Αποστολέας Θέμα: Μπουζούκι τρίχορδο προπολεμικού τύπου με τσάκιση στο καπάκι με σκαφτές ντούγες  (Αναγνώστηκε 1229 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
 Το καπακι κοπηκε περιπου στο τελικο σχημα και προσαρμοστηκε προσωρινα στο σκαφος. Σχεδιαστηκε η ροζετα, και η πεναρια με μολυβι πανω στο καπακι. Για την πεναρια σκεφτομαι μαυρη μουρια που εβαλα και στο φιλερο της κολατζας. Λογικα θα γινει και ενα σχεδιο μαρκετερι αντιστοιχο της κολατζας.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Ετοιμη κι η πεναρια.
Μαυρη μουρια με ενθετα κελεμπεκι, οστρακο και ασπρο μαυρο φιλετο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Έχω προχωρήσει και με τα καμάρια όμως θα ανεβάσω φωτογραφίες μετά.
Ήθελα να πω όμως δυο λόγια για ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα και να προφυλάξω άλλα μέλη από αντίστοιχα προβλήματα.
Η αναφορά μου είναι στην μαύρη μουριά που χρηισμοποίησα τόσο στο φιλέτο όσο και στην πεναριά.
Στην ουσία ήταν καπλαμάς 3 χιλισοτά αγορασμένος από τον Παντελάκο που μου τον ανέφερε σαν μάυρη μουριά Γαλλίας. Τα νερά του όμορφα και πήρα δύο φύλλα (ένα ζευγάρι) για μελλοντικές κιθάρες ή και για ντούγιες. Δυστυχώς όμως όταν πήγα να την δουλέψω είδα πως πρόκειται για πολύ μαλακό ξύλο και με πόρους. Σχίζεται εύκολα  και παρουσιάζει σημαντικά διαφορετική σκληρότητα με την πυκνότητα των νερών σε σημείο που να μην επιπεδοποιείται όταν τρίβεται με το παλμικό και να αφήνει κοιλότητες.
Όντας γνωστός πεισματάρης δεν τα παρατάω εύκολα. Είπα θα βρω τη λύση για την πεναριά η οποία ήταν η εξής. Αφού έτριψα το ξύλο μέχρι 400αρι, πέρασα εποξική ρητίνη πάνω από το ξύλο σε δύο στρώσεις και γέμισα και τους πόρους αλλά και την επιπεδοποίησα. Τώρα σκοπεύω να γίνει ένθετη στο καπάκι και με ελαφρύ τρίψιμο να κρατήσει την επιπεδότητα της μιας και στην ουσία με το τρίψιμο να μην φτάσει στο ξύλο αλλά μόνο στην εποξική ρητίνη. Μετά θα λουστραριστεί κανονικά μαζί με το καπάκι. Είχα σκοπό να επενδύσω και το καράολο  τον ίδιο καπλάμά αλλά αφού είχα δει το έργο από πριν, το κομμάτι αυτό του καπλαμά το πέρασα ρητίνη από πριν ούτε ώστε να μην με παιδέψει με την μορφοποίηση καθώς σκέφτομαι να βάλω ένθετη μαρκετερί και στο καράολο.
Στην φωτογραφία αριστερά το κομμάτι για το καράολο έχοντας περάσει μόνο ένα χέρι ρητίνη και η επιπεδοποίηση ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί (θα περαστεί άλλο ένα).


ΥΓ
Κλείνοντας επομένως καλύτερα να αποφύγετε αυτόν τον καπλαμά παρόλο που είναι ωραίος αν δεν θέλετε παιδέματα. Μόνο για διακόσμηση και σίγουρα όχι για ντούγιες. Έχω πάρει διάφορους καπλαμάδες σε αυτά τα πάχη και κελεμπέκι και αμαζάκουε και καρυδιά αλλά αυτό δεν μου είχε ξανασυμβεί.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Περαστηκαν τα καμαρια και δουλευτηκε η ροζετα. Αφου ανοιχθηκε το καναλι της ροζετας περαστηκαν φιλετα μαυρο ασπρο στα ορια της. Φτιαχθηκαν ενθετα απο κελεμπεκι και καποια εοιμα απο οστρακο. Τρφτηκε ενα κομματι απο το ιδιο ξυλο της πεναριας (μαυρη μουρια) και μαζευτηκε η σκονη.  Κοσκινιστηκε οπως δειχνουν οι φωτογραφιες. Ανακατευθηκε με εποξικη για να γεμισουν τα κενα της ροζετας. Η ολη επιλογη γινεται για να ειναι χρωματικα ταιριαστη η ροζετα με την πεναρια.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Καμαρια ετοιμα. Μονωθηκε με χαρτοταινεια η επιφανεια που θα κολλησει με το σκαφος και ολο το υπολοιπο καπακι περαστηκε 2 χερια γομαλακα με πινελο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Μετα απο πολλες καθυστερησεις προχωραμε σιγα σιγα και πλησιαζουμε στο τελος.
Δοθηκε η κλιση στο μανικο για να βγει το υψος του καβαλαρη. Κοπηκε και κολληθηκε το καραολο . Το καραολο ειναι απο δυο κομματια μαονι, το ιδιο που χρησιμοποιηθηκε και στο μανικο.
Για το σφιξιμο καραολου μανικου χρησιμοποιω πολλους σφιγκτηρες.  Ας αναφερω λοιπον ενα κολπο που χρησιμοποιω για τους σφιγκτηρες. Οταν βαζεις πολλους σφιγκτηρες  επειδη ειναι πολυ κοντα ο ενας με τον αλλον, δεν σου δινει χερι να σφιξεις καλα. Ετσι λοιπον εχω κανει διαμπερεις τρυπες στη λαβη του σφιγκτηρα και περναω ενα μεταλλικο αξονακι και ετσι μπορω να σφιγγω πολυ καλυτερα. Εμενα αυτο το απλο κολπο με βοηθαει και ειπα να το μοιραστω μηπως βοηθηει και καποιος αλλος.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Ξεχασα να αναφερω πως ακουγοντας ολα αυτα που κατα καιρους γραφονται εδω στο φορουμ για συχνοτητες σκαφων μπηκα και εγω στον πειρασμο να δω και γω για πρωτη φορα κατι σχετικο. Δεν εχω εξοπλισμο για καταγραφες κοκ απλα εβαλα το μανταλακι κουρδιστηρι και χτυπησα το καπακι. Ο ηχος που παραγεται ειναι σε ρε. Και βγαινει ρε οπου και αν χτυπησω το καπακι.
Να υποθεσω πως η διοσυχνοτητα του σκαφους σε αυτην την φαση (πριν κολληθει το καραολο και μορφοποιηθει το μανικο) ειναι ρε. Με δεδομενο πως το οργανο κουρδιζεται σε ρε λα ρε και η ελευθερη μπασα ρε χρησιμοποιειται για συνηχηση μαλλον καλο μου φαινεται. Δεν ειναι επιθυμητο αυτο;  Βεβαια εχει δρομο ακομα πριν την τελικη μορφη. Το καπακι θα τριφτει λιγο ακομα, το σκαφος θα τριφτει κι αλλο και αυτο (ακομα φαινονται τα ιχνη τη ρασπας), θα περαστει ταστιερα, κλειδια κ.α.. Μιας και το ξεκινησα θα το παρακολουθω μεχρι ολοκληρωσης.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Και μια ακομα φωτογραφια με περασμενη την ταστιερα (αχαρακτη ακομα) και μορφοποιημενο το καραολο. Το σχεδιο του καραολου ειναι η τριτη φορα που το χρησιμοποιω σε μπουζουκι. Η αληθεια ειναι πως μου αρεσει αλλα δεν ειναι δικη μου εμπνευση. Προκειται για ελαφρια τροποποιηση απο καραολο ενος τζουρα μισομπουζουκο που εχω κατασκευης Αρμαου.
Στο καραολο θα μπει καπακι μαυρης μουριας οπως και η πεναρια. Λογικα θα του κανω και παρομοια μαρκετερι.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
μητσαρα το παρακανεις ωραιο!
προσεγμενο σε ολες του τις λεπτιομερειες , μπραβο!  {celebrate011}
και το σχεδιο υπεροχο!  {celebrate013}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Συμφωνώ με τον Στέλιο, υπέροχο Μητσάρα!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Περαστηκε το καπακι απο μαυρη μουρια στο καραολο. Εφτιαξα και ενα μικρο λουλουδακι απο οστρακο λευκο και abalon. Κανονικα επρεπε να γινει στα ιδια χρωματα με την πεναρια και την κολατζα, βασικα κελεμπεκι αντι για λευκο οστρακο και πιο μεγαλο αλλα μου μπηκε η ιδεα να το κανω ετσι. Μου αρεσε. Λιτο και μικρο. Εδω φαινεται μετα απο ενα χοντρο πρωτο τριψιμο. Εγιναν και οι τρυπες για τα κλειδια. Τα κλειδια θα ειναι μικρα για μπαγλαμα οπως βαζω σε ολα τα μπουζουκια.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Tags: