Αποστολέας Θέμα: Les paul junior double cut  (Αναγνώστηκε 5478 φορές)

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 10:35:58 πμ »
Και συνεχίζω σιγά σιγά την κατασκευή, είχα αγοράσει παλιότερα μια βεργα η οποία δεν μπήκε στην κατασκευή για την οποία προοριζόταν αλλά για την συγκεκριμένη κατασκευή ήταν μεγάλη οπότε κόπηκε στο επιθυμητό μήκος και ξανακοληθηκε. Εδώ να αναφέρω ότι τώρα που κατάλαβα την φιλοσοφία της κατασκευής μιας βεργας θεωρώ τα ποιο πεταμένα λεφτά που μπορεί να δώσει κανεις αν βέβαια έχει 2-3 εργαλεία σπίτι του.   Είχα αγοράσει ένα μαδερι νιαγκον και αποφάσισα να κάνω το μπράτσο μονοκομματο, η πατάτα έγινε στην πρώτη προσπάθεια όπως βλέπετε στην φώτο οπότε πάμε για το επόμενο  ;D έχω περιθώριο να κάνω τρεις μαλακίες μιας και περισσεύει το ξύλο. Το μπράτσο θα γίνει βιδωτο με μουφα παξιμαδι στο μπράτσο και 4 μ6 φρεζατες αλενοβιδες. Προτιμώ το βιδωτο γιατί δεν ξέρω τι γούστα θα βγάλει το ξύλο στην πορεία του χρόνου, αν βγάλει τίποτα περίεργα θα αλλάχτει εύκολα.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 05:01:58 μμ »
Ια σου ηταν ευκολο να μας εξηγουσες πως μπορουμε να φτιαξουμε βεργα truss rod

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 08:29:59 πμ »
Προχωράει η κατασκευή με ρυθμούς χελώνας, έχω μπλέξει με τις ελιές τον τελευταίο μήνα οπότε δεν υπάρχει και πολύ όρεξη για κατασκευές. Ξεμπερδεψα με το μπράτσο έτριψα την ταστιέρα και κάρφωσα τα ταστα, το έργο δείχνει κάπως έτσι.  Στο καραολο έβαλα ξύλο ελιας που σιγά σιγά γίνεται το αγαπημένο μου, δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο θα ταιριάζει στην συγκεκριμένη κιθάρα για αυτό και αποφάσισα να αλλάξω τα χρώματα που αρχικά είχα σκεφτεί να βάλω και λέω να κάνω ένα honeyburst (όπως το είδα στο διαδίκτυο) .
Φίλε saved όταν ξεμπερδεψω με την κιθάρα θα ανεβάσω ένα θέμα με την κατασκευή βεργας και μονης και διπλής φοράς.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 08:40:28 πμ »
Κάπως έτσι το σκέφτομαι να γίνει
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 09:06:28 πμ »
 :-* :-*
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 09:47:30 πμ »
Οκ αρχηγε.Θα περιμενω.Βασικα ισως ανοιξω θεμα σχετικα με το truss rod και πως δουλευει.Εχω κατι κενα πανω στο θεμα και θελω να φτιαξω ενα 8mm διαμετρο

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 11:34:19 πμ »
Λίγο πρόχειρα και τέτοιο παίζει αλλά 8 χιλ δεν είναι λίγο χοντρό?
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 03:22:19 μμ »
Το θελω λιγο ενυσχημενο.Αυτο το σχεδιο το ειχα δει,και πηρα και αναποδη φιλιερα,ομως δεν βρηκα πουθενα αναποδο κολαουζο Μ5

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 04:53:58 μμ »
Η θεση του μαγνητη φαινεται να ειναι λιγο μπροστα απ οτι σε μια junior. ισως φταιει το template που ειχες για οδηγο.

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 05:22:16 μμ »
Η μπορει να θελει λιγο πιο γκαζιαρη ηχο  {music017}

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 06:03:07 μμ »
Το θελω λιγο ενυσχημενο.Αυτο το σχεδιο το ειχα δει,και πηρα και αναποδη φιλιερα,ομως δεν βρηκα πουθενα αναποδο κολαουζο Μ5


Για δοκίμασε εδώ λέει ότι έχει  αν δεν κάνω λάθος
http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=index&cPath=1_441

Αλλά αφού θα φτιάξεις  8 χιλ βεργα γιατί θέλεις Μ5 κολαουζο? Μπορεί το πίσω μέρος να γίνει κολλητό δεν νομίζω να έχει διαφορά.
Αν πάλι δεν βρεις και θέλεις να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο νούμερο να σου στείλω ένα δικό μου και όταν τελειώσεις μου το επιστρέφεις.

Φίλε stamart δεν ξέρω αν είναι λίγο ποιο μπροστά ο μαγνήτης ή αν ήταν λάθος το Template που βρήκα,  έχω σκοπό να βάλω tuneomatic  γέφυρα και έχω ανοίξει μόνο τις πίσω τρύπες και σε συνδυασμό με την ταστιέρα την οποία συνέχισα για να καλύψει την όπη του μπράτσου μπορεί να ξεγελα η φώτο. Αν παρόλα αυτά είναι λάθος πως θα επηρεάσει τον ήχο αυτό?
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 11, 2017, 07:10:57 πμ »
Αμα λες αυτα που λεει "σετ αντιστροφα κολαουζα" αυτα ειναι εξολκεις,ανοιγεις τρυπα σε κομενη βιδα,και αρχιζεις να βιδωνεις ενα τετοιο αριστεροστροφα.Ειναι κονικα και καποια στιγμη μαγκωνει,εσυ συνεχιζεις να γυρνας αριστεροστροφα και δεν μπορει να βιδωσει αυτο αλλο,καο ξεβιδωνει την κομενη βιδα.
Μ5 ηθελα για 6mm truss rod.
Ασε που η πλακε βεργα κανονικα εχει καναλι στρογκιλο να φολιαζει η στρογκιλη βεργα και απο κατβ 2 νευρα κατα μηκος στις ακρες.
Θα ανοιξω αλλο θεμα μην το χαλαμε αυτο

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 11, 2017, 11:08:21 πμ »
Όχι έχει μια επιλογή "αριστερόστροφα κολαουζα"  μάλιστα επικοινώνησα με το μαγαζί και μου είπαν ότι έχουν.  Εγώ πάντως έχω χάσει την φιλιερα για τα αριστερά σπειρωματα, να δω που θα βρω.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 11:40:39 πμ »
Πρώτη προσπάθεια με τις ανιλινες, άλλο ήθελα να κάνω άλλο βγηκε στο τέλος  ???  ::) για δώστε μια γνώμη ρε παιδιά να την αφήσω ως έχει ή να την τρίψω και να ξεκινήσω από την αρχή?
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Aggelos83

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
Απ: Les paul junior double cut
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 11:56:13 πμ »
Καλημέρα..! Δεν ξερω τι ακριβώς ήθελες αρχικά να πετύχεις , αλλά είναι πανέμορφη . Εγω θα την αφηνα έτσι. Me το headstock τι θα κανεις ? Με τα ίδια χρώματα θα ηταν επισης πολυ ωραίο..