,  προσπάθησαν να με στριμώξουν αλλα νικά παντα ο επόμενων όπως λεει και Μηλιωκας στο τραγουδι του, οπωτε απο νωρίς κατάλαβε ο πατέρας μου τι αστροπελέκι εχει και με στρίμωξε στην δουλεια.
Τωρα περί χειρισμού, και τεχνικών των παραπάνω που είπατε, τα λέτε πολυ σωστα, και ετσι ειναι


Sent from my iPhone using Tapatalk
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #108 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 01:58:28 μμ »
Σβανάς λέγεται κ. Λάμπρο , σωστά το ανέφερε ο Κώστας !


ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #109 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 02:45:39 μμ »
Σβανα το λεμε ( η μαλλον το λεγαμε καποτε) κι εμεις εδω στα κεντρικα της χωρας.Τωρα κατα τοπους υπαρχουν διαφωρες.Οπως το κινοσο σε καποια νησια το λενε γκινοσο.Πλουσια η Ελληνικη.Που να δειτε τα τριχορδα ποσες ονομασιες ειχαν καποτε........................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Λευτερης Κυρ.

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 191
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #110 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 08:12:19 μμ »
Εγώ προχώρησα λίγο τη λύρα... Τελείωσα τη διακόσμηση στο καπάκι και το πέρασα ένα χέρι γομαλάκα...
Ξεγύρισα και τη φιγούρα που θα κολλήσω στην πλάτη της λύρας (πιο μπακαλίστικα δεν γινόταν)... Αύριο λέω να την τελειώσω....

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #111 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 09:58:07 πμ »
γιατί ¨μπακαλίστικα" ? μια χαρά την βλέπω τη Θεά... η πλάτη της λύρας είναι επίπεδη ή καμπύλη ? για να κολλήσει δηλαδή θέλει κοίλη διαμόρφωση πρώτα ?

... εγώ κοντεύω να συμπληρώσω το σετ με τα σουβέρ ...

 [ Invalid Attachment ]

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 10:23:07 πμ »
γιατί ¨μπακαλίστικα" ? μια χαρά την βλέπω τη Θεά... η πλάτη της λύρας είναι επίπεδη ή καμπύλη ? για να κολλήσει δηλαδή θέλει κοίλη διαμόρφωση πρώτα ?

... εγώ κοντεύω να συμπληρώσω το σετ με τα σουβέρ ...

 [ Invalid Attachment ]

Αμπελαλε (amber alert)!. 8)   Απαιτείται άμεση παρέμβαση στο τμήμα QC (quality control). Το χρώμα στο σετ πρέπει να είναι ίδιο.  :-* :-*
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 10:30:30 πμ »
Τίιιιιιι ???? δηλαδή πρέπει να φτιάξω άλλες πέντε από κέδρο ? (... τραβατε με κι ας κλαίω)

.. σοβαρά τώρα, βρήκα στον Σοφιανό καπάκια κέδρου σκούρα (όχι τόσο μαύρα όσο εκείνο το πρώτο, αλλά αρκετά) και καβάντζωσα .... δύο .... (ξαναγελάω πονηρά)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 07:11:02 μμ »
ρε μανο ψαχνω να βρω την φωτο με τα σουβερ του μπουσε στα βιβλια μου και δεν μπορω να την βρω.... επιφυλασσομαι
θα παθεις πλακα, μαζευε απο ολες τις κιθαρες που ειχε φτιαξει! νομιζω ειχε ενα σκοινι, και τις ειχε περασει ολες μεσα!
αντε και συ να κανεις πολλες-πολλες εξαδες!

εγω ξεκινησα πρωτα χερια γομαλακα, αλλη χαρη. δεν λεω καλο και το πιστολι (η κιθαρα που ειχα φερει στην εκθεση...)  αλλα το βαθος της γομαλακας ειναι αξεπεραστο! και ας μην ειναι κομοδινε  ;D

ενα (παλι...) μεγαλο ευχαριστω στον Βασιλειαδη, για την μεγαλη βοηθεια που μου προσεφερε, για αλλη μια φορα τοσο απλοχερα.
επειδη μου προταθηκε απο τον διοργανωτη του φεστιβαλ κιθαρας παλαιου φαληρου να αθλοθετησω το 1ο βραβειο στην 2η κατηγορια, σκεφτηκα να ειναι αυτη η κιθαρα. (αρκει να βγει καλη σε ηχο!) ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 08:43:39 μμ »
ρε μανο ψαχνω να βρω την φωτο με τα σουβερ του μπουσε στα βιβλια μου και δεν μπορω να την βρω.... επιφυλασσομαι
θα παθεις πλακα, μαζευε απο ολες τις κιθαρες που ειχε φτιαξει! νομιζω ειχε ενα σκοινι, και τις ειχε περασει ολες μεσα!
αντε και συ να κανεις πολλες-πολλες εξαδες!

εγω ξεκινησα πρωτα χερια γομαλακα, αλλη χαρη. δεν λεω καλο και το πιστολι (η κιθαρα που ειχα φερει στην εκθεση...)  αλλα το βαθος της γομαλακας ειναι αξεπεραστο! και ας μην ειναι κομοδινε  ;D

ενα (παλι...) μεγαλο ευχαριστω στον Βασιλειαδη, για την μεγαλη βοηθεια που μου προσεφερε, για αλλη μια φορα τοσο απλοχερα.
επειδη μου προταθηκε απο τον διοργανωτη του φεστιβαλ κιθαρας παλαιου φαληρου να αθλοθετησω το 1ο βραβειο στην 2η κατηγορια, σκεφτηκα να ειναι αυτη η κιθαρα. (αρκει να βγει καλη σε ηχο!) ;D

ΟΝΕΙΡΟ ..................................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 10:01:09 μμ »
Ρε συ Στέλιο γιατί μας το κάνεις αυτό; Μας κομπλάρεις ρε συναγωνιστή! :-*
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #117 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 07:34:54 πμ »


....... (αρκει να βγει καλη σε ηχο!) ;D

Εξαιρετική θα είναι σίγουρα  :)
Συγχαρητήρια !!

Tags: