Αποστολέας Θέμα: Το δεκατετράχρονο τώρα πρώτο μου μπουζούκι  (Αναγνώστηκε 2106 φορές)

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Το δεκατετράχρονο τώρα πρώτο μου μπουζούκι
« στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 01:50:46 μμ »
 Οι φωτογραφίες είναι από το πρώτο μπουζούκι που έφτιαξα με την μέθοδο που περιέγραψα προηγουμένως που δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα .Κατασκευάστηκε με ότι υλικά είχα διαθέσιμα  Μάνικο και τάκοι φλαμούρι από κορνίζες , καπάκι από ένα πολύ παλιό πιάνο σε τρία τουλάχιστον κομμάτια χωρίς εσωτερικές ενισχύσεις στις ενώσεις των κομματιών. Το σκάφος από παλιό Rosewood με 63 ντουγες .¨Έβενος μπροστά και πίσω στον καράολο και στο εσωτερικό και εξωτερικό όριο (border) της ροζέτας Η  διακόσμηση ¨κρίνου΅ ελεφαντόδοντο από πλήκτρο παλιού πιάνου Pick guard rosewood και η πεταλούδα από κοχύλι που βρήκα στην θάλασσα Τα purfings ξύλινα και ίσως όχι πολύ ταιριαστά για μπουζούκι αλλά  αρμονικά με αυτά της ροζέτας Στις φωτογραφίες φαίνεται το balance του οργάνου στη άρθρωση καθώς και η κλήση του καπακιού που επέτυχα με το τζάμι του παλιού WW Beetle (μη φανεί κιόλας ότι διαφημίζω ειδική μάρκα αυτοκινήτου ! ) Το χείλος του σκάφους ανεβαίνει προς τον πίσω τάκο με το κύρτωμα προς τα πάνω  ( τάκο ) και μετά κατεβαίνει βαθμιαία προς το πιο πλατύ μέρος του καπακιού και την άκρη των  καμαριών και πολύ βαθμιαία ανεβαίνει προς τον μπροστινό τάκο και την άρθρωση του μάνικου διαγράφοντας ένα πολύ μικρό   τόξο προς τα κάτω και χωρίς ευθειασμό μπροστά στην τρύπα Το καπάκι είναι θολωτό ( domed ) Κόλλημα πρώτα των untapered καμαριών στο σκάφος με τριγωνικά στηρίγματα και τρίψιμο στο κοίλο γυαλί και μετά κόλλημα του καπακιού που εφαρμόζει τέλεια χωρίς τάσεις και ζορίσματα. Το ίδιο και ο καβαλάρης οποίος διαμορφώθηκε στο κυρτό γυαλί αυτοκινήτου που περιέγραψα προηγουμένως Στο τέλος της ταστιέρας τα αρχικά του γιού  μου .S G
Αν μπορέσω θα ανεβάσω και ήχο και στο μέλλον εάν φτιάξω άλλο μπουζούκι με την μέθοδο που περιέγραψα  θα προσπαθήσω να φτιάξω και ένα βίντεο.

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Το δεκατετράχρονο τώρα πρώτο μου μπουζούκι
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 01:56:28 μμ »
πολύ όμορφο, μπραβο
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Το δεκατετράχρονο τώρα πρώτο μου μπουζούκι
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 02:11:40 μμ »
super το μπουζουκι

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το δεκατετράχρονο τώρα πρώτο μου μπουζούκι
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 05:06:06 μμ »
φιλε filios, μπουζουκακι τερμα...
γιορτες τερμα...
ξεκουραση τερμα...
αντε γιατι ο καιρος γαρ εγγυς για καμια κιθαριτσα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Το δεκατετράχρονο τώρα πρώτο μου μπουζούκι
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 08:15:32 μμ »
Πολυ ωραίο όργανο μπράβο κύριε filio
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: Το δεκατετράχρονο τώρα πρώτο μου μπουζούκι
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 07:01:22 μμ »
Αγαπητοί μου φίλοι .Σας ευχαριστώ για τα καλά σας σχόλια Φίλε Στυλιανέ έχω να ανεβάσω ήχο από το πρώτο και το τελευταίο μου μπουζούκι , μετά να φτιάξω και ένα βίντεο για την κατασκευή μπουζουκιού γιατί μπορεί ορισμένες κατασκευαστικές λεπτομέρειες να μην τις εξήγησα καλά (  δεν θέλω να προχωρήσω σε ¨oblivion ¨ αφήνοντας κενά)
Και μετά να παραμελήσω τα πέντε μου εγγόνια και να πιάσω τα σκαρπέλα ( όχι για τόξα ,βέλη πιστόλια και ξύλινα κοσμήματα ) αλλά για καμιά κιθάρα