Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος-Μαϊος-Ιούνιος 2024  (Αναγνώστηκε 928 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
στεργιο ειναι μια συνηθης τακτικη οταν βαζεις σε θετικη κλιση το μανικι.
γι αυτο τα βαζεις ολα ευθεια να μην εχεις τζατζαλα-ματζαλα  ;D
(και μετα ολοι παραπονιουνται οτι ειναι δυσκολοπαιχτη απο το 5-12, και στο 13-19 ολα τριζουν )
Εσάς τους κλασσικούς δυσκολεύομαι να σας καταλάβω εντελώς... :embarrassed2:

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Αργότερα, όταν προχώρησα κάπως και με τις κιθάρες, βεβαιώθηκα για ένα πρόβλημα που φαίνεται να είναι εγγενές στις κατασκευές μου αλλά το συναντάω πολύ συχνά και αλλού: Όταν φορτώνεται το όργανο με την τάση των χορδών εμφανίζεται ένα εξόγκωμα, μια "καμπούρα", που αρχίζει από το τάστο της ένωσης και συνεχίζεται για μερικά τάστα προς την τρύπα και βρίσκω ότι κάνει ζημιά στην προσπάθειά μου για το "βέλτιστο" σεταπ.


Καλησπέρα παιδιά.....ελπίζω να είστε όλοι καλά και να φτιάχνετε μερακλίδικα όργανα !!!

Λοιπόν.....στα πρώτα μου όργανα,(μπουζούκια) είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα με την " καμπούρα''...????
Γρήγορα κατάλαβα πως έφταιγε η ένωση σκάφης-μανικιού , επειδή έκανα την χελιδονοουρά με το χέρι.
Τα κενά που είχε η ένωση , ας έβαζα μέσα σφήνες κτλ, έκαναν την ζημιά.
Τότε άλλαξα μέθοδο.......Teblates + Router και τελειώσαμε.....!!!

Γνώμη μου.....Εστιάστε στην ένωση να εφαρμόζει τέλεια χωρίς κενά.

Καλές "ενώσεις" λοιπόν......

Σας ευχαριστώ !

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
...Στο υπερυψωμένο μανίκι που κάνω...  ...βιδωτο υπάρχει και γλωτιδα κάτω απο εκείνο το σημείο.

Δημήτρη, θυμάμαι κάτι σκόρπιες φωτογραφίες αλλά δεν έχω συγκροτήσει μια ολοκληρωμένη εικόνα για την ένωση που χρησιμοποιείς.
Προσωπικά θα εκτιμούσα πολύ μια παρουσίαση, (σε ξεχωριστο θέμα όμως)!
Ξέρω ότι είναι μπελάς, αλλά... ;D γίνεται;
Δε βιαζόμαστε!
Ορίστε ένα στα γρήγορα
http://www.luthier.gr/index.php?topic=4553.0

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Ορίστε ένα στα γρήγορα
http://www.luthier.gr/index.php?topic=4553.0

Στα γρήγορα και ...στα όρθια
Ευχαριστούμε!

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Καλές "ενώσεις" λοιπόν......
Ευχαριστούμε Γιώργο!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
μελος του φορουμ εχει αυτο, το οποιο ειναι ψηφιακο-καταπληκτικο, το ειδα κ δεν πιστευα στα ματια μου, πεταγε μεσα στη κιθαρα τυην μπιλια και ξεκιναγε...
http://www.foroflamenco.com/printable.asp?m=191153&mpage=1

δημητρη το δικο σου δεν το ειχα δει, πολυ ενδιαφερον! και το σημαντικο, πολυ οικονομικοτερο!

τελειωσα στα μουλωχτα και τη κιθαρα μου...
500αρακι...
..και το ονομα αυτης... interstellart (inter-stell-art  ;D ;D διαστημικη τεχνη γαρ  {celebrate015} )

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Ωραιος ο Στελιος.
Τι καπακι εβαλες, θυμησε μου σε παρακαλω.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Δεν ειναι οικονομικοτερο Στελιο . Πάνω από 300€ έκανε αυτό το πλαστικό σωληνάκι. Ως και 400€ . Απλά εληξε η πατέντα του και βγήκαν φτηνότερα στα 200€ αλλά με μικρότερο εύρος μέτρησης.

Το δανείστηκα. Του Παλαιοδημόπουλου είναι. Σκέψου ότι έχει σπάσει και ένα...

Σκέφτομαι να δοκιμάσω να φτιάξω ένα ψηφιακό . Πριν 10 χρόνια θα ήταν αδύνατο. Τώρα με τους Κινέζους αυτό το μαραφέτι δεν θα έκανε πάνω από 50€...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
το ψηφιακο με την μπίλια ειχε αγοραστει προ δεκαετιας στα 550.

μητσαρα Κέδρος σπέσιαλ μαστερ γκρειτ, αλλο ενα καπάκι εχω κ καπουτ,
η κιθαρα ειναι της οικογενειας δεν δινεται ουτε δανική.
θα χρησιμοποιηθει σε  ηχογραφηση τον ιουνιο.


τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα


το ψηφιακο με την μπίλια ειχε αγοραστει προ δεκαετιας στα 550.



Έχει βγει και φτηνότερη έκδοση

https://www.stewmac.com/luthier-tools-and-supplies/tools-by-job/tools-for-measuring/mag-ic-probe-ble-thickness-gauge/


sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Είπα να μην νανοίξω νέα θέμα στα εργαλεία. Αγόρασα από Temu αυτό το κοπίδι:


https://www.temu.com/gr-en/trimming-knife-positioning-cutting-knife-belt-splitter-leather-leather-media-knife-multifunctional-brass-leather-cutting-knife-g-601099542117560.html?_oak_mp_inf=ELj5uqWm1ogBGiBjNzBlMGNiYWQwYjM0MzcyYWU4YzE1ZGMyZDdjYTFmZCDCheOH8DE%3D&top_gallery_url=https%3A%2F%2Fimg.kwcdn.com%2Fproduct%2Ffancy%2Ffe1f40ec-cf7d-4198-8be2-ec2578d4a46a.jpg&spec_gallery_id=4095830147&refer_page_sn=10009&refer_source=0&freesia_scene=2&_oak_freesia_scene=2&_oak_rec_ext_1=ODk4&_oak_gallery_order=2069647174%2C113063657%2C1145179208%2C622469935%2C572682772&search_key=DIY%20Handmade%20Brass%20Positiion%20cutter%20blade&refer_page_el_sn=200049&refer_page_name=search_result&refer_page_id=10009_1713708221914_rda1ol19m5&_x_sessn_id=t4njpels2z

Προορίζεται για την κοπή δέρματος αλλά λειτουργεί μια χαρά στην κοπή περιθωρίων στα καπάκια για τα περιμετρικά φιλέτα.
Πολύ απλή κατασκευή που ουσιαστικά σου δίνει την ευχέρεια να ρυθμίσεις και το βάθος της κοπής. Αξίζει τον κόπο για τα λεφτά του. Έκανα και ένα πρόχειρο βιντεάκι.
https://www.youtube.com/watch?v=T04lQX4OMIQ&t=4s

Παλιότερα για όλα αυτά τα κοψίματα έβαζα το ρούτερ αλλά τελευταία προσονατολίζομαι στο δούλεμα με το χέρι σε όλες τις δουλειές και όχι με εργαλεία μηχανικά.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Παλιότερα για όλα αυτά τα κοψίματα έβαζα το ρούτερ αλλά τελευταία προσονατολίζομαι στο δούλεμα με το χέρι σε όλες τις δουλειές και όχι με εργαλεία μηχανικά.

εντάξει εισαι στον σωστό το δρόμο...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Λιγες δουλιτσες στο εργαστηριο μετα απο μερες.
Καθαρισματα, τακτοποιησεις. Κατεβασα και ενα μπουζουκι μου παλιοτερο για αλλαγη ταστων.
Ειπα να βαλω και μια φωτογραφια διπλα διπλα το καλουπι Νο1 με το καλουπι Νο2 ετσι για τη συγκριση. Ετσι μια ενημερωση για το χαραγμα της ταστιερας στο νεο οργανο. Εχω καθιερωσει και κολλαω λευκο χαρτι με απλη κολλα στικ (Uhu) και σημειωνω με το μολυβι τις χαραγματιες και τα κεντρα για τους τσαμπουκαδες. Ειναι πολυ πιο ευκολα απο αυτο που εκανα παλια να σημειωνω απε ευθειας πανω στην ταστιερα, ή σε χαρτοταινια. Χαραζω, τρυπαω πανω στο χαρτι και μετα με λιγο βρεξιμο ξεκολλαει ευκολα.
Και μια φωτογραφια απο οστρακο που ειχα πολλα χρονια αγορασμενο και τωρα εκοψα για ενα ενθετο στο τελευταιο μπουζουκι.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
στο φιλοξενο εργαστηρι του νικολα επισκεψη.


(κουιζ-ανεκδοτο) ποσοι ανθρωποι χρειαζονται να βγαλουν μια βιδα απο ενα ξυλο;  ;D ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
ετοιμη και η voyager,
κεδρινη και αυτη με σαουντπορτ, (πλατη-πλα¨θινα μαονακι ονδουρας, παλαιο-αφρατο-ευκολοδουλευτο)

κεδρος φινιτο,
το υπολοιπο '24 αλλα και '25 μονο ελατος,

να στανιαρουν τα σκαρπελα, να ισιωσουν οι γομαλακες, να στυλωθουν οι μεγγενες, ν' αναρρωσουν τα παχυμετρα   ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: