Αποστολέας Θέμα: 2η Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας "Ηλίας Γραβάνης", 16 Ιουνίου 2013  (Αναγνώστηκε 82023 φορές)

pantelis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 372
  • επιτρεπεται να πεσεις επιβαλετε να σηκωθεις
Απ: Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας "Ηλίας Γραβάνης"
« Απάντηση #165 στις: Ιούνιος 17, 2013, 07:36:46 πμ »
Ενα μεγάλο μπράβο σε ολα τα παιδια .
Λυπάμαι πολύ που δεν μπόρεσα να συμμετέχω λόγω υποχρεώσεων  :'( αλλα νομιζω οτι γινεται πλεον θεσμος
ετσι μου ρχετε να  εκθεσω οτι εχω κανει στην πλατεια του νησιου  ::)θα ελθει κανενας για να μοιραστοθμε το ξυλο ;D ;D ;D

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας "Ηλίας Γραβάνης"
« Απάντηση #166 στις: Ιούνιος 17, 2013, 08:43:57 πμ »
Ενα βιντεακι ακομα απο την κομπανια που ανεβασε το κεφι και την κουκλα του Γιαννη immortalx
που κενταει στα χερια του Θ. Ζηρα!!!

ΕΚΘΕΣΗ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΊΑΣ ΗΛΙΑΣ ΓΡΑΒΑΝΗΣ

ΝΙΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 84
Απ: Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας "Ηλίας Γραβάνης"
« Απάντηση #167 στις: Ιούνιος 17, 2013, 09:06:27 πμ »
Να στε καλά παιδιά.Για δεύτερη χρονιά δεν μπόρεσα να έρθω να σας δω από κοντά,αλλά που θα πάει.Κάποια στιγμή θα γίνει.Συγχαρητήρια στους διοργανωτές.

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας "Ηλίας Γραβάνης"
« Απάντηση #168 στις: Ιούνιος 17, 2013, 09:11:33 πμ »
Για άλλη μία χρονιά η εκδήλωση ήταν υπέροχη με απίστευτα όργανα, που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε από τα όργανα που φτιάχνονται από τα χέρια επαγγελματιών!
Χαίρομαι που όλοι όσοι έχω γνωρίσει μέσα από την κοινότητά μας είναι τόσο αξιόλογοι άνθρωποι.
Ευχαριστώ πολύ τους συμμετέχοντες που φέτος σε σχέση με πέρσυ διπλασιάστηκαν, για τα μουσικά όργανα που έδειξαν στον κόσμο που μας τίμησε με την πάρουσία του.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ την οικογένεια του Ηλία που μας έκανε την τιμή και ήρθε στην έκθση με τα όργανα του Ηλία.
 Ευχαριστώ ιδιαιτέρως τον Παύλο για την ξύλινη πλακέτα που έφτιαξε και δοθηκε στην οικογένεια που το εκτίμησαν πάρα πολύ,και τον Γιάννη(john2004) για όλο το τρέξιμο που κάναμε για να πραγματοποιηθεί η εκδήλωση.
Τέλος ευχαριστώ την Εστία για την άψογη φιλοξενία τους γιά άλλη μία χρονιά!

Νικητές της κλήρωσης ήταν η Ήρα Γαβρά που κέρδισε το σετ κιθάρας και ο Κώστας Λόζος που κέρδισε το σετ μπουζουκιού!
Συγχαρητήρια!


Άντε και του χρόνου!!!



 

Αχιλλέας

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Βαριέμαι το γυαλοχαρτάρισμα!
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας "Ηλίας Γραβάνης"
« Απάντηση #169 στις: Ιούνιος 17, 2013, 10:56:28 πμ »
Πολύ όμορφη έκθεση, γεμάτη γελαστό κόσμο και όμορφες κατασκευές. Όπως ξέρετε είμαι νέος στο forum οπότε δεν σας γνωρίζω προσωπικά, και επειδή είμαι και λίγο ντροπαλούλης δεν πήρα το θάρρος να συστηθώ (!). Αλλά δεν έχει σημασία γιατί σας γνώρισα μέσα από τις κατασκευές σας.
Όμορφο και το stand με τις κιθάρες του Ηλία. Για μένα που δεν τον γνώριζα προσωπικά (και που όπως είπα σας γνώρισα μόνο μέσω των κατασκευών), ο Ηλίας ήταν εκεί και εξέθετε τις κιθάρες του όπως όλοι οι άλλοι.

Χάρηκα που είδα και κάποιες ασυνήθηστες κατασκευές (πχ είδα ένα banjo, όργανα από τσιγαρόκουτα, γιουκαλίλι).
Λυπήθηκα που δεν είδα κανένα μαντολίνο, λαούτο, ούτι (επιφυλλάσομαι προσωπικά για του χρόνου). Σαντούρι, κανονάκι? Κανείς?

Ωσόσο αυτό που μου χρησίμεψε περισσότερο από την έκθεση (εμένα προσωπικά που είμαι και αρχάριος), ήταν ο κύριος στην γωνία (λησμονώ φυσικά το όνομά του) που είχε ένα ημιτελές μπουζούκι, και μίλαγε στον κόσμο για κάποια από τα στάδια κατασκευής, δείχνοντάς τα ταυτόχρονα πάνω στο ημιτελές του όργανο.

Οπότε...πρότασή μου για του χρόνου (δεσμεύομαι προσωπικά - πρωτα ο Θεός - να συμβάλλω):
Μέρος της έκθεσης να αφιερωθεί σε:
  • ημιτελείς κατασκευές (εφόσον βέβαια έχουν κάποιον εκπεδευτικό ενδιαφέρον)
  • Καλούπια οργάνων (ρίξτε μια ματιά στο φόρουμ και θα δείτε 15 διαφορετικούς τρόπους κατασκευής καλουπιών. Γιατί να μην τους δούμε και Live?)
  • Εργαλεία και χρήση τους.
  • Αυτοσχέδια εργαλεία και πατέντες! Πολύ χρήσιμο!
  • Οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να βοηθήσει έναν αρχάριο στο ξεκίνημά του, ή έναν προχωρημένο στο να διευρήνει τους ορίζοντές του.
Αχιλλέας

tasarosrock (tasos kar)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 316
Απ: Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας "Ηλίας Γραβάνης"
« Απάντηση #170 στις: Ιούνιος 17, 2013, 11:17:40 πμ »
Μπράβο στους εμπνευστές , στους διοργανωτές και τέλος μπράβο στους εκθέτες και τους επισκέπτες. όσο πάει και καλύτερη γίνεται η έκθεση . εύχομαι και του χρόνου και κάθε χρόνο.
πολλοί βλέπω ήθελαν να έρθουν ,όπως και εγώ , αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν. στην επόμενη...
Αυτό το τζουρά του sforzano ... ζημιά...(όλα τα όργανα υπέροχα αλλά σε τζουράδες και γενικά σε τζουροειδή έχω αδυναμία.)
όσοι πήγατε βάλτε βίντεα και φωτόγραφίες να ζηλέψουμε κιαλλο...

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας "Ηλίας Γραβάνης"
« Απάντηση #171 στις: Ιούνιος 17, 2013, 11:27:51 πμ »
Συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια που συμμετειχαν ειτε απο κοντα ειτε απο μακρια ,ευχαριστω τον φιλο Γιαννη Μωραϊτη (επαγγελματιας οργανοποιος και μουσικος) που μας τιμησε με την παρουσια του ξεσηκωσε το γλεντι με την αυτοσχεδια ρεμπετικη κομπανια δοκιμασε σχεδον ολα τα οργανα της εκθεσης και μου δηλωσε οτι βρηκε το επιπεδο των συμμετεχοντων πολυ καλο.

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας "Ηλίας Γραβάνης"
« Απάντηση #172 στις: Ιούνιος 17, 2013, 11:35:37 πμ »
οποιος φιλος εχει τραβηξει το video της αυτοσχεδιας ρεμπετικης κομπανιας παρακαλω να το ανεβασει η να μου το στειλει
ευχαριστω

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας "Ηλίας Γραβάνης"
« Απάντηση #173 στις: Ιούνιος 17, 2013, 01:03:55 μμ »
Πω πωωωωω εχω παθει ζημια,ζηλεψα πολυ.Πολυς κοσμος, πολλα οργανα,ωραια οργανα,γνωριμες φυσιογνωμιες,πρεπει να περασατε  καλα συγχαρητηρια και γι'αυτη την διοργανωση,συγχαρητηρια σε οσους συνεβαλαν και οσους συμμετειχαν.Πολυ θα το χαιρομουν να βρισκομουν και γω εκει, το σιγουρο ειναι οτι θα ημουν χαμενος εκει στη  ρεμπετοπαρεα του Ζαρκαδα να παιζω τους πρωθυπουργους.Ανεβαστε πραμα να παρουμε κανα βλεφαρο....

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας "Ηλίας Γραβάνης"
« Απάντηση #174 στις: Ιούνιος 17, 2013, 01:13:39 μμ »
Μπράβο παιδιά!  :) Πολύ ωραία φαίνεται ότι περάσατε !!! Δεν είδα όμως στα βίντεο συνεργασίες παραδοσιακών με των ηλεκτρικών!!!!!! >:( >:( >:( >:( >:(    του χρόνου που θα έρθω θα φέρω και το εικονιζόμενο ηλεκτρικό μπαγλαμαδάκι που θα έχω φτιάξει.... να παίξουμε όλοι παρέα!!! Πέρα από την πλάκα πάλι μπράβο για την δουλειά που ρίξατε για να το οργανώσετε.

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: 1η Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας 30/06/2012
« Απάντηση #175 στις: Ιούνιος 17, 2013, 02:31:33 μμ »
Ενα μεγαλο μπραβο κι ενα μεγαλυτερο ευχαριστω σε ολους...ηταν μια πολυ ομορφη μερα και το να γνωριζεις απο κοντα ολους αυτους τους καταπληκτικους κεφατους και ταλαντουχους ανθρωπους, ηταν η απολυτη ανταμοιβη...Να μαστε  γεροι και του χρονου!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 02:35:33 μμ από yiannis »

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας "Ηλίας Γραβάνης"
« Απάντηση #176 στις: Ιούνιος 17, 2013, 03:59:59 μμ »
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ, ΕΦΥΓΑ ...........ΝΗΣΤΙΚΟΣ. ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. 
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΟΛΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣΩ ΟΛΟΥΣ ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ. ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΟΙΡΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΛΑΒΑ, ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΝΩΜΗ.
ΠΑΡ ΟΛΟ ΠΟΥ ΞΑΝΑΛΕΩ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΗΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑΜΕ , ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΦΤΑΣΕ. ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΛΕΜΕ.
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...............Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΟΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΕΝΑ ΜΟΥΣΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ.
ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΝΑ ΞΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΟΜΩΣ, ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΕΛΕΓΕ. ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΧΡΗΖΕΙ ΣΟΒΑΡΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ.......................ΩΣΤΕ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας "Ηλίας Γραβάνης"
« Απάντηση #177 στις: Ιούνιος 17, 2013, 04:08:03 μμ »
ΚΙ ΕΔΩ ΟΤΙ ΤΡΑΒΗΞΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ........................
ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΝΟ 1 ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ  ( ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ)  ΜΕΤΑ ΖΑΡΚΑΔΑΣ , ( ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΠΑΘΕΙ ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ) ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΘΕΡΙΟ ΤΗΣ ΑΜΦΙΣΑΣ ΚΕΔΡΟΣ 27
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας "Ηλίας Γραβάνης"
« Απάντηση #178 στις: Ιούνιος 17, 2013, 04:09:47 μμ »
ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ( ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΡΑΚΕΤΕΣ) ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΓΙΩΡΙΚΑΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΚΕΔΡΟΣ 27
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας "Ηλίας Γραβάνης"
« Απάντηση #179 στις: Ιούνιος 17, 2013, 04:12:16 μμ »
ΚΙ ΕΔΩ ΜΕ ΤΟΝ IMORTALX ΚΑΙ ΤΗΝ  ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥ ( ΦΑΝΗ)
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: