Αποστολέας Θέμα: ρεταλια  (Αναγνώστηκε 2814 φορές)

φωτης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Αγαπημένο ξύλο: παλισανδρος
ρεταλια
« στις: Μάιος 26, 2016, 07:04:54 μμ »
ξερει κανεις πομπορω να βρω ρεταλια καρυδιας η αλλων ομορφων ξυλων χωρις να χρειαζεται να αγορασω ολοκληρο το μαδερι στην αθηνα?

φωτης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Αγαπημένο ξύλο: παλισανδρος
Απ: ρεταλια
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 26, 2016, 07:05:51 μμ »
δεν τα θελω για οργανο οποτε δν με ενδιαφερει η ποιοτητα

panagiotis.lp

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Η2Ο
  • Αγαπημένο ξύλο: ελια,καρυδια,κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: ρεταλια
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 26, 2016, 09:52:46 μμ »
ΣτοΠεριστέρι Μπουρνάζι Σολωμού είναι ή οδός απέναντι από ενα ETEKA βενζινάδικο κοντά στην Κωνστ/λεος ένα παλιό μαγαζί είναι.
Έχει διαφορά μικρά και μεγάλα κομμάτια.

tzekos

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Αγαπημένο ξύλο: κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: δυο
Απ: ρεταλια
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 26, 2016, 10:04:12 μμ »
απο εκει κανω σχεδον ολες της αγορες μου σε ξυλα.ρεταλια δεν εχει.μονο σε μαδερια οτι παρεις.πριν 10 μερες εκει ημουν ,

φωτης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Αγαπημένο ξύλο: παλισανδρος
Απ: ρεταλια
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 27, 2016, 03:39:47 μμ »
τελικα πηγα στου μπιτη στις αχαρνες και πηρα. βρηκα καρυδια ελληνικη και κερασια μαδερια ομως μιας και δεν μπορουσα να βρω πουθενα ρεταλια. δεν ειναι κομμενα σε παραλληλογραμμα μαδερια αλλα οπως ηταν δεντρο(ελπιζω να καταλαβατε). επισης νομιζω οτι κανουν για οργανα καθως ειναι μεν εφαπτομενικα κομμενα αλλα δν ειναι απο τις ακρες του δεντρου και αποτι μου πε ο ανθρωπος ειδικα η κερασια ειναι πολυ παλια. η καρυδια ειναι διαστασεων 210*20(στο πιο στενο σημειο)*5 και κοστισε 45ε και η κερασια 220*21(στο πιο στενο σημειο)*3με 10ε(δν ειχα σκοπο να παρω και κερασια αλλα μολις μου πε τιμη δν το πολυσκεφτηκα χωρις να ξερω σε τι τιμες παιζει βεβαια).χωρις να θελω να προσβαλω καποιον(τον κυριο μπιτη αν λεγεται ετσι ουτε καποιον αλλο προμηθευτη) πιστευετε πως ειναι καλες τιμες? μπας και αρχισω σιγα σιγα να καταλαβαινω πως κυμαινονται οι τιμες.

Tags: