Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάϊος 2022  (Αναγνώστηκε 2862 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Καλο μηνα σε ολους, με οπως παντα καλες κατασκευες!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάϊος 2022
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 01, 2022, 10:26:39 μμ »
Καλό μήνα σε όλους...Καλή Πρωτομαγιά.!!!!! Νίκο σου χρωστάω μια απάντηση από τον προηγούμενο μήνα. Το λεπτό φιλετάκι ξύλου κόβεται αφού λυγιστεί η κολάντζα και πάρει το τελικό της σχήμα πάνω στο καλούπι με το πριονάκι ξυλογλυπτικής. Πριν κόψεις το σχήμα της κολάντζας υπολογίζεις να αφήσεις 3-5 χιλιοστά ξύλο (όσο φαρδύ το θέλεις εσύ) παραπάνω στην κολάντζα και από εκεί βγαίνει το φιλετάκι λυγισμένη όπως είναι.Έτσι δεν χρειάζεται λύγισμα και προσαρμογή το φιλετάκι. Απλά χρειάζεται μετά λίγο φινίρισμα και προσοχή να μη σπάσει με τα γυαλόχαρτα και το dremel. 

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάϊος 2022
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 02, 2022, 01:36:02 πμ »
Σήμερα μιας κυρία της φορέσαμε τα καλά της .
Ξεκίνησα γομαλακα στο μανίκι σε μια κιθάρα του Γύπα μετά από σεταρισμα της ταστιερας( χαμήλωμα στα 5 πρώτα ταστα)  , αλλαγη ταστων και φτιάξιμο ενός χτυπήματος. Στο μανίκι δεν είχε μείνει καθόλου γομαλακα επάνω από το παίξιμο και στην αίσθηση ήταν και τραχύ. Πολύ θα ήθελα να να κάνω και όλο το σώμα αλλά ο ιδιοκτήτης την χρειάζεται. Ίσως όταν δει το μανίκι να το ξανασκεφτει


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάϊος 2022
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 02, 2022, 06:13:36 πμ »
κουκλικο το μανικι!

κ γω σε μανικι ειμαι...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάϊος 2022
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 04, 2022, 03:39:11 μμ »
Συνέχεια επισκευών. Να φυτρώσει ξυλο εκεί δεν γίνεται. Εξομάλυνση των βαθουλωματων και περασμα γομαλακα για μόνωση.εμφανιστηκαν ξανά τα bearclaw. Έχει πολύ δουλειά το καπάκι...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάϊος 2022
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 04, 2022, 06:33:43 μμ »
Στη “μικρή κιθάρα” οι χορδές ήσαν ψηλά , από τα γενοφάσκια της , πράγμα που δυσκόλευε στο παίξιμο .

Το action στη χορδή Ε1 στο 12ο τάστο , ήταν 3,25 mm  και στην Ε6 αντίστοιχα ήταν 3,40 mm.

Οχι πιά !

Η διόρθωση έγινε σύμφωνα με τα γραφόμενα στις σελίδες 242 κάτω και 243 άνω από το βιβλίο

“κατασκευή λαϊκής κιθάρας – θεωρία και  πράξη” των αγαπημένων φίλων Μάνου και Παναγιώτη .

Τώρα το action στην Ε1 είναι λίιιγο πιο πάνω από 2,00 mm και στην Ε6 είναι 2,70 mm .

Μάνο , Παναγιώτη ! Σας ευχαριστώ !   :)

 


 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάϊος 2022
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 04, 2022, 09:35:30 μμ »
Ευχαριστώ Γιάννη!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάϊος 2022
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2022, 05:07:30 μμ »
Μπράβο songless..!αν και του συγκεκριμένου παίκτη για να επιβιώσει το φινίρισμα πρέπει να το κάνεις πολυουρεθανικο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάϊος 2022
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2022, 10:12:04 μμ »
Θα του κολλησω pickguard βρε  ;)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάϊος 2022
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 06, 2022, 09:16:00 πμ »
άλλο ένα jig της συνομοταξίας "έπρεπε να το έχω κάνει χρόνια πριν", για την διαμόρφωση της βάσης του καβαλάρη με ρούτερ.

Για να έχω όμως δυνατότητα να μετρήσω σωστά, θα ήταν καλό να έχω διαθέσιμες τρεις - τέσσερις κιθάρες υπό κατασκευή, με κολλημένα όλα πλην του καβαλάρη, κι αυτό βέβαια είναι δύσκολο να συμβεί. Ε, τώρα βρέθηκε η ευκαιρία, εν όψει της έκθεσης έχω ...τρισήμιση κιθάρες σ΄αυτήν την κατάσταση. Όλα τα μοντέλα μου έχουν την ίδια καμπυλότητα στα καπάκια, οπότε το jigάκι δουλεύει για όλες τις κιθάρες (έλεγχος στις υπο κατασκευή: μια μικρή, μια μεσαία και δυο μεγάλες)

Είναι μια πολύ απλή κατασκευούλα, ένα ανάποδο "Π", τα σκέλη του οποίου είναι καμπυλωτά (τόξα) ακολουθώντας το αρνητικό αποτύπωμα της καμπύλης του καπακιού. Οπότε κολλάω στον πάτο του "Π" με ταινία διπλής όψης τον καβαλάρη ανάποδα (με τη βάση του να κοιτάει πάνω), και περνάω το ρούτερ από πάνω. Καθώς κινείται σε καμπύλη τροχιά (βαθύτερα στο κέντρο) διαμορφώνεται η καμπύλη στον πάτο του καβαλάρη με ένα πέρασμα.

 


 


 


μιλάμε για ...ανακούφιση. Μέχρι τώρα, η διαμόρφωση της καμπύλης με το χέρι (γιαλόχαρτο κολλημένο στο καπάκι και τρίψιμο) μου έπαιρνε στην καλύτερη περίπτωση καμιά ώρα, αν ήταν κάνας παλιοέβενος περισσότερο - με την αντίστοιχη κούραση, σκόνες κτλ. Τώρα σε τρία λεπτά έχει γίνει το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς, αν όχι όλο, ανάλογα μάλλον με το ξύλο (οι παλίσανδροι βγήκαν με το πρώτο πέρασμα, ο έβενος ήθελε λίγη επεξεργασία επιτόπου στο καπάκι) αλλά και πάλι, καμία σχέση με πριν. Έφτιαξα τρεις καβαλάρηδες χτες το βράδυ, σε χρόνο που παλιότερα θα έφτιαχνα έναν, καθαρά και χωρίς κούραση.

Καβαλερία Ρουστικάνα

 

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάϊος 2022
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 06, 2022, 10:10:35 πμ »
Πολύ έξυπνο jig ! Ωραιότατοι καβαλάρηδες !

 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάϊος 2022
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 06, 2022, 04:31:03 μμ »
 :13:
μπραβο μανο!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάϊος 2022
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 07, 2022, 04:46:50 μμ »
Ανάσυρση σχεδίων από τα σχολικά μου χρόνια. Από τον καιρό που έφτιαχνα το πρώτο μου όργανο και έκανα συνεχώς διάφορα σχεδιακα τα οποία εξαφανίστηκαν και κάθε τόσο πετάγονται μπροστά μου, κάνοντας μια υπέροχη έκπληξη. 
 Νομίζω θα ταιριάξει με αυτό το σκάφος που προ καιρού αγόρασα. Με ένα μανικακι από μαόνι και ένα καράολο από μια χρυσή μουριά που κάπου είχε ψιλοξεχασμενα ο Κωνσταντελλος, θα είναι ιδανικοί συνδυασμοί. Μια απορία έχω, το σκάφος, αφού ήταν αγοραστό, ήταν σχεδόν έτοιμο το σχήμα του και δεν έχει κάποιον διαμορφωμένο τάκο. Πάντα στα σκαφτα διαμορφώνω έναν εξογκωματοειδή τάκο, θεωρείτε ότι πρέπει να προσθέσω κάτι κι εδώ;;


sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάϊος 2022
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 08, 2022, 10:57:54 πμ »
Σωτήρη λογικά το σκάφος έχει ''ψωμί'' αρκετό και δεν θα του έβαζα επιπλέον τάκο (αν αυτό εννοείς). Πάντως με μια πλάγια όψη του σκάφους θα ήταν χρήσιμη για την εκτίμηση του τάκου.


Το σχέδιο που έβαλες είναι όμορφο.
Προχώρα το να το δούμε.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Tags: