Αποστολέας Θέμα: πρωτο οργανο :)  (Αναγνώστηκε 6317 φορές)

dimitrils

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
πρωτο οργανο :)
« στις: Νοέμβριος 30, 2013, 12:40:38 μμ »
Επιτελους πηρε μπροστα η πρωτη μου κατασκευη, μια telecaster απο τυπου-μαονι στο μανικι και στο σωμα, παλισανδρο ταστιερα. Μεχρι στιγμης εχω κολλησει 2 κομματια για το σωμα (δεν εχω βγαλει φωτογραφια, θα βγαλω καποια στιγμη), σημερα θα του δωσω το αρχικο σχημα, και εχω κοψει το μανικι στο σχημα που θελω και ειναι ετοιμο για να βαλω την βεργα.
Και τα προβληματα κανουν την εμφανιση τους.. Πως να κανω το αυλακι για την βεργα; Εχω ρουτερ και την μυτη που χρειαζεται αλλα φοβαμαι οτι θα κανω μεγαλο λαθος μιας και το εχω προσπαθησει 5-6 φορες σε ξυλα που δεν ηθελα και βγηκαν ολα χαλια.. καμια συμβουλη;
(μερικες φωτογραφιες απο το μανικι :) )

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: πρωτο οργανο :)
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 12:54:39 μμ »
Δημητρη καλη αρχη! Για το προβλημα σου υπαρχουν διαφορες λυσεις. Δες μια καλη και ευκολη που εχει κανει εδω ο φιλος Θανος στην απαντηση 23


http://www.luthier.gr/index.php?topic=1528.msg24847#msg24847

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: πρωτο οργανο :)
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 08:09:12 μμ »
Δημητρη καλη αρχη και απο μενα.Επειδη ηδη εχεις κοψει το μπρατσο,θα χρειαστεις εναν οδηγο για το ρουτερ.Μια απλη κατασκευη ειναι αυτη φωτο.1,τα πλαινα να ειναι οσο η βαση του ρουτερ σου.Στη φωτο.2 βλεπεις πως κεντραρεται το ρουτερ στη βαση.Αφου μετα κεντραρεις το μπρατσο στη βαση,αρχιζεις το ρουταρισμα.
Και κατι ακομα η βεργα σου πρεπει να ειναι 9 χιλ. Συμβουλη μου ειναι να κανεις 3 περασματα των 3 χιλ.καθε φορα ,οχι με τη μια.Καλη συνεχεια.

Πίκινος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Το ιστολόγιό μου
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: Όταν βγω στη σύνταξη, βλέπουμε...
Απ: πρωτο οργανο :)
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 08:32:04 μμ »
Επί τη ευκαιρία μπορώ σε παρακαλώ να ρωτήσω: το ρούτερ της φωτογραφίας είναι ελληνικής κατασκευής; Μόνο στον Εμπορίδη το βρίσκω. Μπορείς να δώσεις διαστάσεις και να μοιραστείς την μέχρι τώρα εμπειρία σου, αν είσαι ευχαριστημένος κλπ;
Το μουσικό κανάλι μου στο Σωληνάριο:

http://www.youtube.com/user/Pikinos

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: πρωτο οργανο :)
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 08:58:32 μμ »
ωραία πατέντα φίλε Θανο, Δημήτρη καλή αρχή στο πρώτο όργανο.

dimitrils

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
Απ: πρωτο οργανο :)
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 09:16:03 μμ »
ευχαριστω πολυ για την κατασκευη, θα προσπαθησω να την αντιγραψω και ελπιζω να καταφερω να κανω δουλεια. Μια ερωτηση, το alen της βεργας ποσο μακρια πρεπει να απεχει απο το nut? ειναι συγκεκριμενο η μπορω να αυτοσχεδιασω; :Ρ

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: πρωτο οργανο :)
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 09:44:28 μμ »
Φιλε Πικινο. Αν κρίνω απο το barcode (520)μαλλον Ελληνικο το βλεπω, αλλη αναφορα δεν εχω στο manual. Το ρουτερ το εχω 2,5 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Το χρησιμοποιω και αναποδα σε ρουτερ table, και με τη σκονη απο mdf που τρωει μεχρι τωρα εχει βγει παλικαρι

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: πρωτο οργανο :)
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 09:58:21 μμ »
Αυτου του τυπου βεργες καλο ειναι να ξεκινανε στη μεση του nut φωτο 3 , αν πας ποιο δεξια δηλ, headstock θα ειναι η γωνια του alen μεγαλη και δεν θα εχεις προσβαση.

dimitrils

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
Απ: πρωτο οργανο :)
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 01:08:19 πμ »
Θανο εισαι τεραστιος!! η προταση σου μου ελυσε τα χερια :) Εφτιαξα το jig που μου προτεινες και βγηκε καλο αποτελεσμα (τουλαχιστον εγω ειμαι ικανοποιημενος). Σας βαζω λιγες φωτογραφιες απο το σωμα της κιθαρας και απο το μανικι :)

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: πρωτο οργανο :)
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 10:18:59 πμ »
....δε μοιάζει σφηνωτή η βέργα......πρόσεχε γιατί θα "κουδουνάει"......η σιλικόνη βοηθάει, αλλά μην το παρατραβάς..... :-[ :-[ :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: πρωτο οργανο :)
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 10:28:40 πμ »
Επί τη ευκαιρία μπορώ σε παρακαλώ να ρωτήσω: το ρούτερ της φωτογραφίας είναι ελληνικής κατασκευής; Μόνο στον Εμπορίδη το βρίσκω. Μπορείς να δώσεις διαστάσεις και να μοιραστείς την μέχρι τώρα εμπειρία σου, αν είσαι ευχαριστημένος κλπ;


http://www.tools-expert.gr/hlektrika-ergaleia/bulle-rb-1200.html

..και ο μαγαζάτορας ειναι κορυφή......θα το πλήρωνα χωρίς αντικαταβολή.....

 :-[ :-[ :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

dimitrils

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
Απ: πρωτο οργανο :)
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 04:10:39 μμ »
καλησπερα παιδια! Ειμαι στην φαση του να βιδωσω τον λαιμο στο σωμα. Οι τρυπες που πρεπει να τρυπισω πρεπει να ειναι ειναι οσο το παχος τις βιδας η λιγο μικροτερες;

Θάνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφενδαμος
Απ: πρωτο οργανο :)
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 08:58:20 μμ »
Οι τρυπες πρεπει να ειναι οσο το παχος της βιδας δηλ. να μην βιδωνουν στο σκαφος αλλα και να μην κολυμπανε.Στο μπρατσο οι τρυπες πρεπει να ειναι πιο μικρες.Εγω τρυπαω το σκαφος με τρυπανι Φ4 και το μπρατσο με Φ2.Προσοχη στο τρυπημα του σκαφους να ειναι καθετα και αν εχεις neckplate κανε τα σημαδια με αυτο.

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: πρωτο οργανο :)
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 07:22:18 πμ »
http://www.luthier.gr/index.php?topic=1041.45

δες το #57

ενθετα πάσσα Φ6 με εποξική και βίδες φρεζάτες ...... από ειδη επιπλοποιίας......

σίγουρα πράματα.... :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

dimitrils

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
Απ: πρωτο οργανο :)
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 04, 2014, 10:48:54 μμ »
ενα μικρο update και απο μενα. Βιδωσα το μανικι στο σωμα, εσκαψα τις τρυπες για τα ηλεκτρονικα και για τον μαγνητη, εβαλα τα κλειδια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτο, εβαλα τη γεφυρα και τις 2 ΜΙ για να δω αν εχει μπει σωστα και το intonation ηταν αρκετα καλο και ηρθε στα ισα του με λιγο κοπο. Επομενο σταδιο: τριψιμο με γυαλοχαρτα (πολυ βαρετο αλλα πρεπει να γινει) και μετα σκεφτομαι να χρησιμοποιησω tru oil.