Αποστολέας Θέμα: ΨΑΡΟΚΟΛΑ  (Αναγνώστηκε 17049 φορές)

Γκ. Κωστας

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 18, 2015, 08:52:49 πμ »
έχω μια ψαροκολα σε κόκους εδώ και ένα χρόνο και κάτι και έχει βγαλει μια σκόνη μέσα στο σακουλάκι που είναι.
δεν την έχω στο ψυγειο, αλλα ειναι σε υπόγειο, σε δροσερό μερος. μήπος έχει χαλάσει;; πάντος όταν την ζεσταίνω δεν βλέπω καμία διαφορά.

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 18, 2015, 10:22:47 πμ »
δεν νομίζω να είναι κάτι αλλά κάνε μια δοκιμή σε κανένα ρετάλι να είσαι σίγουρος...

Γκ. Κωστας

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 18, 2015, 05:22:42 μμ »
ευχαριστω metalikas.
γενικα ομως ειναι καλο να την έχω στο ψυγειο ε;

Γιώργος Πάνας

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Αγαπημένο ξύλο: παλίσνδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 24, 2016, 11:30:50 πμ »
Γεια σας παιδιά.
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα ρωτάω εδώ.
Η γνωστή σε όλους ψαρόκολλα απ' όσο ξέρω ουσιαστικά είναι οστεόκολλα κι αν δεν κάνω λάθος κουνελόκολλα. Μιλάω για τη γνωστή σε όλους κόλλα σε καφέ κόκκους.
https://www.google.gr/search?q=%CF%88%CE%B1%CF%81%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1&espv=2&biw=1366&bih=623&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiCz6Ga0dnOAhXjAsAKHRzXAqEQ_AUIBigB#imgrc=GJB8zPUVVsjGgM%3A

Αγόρασα πρόσφατα μια κόλλα ονόματι "γνήσια ψαρόκολλα" χρώματος άσπρου.
https://www.google.gr/search?q=%CF%88%CE%B1%CF%81%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1&espv=2&biw=1366&bih=623&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiCz6Ga0dnOAhXjAsAKHRzXAqEQ_AUIBigB#imgrc=JVrZTjA8jMVB7M%3A

Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμη. Δε ξέρω αν είναι καλύτερη ή χειρότερη.
Έχει κανείς εμπειρία?

Άγγελος Περδικούρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αγαπημένο ξύλο: οξιά
  • Αριθμός κατασκευών: μηδέν!
  • Περιοχή: Τρίλοφος Θεσσαλονίκης
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 05:54:17 μμ »
Γεια σας,
γράφω σε ένα παλιότερο θέμα για να μείνουν οι πληροφορίες όσο γίνεται συγκεντρωμένες.
Έφτιαξα πρώτη φορά ψαρόκολλα χθες. Όταν ζεστάθηκε έγινε ρευστή. Λίγο πιο ρευστή από ό,τι πρέπει, από όσα έχω διαβάσει. Επειδή είχε πάει αργά δεν κόλλησα. Σήμερα είδα ότι καθώς κρύωσε δεν έχει γίνει σκληρή αλλά είναι σαν ζελές. Είναι κανονικό αυτό ή μήπως είναι χαλασμένη;

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 06:55:56 μμ »
Άγγελε, αν δε μυρίζει άσχημα, το πιό πιθανό είναι να είχε πολύ νερό απ' την αρχή.
Στη θέση σου θα την ξαναζέσταινα κι αν εξακολουθούσε να είναι πολύ ρευστή θα την άφηνα ζεστή για όσο χρόνο χρειαστεί μέχρι να πήξει κάπως ικανοποιητικά. Όσο παραμένει ζεστή η κόλλα έχει μια αργή απώλεια νερού. Αν μείνει για πολύ χρόνο ζεστή τότε θέλει ελαφρό συμπλήρωμα νερού...

Άγγελος Περδικούρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αγαπημένο ξύλο: οξιά
  • Αριθμός κατασκευών: μηδέν!
  • Περιοχή: Τρίλοφος Θεσσαλονίκης
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 07:23:05 μμ »
Ευχαριστώ, Στέργιε. Έτσι πρέπει να είναι γιατί την ξαναζέστανα, την άφησα λίγο και έγινε πιο σφικτή. Έκανα και μια δοκιμή και φαίνεται να κολλάει. Πάντως δεν μυρίζει καθόλου, ούτε ζεστή ούτε κρύα.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 09:13:06 πμ »
Ευχαριστώ, Στέργιε. Έτσι πρέπει να είναι γιατί την ξαναζέστανα, την άφησα λίγο και έγινε πιο σφικτή. Έκανα και μια δοκιμή και φαίνεται να κολλάει. Πάντως δεν μυρίζει καθόλου, ούτε ζεστή ούτε κρύα.

Αν δε βρομαει η ψαροκολλα κατι συμβαινει .Οπως στο ειπε ο Στεργιος πιο πανω.Οχι απλα να μυριζει........
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 05, 2020, 06:45:16 πμ »
...ψαριλα μασχαλιλα η... ποδαριλα


κουνουπιδι βραστο να μη μυριζει....  ;D

σοβαρα: η ψαροκολλα απο που ειπαμε προερχεται;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 05, 2020, 03:39:02 μμ »
Από πτερύγια και κεφάλια ψαριών.. εξού και το όνομα της..στεγνώνει αρκετά γρήγορα και πιστεύω θα ήταν ωραία λύση για κάποιον που χρησιμοποιεί peones στην Ένωση καπάκι με πλαϊνά.. Όχι ότι με την titebond υπήρχε κάποιο πρόβλημα αλλά για ακόμα καλύτερα..

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 04:50:46 μμ »
Νομίζω αυτό που λέμε <<ψαρόκολλα>> δεν βγαίνει από ψάρια ή τουλάχιστον βγαίνει και από ψάρι, πάντως αυτό που αγοράζουμε είναι οστεόκολλα,και είναι από χόνδρους και πέτσες ζώων στεριάς, υπάρχει και η κουνελόκολλα και η δερματόκολλα, κατά σειρά ας πούμε ο Dictum τις ονομάζει Bone glue, Rabbit skin glue, hide glue, υπάρχει και μια πανάκριβη ψαρόκολλα που νομίζω βγαίνει από οξύρρυγχο,  όμως πρέπει να υπάρχουν και άλλες ζωικές κόλλες, ψαρόκολλες κ.τ.λ.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 09:00:44 μμ »
Νομίζω αυτό που λέμε <<ψαρόκολλα>> δεν βγαίνει από ψάρια ή τουλάχιστον βγαίνει και από ψάρι, πάντως αυτό που αγοράζουμε είναι οστεόκολλα,και είναι από χόνδρους και πέτσες ζώων στεριάς, υπάρχει και η κουνελόκολλα και η δερματόκολλα, κατά σειρά ας πούμε ο Dictum τις ονομάζει Bone glue, Rabbit skin glue, hide glue, υπάρχει και μια πανάκριβη ψαρόκολλα που νομίζω βγαίνει από οξύρρυγχο,  όμως πρέπει να υπάρχουν και άλλες ζωικές κόλλες, ψαρόκολλες κ.τ.λ.

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα...και μάλιστα η ψαρόκολλα από τον οξύρρυγχο είναι τόσο ακριβή που σου ρχεται ένας πονοκέφαλος μόλις δεις την τιμή.... :021: ???

Άγγελος Περδικούρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αγαπημένο ξύλο: οξιά
  • Αριθμός κατασκευών: μηδέν!
  • Περιοχή: Τρίλοφος Θεσσαλονίκης
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 08:21:35 μμ »
Από τον Μαυρομουστάκη στη Θεσσαλονίκη είναι.
Κόλλησα ένα κομματάκι κόντρα πλακέ σε ξύλο και τ' άφησα χωρίς να βάλω σφικτήρα.
Με το χέρι δεν ξεκολλούσε σίγουρα. Έπιασα το κόντρα πλακέ στη μέγγενη και το τράβηξα όσο δυνατά μπορούσα, σκίστηκε το ξύλο, η κόλλα χαμπάρι.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 17, 2021, 09:28:04 μμ »
Χρονια τωρα ελεγα να δοκιμασω να δουλεψω ψαροκολλα, αλλα δισταζα.Εκανα λοιπον διαφορες δοκιμες και τελικα νομιζω πως βρηκα την λυση. Πηρα ενα παλιο βραστηρα και εβγαλα το καπακι. Πηρα ενα κουτακι μπυρα και την ηπια (βασικο για την κατασκευη). Εκοψα το πανω μερος. Χτυπησα τον πατο του κουτιου και αλλαξα το κοιλο του προς τα εξω (για να μην εγκλωβιζονται φυσαλιδες και ατμοι).
Περασα ενα καλαμακι στο κουτι και εκανα μια υποδοχη στον βραστηρα για να κρατησει το κουτακι μεσα στον βραστηρα και εφτιαξα ουσιαατικ μπεν μαρι. Στο καλαμακι μπορεις να στραγγιζεις και το πινελο. Πηρα ενα θερμομετρο ψησιματος. Ελεγχω με το θερμομετρο την θερμοκρασια του νερου αλλα και της ψαροκολλας. Οταν φτασει στην επιθυμητη θεροκρασια κλεινει τον βραστηρα. Μολις πεσει το ξανανοιγεις. Η ποσοτητα του νερου ειναι πολυ μεγαλυτερη (περιπου 1.5 λιτρο) και κραταει και την θερμοκρασια της ψαροκολλας για αρκετη ωρα.
Απλη κατασκευη και αξιοπιστη.


Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2021, 09:05:39 πμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: ΨΑΡΟΚΟΛΑ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 17, 2021, 09:33:49 μμ »
την ηπια (βασικο για την κατασκευη)
:13: :party0036: :party0036: :party0036: :party0036: :party0036: :party0036: {celebrate005}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: