Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος-Φεβρουάριος-Μάρτιος 2023  (Αναγνώστηκε 7221 φορές)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Ας δειξω κι εγω κατι που εχω τοσο καιρο να γραψω.Αποφαση της στιγμης οταν πηγαμε με τον μικρο σε γνωστη αλυσιδα παιχνιδιων και το βρηκα μπροστα μου.Ειναι καρυδα αληθινη σε πολυ καλο μεγεθος ...και γυαλισμενη.
Ημεθοδος που ακολουθησα ειναι για τεμπεληδες το ξερω αλλα στοχος ειναι να δουμε πως θα παιξειΕτσι λοιπον αποφασισα τον τακο να τον κανω με πολυεστερα κι οχι ξυλινο.Ψαχνοντας για στοιχεια κλιμακες κλπ επεσα πανω στην παρομοια κατασκευη του Μανου μας και κατεληξα να γινει με κλιμακα 47.Απλα εγω θα ακολουθησω την ...τεμπελικη συνταγη χωρις πολλα φτιασιδια και τρυπες.Δεν πειραζει......ετσι ηταν και το γνησιο του Γενιτσαρη.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
μ' έφκιαξες με τον πολυεστέρα, θα το υιοθετήσω

@songless ίσως δεν καταλαβαίνω από την φωτογραφία, αλλά δεν βλέπω τόσο μεγάλη διαφορά - εντάξει μια μικρή διαφορά υπάρχει αλλά δεν θα τόλεγα και "χάλια". Εσύ βέβαια τα βλέπεις "ζωντανά" μπροστά σου και ξέρεις και πώς ήταν πριν, οκ, αλλά και πάλι πολύ μου φαίνεται να το ξανατρίψεις κτλ.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη

Ετσι λοιπον αποφασισα τον τακο να τον κανω με πολυεστερα κι οχι ξυλινο.

μ' έφκιαξες με τον πολυεστέρα, θα το υιοθετήσω


Εχω ταλαιπωρηθεί πολύ για να φτιάξω ξύλινο τάκο σε αντίστοιχη περίπτωση τέτοιου έτοιμου σκάφους ...

Γουστάρω πολύ αυτή την ιδέα με τον τάκο από πολυεστέρα !  :)   
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Κώστα ο πολυεστέρας είναι είνα υλικό με άπειρες δυνατότητες.
Από παλιά είχα μια ιδέα να φτιάξω σκάφος μπουζουκιού πάνω στο καλούπι που έχω, με πολυεστέρα και υαλούφασμα. Στο τέλος να το ντύσω με καπλαμά κομμένο σε σχήμα ντουγών και να φαίνεται σαν κανονικό σκάφος. Χαράζεις και φιλέτα κανονικά (απλά, διπλά τριπλά ότι γουστάρεις ) και γίνεται κούκλα.


Πάντως σε καρύδα που έφτιαξα έβαλα κανονικό τάκο και κόλλησα με εποξική για να κλείσει όλα τα κενά. Θα μπορούσε να γίνει το ίδιο και με πολυεστέρα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -

...να φτιάξω σκάφος μπουζουκιού πάνω στο καλούπι που έχω, με πολυεστέρα και υαλούφασμα. Στο τέλος να το ντύσω με καπλαμά κομμένο σε σχήμα ντουγών και να φαίνεται σαν κανονικό σκάφος. Χαράζεις και φιλέτα κανονικά (απλά, διπλά τριπλά ότι γουστάρεις ) και γίνεται κούκλα.


όλο και καλυτερεύει η συζήτηση

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Μάνο, έτσι φτιάχνεις σκάφος και το πας γύρα σε όλους τους φωστήρες και σιγά μην το καταλάβουν.
Αν δεν κάνω λάθος παλιά κυκλοφουρούσαν κάτι φτηνιάρικα τουριστικά μπουζούκια με σκάφος από πολυεστέρα βαμένο.
Βρες άμα θες και κανένα καπλαμά παλίσανδρο και τους κουφαίνεις όλους με την σκαφάρα.
Η κιθάρα η ovation  δεν έχει σκάφος από πολυμερές (πολυεστέρας ;;). Όργανα δεν φτιάχνουν από κάρμπον; εμείς θα συνδυάσουμε την τεχνολογία με την παράδοση.  {celebrate018}
Και μην γυρίσει να με μαλώσει ο Ζαρκάδας  :021: . Εδώ ο Στέλιος φτιάχνει τετράχορδο τζουρά σε σχήμα κιθάρας και δεν τον παλουκώσαμε ακόμα. Το δικό μου το πολυεστερικό θα φταίει.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Κώστα, πικάντικο σαν πιτόγυρο το πόνημα!
Κι εμένα με γαργαλάει ο πολυεστέρας. Μόνη ένσταση η παλιο-μυρωδιά του  :-[

Εδώ ο Στέλιος φτιάχνει τετράχορδο τζουρά σε σχήμα κιθάρας και δεν τον παλουκώσαμε ακόμα.
Πώς μπορείς μωρε να του θυμώσεις του Στέλιου!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
@songless δεν θα τόλεγα και "χάλια"
συμφωνω

κωστα καλη ευκολια! πολυ ωραιο θα γινει! αλλα δε καταλαβα , τη βρηκες μεσα στο μαγαζι; ή καθως πηγαινες σε αυτο;



σε αλλα νεα:
μας πηραν τα ζουμια στους ενκαρδια, η δε δουλεια Ριτσος-Σονατα σεληνοφωτος,  αψογη.

ο ηχος πολυ ωραιος με τα οργανα (κιθαρα-απαγγελια η γυναικα με τα μαυρα-κρουστα-μαντολινο-ακορντεον-κοντραμπασο) να δενουν αψογα μεταξυ τους στους διαλογους τους

για την ποιητικη συνθεση, τα λογια ειναι περιττα, εδω μια ματια η αναλυση https://latistor.blogspot.com/2015/08/blog-post_14.htmτο εργο πλαισιωναν ενα ζευγαρι με ελευθερο χορο

και μερικες φωτο

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2023, 06:44:43 πμ από steliosguitar »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -

Αν δεν κάνω λάθος παλιά κυκλοφουρούσαν κάτι φτηνιάρικα τουριστικά μπουζούκια με σκάφος από πολυεστέρα βαμένο.


είχα βρει ένα τέτοιο στα σκουπίδια όταν ήμουν φοιτητής. Εταιρείας ECORDA, εδώ Θεσσαλονικιά. Το πήρα, το έτριψα όλο, φάνηκε ο πολυεστέρας (εκεί έπαθα πλάκα, δεν το υποψιαζόμουν), καπάκι είχε κόντρα πλακέ με χαρτί αυτοκόλλητο, απομίμηση έλατου και φιγούρας. Το έκανα τρίχορδο (το μπράτσο) και το είχα χρόνια, δεν έπαιζε κι άσχημα αν λάβεις υπόψη όλα τα παραπάνω, τουλάχιστον όχι και ΤΟΣΟ άσχημα. Το έχασα με τις μετακομίσεις, θα ήθελα να το έχω όμως, έστω για τις αναμνήσεις.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Άλλοι το ρίξανε στο μπακαλιάρο κ άλλοι στο σκαρπελο.
Έτοιμη να κλείσει η πλατουλα.

Εντω μεταξύ
Ο μπακαλιάρος σε συνδυασμό με την σκορδαλιά έχει μια ισορροπία , ο μπακαλιάρος ανεβάζει την πίεση και η σκορδαλιά τη κατεβάζει  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
@songless δεν θα τόλεγα και "χάλια"
συμφωνω

κωστα καλη ευκολια! πολυ ωραιο θα γινει! αλλα δε καταλαβα , τη βρηκες μεσα στο μαγαζι; ή καθως πηγαινες σε αυτο;



σε αλλα νεα:
μας πηραν τα ζουμια στους ενκαρδια, η δε δουλεια Ριτσος-Σονατα σεληνοφωτος,  αψογη.

ο ηχος πολυ ωραιος με τα οργανα (κιθαρα-απαγγελια η γυναικα με τα μαυρα-κρουστα-μαντολινο-ακορντεον-κοντραμπασο) να δενουν αψογα μεταξυ τους στους διαλογους τους

για την ποιητικη συνθεση, τα λογια ειναι περιττα, εδω μια ματια η αναλυση https://latistor.blogspot.com/2015/08/blog-post_14.htmτο εργο πλαισιωναν ενα ζευγαρι με ελευθερο χορο

και μερικες φωτο


την καρυδα εννοω βρηκα σε ραφι των Jumbo.Καλος ο πολυεστερας αλλα εχει βαρος οπως κι αν το δουμε.Μπουζουκι απο πολυεστερα εχω επισκευασει.Γνωμη μου να μην ασχοληθεις.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: