Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας  (Αναγνώστηκε 30519 φορές)

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας
« στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 07:27:55 μμ »
Καλησπέρα
Σε αυτο το θεμα θα με βλεπετε να παιδεύομαι τα επόμενα χρόνια.
Ελπίζω μέχρι το 6ο μνημόνιο να έχει τελειώσει.

Η κατασκευή είχε ξεκινήσει με την κατασκευή απο τον Πλιακώνη της συσκευής λυγίσματος των πλαϊνών πριν απο ενα δυο χρόνια....
Τότε είχαν κολληθεί και η πλάτη και το καπάκι (στη φωτογραφία είναι και κιθαρες του Κώστα)
Δεν εχω κανει τίποτα απο κατασκευή από τότε αλλα το πήρα αποφαση....

Δυο ακομα φωτογραφίες των καμαριών οπως το σκεφτομαι. Το κιθαρόνι θα είναι μικρο σχετικα.
46 εκατοστά μήκος με εντονες καμπύλες.
Μη ρωτατε γιατι μπηκαν τα καμαρια εκει.... Ωραια μου φανηκαν.

Περιμενω απο τους γνωρίζοντες προτάσεις για πλάτος και ύψος καμαριών
Σκεφτομαι στην πλατη πιο χοντρα και πλατια απ' οτι στο καπακι.

Λετε να κανω ενα καμαρι με κλιση (να πλησιαζει αλλο καμαρι στα πριμα και να απομακρυνεται στα μπασα; δευτερη εικόνα καπακιού )
Επίσης δε ξερω αν πρεπει αντι για τα δυο μικρα καθετα καμαρακια στην τρυπα μηπως πρεπει να βαλω ξυλο που να αγκαλιαζει ολη την τρυπα...

Οτι εχετε να πειτε πειτε το τωρα ....
θα γελασει και το παρδαλο κατσίκι....  :(
 


Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 07:35:17 μμ »
ΠΡΟΧΩΡΑ ΒΡΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΤΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΑΓΕΛΑΔΑ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 10:13:12 μμ »
ΠΡΟΧΩΡΑ ΒΡΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΤΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΑΓΕΛΑΔΑ

Οπως τα λέει ο Κώστας !

(εγώ πάντως σε έβαλα στα αγαπημένα bookmarks από τώρα ... αρχή - αρχή ... και θα το παρακολουθώ όσο καιρό κι αν σου πάρει)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 11:04:55 μμ »
προχώρα Γιώργη!μην βάζεις όρια όμως γιατί το έκτο μνημόνιο έτσι όπως το πάμε θα το έχουμε υπογράψει σε κανα τετράμηνο-πεντάμηνο... Α! και καλως ήρθες στους εξάχορδους!

αυτή τη συσκευή λιγίσματος την είχα δει στον Κώστα και ξερογλυφομουν  {celebrate006}

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 03, 2016, 07:37:17 πμ »
καλως ήρθες στους εξάχορδους
Γιωργο μια παρακληση, στο αβαταρ να βαλεις κιθαρονι {celebrate015}

καλη αρχη (και καλα τελειωματα)
δεν ξερω αν ειναι εσωτερικα ή εξωτερικα (απο πανω) τα σχεδια.
αν ακολουθησεις το 2ο σχεδιο, τα καμαρια να κλεινουν στα καντινια και οχι στα μπασα
 
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 03, 2016, 10:34:41 πμ »
καλημερα
Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας !!!

Στελιο θα αλλαχτει το αβαταρ οταν είναι ετοιμη για να φωτογραφηθει...  :o

Ναι ετσι το εννοουσα με τα καμαρια. Τι κερδιζω και τι χανω δεν εχω πολυκαταλαβει μονο. Θελω να εχω μπασα πολλα. Βοηθαει αυτο;

Σχεδιασα και τους δυο τακους. Παραείναι ενισχυμενοι; Να βαλω μικρότερα; Λεω ο μπροστινος να είναι απο μαόνι (ετσι βλεπω πως κανουνε οι περισσότεροι έξω). Πισω ισως βαλω κοντρα πλακε, ετσι για αλλαγη...

Για τα καμαρια λεω στο καπακι να εχουν παχος 0,6-0,7 και ύψος 1,4-1,7. Δεν εχω καταλήξει.
Για την πλατη λίγο πιο ενισχυμένα. πχ 1 εκ. παχος και 2 ύψος.
Δε ξερω, τελειως αυθαίρετα τα νουμερα, αν πιστευετε ότι πρεπει να αλαχθούν πειτε το...

Ειμαι αρρωστος, οποτε παραμενω στο σπιτι στον υπολογιστή. Μαλλον θα σχεδιασω και τη φιγουρα σήμερα. Λεω η κιθαρα να βγει αδελφακι του δευτερου μπουζουκιου, οποτε να εχει παρομοια φιγουρα.

Το πρωτο λάθος έγινε πριν καν ξεκινησω. Στον τακο της ένωσης το καλουπι δεν είναι εντελως ευθεια που σημαίνει ότι θα θελει κοπο να ταιριάξει με το μανικο. Θα δω μπας και βαλω καμια τσοντα να γίνει ευθεια στα 4-5 εκατοστα κοντα στον αξονα συμμετρίας
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 03, 2016, 06:47:15 μμ »

..............

Ειμαι αρρωστος, οποτε παραμενω στο σπιτι στον υπολογιστή. Μαλλον θα σχεδιασω και τη φιγουρα σήμερα. Λεω η κιθαρα να βγει αδελφακι του δευτερου μπουζουκιου, οποτε να εχει παρομοια φιγουρα.

Το πρωτο λάθος έγινε πριν καν ξεκινησω. Στον τακο της ένωσης το καλουπι δεν είναι εντελως ευθεια που σημαίνει ότι θα θελει κοπο να ταιριάξει με το μανικο. Θα δω μπας και βαλω καμια τσοντα να γίνει ευθεια στα 4-5 εκατοστα κοντα στον αξονα συμμετρίας


Περαστικά το γρηγορότερο.

Πολύ ωραία η ιδέα με την παρόμοια φιγούρα που θα είναι το διακριτικό συγγένειας των δυο οργάνων !

(Τώρα μιλάει ο πανάσχετος τρελλός,  αλλά ... "απο μικρό κι από τρελλό ... μαθαίνεις την αλήθεια " )
 
Αφού πρόλαβες και είδες το λάθος πριν ξεκινήσεις ... το γλύτωσες ,δεν έκανες  λάθος . Εγκαιρη σωστή διάγνωση έκανες και εύγε.
Βάλε όμως και μια φωτο που να δείχνει αυτά που γράφεις στην τελευταία παράγραφο για να σου απαντήσουν οι "γιατροί" !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 03, 2016, 06:51:23 μμ »
Καλησπερα και ευχαριστω
Ουσιαστικα εχει γινει οπως στην εικονα ενωση τακου με μανικο. Και εκει υπαρχει η καμπυλη. Δεν εχω φωτογραφια τωρα αλλα λογικα θα το εχω κοψει ετσι, αφου ετσι το ειχα σχεδιασει
Πως το μπαζωνουμε ειναι το θεμα. Κατι θα σκεφτω. Ισως και καμια σφηνα
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 09:26:19 μμ »
καλησπερα
πηγα σημερα μια βόλτα απο το εργαστήριο.
Οι εργασίες ήταν : Διαμόρφωση της καμπύλης των πλαινών λόγω μεγάλου διαστηματος εκτός της σολέρας (είχε δανειστει σε φίλο να φτιαξει κιθαρες), διαμόρφωση υψους πλαινων, διαμόρφωση μπροστινού τάκου, κόλληση του μισού μπροστινου τάκου

ο τακος κολλήθηκε εκτός καλουπιου για να αποφυγω την καμπύλη που εχω κανει λάθος σε εκεινο το σημείο. Δεν ηθελα να πιασω τους σφιχτηρες πανω στη σολέρα.

Χθες σχεδιαστηκε η φιγουρα. Η κιθαρα που βλεπετε εχει τελειως διαφορετικο σχήμα φυσικα αλλα για να παρετε μια ιδεα των διαστασεων....
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 05:48:10 πμ »
Μεθοδικός , ωραίος !  ... αυτό με την κόλληση του μισού τάκου ίσως να το καταλάβω στη συνέχεια .

Η φιγούρα : Α ψ ο γ η !  ( τόσο καλή, που άνετα θα έβλεπα πολλές φορές, σε πολλές κιθάρες )
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 10:34:10 πμ »
καλημέρα και καλή ευκολία στην κατασκευή!

αν ακολουθησεις το 2ο σχεδιο, τα καμαρια να κλεινουν στα καντινια και οχι στα μπασα
 

Ναι ετσι το εννοουσα με τα καμαρια. Τι κερδιζω και τι χανω δεν εχω πολυκαταλαβει μονο. Θελω να εχω μπασα πολλα. Βοηθαει αυτο;


η προτροπή του Στέλιου και εδώ με ερμηνεία: http://www.luthier.gr/index.php?topic=2751.msg47680#msg47680 (δεν ξέρω αν το έχεις δει, συζητάμε την διάταξη και στα παρακάτω ποστ)

σε εκείνη την κιθάρα δεν την ακολούθησα (τα έβαλα όπως στις Παναγή που αποτύπωσα), αλλά μου φαίνεται πολύ λογική και σ' αυτήν που κάνω τώρα τα βάζω όπως λέει ο Στέλιος και έχεις σχεδιάσει κι εσύ. Πάντως εκείνη η κιθάρα έβγαλε πολλά μπάσα. Προφανώς η διάταξη των καμαριών δεν είναι το μόνο που παίζει ρόλο.

............................
με αφορμή τα παρακάτω:
καλησπερα
πηγα σημερα μια βόλτα απο το εργαστήριο.
Οι εργασίες ήταν :.... διαμόρφωση υψους πλαινων...

...Σχεδιασα και τους δυο τακους. Παραείναι ενισχυμενοι; 


ερωτήσεις:

θα δώσεις καμπύλη σε καπάκι και πλάτη? τι είδους καμπύλη (θόλο ή τόξο) και τι ακτίνες ? πως κάνεις τη διαμόρφωση του χείλους μπρος  - πίσω (κάποιον οδηγό ίσως ή με το μάτι) για να πατήσουν οι καμπύλες ?
....
νομίζω ότι το μέγεθος του τάκου εξαρτάται από την ένωση. Τι είδους ένωση θα κάνεις ? (εγώ μέχρι στιγμής ξεκινάω για ένωση με βίδα που θέλει πιο πολύ "ψωμί" και μεγάλους τάκους, μετά αλλάζω γνώμη, κάνω χελιδονοουρά και απλά έχω προσθέσει βάρος δίχως λόγο)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 10:47:37 πμ »
Επίσης δε ξερω αν πρεπει αντι για τα δυο μικρα καθετα καμαρακια στην τρυπα μηπως πρεπει να βαλω ξυλο που να αγκαλιαζει ολη την τρυπα...
Οτι εχετε να πειτε πειτε το τωρα ....

και κάτι ακόμα που ήθελα να γράψω και το ξέχασα, σαν γενικές πληροφορίες (όχι προτροπή):
αφού είδα τέσσερα - πέντε παλιά κιθαρόνια με ανοιγμένα καπάκια αριστερά - δεξιά από την ταστιέρα και μόνον ένα καμάρι πάνω από την τρύπα, αποφάσισα να βάζω δεύτερο καμάρι - και μάλιστα χοντρό - και όχι μόνο ενίσχυση.
Αυτή ήταν άλλωστε εξαρχής και η συμβουλή του Αλεξανδρή, ο οποίος παρεμπιπτόντως δεν βάζει ξύλο στην τρύπα αλλά μικρά καμάρια - με μικρή κλίση, όχι εντελώς κάθετα.

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 10:49:05 πμ »
καλημερα Μανο.
Θα κανω ενωση με χελιδονοουρα. Ειδα οτι οι περισσότεροι βαζουν παχος 3-4 εκατοστα. Το αφησα στο 4 να ειμαστε σίγουροι...

Για τη διαμορφωση είπα να το κανω όσο πιο σωστα γίνεται και να ξοδευτω.
Θα παραγγειλω sanding dish (δε ξέρω πως λέγονται στα ελληνικα, ο κύκλος με την καμπύλη και το γυαλοχαρτο)
 


μπορεί να μην είναι απαραίτητο αλλα ξενοιάζεις, και με πλατη - καπακι και καμαρια (και για την κόλληση με τα go bars (αυτο παλι πως λεγεται στα ελληνικα;   :( )

Λεω για πλάτη radius 15 πόδια και για καπάκι 30.
Στις ρεμπετοκιθάρες παλια τις κανανε και επιπεδες, οποτε θα το αφησω στο 30 και οχι λιγότερο.
Φαντάζομαι ότι οσο πιο καμπύλο το καπακι τόσο και πιο πριμο.
Δε ξερω ακομα τι να κανω με τα καμαρια. Ισως κατι ενδιαμεσο. Όχι παραλληλα αλλα όχι μεγάλη γωνια... Θα δουμε πως θα ξυπνησω τη μερα που θα τα βαλω...

edit για το δευτερο μηνυμα του Μάνου
Πολύ ενδιαφέρον αυτο που λες. Μια φωτογραφία θα είναι χρησιμη όταν ετοιμασεις το καπακι.

Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 11:10:50 πμ »
κι εγώ τέτοια πιάτα έχω φτιάξει, όντως μεγάλη ευκολία για την διαμόρφωση των πλαϊνών (έχε υπόψη πάντως ότι ... τον ιδρώτα στο τρίψιμο δεν τον γλυτώνεις  ;D )

γι αυτό όμως ρώτησα, το καλούπι σου έχει μεγάλο φάρδος και μπορεί να "βρίσκει" στο πιάτο - ή τέλος πάντων να είναι τόσο κοντά που να μη βλέπεις τι κάνεις. Η λύση είναι να τραβήξεις "έξω" τα πλαϊνά (για να μεγαλώσεις την απόσταση από το πιάτο) αλλά τότε πρέπει να έχει σχετικά μικρό ύψος. Τέλος πάντων θα την βρεις την άκρη. Οι τρεις πόντοι για πάχος τάκου μου φαίνονται εντάξει (αν το μόρσο είναι γύρω στον ενάμιση).

....
για το δεύτερο μήνυμα, η φωτογραφία στο Link παραπάνω είναι όπως τα περιγράφω, κι αυτή από την καινούργια με το λοξό καμάρι αντίθετα... το καμάρι πάνω από την τρύπα έχει ύψος 19  χιλ. αν θυμάμαι καλά. Είναι και κέδρινα όλα (καπάκι και καμάρια), υπόψη.

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Κατασκευή πρώτης ρεμπετοκιθάρας
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 11:16:39 πμ »
ωραία . Θα το αντιγραψω  ;D

Για τη διαμορφωση:
Στις φωτογραφίες που βλεπεις εχω βαλει τακακια παχους δυο εκατοστων απο κατω και εχει σηκωθει η σολερα. Ηθελα να πατανε κατω τα πλαινα και να μη προεξεχουν πολυ απο πανω τα πλαινα για να μη κουνιουνται πολυ οταν τα τρωω με την πλανη,
Δε θα εχω προβλημα λογικα  γιατι θα βγαλω τα τακακια και θα σηκωθει.
Η σολερα εχει παχος 6 εκατοστα.

Αληθεια τη παχος δίνεις στα πλαινα;
Εχω δει απο 7,5 (σε κιθαρόνι) μεχρι και 9+ σε αλλη ρεμπετοκιθαρα.
Ελεγα να παω γύρω στο 9 αλλα και αυτο υπο συζήτηση είναι... 

edit
Tωρα που βλεπω τη φωτογραφία, ισως και παλι να υπαρχει προβλημα και να πρεπει να μειωσω το παχος του. Θα δείξει...
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/