Αποστολέας Θέμα: προσάρτημα Dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών (binding)  (Αναγνώστηκε 8042 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Ένα προσάρτημα στο dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών στο καπάκι.
Είχα δει διάφορα παρόμοια στο utube και τον stewmac, αλλά ήθελα κάτι με περισσότερες δυνατότητες ρύθμισης από αυτά στο utube - και βέβαια αν ήταν δυνατό να αποφύγω τα πολλά - πολλά έξοδα γιατί θέλω κι άλλα από τον stew  ;).

Αυτό που έφτιαξα έχει δυνατότητα ρύθμισης πλάτους και βάθους κοπής. Τα "κανάλια" που θέλω να σκάψω είναι 4 -5 χλστ. πλάτος και 1-2,5 χλστ. βάθος. Για αυτές τις διαστάσεις, οι ρυθμίσεις που παίρνει είναι υπερ-αρκετές.
Χρησιμοποιώ ένα μαχαιράκι κυλινδρικό της pgmini (M.1100) με διάμετρο 6 χλστ. και ύψος 11 χλστ. http://www.pgmini.it/eprodotti.htm

Το προσάρτημα είναι φτιαγμένο από υλικά που βρήκα στην αποθήκη: ένα κυλινδράκι τεφλόν 43*37 χιλ. με εσωτερική οπή 16 χιλ. από οδηγούς για καγκελόπορτα, ένα κομματάκι κόντρα πλακέ και βίδες 3 χλστ.
Πήγα σε έναν τόρνο (δεν έχω τόσο μεγάλο κολαούζο) και μου έκανε πάσα στην εσωτερική οπή στο κυλινδράκι ώστε να βιδώνει στο dremel (3/4", 12 tpi - "tooth per inch" πρέπει να σημαίνει αυτό).
Έκοψα έναν οδηγό (μισό δίσκο) από κόντρα πλακέ  6χλστ. στο οποίο από την μια πλευρά άνοιξα μια τρύπα και από την άλλη ένα "κανάλι" 3 χλστ. ώστε να περνάνε μια βίδα και μια ντίζα αντίστοιχα.
Ο οδηγός περιστρέφεται με κέντρο την βίδα και στερεώνεται στην επιθυμητή θέση σφίγγοντας το παξιμάδι στην ντίζα.
Έτσι ρυθμίζεται το βάθος κοπής, καθώς "ανοιγο-κλείνοντας" τον οδηγό, το μαχαίρι πλησιάζει ή απομακρύνεται από το καπάκι.
Το πλάτος κοπής ρυθμίζεται από το μαχαιράκι στο τσοκ, από το βίδωμα (μέσα - έξω) του τεφλόν πάνω στο dremel αλλά και από τις ροδέλες ενδιάμεσα.
Οι ροδέλες παίζουν τον ρόλο αποστάτη που πρέπει ούτως ή άλλως να μπει ανάμεσα στο τεφλόν και τον οδηγό ώστε ο οδηγός (το κόντρα πλακέ) να πατάει πάντα στο καπάκι (και όχι στο κανάλι που ανοίγει).

Έχει ακόμα δρόμο για να βελτιωθεί (π.χ. ρύθμιση με βίδες ή ρουλεμάν στο κάτω μέρος για τις μη-ορθές γωνίες (75-80°) των πλαινών του μπουζουκιού), αλλά χάρηκα που δούλεψε - έστω σε πρώτη φάση - και είπα να το γράψω.

instant DIY Dremel attachment - binding notch

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2014, 10:00:33 πμ από mato »

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: προσάρτημα Dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών (binding)
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 11, 2014, 12:48:42 μμ »
ωραιο και εξυπνο Μανο! για οποιον θελησει να το φτιαξει μοναχα να πω οτι το σπειρομα δεν ειναι ιδιο στα υπολοιπα τυπου dremel εργαλεια, στο einhell για παραδειγμα που εχω φτιαξει διαφορες βασεις ειναι 18,  11/2
που σημαινει 18μμ τρυπα και 1,5 μμ βημα της βιδας σε καθε περιστροφη.

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: προσάρτημα Dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών (binding)
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 12, 2014, 04:46:07 μμ »
Πολυ καλο και εξυπνο φιλε Μανο αλλα εχω την αισθηση οτι
φρεζαρεις προς την λαθος κατευθυνση!
Πρεπει παντα προς τα δεξια να πηγαινει το εργαλειο
και νομιζω οτι κουραζεται υπερβολικα το ντρεμελ ετσι
και μπορει και να σου κλωτσησει καποια στιγμη!
Ισως κανω λαθος αλλα στο βιντεο νομιζω φρεζαρεις προς τα αριστερα!



Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: προσάρτημα Dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών (binding)
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2014, 08:18:57 μμ »
Στην σωστή κατεύθυνση ρουτάρη Δημήτρη,επειδή το εργαλείο γυρίζει το κοπτικό δεξιά. Αν ρουταρη δεξιά,θα κλωτσήσει το κοπτικό και είναι επικίνδυνο.....!!!! Το εργαλείο ακούγεται να ζορίζετε λιγάκι παραπάνω διότι κόβει στο πλάι το κοπτικό και όχι από κάτω. Αυτά από τα λίγα που ξέρω περί ρουταρίσματος....!!!

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: προσάρτημα Dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών (binding)
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 12, 2014, 10:09:09 μμ »
Γιωργο μου καλησπερα!!!!!!!

Μηπως το εχεις μπερδεψει φιλε;
Παντα προς τα δεξια κοβει το ρουτερ ή το ντρεμελ




Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: προσάρτημα Dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών (binding)
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 12, 2014, 11:09:13 μμ »
Καλησπερα Δημητρη....τελικα το ιδιο εννουμε με αλλα λογια.....χαχαχα     αυτο που δειχνει η εικονα που εβαλες ειναι το σωστο,αλλα ο φιλος ο mato,με την πατεντα που εχει κανει το dremel ειναι σε οριζοντια θεση και οχι καθετα .

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: προσάρτημα Dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών (binding)
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 12, 2014, 11:21:06 μμ »
Καλησπερα Δημητρη....τελικα το ιδιο εννουμε με αλλα λογια.....χαχαχα     αυτο που δειχνει η εικονα που εβαλες ειναι το σωστο,αλλα ο φιλος ο mato,με την πατεντα που εχει κανει το dremel ειναι σε οριζοντια θεση και οχι καθετα .

Ἀκριβῶς!!!

Τὰ ροκανίδια νὰ φεύγουν πάντα πρὸς τὴν κατεύθυνση ποὺ κινεῖται ἡ φρέζα καὶ ὄχι ἀπὸ πίσω.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: προσάρτημα Dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών (binding)
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 13, 2014, 03:47:03 μμ »
Χαιρετώ την παρέα!
επειδή στην αρχή κλονίστηκα λίγο (βρε λες ?) διάβασα προσεκτικά το κείμενο και τις φωτο στις εικόνες του Δ. Ανδρέου.
Kόβω όπως περιγράφει  η πρώτη περίπτωση (push-cut) με ελαφριά "αντίσταση" και καλύτερο έλεγχο. Αν κόψεις αντίστροφα, το dremel "περπατάει" (climb cut)

Πάντως όλοι έχετε (έχουμε) δίκιο !

"Δεξιά" ή "αριστερά" δεν είναι σωστή αναφορά γιατί εξαρτάται από
- σχετικές θέσεις της φρέζας και του υλικού
- αν η φρέζα είναι ανάμεσα στο σώμα μας και το υλικό ή το αντίθετο
- αν η φρέζα είναι ανάποδα κτλ.

"Αντίθετα στην φορά των δεικτών του ρολογιού" είναι μάλλον πιο πλήρης έκφραση για την σωστή φορά .
Π.χ. στην εικόνα παρακάτω, αν δεν αλλάξεις θέση να πας γύρω - γύρω στη σανίδα, κάποια στιγμή θα βρεθείς να κόβεις "προς τα αριστερά", ενώ είχες αρχίσει "προς τα δεξιά".


 [ Invalid Attachment ]

Ο τρόπος που κόβω στο βίντεο είναι σαν αυτήν την περίπτωση ("προς τα αριστερά", με τη φρέζα όμως από την άλλη πλευρά της σανίδας κι όχι ανάμεσα στη σανίδα και στο σώμα, άρα πάλι "Push-cut")


γι αυτό νομίζω ότι η πιο απλή και σωστή συμβουλή είναι αυτή του Κούρου: "τα ροκανίδια να φεύγουν πάντα προς την κατεύθυνση που κινείται η φρέζα καί όχι από πίσω".
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2014, 03:59:12 μμ από mato »

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: προσάρτημα Dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών (binding)
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 13, 2014, 05:27:23 μμ »
Γεια σας φιλοι μου!!

Εγω παντως επιμενω οτι φρεζαρεις προς την λαθος πλευρα!
Μην εξεταζεις που στεκεσαι εσυ αλλα που ειναι το ρουτερ!
Και το ρουτερ παντα πρεπει να δουλευει προς τα δεξια!


Αν κανεις το ιδιο με ρουτερ και με φρεζα πιο χοντρη θα κλωτσησει!
Θα φρεζαρει αλλα οχι ευκολα και σωστα!
Δοκιμασε το προς την αντιθετη πλευρα και πες μας αν ισχυει αυτο που λεω!

Στο βιντεακι μου φαινεται καθαρα οτι φρεζαρω προς δεξια!
Τωρα αν παω απο την αλλη πλευρα και πιασω το ντρεμελ θα μου φαινεται οτι κινειται αριστερα
αλλα δεν εχει σχεση που ειμαι εγω αλλα που ειναι το ντρεμελ!

Καπακι μπουζουκιου.mp4



Oταν εκανα για πρωτη φορα το θηλυκο μορσο στον τακο του σκαφους
εκανα δυο περασματα! Το πρωτο το ξεκινησα απο την αριστερη πλευρα προς τα μεσα και δεξια
και εγινε τελειο! Χωρις να το συνειιδητοποιησω εκανα το επομενο περασμα προς την ιδια
κατευθυνση και παραλιγο να μου σπασει τον τακο!  Φαινεται καθαρα στην εικονα
οτι θελει απο την αλλη πλευρα διατηρωντας παντα την δεξια πορεια!



john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: προσάρτημα Dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών (binding)
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 13, 2014, 05:35:40 μμ »
Δημητρη κρατα οριζοντια το ντρεμελ παραλληλα με το καπακι και βαλτο μπρος. Θα δεις οτι πρεπει να ρουταρεις προς τα αριστερα. Αλλη πλευρα της φρεζας ακουμπαει στο ξυλο στην περιπτωση του Μανου και αλλη στην δικια σου!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2014, 05:48:07 μμ από john 2004 »

tasarosrock (tasos kar)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 316
Απ: προσάρτημα Dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών (binding)
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 13, 2014, 07:21:10 μμ »
καλησπέρα νομίζω πως ο μάνώλης το κάνει σωστά στο βίντεο γιατί κόβει με τον άξονα του κοπτικού παράληλα με το επίπεδο του καπακιού και όχι κάθετα στο καπάκι οπως κόβει ο ανδρέου, που φυσικά και εκείνος κόβει σωστά.

παρεπιπτόντως έφτιαξα και γώ .δεν την ξαναπατάω ;D. πήρα το εξάρτημα του dremel που είναι για τρόχισμα και προσπάθησα να αντιγράψω το ετοιμο που πουλάει ο αμερικάνος...
κάνει πολύ καλή δουλειά μπορώ να πώ γιατί ρυθμίζεται και απο τη βιδα ανάλογα το πόσο φαρδύ είναι το φιλέτο και κατα ύψος απο την πεταλούδα για το πόσο βάθος θέλω να κόβει η φρέζα. θα βελτιωθεί μάλλον κάποια στιγμή ώστε η βίδα να μην γδέρνει το σκάφος στα πλάγια αλλά και κάπως να μετράει την απόσταση γιατί τώρα γίνεται με το μάτι. 

να και ένα βίντεο
VID 20140313 183006
που το κάνω προς τα δεξιά  ;D ;D

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: προσάρτημα Dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών (binding)
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 13, 2014, 09:19:42 μμ »
Ειναι γεγονος οτι με αυτον τον τροπο δηλαδη πλαγια δεν το εχω δουλεψει ποτε!
Μου φαινεται αναποδα!!
Επισης το ντρεμελ κοβει απο μπροστα και ο Μανωλης ειναι απο πισω!
Αυτη ειν αι η διαφορα!! Αν εκοβε το ντρεμελ στην πλευρα που ειναι
ο Μανωλης θα ηταν λαθος!
Μαλλον οπως το σκεφτομαι τωρα πρεπει να τρωει σωστα!
Μου χαλασε και το ντρεμελ να κανω δοκιμη!!

Γιαννη δεν κοβει προς τα αριστερα!! Παντα δεξια κοβει!

Υποθετικα αν στρεψεις  το ντρεμελ και το καπακι ωστε να βρεθει το ντρεμελ απο επανω τοτε
κατευθυνεται προς τα δεξια!! 

Με παρεξενεψε στο βιντεο και το ντρεμελ που φαινεται να κουραζεται!

Δεν εχει σχεση αν ο αξονας ειναι καθετα ή παραλληλα!


Συγγνωμη αν παρεκλινα απο το θεμα που ειναι η ωραια κατασκευη του Μανωλη!

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: προσάρτημα Dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών (binding)
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 13, 2014, 09:30:12 μμ »
καλησπερα φιλοι .....αν ξαπλωσετε το dremel οριζοντια δηλαδη οπως ο φιλος mato,προς πια κατευθυνση πρεπει να κοψουμε....;;;;

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: προσάρτημα Dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών (binding)
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 13, 2014, 09:48:02 μμ »
Δημητρη και εγω που χρησιμοποιω ρουτερ κατα 80 % στις κατασκευες μου προς στιγμη σκαλωσα .Το καλο με ολα τα παραπανω που γραφτηκαν ειναι οτι για αλλη μια φορα μεσα απο αυτο το φορουμ βγηκε ενα συμπερασμα.

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: προσάρτημα Dremel για σκάψιμο περιμετρικών σειρητιών (binding)
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 13, 2014, 09:49:03 μμ »
Γιωργο αριστερα για να συμβαινει και αυτό που εγραψε ο Τριανταφυλλος για το πριονιδι. Δημητρη και χαλασμενο που είναι δες πως γυρναει κανονικα, με την ιδια φορα που βιδωνει ένα δραπανοκατσαβιδο, όπως το κοιταμε από πισω στρεφεται προς τα δεξια. Αν βαλεις σε αυτό ένα φρεζακι διφτερο θα το καταλάβεις στην πραξη.  Αν πασ πανω από το καπακι και το κρατησεις καθετα για να φρεζαρεις το χειλος πρεπει να κινηθείς δεξια! Αν πας παραλληλα με το καπακι, πρεπει να κινηθείς αριστερα γιατι ακουμπα διαφορετικη μερια της φρεζας κάθε φορα στο ξυλο. Πιασε ένα φρεζακι και στρεψε το δεξια με το χερι, μια φορα καθετα στο ξυλο και μια παραλληλα για να δεις τι εννοω διαφορετικη μερια της φρεζας.

Tags: