Αποστολέας Θέμα: κιθάρα με "f holes", flat top  (Αναγνώστηκε 7830 φορές)

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 13, 2020, 09:53:56 μμ »
Στις κατασκευές μου το τελείωμα του Allen είναι κάτω από το κόκκαλο, άρα 3-4 εκατοστά χαμηλότερα
Αλλά επιμένω αυτό δεν ειναι θέμα
Μάνο ανέβασε σε παρακαλώ φωτο της βέργας αν έχεις τι ειναι αλουμίνιο σε προφίλ Π ?

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 13, 2020, 09:56:47 μμ »
"and the winner is...."
 (μουσική ξεσηκωτική)

 


δοκίμασα με και χωρίς κόκκαλο (κέρδισαν οι "χωρίς"), πλήρεις ή με κενό από κάτω (κέρδισαν οι πλήρεις), από μαόνι (που είχα πρόχειρο), έβενο και ιρόκο που βρήκα ένα περίσσεμα από την ταστιέρα.
Ο έβενος ήταν ίσως λίιιιγο καλύτερος, αλλά τόσο λίγο που για λόγους ομοιομορφίας μάλλον θα μείνει το ιρόκο

 


 


 


όλοι είναι δουλεμένοι με λοξή κορυφή, το compensation είναι γενικά ικανοποιητικό, αν είχα ένα χιλιοστό περισσότερο (7 χιλ.) θα ήταν καλύτερο αλλά κι έτσι είναι απολύτως ικανοποιητικό (με λίγο φαρδύτερο ίσως έκανα αυτό το σύνθετο - χωριστά για κάθε χορδή αλλά στα 6 χιλ. φάρδος δεν με παίρνει)

 


 


Παρακάτω ο ρυθμιζόμενος που έκανα ειδικά για αυτήν. Οι άλλοι στην πρώτη φωτογραφία είναι από την πρώτη μου λαϊκή κιθάρα, τους δοκίμασα κι αυτούς αλλά ..."δεν"

 


 


αυτά τα τέλεια παξιμαδάκια μου τα είχε στείλει από τότε ο john2004 τον οποίο και πάλι ευχαριστώ. Ακόμα δεν έχω βρει τέτοια εδώ, είναι σούπερ χρήσιμα και πρέπει να βρω.






Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 13, 2020, 10:07:21 μμ »
Στις κατασκευές μου το τελείωμα του Allen είναι κάτω από το κόκκαλο, άρα 3-4 εκατοστά χαμηλότερα
Αλλά επιμένω αυτό δεν ειναι θέμα
Μάνο ανέβασε σε παρακαλώ φωτο της βέργας αν έχεις τι ειναι αλουμίνιο σε προφίλ Π ?

δεν έχω πρόχειρη αυτήν την στιγμή (μπορώ να βγάλω αύριο από τις μη τοποθετημένες) πάντως είναι όμοια με αυτήν

 


εδώ δυο μαζί για να δείξω ότι είναι λίγο στραβές από τη μάνα τους και θέλουν ξυλογλυπτική

 


είναι σιδερένιες, διπλής ενέργειας, η διατομή τους είναι σχήματος "U" (σχηματίζεται από κάτω με κυλινδρική ράβδο και πάνω μια πλάκα οριζόντια), δες το PDF παρακάτω έχει τομή

 


Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 13, 2020, 10:18:27 μμ »
Δοκίμασε βρε Μάνο μία από τις μή τοποθετημένες πρέπει να λυγίζει στη μέση αν τη σφίξεις
Μήπως το μπράτσο σου ειναι βράχος και δεν λυγίζει εύκολα?
Το πάχος του μπράτσου στο πρώτο και 10ο Τάστο πόσο είναι? Συνήθως έχουν 3-4 χιλ διαφορά

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 14, 2020, 12:05:04 πμ »
Την ίδια σκέψη με το Νάσο έχω κάνει κι εγώ.

Στο παρακάτω πολύ-πολύ χονδρικό σκιτσάκι, η κόκκινη γραμμή είναι η επιθυμητή καμπύλη του truss rod. Όμως στην περίπτωσή σου Μάνο φαίνεται ότι το μπράτσο λυγίζει σύμφωνα με τη μαύρη γραμμή. Ποιές είναι οι πιθανότητες; Πέρα από την περίπτωση χαλασμένου truss rod (μάλλον δύσκολο), η πιό πιθανή εκδοχή είναι ότι το μπράτσο αντιστέκεται στο να λυγίσει όπως πρέπει και επιτρέπει μόνο να λυγίζει στα πρώτα τάστα που συνήθως είναι πιό λεπτό. 



Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 14, 2020, 01:59:23 πμ »
Την ίδια σκέψη με το Νάσο έχω κάνει κι εγώ.

Στο παρακάτω πολύ-πολύ χονδρικό σκιτσάκι, η κόκκινη γραμμή είναι η επιθυμητή καμπύλη του truss rod. Όμως στην περίπτωσή σου Μάνο φαίνεται ότι το μπράτσο λυγίζει σύμφωνα με τη μαύρη γραμμή. Ποιές είναι οι πιθανότητες; Πέρα από την περίπτωση χαλασμένου truss rod (μάλλον δύσκολο), η πιό πιθανή εκδοχή είναι ότι το μπράτσο αντιστέκεται στο να λυγίσει όπως πρέπει και επιτρέπει μόνο να λυγίζει στα πρώτα τάστα που συνήθως είναι πιό λεπτό. 



Απ το μυαλό μου περνάει ξανά μια προηγούμενη κουβέντα μας εδώ στο φόρουμ για τα τάστα...το πόσο σφιχτά μπαίνουν...κλπ. Θέλει ψάξιμο τώρα όλο αυτό Μάνο και ξεκίνα την αναδρομή προσπαθώντας να θυμηθείς όσο το δυνατόν πιο καλά όλες τις ενέργειες που έκανες με το μανίκι , τη βέργα, τα τάστα κλπ. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.Καλή επιτυχία σου εύχομαι φίλε Μάνο. Εντυπωσιάστηκα απ τους καβαλάρηδες. !!!!  :sign0098:

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 14, 2020, 09:04:38 πμ »
ρε συ κονταροχτυπιεται το... ιππικο σου με αυτο του στεργιου...
καλα ελεγα εγω στρατεγκο  ;D

ολα αξιοθαυμαστα, μπραβο μανο.  :-*
τελικα η θεωρια ικανης φορτισης ισχυει και εβγαλες και συ το ιδιο συμπερασμα (για τους καβαλαρηδες που ακουμπανε μονον δεξια αριστερα)


(το αλλο που ειπες-το μηνυμα πως χαθηκε.... αν θες γραψε μου 2 κουβεντες στο σου-πσου-μου)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 14, 2020, 11:51:05 πμ »
Την ίδια σκέψη με το Νάσο έχω κάνει κι εγώ.

Στο παρακάτω πολύ-πολύ χονδρικό σκιτσάκι, η κόκκινη γραμμή είναι η επιθυμητή καμπύλη του truss rod. Όμως στην περίπτωσή σου Μάνο φαίνεται ότι το μπράτσο λυγίζει σύμφωνα με τη μαύρη γραμμή. Ποιές είναι οι πιθανότητες; Πέρα από την περίπτωση χαλασμένου truss rod (μάλλον δύσκολο), η πιό πιθανή εκδοχή είναι ότι το μπράτσο αντιστέκεται στο να λυγίσει όπως πρέπει και επιτρέπει μόνο να λυγίζει στα πρώτα τάστα που συνήθως είναι πιό λεπτό. 



Απ το μυαλό μου περνάει ξανά μια προηγούμενη κουβέντα μας εδώ στο φόρουμ για τα τάστα...το πόσο σφιχτά μπαίνουν...κλπ. Θέλει ψάξιμο τώρα όλο αυτό Μάνο και ξεκίνα την αναδρομή προσπαθώντας να θυμηθείς όσο το δυνατόν πιο καλά όλες τις ενέργειες που έκανες με το μανίκι , τη βέργα, τα τάστα κλπ. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.Καλή επιτυχία σου εύχομαι φίλε Μάνο. Εντυπωσιάστηκα απ τους καβαλάρηδες. !!!!  :sign0098:

Πολύ ενδιαφέροντα όλα τούτα . Αρχικά βέβαια , ελληνικά διάβαζα , αλλά δεν μπορούσα ούτε μυρουδιά να πάρω .
Ομολογώ ότι το σχόλιο και το σκίτσο του ΚαΠα , μαζί με τις σκέψεις του Γιάννη , με βοήθησαν να μπω λίγο στο νόημα του προβλήματος .

Αδυνατώ βέβαια τεχνικά να συνεισφέρω στον προβληματισμό .  Μπορώ όμως να πω δυο λόγια απ την καρδιά μου .

Η τεχνική σκέψη όταν γίνεται κατασκευή , με τις χαρές και τις λαχτάρες της , σε κάνουν δημιουργικό , νοιώθεις κάτι σα μικρός θεούλης !
Οσοι φίλοι καταφέρνουν να μην καβαλήσουν το καλάμι , να μην γιγαντώσουν το "εγώ" τους , να μη συμπεριφέρονται σαν ο καπετάν ένας

αλλά αντιθέτως

για κάθε σκαλοπάτι που ανεβαίνουν , για κάθε κορυφή που κατακτούν
καλούνε και τους φίλους τους να απολαύσουνε τη "θέα" ,
ή να μοιραστούνε "τα κακοτράχαλα τα βουνά" ...

αξίζουν το σεβασμό και την αγάπη μας !


 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 14, 2020, 05:35:28 μμ »
Παρακολουθώ με ιδιαίτερο θαυμασμο!!!  {celebrate014}

Αλλά έχω και άγνωστες λέξεις:
...η θεωρια ικανης φορτισης...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 14, 2020, 06:06:34 μμ »
Δοκίμασε βρε Μάνο μία από τις μή τοποθετημένες πρέπει να λυγίζει στη μέση αν τη σφίξεις
Μήπως το μπράτσο σου ειναι βράχος και δεν λυγίζει εύκολα?
Το πάχος του μπράτσου στο πρώτο και 10ο Τάστο πόσο είναι? Συνήθως έχουν 3-4 χιλ διαφορά

22 χιλ. στο 1ο, 25 στο 12ο διάστημα, σύνολο (με 6 χιλ. ταστιέρα, δηλαδή 16+6 και 19+6)

Βράχος ? δεν ξέρω. Φλαμούρι είναι, με κόντρες βέγκε - σφεντάμι - βένγκε (η κεντρική έχει και το κανάλι της βέργας).
Είναι παχύτερο στο 1ο τάστο κατά μόλις 1 χιλ. από αυτά των άλλων (λαϊκών) που κάνω (15+6 ταστιέρα), ακριβώς επειδή είναι φλαμούρι κι όχι φεντάμι ή μαόνι.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 14, 2020, 06:59:20 μμ »
Οι έμπειροι φίλοι , ασφαλώς το γνωρίζουν . 

https://www.youtube.com/watch?v=SAg6Kvbr_OU

Δεν γνωρίζω αν βοηθάει , έστω και λίγο . 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 14, 2020, 07:31:36 μμ »
Μάνο μια χαρά τα βρίσκω
Έλεγξες να βιδώσεις τη αχρησιμοποίητη βέργα αν στραβώνει στο κέντρο?
Ιωσήφ ωραίο βίντεο ευχαριστούμε!

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 14, 2020, 10:55:23 μμ »
Μανο κατα τη γνωμη μου εχεις βαλει τη βεργα πιο μπροστα.Μετρησα μια 44ρα βεργα και η καμπυλη της ειναι στο 7ο με 8ο ταστο αν ξεκιναει απο το nut. 
Υπαρχει και η πιθανοτητα να εχει κατασκευαστικο λαθος η βεργα δηλ. να ειναι κολλημενο στραβα το κατω στελεχος και να κανει την καμπυλη που λεει ο Παναγιωτης.  Καλη συνεχεια. :)

xray

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Αγαπημένο ξύλο: μελιο
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 15, 2020, 10:50:03 πμ »
αυτά τα τέλεια παξιμαδάκια μου τα είχε στείλει από τότε ο john2004 τον οποίο και πάλι ευχαριστώ. Ακόμα δεν έχω βρει τέτοια εδώ, είναι σούπερ χρήσιμα και πρέπει να βρω.

Μάνο στο E-Vida εχει διάφορα σαν στρογγυλά  με πατούρα σαν σαγρέ στρογγυλά με πατούρα και στρογγυλά κανελαζ χωρίε πατούρα

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 16, 2020, 01:44:29 μμ »
Μάνο στο E-Vida εχει διάφορα σαν στρογγυλά  με πατούρα σαν σαγρέ στρογγυλά με πατούρα και στρογγυλά κανελαζ χωρίε πατούρα

ευχαριστώ xray!
αφήνω εδώ τα link για όποιον ενδιαφέρεται

https://e-vida.gr/product/%cf%83%cf%84%cf%81%ce%bf%ce%b3%ce%b3%cf%85%ce%bb%ce%ac-%ce%ba%ce%b1%ce%bd%ce%b5%ce%bb%ce%ac%ce%b6-%cf%87%cf%89%cf%81%ce%af%cf%82-%cf%80%ce%b1%cf%84%ce%bf%cf%8d%cf%81%ce%b1/

https://e-vida.gr/product/%cf%83%cf%84%cf%81%ce%bf%ce%b3%ce%b3%cf%85%ce%bb%ce%ac-%cf%83%ce%b1%ce%b3%cf%81%ce%ad-%ce%bc%ce%b5-%cf%80%ce%b1%cf%84%ce%bf%cf%8d%cf%81%ce%b1/

... αν και η μικρότερη συσκευασία είναι 50 τεμαχίων απ' ό,τι κατάλαβα..