Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρικό Μπουζούκι  (Αναγνώστηκε 15352 φορές)

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 04, 2014, 03:43:03 μμ »
Firewind and Gus-G performing Manolis Chiotis - Live Athens 2007 - part 1


........ε όχι κι έτσι...
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 04, 2014, 04:47:23 μμ »
Τέλεια κατασκευή...ανοίγεις τον δρόμο σε εμάς που φοβόμασταν το κράξιμο....πολλά πολλά μπράβο και μια ερώτηση...ο μαγνήτης τι μάρκα και για τι οργανο ειναι?

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 04, 2014, 05:04:44 μμ »
Μπούλη μου εχοντας μιά ακατανίκητη επιθυμία να παιζω ακριβώς τις ώρες που δεν πρέπει ( !! ) δεν θα ήθελα σε καμιά περίπτωση δυνατότερο ήχο... να σου πω οτι έχω καποιο άγχος μήπως στην απολυτη ησυχία ακουγεται παραέξω... αν και δεν το νομίζω.
Το βαρος του -αν και μου φάινεται πολύ βαρύ μπροστά στα κλασικά μπουζουκια που είχα συνηθήσει- ειναι 2,2 kg. Νομίζω οτι πρέπει να ειναι οκ προς ελαφρύ για συμπαγές όργανο.  Στο επόμενο σκευτομαι να μην κανω καθόλου σκαψίματα εκτός από τα απαραίτητα για ποτενσίομετρα και μαγνήτες για ακόμη λιγότερο ήχο. Τα υλικά του καινουργιου χωρίς καμία επεξεργασία ειναι 2,5 kg, με τα κόψε-ράψε-τρίψε + την βέργα , μαγνήτη, κλειδια κλπ ελπίζω να διατηρηθεί κοντά στα 2,0.

Οσο για τον δάσκαλο Ζ.... φοβάμαι μην μου την έχει στήσει μεθαύριο στην έκθεση και μου μαυρίσει κανα μάτι...! :)
Αν μου τα σούρει μονο απο εδώ καλά θα 'ναι... να ξεθυμάνει τουλάχιστον !!  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2014, 06:15:23 μμ από Axilleass »

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 04, 2014, 05:27:58 μμ »
Συνονόματε θα τον έχω εγώ από κοντά τον δάσκαλο Ζ...αν και να ξέρεις αυτος κράζει μέχρι να ακούσει τώρα που θα ακούσει δεν θα πει τιποτα...εκτος απο μπραβο

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 04, 2014, 05:33:01 μμ »
Metallikas ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια... Ο πρώτος τρωει την μπόρα πάντα ! Σαν τα αδέλφια... το μεγαλύτερο υπόκειται σε ολές τις απαγορεύσεις και τις γκρίνιες, τα μικρότερα βρίσκουν τα πράγματα πολύ ευκολότερα..!

Ειναι σχεδιασμένο για να πέρνει έναν διπλό Humbucker μαζί με την βάση του και να ρυθμίζεται κανονικά καθ΄ύψος όπως στις ηλεκτρικές. Ακόμα εχει στο πίσω μέρος ειδικό χώρο που χωράει 9βολτη μπαταρία, αν θελει κανεις να βάλει κάποιον δυναμικό μαγνήτη. Για τους μαγνήτες που έχουν διπλές στρογγυλές μπαταρίες στο πίσω μέρος δεν ξέρω αν τους πέρνει στο βάθος ή πρεπει να γίνει καμιά πατέντα. Για το καινουργιο που κατασκευάζω τωρα θα προσπαθήσω να μετρήσω πολλους μαγνήτες ωστε να μην υπάρχει πρόβλημα σε κανέναν.

Εγω προς στιγμήν -ειναι ο ηχος που ακόυσατε στο βίντεο- παίζω με εναν αρκετά παλιο (1980-81) ideal. Μου άρεσει ο ήχος του Χιώτη -στις γλυκές του εκδόσεις, γιατί ειχε και πιο ...άγριες..! - ενω δεν μου αρέσει πολλών νέων μαγνητών που προσπαθώντας ισως να βγάλουν φυσικό ηχο, έχουν κατι σαν τσιγκινο... σαν ψευδισμα ενα πράγμα. Σιγουρα ειναι ενα μεγάλο θεμα, εντελώς υποκειμενικό και προσωπικού γουστου, ρυθμίσεων, μηχανημάτων κλπ κλπ

Ο πολύ φίλος και αιώνιος δασκαλός μου Γιώργος Γεωργόπουλος μου ειπε για εναν μαγνήτη πολύ καλό που έχει για φυσικό ήχο, του οποίου την μάρκα δεν ειχα ξανακούσει--δεν ειναι καποια απο τις γνωστές -σε εμενα τουλαχιστόν. Θα παω να τον ακούσω σε δικό μου μηχανημα, και να μετρήσω διαστάσεις.

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 04, 2014, 05:40:01 μμ »
Ωπ..! Εσυ εισαι ο συνονόματος που συχνά πυκνά αναφέρονται...! Χαίρω πολύ !!

Επειδή , ειπαμε.. ολα αυτα.... το τι θα σκουσει ο Ζ και πως θα φανει στα αυτιά του ειναι πολύ υποκειμενικά, καλού κακού οταν απαφασίσεις τι ωρα θα πας στην έκθεση ενημέρωσέ και εμένα να το ταιρίαξω... μην παω ετσι μόνος... δεν ξερω και τον χώρο, εχει καμια έξοδο κινδύνου άραγε ?? :) :)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 04, 2014, 06:54:07 μμ »
ΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ......................................................
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΡΑΒΩΣΑ ΛΙΓΟ. ΛΙΓΟ ΜΩΡΕ........Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΣ ΑΧΧΙΛΕΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΦΩΝΟ. ΠΟΛΥ Μ  ΑΡΕΣΕ ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ.
Ο ΗΧΟΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΑΛΛΙΩΣ ΤΟΝ ΕΧΩ ΕΓΩ ΑΛΛΙΩΣ ΕΣΥ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ. ΣΟΒΑΡΑ ΟΜΩΣ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ.
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ. ΕΥΓΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ  ΚΑΝΟΝΙΚΟ.
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ........................ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΑΚΙΩΝΗ ΕΙΣΑΣΤΕ ΣΟΙ??
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 04, 2014, 07:43:54 μμ »
ΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ......................................................
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΡΑΒΩΣΑ ΛΙΓΟ. ΛΙΓΟ ΜΩΡΕ........Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΣ ΑΧΧΙΛΕΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΦΩΝΟ. ΠΟΛΥ Μ  ΑΡΕΣΕ ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ.
Ο ΗΧΟΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΑΛΛΙΩΣ ΤΟΝ ΕΧΩ ΕΓΩ ΑΛΛΙΩΣ ΕΣΥ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ. ΣΟΒΑΡΑ ΟΜΩΣ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ.
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ. ΕΥΓΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ  ΚΑΝΟΝΙΚΟ.
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ........................ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΑΚΙΩΝΗ ΕΙΣΑΣΤΕ ΣΟΙ??

Ωχ ωχ !! Να τα που τα φοβόμουνα...!! :)

Αφου πηρα και την δική σου έγκριση Κωστή μάλλον ειμαι σε καλό δρομο... Σε ευχαριστω πολυ. Για τον ήχο ετσι ειναι όπως τα λες... Ωστόσο να επισημάνω οτι παίζω με εναν μαγνήτη που δεν φημίζεται καθόλου ως καλός για φυσικό άκουσμα. Στο νέο που θα φτιάζω, αν μπορέσω θα χωρεσω δυό μαγνήτες εναν για πιο φυσικο ήχο και εναν για αυτον που εχω συνηθίσει.


Για το παίξιμο σε ξανα-ευχαριστώ , αλλά τα ξέρεις... θέλει ώρες για μελέτη  και ειναι δυσεύρετες. Ταλέντο δεν έχω, αλλά αγαπώ πολυ την Ελληνική μουσική και εχω πολύ πείσμα... Χώρια το αλλο το χτικιό οτι μου αρέσουν τα δύσκολα.

Με τον Πλακιώνη ?? Μπά οχι... (απο όσο γνωρίζω παντα !! :)  )

DRIVER (Βασιλειάδης Παύλος)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: ΚΑΡΥΔΙΑ
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 07:31:20 μμ »
ΦΙΛΕ ΑΧΙΛΕΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΡΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΓΩ ΤΙΣ ΑΝΤΙΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΗΛ. ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ
ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΛΑΞΕΣ ΡΙΖΙΚΑ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ
ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΓΩ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΕΝΩ
ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ
Γεννήθηκα χωρίς να θέλω,
θα πεθάνω χωρίς να θέλω,
Αφήστε με όμως να ζήσω όπως θέλω

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:34:51 πμ »
Driver συγνωμη για την αργοπορία της απάντησης, τωρα το ειδα...!
Για την πολυκατοικια αστα να πανε ! Οχι οτι εχω ιδιαίτερο πρόβλημα , μένω σε 3οροφο, στον 3ο, και ο 2ος κενός ευτυχως. Αλλά όλο μού 'ρχετε να πιάσω το όργανο μυστήριες ωρες... Αμα ειναι πχ κατα τις 1-2 το βράδυ καθημερινή, οχι στον πρωτο θα ακουστεις, αλλά και στους απέναντι !
Μετά αμα μελετάω ειμαι ικανός να παίξω 250 φορές την ίδια φράση μεχρει να βγει... Δεν μου φαίνεται και πολυ ευχάριστο άκουσμα για τους άλλους ! :) Εδω και ενα χρόνο με το ηλεκτρικό ησύχασα. Σημείωσε δε στα σύν το πολύ μικρό κόστος και την ευκολία της κατασκευής.

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 02:39:48 μμ »
   Αχιλεα....κι εγω μπηκα με μια καχυποψια κι ενα "για να δουμε τι θα δουμε!"

  Μονο μπραβο εχω να πω...σιγουρα ο φυσικος ηχος ειναι αυτο που ζηταω αλλα εχω κι εγω το βιτσιο να παιζω μεσημερια και βραδυα....οι γειτονισσες παραπονιουνται,η κοπελα μου εχει απελπιστει και παει λεγοντας!

  Το σκεφτομουν καιρο οτι κατι πρεπει να κανω,ενα εστω ψευτικο να μπορω να κανω πρακτικη...εδωσες τα φωτα σου!

   Να σε ρωτησω σχετικα με το παιξιμο πρεπει να εχει αρκετη διαφορα ετσι δεν ειναι;
Αφου το κανονικο μπουζουκι εχει κουρμπα απο πισω ενω αυτο ειναι επιπεδο...

  Παντως ειναι πολυ καλη ιδεα για μελετη!

  Εχω δει κατι παρομοιο παλιοτερα,ιδου το λινκ...
http://www.xiloihos.com/index.php?option=com_jshopping&controller=category&task=view&category_id=11&Itemid=104&lang=en
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2014, 02:58:03 μμ από yiannis »
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 04:05:34 μμ »
Τωρα για να λεμε τα πράγματα με το όνομά τους.. για τους γειτονες οκ, αναγκαιο κακό η γκρίνια τους... αλλα να δυσανασχετεί και  η  κοπέλα σου παει πολυ ~!!! :)  (θα έλεγα περισσότερα  επ'αυτου αλλα δεν μου αρέσει να χωρίζω ανδρόγυνα...!!!  :)   :D  )

Στο παίξιμο δεν εχει καμια διαφορα εκτος :

Μου βγήκε χαμηλος ο καβαλαρης --το διορθώνω στην ...επόμενη εκδοση, απλά θέλει να δωσεις λίγη κλιση στο μανικο , ενω εγω το ειχα κανει ευθια με το σωμα.

Το μεγεθος του σκάφους που λειπει. Αυτο το συνηθίζεις πολυ αμεσα. Ωστόσο, υπαρχει η λυση να φτιάξεις μια κουρμπα που να αντικαταστησει τον ογκο του σκάφους , στο σημείο που ερχεται σε απαφη  με το σώμα σου, είτε με πλαστικο --επιλογη του Α. Ρότσκου, το λινκ που μου εδωσες -- δες φωτο, ειτε με ξύλο. Εγω ειχα επιλεξει να φτιαξω απο ξυλο αλλα εντέλει όπως ειπα το βολευτικα τοσο πολυ ετσι που δεν το προχωρησα (στο πισω μερος φαινεται στην μια πλευρα το ανοιγμα για την βαση της κουρμπας , που εντελει εκλεισα με στοκο).

Κατα τα άλλα, αισθηση ταστιερας, τεντωμα -ταση χορδων, "σκάσιμο" πενιάς κλπ καμμια διαφορά...

 [ Invalid Attachment ]

georgei

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρβουνο
  • Αριθμός κατασκευών: 3.14159265359
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 06:13:27 μμ »
Αχιλλεα μπαραωο πολυ καλη δουλεια.

Μηπως μπορεις να δωσεις λιγο περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τα ηλεκτρικα πχ ποιο μοντελο μαγνητη εχεις βαλει, απο που το πηρες, τι αλλο χρειαζεται κλπ. Ειμαι λιγο ασχετος με της ηλεκτρικα των οργανων.

Ευχαριστω,

Γιωργος

παυλος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 692
    • http://trixordo.webnode.gr/
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,1
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 08:18:25 μμ »
επαιξα και εγω στην εκθεση το ηλεκτρικο.πολυ καλη δουλεια εκανες και κανεις αχιλλεα.

γκεοργκει που ειναι το δικο σου δεν τελειωσε
Εγω και ο Ζοζέφ.

georgei

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρβουνο
  • Αριθμός κατασκευών: 3.14159265359
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 09:11:00 μμ »
Παυλο εμπλεξα με κατι οικογενειακα προβληματα και εμεινε πισω.
Ειχα και καποια προβληματα με το μανικι αλλα ελπιζω μεσα στο μηνα να εχει τελειωσει.

Tags: