Αποστολέας Θέμα: ΨΑΡΟΚΟΛΑ  (Αναγνώστηκε 17048 φορές)

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 17, 2021, 10:42:30 μμ »
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

alexandros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 11:38:24 πμ »
Ωραίος!!!! και γω ειμαι σε σ αυτή τη διαδικασία.
Τη ψαρόκολλα τι αναλογία την διέλυσες με νερό;

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 12:18:41 μμ »
Έβαλα μια μία ποσότητα περίπου στον 1/3 ψαρόκολλα και συμπλήρωσα νερό μέχρι να την καλύψει. Την άφησα ένα βράδυ και την επόμενη έιχε τραβήξει όλο το νερό και οι κόκκοι είχαν φουσκώσει. συμπληρωσα με νερό μέχρι να ξανακαλυφθούν οι κόκκοι και άφησα άλλο ένα βράδυ. Το τραβηξε πάλι όλο και τελικά τελικά συμπλήρωσα σχεδόν μέχρι πάνω με νερό και ανέβσα θερμοκρασία. Τελικά το νερό ήταν πολύ και η κόλλα βγήκε πολύ ρευστή. πρόσθεσα λίγους κοκκους ακόμα για να πήξει πιο πολύ  αλλά με όχι ιδιαίτερα αποτελέσματα τελικά. Έκανα κάποιες δοκιμές σε ρετάλια να δω τη συγκολλητική δύναμη. Την άφησα να κρυώσει και την επόμενη μέρα ξαναζέστανα πάλι αφού είχε γίνει μία μάζα ρευστοποιήθηκε ξανά. Μέχρι να ρευστοποιηθεί τελείως έκανα ξανά δοκιμές και είδα πως οταν είναι πολύ ρευστή η κόλληση δεν είναι πολύ ισχυρή επομένως τελικά έβαλα πολύ νερό. Είναι η πρώτη φορά που την δουλεύω οπότε και εγώ το ψάχνω.Στο μεταξύ ήπια άλλη μια μπύρα αυτήν την φορά το κουτάκι είναι στα 500μml γιατί τελικά χρειάζεται μεγαλύτερο δοχείο για να καλύπτεται περισσότερο από το νερό εξωτερικά. Μέχρι να βρω το σωστό είμαι υποχρεωμένος να πίνω μπύρες γιατί όπως προανέφερα είναι βασική απαίτηση της συνταγής. ;D ;D   
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 12:36:59 μμ »
μια ειναι η λύση για καλή ψαρόκολλα...

μετα θα σου φαινεται τελεια...
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 04:01:22 μμ »
Έβαλα μια μία ποσότητα περίπου στον 1/3 ψαρόκολλα και συμπλήρωσα νερό μέχρι να την καλύψει. Την άφησα ένα βράδυ και την επόμενη έιχε τραβήξει όλο το νερό και οι κόκκοι είχαν φουσκώσει. συμπληρωσα με νερό μέχρι να ξανακαλυφθούν οι κόκκοι και άφησα άλλο ένα βράδυ. Το τραβηξε πάλι όλο και τελικά τελικά συμπλήρωσα σχεδόν μέχρι πάνω με νερό και ανέβσα θερμοκρασία. Τελικά το νερό ήταν πολύ και η κόλλα βγήκε πολύ ρευστή. πρόσθεσα λίγους κοκκους ακόμα για να πήξει πιο πολύ  αλλά με όχι ιδιαίτερα αποτελέσματα τελικά. Έκανα κάποιες δοκιμές σε ρετάλια να δω τη συγκολλητική δύναμη. Την άφησα να κρυώσει και την επόμενη μέρα ξαναζέστανα πάλι αφού είχε γίνει μία μάζα ρευστοποιήθηκε ξανά. Μέχρι να ρευστοποιηθεί τελείως έκανα ξανά δοκιμές και είδα πως οταν είναι πολύ ρευστή η κόλληση δεν είναι πολύ ισχυρή επομένως τελικά έβαλα πολύ νερό. Είναι η πρώτη φορά που την δουλεύω οπότε και εγώ το ψάχνω.Στο μεταξύ ήπια άλλη μια μπύρα αυτήν την φορά το κουτάκι είναι στα 500μml γιατί τελικά χρειάζεται μεγαλύτερο δοχείο για να καλύπτεται περισσότερο από το νερό εξωτερικά. Μέχρι να βρω το σωστό είμαι υποχρεωμένος να πίνω μπύρες γιατί όπως προανέφερα είναι βασική απαίτηση της συνταγής. ;D ;D   

ενα κολπο για την ψαροκκολα ειναι το εξης.......................την βαζεις να φουσκωσει και την επομενη τη βαζεις στο μπενμαρι.Ετοιμη ειναι αλλα μην τη δουλεψεις .Αφησε τη λενε να στεγνωσει κι αυριο ξανα το ιδιο οπου μπορεις να δουλεψεις.Ετσι μου ειπε καποτε μαγκας οργανοποιος ετσι το κανω απο τοτε
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: