Αποστολέας Θέμα: χάραξη ταστιέρας με τυπωμένους (σε χαρτί) οδηγούς  (Αναγνώστηκε 4286 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
χαιρετώ όλον τον κόσμο.
Είπα να κάνω μια δημοσίευση σε μια παραλλαγή που έκανα σε κατασκευές που είναι είδη ανεβασμένες η οποία μου φάνηκε ενδιαφέρουσα.
Έχει να κάνει με το σημάδεμα ταστιέρας, το οποίο προσπάθησα να κάνω με μεγαλύτερη ακρίβεια απ' όση μου επιτρέπουν τα εργαλεία (και η ικανότητα) που διαθέτω και ταυτόχρονα να αποφύγω την (χρονοβόρα για μένα) μεταφορά των διαστημάτων ένα - ένα από το χαρτί στην ταστιέρα.
Δεν είδα πουθενά κάτι για το σημάδεμα και υποθέτω ότι αν δεν υπάρχει κάποιο template τότε σημαδεύεται κάθε ταστο ξεχωριστά πάνω στο ξύλο, αν ούτως ή άλλως έτσι γίνεται, αδιαφορήστε.

Προσπαθώντας λοιπόν να φτιάξω μια κατασκευή παρόμοια με αυτές που περιγράφονται εδώ http://www.luthier.gr/index.php?topic=429.0 κι εδώ http://www.luthier.gr/index.php?topic=512.0
και έχοντας πρόσβαση σε plotter για εκτυπώσεις μεγαλύτερες από Α3, σκέφτηκα την πιθανότητα χρήσης οδηγών χάραξης με σχέδια τυπωμένα (αντί σημαδιών στην ίδια την ταστιέρα).
Έφτιαξα αυτήν την βάση με "βαγονάκι" για την στερέωση και κίνηση της ταστιέρας.
Η μόνη ουσιαστική διαφορά που έχει με αυτές στα link παραπάνω είναι ότι πρέπει να έχει μήκος περίπου διπλάσιο της ταστιέρας (όχι κλίμακας) που θέλουμε να φτιάξουμε με τον οδηγός κοπής του πριονιού περίπου στην μέση.
Αυτό γιατί λειτουργεί ως εξής:
από την μία πλευρά (αριστερή στις φωτο) κόλλησα την τυπωμένη ταστιέρα και από την άλλη κινείται "σφιχτά" με αντίθετη κατεύθυνση (από δεξιά προς τα αριστερά) το "βαγονάκι" πάνω στο οποίο είναι στερεωμένη η (ασημάδευτη) ταστιέρα.
Έτσι σε οποιαδήποτε θέση η τυπωμένη ταστιέρα "καθρεφτίζεται" στην ξύλινη και αν ορίσουμε την θέση του "καθρέφτη" όλα γίνονται απλά. (οι σχεδιάζοντες σε CAD πιστεύω αναγνώρισαν ήδη την εντολή "mirror").
Στις φωτο έχω κολλήσει την τυπωμένη ταστιέρα με το μαξιλάρι στον οδηγό κοπής ως θέση του "καθρέφτη", την κεφαλή (μαξιλάρι) της ξύλινης ταστιέρας "πρόσωπο" με το βαγονάκι και όλα "περασιά" με τον οδηγό κοπής.
Σύροντας το βαγονάκι αριστερά ώστε η κάτω ακμή του να βρίσκεται ακριβώς στην γραμμή του κάθε τάστου πάνω στο χαρτί, η ξύλινη ταστιέρα βρίσκεται στην κατάλληλη θέση χάραξης του αντίστοιχου τάστου.

Ο σχεδιασμός μπορεί να βελτιωθεί περισσότερο και να προσαρμοστεί στις ανάγκες του καθένα, π.χ.
- με την προσθήκη μιας μικρής πλάκας πλεξιγκλάς με γραμμή στο κάτω μέρος του σόκορου του οδηγού (βαγονάκι) για να "διαβάζει" με περισσότερη ακρίβεια την θέση στο χαρτί
- να γίνει ένα κανάλι στην βάση και να μπαίνουν templates σε διάφορες κλίμακες ως οδηγοί κοπής.
- να μη γίνει κανάλι αλλά σε ένα και μόνο (φαρδύτερο) χαρτί ή απευθείας στη βάση να σημαδευτούν όλες οι κλίμακες που χρησιμοποιούμε

Μπορεί επίσης να μειωθεί και το μήκος της κατασκευής και να είναι πιο εύκολα αποθηκεύσιμη αλλά πρέπει το βαγονάκι γίνει διαφανές (π.χ. πλεξιγκλάς), ως εξής:
Επειδή θέλουμε οι θέσεις των τάστων είναι πάντα σε "καθρέφτη", πρέπει πάντα κάποιο τάστο του τυπωμένου οδηγού να ταυτίζεται με τον οδηγό κοπής του πριονιού, αλλά όχι κατ' ανάγκη το πρώτο.
Μπορεί π.χ. να μπεί ο οδηγός περασιά με την σχισμή στο 5ο τάστο και να χαράζουμε αριστερά από το 4ο ως το 0 και δεξιά από το 6ο και πάνω.
Αλλά για να βλέπουμε τον οδηγό πρέπει το βαγονάκι να είναι διαφανές με μια γραμμή (οδηγό) στο κάτω πρόσωπο που θα σύρεται στη βάση για να "διαβάζει" τα τάστα του τυπωμένου οδηγού.
Επίσης η ταστιέρα δεν είναι ανάγκη να στερεωθεί "πρόσωπο" με το σόκορο του οδηγού όπως έκανα στις φωτο.
Αυτό έγινε γιατί είχα ήδη κόψει την ταστιέρα στο μαξιλάρι και δεν υπήρχε άλλος τρόπος, ήμουν ήδη στο τάστο "0".
Αν υπάρχουν περιθώρια στα άκρα της ταστιέρας (που χρειάζονται άλλωστε για να στερεωθεί καλύτερα, στις φωτό την έχω με σελοτέιπ για την δοκιμή), τότε ούτε η τυπωμένη ταστιέρα πρέπει απαραίτητα να κολληθεί με το πρώτο τάστο στην σχισμή κοπής, αντίθετα πρέπει να απομακρυνθεί (όσο το περιθώριο της ξύλινης).
Επειδή οι θέσεις της ξύλινης ταστιέρας είναι πάντα ευθέως ανάλογες με αυτές της τυπωμένης, έχει σημασία μόνο η απόσταση του τυπωμένου οδηγού από την κοπή και να είναι όλα ευθυγραμμισμένα κατά μήκος.
Μετά δουλεύει η γεωμετρία (ο "καθρέφτης") και κάθε χάραξη γίνεται στην σωστή θέση.
Ίσως είναι λίγο δύσκολο να τα αντιληφθεί κανείς μόνο διαβάζοντας, αλλά δεν είχα την ευχέρεια να φτιάξω βαγονάκι πλεξιγκλάς (άλλωστε ούτε ένα όργανο δεν έχω ολοκληρώσει, μέχρι στιγμής φτιάχνω "εργαλεία").
Τα έλεγξα όμως στο Auto Cad και το σύστημα δουλεύει με πολλές παραλλαγές.
Αν το σκεφτείτε λίγο και κάνετε μια δοκιμή με διαφανές χαρτί θα δείτε ότι επαληθεύεται.
Τα δύο τελευταία σχεδιάκια έιναι 3d με διάφορες εκδοχές, στο δεύτερο φαίνεται πως θα μοιάζει το βαγονάκι με πλεξιγκλάς και χάραξη με τον οδηγό κεντραρισμένο στο 12ο τάστο (σε 360 κλίμακα).
Το πλεονέκτημα είναι ότι "χαράζεις" ό,τι κλίμακα θες, απλώς τυπώνοντάς την (σε κλίμακα 1:1 εννοείται), χωρίς να σημεδέψεις την ίδια την ταστιέρα.
Χρησιμοποίησα το μηχανάκι του ekips.org για την εξαγωγή σε εκτυπώσιμο αρχείο (φωτοτυπείο που τυπώνει σχέδια θα τυπώσει ό,τι του πάτε, dxf ή pdf, ζητήστε εκτύπωση σε 1:1)

ερώτηση: πως γίνεται να μπαίνουν οι εικόνες μέσα στη ροή του κειμένου για να διευκολύνεται η αναγνωση με φωτο ?

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: χάραξη ταστιέρας με τυπωμένους (σε χαρτί) οδηγούς
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 16, 2013, 01:01:56 μμ »
mato κατ'αρχάς σε ευχαριστουμε για την αναλυτική παρουσίαση.
Τα συννημένα εκεί που επιλέγεις το αρχείο που θες να ανεβάσεις δίπλα έχει ένα κουτί με τις εξής επιλογές.

end-of-post expandable thumbnail (Βαζει την εικόνα στο τέλος του κειμένου) και

inline expandable thumbnail  (βάζει την εικόνα ανάμεσα στο κείμενο σου, όπου θες εσύ)
 
 

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: χάραξη ταστιέρας με τυπωμένους (σε χαρτί) οδηγούς
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 16, 2013, 01:40:51 μμ »
Mato εξαιρετική δουλειά φίλε μου. Σε βγάζει από πολύ κόπο.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: χάραξη ταστιέρας με τυπωμένους (σε χαρτί) οδηγούς
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 17, 2013, 07:34:49 πμ »
πανέξυπνο!!! Μπράβο

Υπάρχει και άλλο απλό, επαγγελματικό κόλπο για γρήγορη και σωρηδόν χάραξη ταστιέρας:



Φανταστείτε ότι σ αυτή την εικόνα, το χαρτονένιο πρώτυπο είναι αποτυπωμένο σε ένα κομμάτι ξύλο πλάτους περίπου όσο εδώ και έχει χαραχθεί σε βάθος όσο το επιθυμητό.
Τοποθετούμε αυτό το πρότυπο, όπως στη φωτο παράλληλα με την υπο χάραξη ταστιέρα. Σφίγγουμε τις 2 ταστιέρες σε μια και αρχίζουμε να χαράσουμε.

Πλεονεκτήματα:

έχει εξασφαλισθεί η καθετότητα
υπάρχει ακρίβεια αφού ακολουθούμε τις πρώτες χαρακιές
ταχύτητα

 :)

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: χάραξη ταστιέρας με τυπωμένους (σε χαρτί) οδηγούς
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 17, 2013, 09:08:15 μμ »
Αυτο ακριβως εχω κανει και εγω πιο παλια τοποθετωντας διπλα μια ταστιερα
χαραγμενη σε μηχανημα!!Απλα σημαδευα την ταστιερα και μετα την εβαζα στο κουτι και την χαραζα.

Εδω στο βιντεο εχω κοψει την ταστιερα προτυπο στη μεση
και εχω δωσει το αλλο κομματι σε ενα φιλο!!


Σημαδεμα και χαραξη ταστιερας!.mp4

Tags: