Αποστολέας Θέμα: Nεο τριχορδο  (Αναγνώστηκε 1903 φορές)

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Nεο τριχορδο
« στις: Αύγουστος 29, 2015, 08:58:36 μμ »
Γεια σας κυριοι.
Ξεκινησε η κατασκευή ενος τριχορδου το σκαφος ειναι απο κελεμπεκι και αγοραστηκε ετοιμο (τρομερη δουλεια εχει κανει ο τυπος με το σκαφος παντως).Το μπουζουκι αυτο δεν κατασκευαζεται απο εμενα αλλα απο φιλο που χρησοιμοποιει τον χωρο και τα εργαλεια μου. Εχω αναλαβει επισης την παρουσιαση του εδω και τις ερωτησεις-αποριες του φιλου γιατι δεν τα παει τοσο καλα με τα ηλεκτρονικα.Ταυτοχρονα ξεκινησα την κατασκευη ενος δικου μου σκαφους απο κελεμπεκι επισης, αλλα μαλλον θα αργησω πολυ να το τελειωσω.Αφου λοιπον το σκαφος ειναι ετοιμο χαρτωθηκε μπηκε η πατουρα για το καπακι. Φτιαξαμε το μπρατσο με φλαμουρι παντουκ και βεγκε καραολο απο φλαμουρι και οι φιγουρες αγοραστηκαν ετοιμες. Κοπηκε το καπακι σκαφτηκε για να μπουν οι φιγουρες και κολληθηκε η ενισχυση του καπακιου απο τα καμαρια και πισω.Εν αναμονη υλικων για τα περιμετρικα κορδονια διαμορφωθηκαν τα καμαρια και δεν κολληθηκαν ακομα εως οτου ξεμπερδεψει με τα υπολοιπα. Τα καμαρια θα τοποθετηθουν 3,5εκ απο τον καβαλαρη το πρωτο αλλο τοσο το δευετρο απο το πρωτο και αν θυμαμαι καλα γυρω στα 1εκ απο την τρυπα. Το τριτο καμαρι θα μπει περιπου 1 εκ απο την τρυπα. Στο πρωτο σχεδιο φαινεται το καπακι με τις αποστασεις του το οποιο ηταν μικρο και δεν περισεψε καθολου ξυλο για την ενισχυση του στην τρυπα,οποτε ειναι σε σκεψη τι να κανει, εγω στην θεση του θα εβαζα δυο μικρα καμαρια εκατερωθεν της τρυπας οπως φαινεται στο δευτερο σχεδιο δεν ξερω βεβαια τι αποτελεσμα θα ειχε και  θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας. Φωτο απο την υπολοιπη κατασκευη αυριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2015, 10:15:39 μμ από tsipis »
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Nεο τριχορδο
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 30, 2015, 07:21:41 μμ »
Μερικες φωτο
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Nεο τριχορδο
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 31, 2015, 12:10:38 μμ »
Το σκαφος είναι πολύ ωραίο οι δουγιες εχουν φοβερά νερα, αν επιτρέπετε από ποιόν το πήρες και πόσο; ηταν ετοιμο τριμένο; καλή συνέχεια στην κατασκευη θα γίνει πολύ ωραίο πιστεύω.

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Nεο τριχορδο
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 31, 2015, 01:11:59 μμ »
Το σκαφος ηρθε ετοιμο τριμένο μεσα-εξω και με το δεσιμο και τον πισω τακο τοποθετημενο. Οπως ηρθε χαρτωθηκε αμεσως δεν χρειαστηκε καθολου τριψιμο. Αγοραστηκε απο τον Κωνσταντακη δεν θυμαμαι ποσο μου ειπε ο φιλος οτι το αγορασε αλλα επιδη το ζηλεψα και εγω, εριξα μια ματια στην σελιδα του εκει αναφερει τιμες (απαγορευτικες για την τσεπη μου). Εντυπωσιακα δειχνουν και τα σκαφη απο ελια που φτιαχνει ο τυπος. Ειχα κοψει παλαιοτερα κατι αγριελιες και ενας  κορμος ειχε μεινει σε μια ακρη την γλυτωσε και δεν καηκε στο τζακι,οποτε λεω να την κανω μια δοκιμη.Αν δεν βγουν δουγες απο τον κορμο κλαδευω καθε χρονο 600 ελιες  ολο και καποιο κλαρι θα κανει για την δουλεια.Θα προτιμουσα βεβαια την αγριελια λογω χρωματος και νερων του ξυλου.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Nεο τριχορδο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:22:47 μμ »
Τελειωσε η κατασκευη οριστε ενα ηχητικο δειγμα. Ακομα δοκιμαζονται καβαλαρηδες οποτε πιστευω οτι ο ηχος θα γινει λιγο καλυτερος με τον σωστο καβαλαρη.

https://www.youtube.com/watch?v=ht5XH-xXTIc&feature=youtube_gdata_player
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ