Αποστολέας Θέμα: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)  (Αναγνώστηκε 2038 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Μιας και ξεμπερδέψαμε με χοντρές επισκευές, παιχνιδάκια καλίμπες κλπ ας πιάσουμε να φτιάξουμε και κανά οργανάκι μπας και ανεβάσουμε τίποτα στο φόρουμ μήπως και κινηθεί η ακινησία μας.
Μιλάμε για ακουστική κιθάρα. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα έχει καμάρωμα ρεμπετοκίθαρου, x bracing αλλά μάλλον προς το ρεμπετοκίθαρο με βλέπω περισσότερο. Αν και έχω πάρει ήδη ηλεκτρικά (πιεζοηλεκτρικά και μικροφωνάκι με ενσωματωμένο equalizer), δεν έχω αποφασίσει αν θα τα χρησιμοποιήσω ακόμα. Η πλάτη είναι κόντρα πλακέ με καπλαμά από ρίζα που έβγαλα από την κρεβατοκάμαρα του πατρικού μου και είχα παρουσιάσει παλιότερα. Τα πλαϊνά είναι κελεμπέκι (απλό όχι μουαρέ). Έχω ξεδιαλέξει και ένα καπάκι έλατινο για να της περάσω. Τα υλικά τα είχα ξεχωρίσει εδώ και καιρό αλλά δεν είχα καταπιαστεί. Σήμερα λοιπόν πλακώθηκα. Γύρισα τα πλαϊνά και τα έβαλα στη σολέρα παρόλο που είχα και καλούπι. Τα έσφιξα με σφιγκτήρες και τα ξανάβρεξα και τα πέρασα με θερμοπίστολο να σταθεροποιηθούν εκεί. Θα μείνουν κανά δυο μέρες εκεί να σταθεροποιηθεί.
Το σχέδιο του σώματος είναι από Martin blues κιθάρα αρχών του αιώνα που έχω φτιάξει όλες τις κιθάρες μέχρι τώρα και μου άρεσε.
 Έκοψα και το χοντρικό σχήμα της πλάτης και με τα υπόλοιπα από το αρχικό κομμάτι τα ταίριαξα book matched για να φτιάξω και το καράολο. Κόλλησα και τα κομμάτια για το μάνικο. Κόντρα βέγκε, καρυδιά, κελεμπέκι, φιλέτα μαύρα και εξωτερικά ένα ξύλο λευκό μουαρέ (μάλλον λεύκα από τάβλες κρεβατιού).
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 03:42:53 μμ »
Γειά σου Δημήτρη , πολύ ὡραία προβλέπεται ἡ κιθάρα !!! Πολύ ὡραῖο τό σχῆμα της μέ τήν (πολύ μικρή) μικρή καμπάνα καί τήν ( πολύ μεγάλη ) μεγάλη καμπάνα !!! ὅλη βέβαια ἡ ὀμορφιά της εἶναι ἡ πλάτη μέ τόν καπλαμᾶ πού εἶναι καναδέζικο σφενδάμι ἤ λεύκα ( poplar ) , δέν τό ἔχω διευκρινίσει ἀκόμα , ἀλλά μᾶλλον εἶναι λεύκα . Μέ τέτοιον καπλαμᾶ ἔχω ἐπενδύσει τούς ταμπλάδες ἀπό τίς μεσόπορτες πού ἔχω κάνει στό σπίτι μου , πρίν χρόνια . Τέτοιο καπλαμᾶ ἔχουν καί τά δύο μαγαζιά Παντελάκου , τό ἕνα στό Περιστέρι καί τό ἄλλο στούς Θρακομακεδόνες .

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2023, 01:31:39 μμ »
Ευχαριστώ Λάμπρο.


Ενώθηκαν τα δυο μέρη του καπακιού (engelmann spruce). Αγορασμένο από Maderas  για λαούτο αλλά οι διαστάσεις του βγάζουν και κιθάρα αυτό το καλούπι που δεν είναι μεγάλο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 12, 2023, 12:32:56 πμ »
Προχωράμε με ταχύ βηματισμό και λαχτάρα να τελειώσουμε.
Έφτιαξα μια ροζέτα απλή με παλίσανδρο και καρυδιά. Ανεβάζω φωτογραφίες από την κατασκευή.
Κόπηκε χοντρικά το σχήμα του καπακιού και καταβάστηκε το πάχος (αρχικά ήταν γύρω στα 4.5 χιλ.).
Απορίφθηκε το καμάρωμα ρεμπετοκίθαρου και αφάσισα να ακολουθήσω το καμάρωμα της Martin του 1918 που πήρα και το σχέδιο του σκάφους με μικρές παραλλαγές. 
Το μάνικο είναι έτοιμο με βέγκε/καρυδιά.κελεμπέκι/σγουρή λεύκα.
Το σχήμα του σκάφους στην φωτογραφία όπως βγήκε από την σολέρα, ελαφρώς παραμορφωμένο. Για να κολληθεί θα ξαναπεραστεί στη σολέρα και να βγεί το σωστό σχήμα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2023, 12:29:02 μμ »
Καλημέρα Δημήτρη , πολύ ὡραῖα προχωρεῖ....Μ' ἀρέσει πολύ τό μάνικο , θά γίνη καί γερό μέ τά ξῦλα πού ἐπέλεξες , ἀλλά καί ὄμορφο !!!!
Τό ἔκανες ἀρκετά μεγάλο ὥστε νά φθάση καί γιά καράβολο ; Ἄν ναί , θά εἶναι πολύ ὡραῖο νά γίνη τό καράβολο συνέχεια τοῦ μάνικου ταιριάζοντας τίς σκοῦρες καί ἀνοιχτές γραμμές νά δείξουν συνεχόμενες .
Τό μάνικο σκέπτεσαι νά τό κάνης ὅπως στίς κλασσικές ἤ σέ σχέδιο " παντόφλας " ;

Συνεχίζεις νά δουλεύης τίς νύχτες , ὅπως πρίν ; Καλό κουράγιο !!!!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2023, 03:47:02 μμ »
Λάμπρο το μάνικο από άποψη μήκους φτάνει οριακά και για το καράολο γιατί πάντα δίνω μεγαλύτερο μήκος για ασφάλεια. Το πάχος του είναι μεγαλύτερο από όσο είναι απαραίτητο για το μάνικο αλλά λογικά δεν φτάνει για να πετύχω στη σωστή κλίση. Έχω στο μυαλό μου διάφορες λύσεις αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα. Για το καράολο έχω κρατήσει bookmatched  κομμάτι από το κόντρα πλακέ της πλάτης (δες αρχικές φωτογραφίες) και η αρχική μου σκέψη είναι να το χρησιμοποιήσω για καπάκι του καράολου. Τώρα για τα κλειδιά δεν θα γίνουν όπως της κλασσικής απλά θα βγαίνει προς τα πάνω όπως στις περισσότερες ακουστικές. Έχω κάτι ωραία μονά κλειδιά αγορασμένα που πιστεύω θα ταιριάξουν στην αισθητική του οργάνου.


Και ναι, συνεχίζω να είμαι νυχτοπούλι  ;D .
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2023, 05:26:34 μμ »
Σήμερα λείπαν όλοι από το σπίτι και έτσι αφοσιώθηκα στο εργαστήριο και έκλεισα καθαρό 10ωρο δουλειάς από νωρίς το πρωί. Πέρα από την κιθάρα που προχώρησα αρκετά, έκανα και εκκαθάριση και συντήρηση στο εργαστήριο. Πέταξα αρκετά πράγματα άχρηστα που φύλαγα καιρό και τακτοποίησα εγαλεία και υλικά ατάκτως ερριμένα.
Πάμε να τα πούμε αναλυτικά.
Τα καμάρια κολλήθηκαν στην πλάτη. Στο καπάκι τα καμάρια χρόνια τώρα τα κολλάω με σφιγκτήρες αλλά είπα να δοκιμάσω κάτι πιο παραδοσιακό. Είχα πάρει τα απαραίτητα υλικά για να φτιάξω αυτό το ματζαφλάρι με τα λυγισμένα ξύλα που πιέζουν τα καμάρια αλλά συνειδητοποίησα πως ένα τραπεζάκι από ΙΚΕΑ πεταμένο στο εργαστήριο θα φτιαχνόταν εύκολότερα και θα χρησιμοποιούσα και το τραπέζι που είχα για πέταμα. έκοψα και μπόλικα κομμάτια ξύλο για να πιέζουν και προχώρησα.
Κόλλησα λοιπόν τα καμάρια και στο καπάκι.
Είχα κολλήσει από πριν και διπλό καπάκι περιμετρικά της οπής με ενδιάμεσο μάυρο φιλέτο που δίνει ένα αισθητικό αποτέλεσμα που μου αρέσει και το έχω καθιερώσει (βλ. φώτο).
Τα καμάρια μορφοποιήθηκαν και τριφτηκαν. Στο τέλος πέρασα και ένα χέρι γομαλάκα και στην πλάτη (παρόλο που είναι κόντρα πλακέ) και στο καπάκι.


Συνέχεια την επόμενη εβδομάδα πια.


ΥΓ
Έτσι και ήξερε ο σουηδός που θα κατέληγε το τραπεζάκι του θα τράβαγε τα μαλιά του.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 14, 2023, 05:47:06 μμ »
Ασταμάτητος μαχητής είσαι Βρε Δημήτρη!!! ωραία την πας!!! καλή συνέχεια, ξεκούρασης τώρα. Αντε και καμιά μπύρα. μπυρα
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 22, 2023, 11:58:10 μμ »
Καλές οι μπύρες αλλά από εργαστήριο τίποτα και μείναμε πίσω.
Κολλήθηκε το καπάκι στα πλαϊνά. Μορφοποιήθηκε το τακούνι και κολλήθηκε στο μπράτσο.
Η ένωση στο σκάφος θα γίνει με ισπανικό τακούνι.
Φωτογραφία από το κόλλημα του τακουνιού όχι τόσο καθαρή.

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 25, 2023, 10:37:48 μμ »
Προχωραμε με αργα αλλα σταθερα βηματα.
Προσαρμοστηκε το μπρατσο.
Ξυριστηκαν τα πλαϊνα για μειωθει το υψος τους και να βγει το επιθυμητο βαθος - 10 στον πισω τακο, 8 στην ενωση.
Περαστηκαν και τα κερφινγκ.
Κοπηκε στα πλαϊνα η υποδοχη για να περαστουν τα ηλεκτρικα. Ναι, τρομαρα μου, θα γινει ηλεκτρακουστικη με πιεζοηλεκτρικο και ενσωματομενο κουρδιστηρι.
Περαστηκαν και γομαλακα τα πλαϊνα και ο τακος στην ενωση αφου καθαριστηκαν καποιες κολλες που ειχανε τρεξει.
Επομενο βημα, να ταιριαχθει και να κολληθει η ετοιμη καμαρωμενη πλατη.
Αναπαυση και μπυρες απο αυριο μεχρι την Τριτη και ξαναπιανουμε οργανα την Τεταρτη.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 05, 2023, 03:54:44 μμ »
Μετα την μπυροθεραπεια ηρθε η ωρα να ξαναπιααουμε την κιθαρα. Κολληθηκε η πλατη αλλ επειδη η μ....ια καραδοκει και καθως ειχα αφησει περιθωριο περμετρικα, πριν την κολλησω ειπα να κοψω τα πολλα περισευουμενα στην κορδελα και  .. εκοψα και πιο μεσα. Συνεπεια να λειψει κομματι απο την μια μερια. Λογικα .μετα τα περιμετρικα φιλετα δεν θα φαινεται, ειπα να ταιριαξω ενα κομματι για να μην στοκαρω αν χρειαστει, εξ ου και οι χαρτοταινιες πανω δεξια.
Με το σφιξιμο της πλατης σημειι που κοπηκε για τα ηλεκτρονικα, το πλαϊνο κατσαρωσε και του εβαλα επιπλεον εσωτερικη ενισχυση για να ισιωσει.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 25, 2023, 08:32:03 μμ »
Το τελευταιο καιρο αφησα τελειως πισω το εργαστηριο και ολες οι δουλειες πηγαν πισω. Σημερα εδωσα πονο και προχωρησα. Εκοψα μια ταστιερα διχρωμο εβενο. Εκοψα και το μπρατσο με κλιση και ταιριαξα το κομμενο κομματι για καραολο. Εκανα και κατι ακομα δουλειες που θα τις παρουσιασω σε αλλο θεμα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 25, 2023, 11:59:20 μμ »
Ωραίος Δημήτρη!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 26, 2023, 06:53:43 πμ »
Ωραία η ταστιερα, ταιριάζει κ με τη ροζέτα πολύ κάνει ωραίο συνδυασμό  :13:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 05, 2023, 09:59:56 μμ »
Φίλε Sakkalis
Όμορφα πράγματα, ωραία κατασκευή. Ευτυχώς  βρίσκετε χρόνο εσείς παιδιά και βλέπουμε καμία κατασκευή. Με το καλό τα τελειώματα

Tags: