Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρικό Μπουζούκι  (Αναγνώστηκε 15310 φορές)

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:33:22 πμ »
Με μεγάλη εκτίμηση και πολλές ευχαριστίες προς όλα τα «παιδιά» του φόρουμ, γιατί χωρίς τις πολύτιμες πληροφορίες που έχω αποκομίσει από εσάς δεν θα είχα καταφέρει απολύτως τίποτα, αν και μάλλον δεν θα είχα πάρει καν την απόφαση να ασχοληθώ με το άθλημα.

Ακόμα να ευχαριστίσω τον κ. Γιώργο Τσιριγώτη (Σοφιανός ΑΕ) για την θαυμάσια ποιότητα ξυλίας που μου έστειλε για την κατασκευή , τις τεχνικές πληροφορίες που πολλάκις προσέφερε ο ίδιος και οι συνεργάτες του, και την ...υπομονή και την ευγένεια που επέδειξε στις παμπόλες μικροπαραγγελίες που του έκανα ,καθώς και τον Γίαννη Μαυρομουστάκη για την άριστη συνεργασία που είχαμε σχετικά με τις ασετόπαστες, τα όστρακα και τα κλειδιά...

Σας παρουσιάζω έστω και με αργοπορία 9 μηνών την πρώτη μου κατασκευή.
Πρόκειται για ένα ηλεκτρικό μπουζούκι. (ήδη σαν να ακούω κάποια …απειλητικά γρυλίσματα ορισμένων  :) αλλά θα εξηγήσω το γιατί έκανα αυτό το ..ατόπημα και ίσως συγχωρήσουν την όποια ιεροσυλία ! )

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή… Η οργανοποιία με μάγεψε αρκετά νωρίς, όταν κάπου 11-12 χρονών είδα κάποιον να παίζει στο οργανοποιείο του Κώστα του Ρεμούνδου ένα μπαγλαμαδάκι από λευκό ξύλο το οποίο έπαιζε τόσο γλυκά αλλά και δυνατά, λες και είχε ενισχυτή… ρώτησα και μου είπε ότι είναι σκαφτό από ξύλο 40 ετών. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση… που την εύρισκε τόση φωνή μια σταλιά πράγμα ! Αργότερα σε ηλικία 16 περίπου ετών –περί το 1983- έκανα παραγγελία στον Μπάμπη τον Κλεφτογιάννη ένα μπουζούκι και είχα την ευτυχία να παρακολουθήσω από κοντά τα διάφορα στάδια κατασκευής – το τελείωμα του οργάνου έγινε μπροστά μου σε ένα απόγευμα. Μου είχε πει αρκετά πράγματα για την θαυμάσια αυτή τέχνη, ας είναι καλά - δεν το ξεχνάω.

Από τότε λοιπόν ήθελα να ασχοληθώ οπωσδήποτε με την οργανοποιία. Έλεγα όταν θα πάρω με το καλό την σύνταξή μου, που θα έχω χρόνο μπόλικο, θα στήσω εργαστήριο… Μετά κατάλαβα …ότι δεν πρόκειται να πάρουμε σύνταξη πριν τα 80-85  :o -αν ζούμε ! Σε αυτή την ηλικία όμως είναι δύσκολα τα πράγματα.. τα μάτια δεν βλέπουν, τα χέρια τρέμουν… άντε να κρατήσεις σκαρπέλο και ρούτερ..!!   :)
Ετσι είδα και απόειδα και ξεκίνησα από τώρα !

Γιατί ηλεκτρικό μπουζούκι ?  (εντάξει μην βαράτε όλοι μαζί !! ήδη έχω ξεκινήσει και σκάφος για κανονικό !!  :D  )  Πάντα θαύμαζα τις ηλεκτρικές κιθάρες για το πολύ καλό και πλήρως ρυθμιζόμενο action και για το συμπαγές της κατασκευής που τις κάνει πολύ ποιο ανθεκτικές από τα μπουζούκια μας. Βεβαίως υπάρχει το θέμα του αναντικατάστατου φυσικού ήχου που έχει ένα καλό όργανο, όμως αν δούμε το θέμα στην πραγματική του διάσταση έχει ως εξής…  Όταν παίζεις σε κανά-δυό άτομα ή μόνος σου έχει καλώς, αλλά παρεβρισκομένων άνω των 5-6 ατόμων και πόσο μάλλον και μαζί με άλλα όργανα –κατά την δική μου άποψη – θέλεις ενισχυτή (ή λύση του στουντιακού μικροφώνου και της κονσόλας + αυτοενισχυόμενα ηχεία δεν αναφέρεται καν για ευνόητους λόγους).
Και ερχόμαστε στο δια ταύτα ! Πάντα νόμιζα ότι ένα καλό μπουζούκι θα βγάλει και καλό ήχο μέσω του μαγνήτη στον ενισχυτή. Μετά από αρκετό ψάξιμο – κατά την δίκη άποψη και κρίση πάντα- κατάλαβα ότι το όργανο έχει βέβαια λόγο στο τελικό αποτέλεσμα άλλα με αντίθετο τρόπο. Δεν βγαίνει «καλά» ή μάλλον καλύτερα στο μηχάνημα ένα καλό όργανο, απλά βγαίνει αρκετά  πολύ άσχημα ένα κακό όργανο που δεν έχει ισορροπημένες αρμονικές… Μήπως μήπως εντέλει από ένα …μάπα ή μέτριο καπάκι που αλλού θα τονίζει χωρίς να πρέπει και αλλού θα πνίγει, ίσως είναι καλύτερα χωρίς καθόλου καπάκι ?? Και στο κάτω-κάτω αφού θα μπει που θα μπει σε ενισχυτή,  γιατί όχι κατευθείαν ηλεκτρικό να ησυχάσουμε !!  :)

Ενώ η ιδέα όπως σας είπα υπήρχε,  το έναυσμα έδωσε η κατασκευή του κ. Αλέξη Ρότσκου «άηχο μπουζούκι» , αν και στην πρώτη του έκδοση τουλάχιστον δεν ταίριαζε αισθητικά με αυτό που είχα εγώ κατά νου. Εγώ ήθελα όπως η κιθάρα έχει ΚΑΙ την ηλεκτρική της έκδοση, κάτι αντίστοιχο να έχει και το μπουζούκι.

Και έτσι πριν ένα χρόνο περίπου  ….εσυστάθη εργαστήριον οργανοποιίας εις το παραπλέυρως δωμάτιον, το οποίον εως τότε χρησιμοποιήτω ως αποθηκευτικός χώρος και δια το άπλωμα των ρούχων …
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2014, 12:53:32 μμ από Axilleass »

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:36:46 πμ »
Συνέχεια...

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:38:46 πμ »
Και αλλη συνέχεια... :)

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:42:56 πμ »
Το όργανο ολοκληρωμένο

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:45:56 πμ »
...

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:49:55 πμ »
...

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 04, 2014, 12:01:21 μμ »
Το όργανο ολοκληρωμένο
Και… κατά τα συνήθη το video για δείγμα ήχου (να με συγχωρήσετε για το …ελλιπές παίξιμο, αλλά οργανοποιία και μελέτη δεν συμβαδίζουν εύκολα…  :) )
Το ξεκινάμε με όσο το δυνατόν φυσικό άκουσμα, και προς το τέλος του video αλλάζω σε καθώς πιο …Χιώτικο. Οι ρυθμίσεις που είναι δυνατόν να γίνουν είναι πάρα πολλές, μα φυσικά ο πιο δύσκολος να επιτευχθεί είναι ο φυσικός ήχος.

http://youtu.be/5lcK-FuRqBk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2014, 12:13:37 μμ από Axilleass »

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 04, 2014, 12:03:45 μμ »
Καλημέρα! Αν και στην αρχή "γρύλιζα" και εγώ, είναι προφανές πως έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά με προσεγμένες λεπτομέρειες. Αν και ηλεκτρικό, αυτό που βλέπω δεν μπορώ και να μην το πω μπουζούκι. Νομίζω πως αν υπήρχε (υπάρχει?) στην αγορά "ηλεκτρικό μπουζούκι" κατά την "ηλεκτρική κιθάρα", έτσι ακριβώς θα έπρεπε να είναι!
Πριν τα συγχαρητήρια όμως να ακούσουμε και ηχητικό!
Μπράβο από εμένα για την καινοτομία και την τόλμη!
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 04, 2014, 12:24:30 μμ »
ευχαριστώ πολύ Guru για τα καλά σου λόγια, ηδη ανέβηκε και το βίντεο για τον ήχο... (ελπιζω να κριθεί μονο το όργανο και όχι το παιξιμό μου !! :)  :)  )
Εγω για αυτό που λες απορούσα πάντα, γιατι να μην υπάρχει και μια εναλλακτική -και το επαναλαμβάνω , οχι αντικατάσταση, απλά εναλακτική λύση όπως της ηλεκτρικής κιθάρας.
Λάθη και ατέλειες υπαρχουν πολλές, και πολλές φορές αλλαξα τρόπο κατασκευής σε αυτο που είχα σχεδιάσει, ευτυχώς χωρις πολλές απωλειες... Το δευτερο -που ηδη ξεκίνησε, ελπιζω να παει καλύτερα.
Παντως εδω και 9 μήνες παίζω και αυτο αποκλιστικά , ενω τα 2 "κανονικά" κάθονται...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2014, 12:39:40 μμ από Axilleass »

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 04, 2014, 12:24:57 μμ »
Μόλις είδα το βίντεο. Ωστε έτσι παίζουν τα ηλεκτρικά μπουζούκια!  ;D
Συγχαρητήρια λοιπόν!
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 04, 2014, 12:29:11 μμ »
ενω τα 2 "κανοκικά" κάθονται...

Τα "κανονικά" για μένα έχουν τρεις διπλές χορδές και είναι ξύλινα χωρίς μαγνήτες!   ;)

Πες μας και δυο λογια αν θες για τα ξύλα που χρησιμοποίησες...
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 04, 2014, 01:26:57 μμ »
Συγχαρητηρια!!!!!!

Πολυ ωραια δουλεια εχεις κανει!!Και ο ηχος μια χαρα ειναι!!

Ειναι ιδανικο να παιζεις και με ακουστικα χωρις να ενοχλεις τους γυρω σου!!

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 04, 2014, 01:28:47 μμ »
[ Τα "κανονικά" για μένα έχουν τρεις διπλές χορδές και είναι ξύλινα χωρίς μαγνήτες!   ;)

Πες μας και δυο λογια αν θες για τα ξύλα που χρησιμοποίησες...

Ναι εχεις δίκιο... Το κανονικό ειναι σχετικό... για εμενα πάλι το κανονικό ηταν -και ειναι - με τέσσερις διπλές χορδες , ξύλινο φυσικά, με γεμάτο προς μπασαρισμένο -αλλά οχι μουντό- ήχο (να ..Ζαμπετοφέρνει λιγάκι :)  )

Απο ξύλα  για το σώμα χρησιμοποίησα λίμπα με εμπρος και πίσω μέρος απο bubinga (τριανταφυλιά) σε πάχος 5 χιλ.
Με τον ίδιο τρόπο φτιάχτικε και το καράολο , αλλά στο ..σαντουιτς περιέχεται φλαμουρι αντι λίμπας.
Το μάνικο  ειναι κερασιά με κόντρες wegge και τριανταφυλίας. Η ταστιέρα έβενος, καθως και ο καβαλάρης.
Την χορδιέρα φιλοτέχνησε αποκλειστικώς το έτερον ήμισι , απο έβενο bubinga και καμπλαμά φλαμούρι. Επίσης -προς αποφυγήν σοβαρότατων ενδεχομένως προβλημάτων ! - να αναφέρω οτι η ίδια σχεδίασε άπαντες τις φιγουρές απο ασετόπαστα (των τσαμπουκάδων ειναι Clopyright system η δουλειά.. :)  )

Axilleass

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Αριθμός κατασκευών: 7 (και συνεχίζουμε ! :) )
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 04, 2014, 01:54:41 μμ »
Συγχαρητηρια!!!!!!

Πολυ ωραια δουλεια εχεις κανει!!Και ο ηχος μια χαρα ειναι!!

Ειναι ιδανικο να παιζεις και με ακουστικα χωρις να ενοχλεις τους γυρω σου!!

Ευχαρίστω πολύ Δημητρη μου, εχουν ιδιαίτερη σημασία οι έπαινοι απο εσένα --αν δεν υπηρχαν τα τοσα σου βίντεο, ας μην πω καλυτερα τι θα ειχα φτιάξει..! :) ---


Αυτο το παίξιμο με ακουστικά ειναι μεγάλη υπόθεση για εμας που εχουμε την ατυχία να ζούμε σε πολυκατοικίες. Το να παιζεις και να μελετας οτι ωρα θέλεις ειναι σπουδαίο. Ωστοσο να αναφέρω οτι το όργανο ακούγεται λιγάκι -ισως όπως μια ηλεκτρική χωρίς ενισχυτή- ετσι μπορεις να μελετησεις και χωρις μηχάνημα, εσυ ακους αλλά οχι οι γείτονες --ελπίζω ! αν διαπιστωσω κατι διαφορετικό πχ συλλογή υπογραφών για έξωση, υπόσχομαι να σας ειδοποιήσω εγκαίρως ! ;)  :)


Κατι ακόμα που δεν θίξαμε και ειναι πολυ ενδιαφέρον ειναι το θέμα του χαμηλού κόστους. Τωρα που ξαναφτιαχνω το επομενο ξαναμετράω ποιο προσεκτικά και έχουμε 100 € για :

μάνικο
(ξυλεία έτοιμη πλανισμενη κλπ) με 3 κόντρες wegge  παχους 0,5
cm - το υπόλοιπο  φλαμούρι , διαστάσεων 85 Χ 6,5 Χ 3,5

Σώμα
4 τεμ φλαμούρι 42 Χ 3 Χ 3
2 τεμ φλαμούρι 42 Χ 10 Χ 3
4 τεμ wegge     42 Χ 1 Χ 3
(θα εχει κόντρες απο wegge)


1 τεμ φλάμούρι για καραολο στην συνηθη διάσταση

+ κλειδιά ας πουμε 35 € + μαγνητης , + φιγουρες --αν μπουν + τα αναλώσιμα. Βλεπουμε λοιπον οτι εκτός του μαγνητη η κατασκευή δεν παει πανω απο 200 €, ισως και λιγότερα, δεν μπορώ να υπολογίσω ομως τα αναλώσιμα που καμια φορά ειναι αρκετά δαπανηρά

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Ηλεκτρικό Μπουζούκι
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 04, 2014, 03:28:20 μμ »
αν σκάψεις το εσωτερικό σαν τις telecaster thinline ..
.. ή έφτιαχνες τα πλαϊνα σαν την ES 335 του νάσου..
..θα είχε μιά κάποια ένταση ήχου για να παίζεις μόνος χωρίς ενισχυτή...
...δε λέω για το βάρος που θα ήταν 500 γρ λιγότερο....

ιδέες βάζω εγώ....εσύ πράξε τα δέοντα.....

και άν σκέφτηκες περί ηχητικής τρύπας....που αλλού ..... στο πλάϊ...
...εχω και γω τις εμμονές μου..... :-[

απο ήχο μιά χαρά είναι...
μην περιμένεις απάντηση απο το δάσκαλο  Ζ.....τώρα αφρίζει και χτυπιέται στο πάτωμα αλύπητα..... ;D
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Tags: