Αποστολέας Θέμα: Radius dish ακτίνας 10 μέτρων (εύκολη οικοδόμηση, όχι δύσκολο σκάψιμο!)  (Αναγνώστηκε 2740 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Εισαγωγή

Φτιάχνοντας το 1ο μου μπουζούκι, είχα κατασκευάσει ένα Radius dish. Δηλαδή μια σφαιρική επιφάνεια καλυμμένη με γυαλόχαρτο που αποτελεί μέρος της επιφάνειας μιας σφαίρας δεδομένης διαμέτρου.
Κατά την τότε κατασκευή διαπράχθηκαν φρικαλεότητες που με τυραννάνε τα βράδια και θέλω να τις ξεχάσω… (Απάντηση #83 http://www.luthier.gr/index.php?topic=3576.75) Και η ακτίνα καμπυλότητας ήτανε πολύ μεγάλη (πλέον των 15 μέτρων) δηλαδή η καμπυλότητα που προέκυπτε στο καπάκι αποδείχθηκε μάλλον ρηχή.

Αποφασισμένος για μια σωστότερη κατασκευή ενός radius dish -ακτίνας 10 μέτρων αυτή τη φορά- έκανα τη συνηθισμένη κρουαζιέρα στο  διαδίκτυο που αποκάλυψε ένα μέλος του blog Ukulele Underground που εξηγεί πώς να οικοδομήσετε (αντί να σκάψετε με το ρούτερ –αν υπάρχει- σκονίζοντας τα πάντα γύρο) ένα radius dish, προσθέτοντας κατάλληλους αποστάτες σε διάταξη ομόκεντρων κύκλων https://forum.ukuleleunderground.com/showthread.php?30203-How-to-make-a-Radius-Dish
Ο άνθρωπος παραδέχεται προς τιμή του ότι δεν είναι δική του ιδέα, κάπου το είχε δει αλλά δε θυμάται, η λύση λοιπόν είναι αγνώστου πατρός! Παραθέτει δε τους τύπους για τον υπολογισμό των αποστατών αλλά προτείνει εναλλακτικά και τη χρήση λογισμικού CAD για τους υπολογισμούς. Ακολούθησα λοιπόν αυτή την εναλλακτική και το έκανα στο SketchUp.


Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Για την κατασκευή χρησιμοποίησα την πίσω πλευρά της τάβλας από το προηγούμενο radius dish που είχα φτιάξει.

Τα βήματα της κατασκευής:

> Κατασκευή των λωρίδων από τις οποίες θα κατασκευαστούν οι αποστάτες με πάχος όσο γίνεται ακριβέστερο.
> Κόψιμο στρογγυλού δίσκου MDF 6 χιλιοστών και χάραξη επάνω του των σημείων που θα γίνουν οι τρύπες.
>  Σταθεροποίηση του δίσκου πάνω στην τάβλα (το έκανα με αυτοκόλλητο διπλής όψης) και τρύπημα αμφοτέρων στα επιλεγμένα σημεία. Πολύ χρήσιμο είναι να μπει ένα σημάδι (σε δίσκο και τάβλα) ώστε να συναρμολογηθούν αργότερα ακριβώς όπως τρυπήθηκαν και να ταιριάζουν ακριβώς οι τρύπες.
> Κόλλημα των αποστατών στα σημεία που θα βιδωθούν
> Βίδωμα με χωνευτές βίδες
> Κόλλημα του γυαλόχαρτου. Χρησιμοποίησα Ρ80.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2019, 06:14:43 μμ από Stergios_craftopia »

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Τα πάχη και οι θέσεις των αποστατών για ακτίνα 10 μέτρων προέκυψαν από τη σχεδίαση στο SketchUp όπως είπαμε.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΟΥΝ!

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Συγχαρητήρια κ. Στέργιο!! Η ικανότητα σας σαν ξυλουργός είναι γνωστή από το πρώτο μπουζούκι.. είναι σίγουρος ότι είναι τέλειο!Η αλήθεια είναι ότι το είχα προσπαθήσει αλλά δεν το είχα πετύχει κθλ.. ήθελα και 4 radius dish.. και έτσι πήγα σε ένα μηχανουργειο στο Πειραιά και τα έφτιαξα εκεί με μικρό κόστος.. καμμία σχέση με τις τιμές που τα δίνουν στα sites..και πάλι συγχαρητήρια!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Πλήρες , κατανοητό , οικονομικό και κατασκευαστικά "καθαρό" ! Ευχαριστούμε Στέργιε  !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Στέργιο προσωπικά σ ευχαριστώ πολύ...!!! Το ξεκινάω...

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Μπραβο στεργιο οι κατασκευες σου εχουν αλλο επιπεδο!!!Γρηγορη αν θες δωσε πληροφοριες (τηλ)για το μηχανουργιο και κοστος κατασκευης ευχαριστω!!!!!!!!!

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Νομιζω το εχει κανει και ο Μανος πριν χρονια.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Γύρω στα 40 αν θυμάμαι καλά.. στο Πειραιά κοντά στον Άγιο Διονύση..Θα ψάξω να τα βρω..

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Νομιζω το εχει κανει και ο Μανος πριν χρονια.


ναι το είχα πρωτοκάνει (*) για το μπαγλαμίλι και μετά και για τις κιθάρες, με την ίδια μάλιστα παραπομπή με του Στέργιου αν κατάλαβα καλά, εδώ στο #142
http://www.luthier.gr/index.php?topic=2508.msg44490#msg44490

και στο #149 παρακάτω λέω κάτι για το υλικό του δίσκου, εγώ αφού δοκίμασα κόντρα πλακέ και Mdf τελικά χρησιμοποιώ αυτό το υλικό (δεν ξέρω πως το λένε, hardboard νομίζω) που βάζουν στις πλάτες από φτηνές κατασκευές ντουλαπιών. Έχει επένδυση συνθετική από τη μία πλευρά και αυτήν βάζω στο πάνω μέρος για να ξεκολλάνε οι ταινίες διπλής όψης όταν χρειαστεί να αλλάξεις γιαλόχαρτο. Οι άλλες επιφάνειες είναι πιο πορώδεις και κινδυνεύει να φύγει μαζί με την ταινία και τμήμα της επιφάνειας (εμένα μου 'φυγε κομμάτι από "σκέτο" MDF), διακινδυνεύοντας την όποια δουλειά έχει γίνει για να πετύχεις αρμονική καμπύλη.

(*) όχι τόσο τέλειο σαν του Στέργιου (φυσικά), εγώ πήγα ανάποδα: αντί να υπολογίσω το ύψος και να φτιάξω τα τακάκια έτσι ώστε το ύψος τους να ανταποκρίνεται σε κύκλους με διάμετρο ανά "τόσα" εκατοστά, χρησιμοποίησα ό,τι τακάκια είχα (περισσέματα από ντούγες, κολλάντζες και ό,τι άλλο) υπολογίζοντας τις κατάλληλες διαμέτρους ώστε οι κύκλοι να αντιστοιχούν στα συγκεκριμένα ύψη των (υφιστάμενων) τακακίων
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2019, 01:21:46 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Θησαυρός είστε ρε παιδιά.!!!!!Μπραβο που μας ξεστραβωνετε . Μανο να είσαι καλα, ναι σίγουρα θα πρέπει το υλικό που θα χρησιμοποιηθει να επιτρεπει να κολλάς και να ξεκολλας χωρίς φθορά τις ταινίες διπλής οψης.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Παιδιά, αν μου επιτρέπετε μια παρατήρηση, θα 'λεγα πως όταν έρθει η ώρα για αλλαγή γυαλόχαρτου πα να πει πως ήδη έχουν περάσει κάποια τέρμινα… Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι όταν ένα αυτοκόλλητο παλιώσει (έχει περάσει ας πούμε τουλάχιστον μια χρονιά από πάνω του) τότε καλύτερα να μη το πειράξεις γιατί η κολλώδης διαδικασία που ακολουθεί περιγράφεται μόνο με "βαρειά" Γαλλικά!  >:(

Η δική μου προσέγγιση είναι κόλλα και καλής ποιότητας γυαλόχαρτο. Όταν αυτό φθαρεί (δηλαδή μετά από μερικές δεκάδες κατασκευές) κολλάμε καινούργιο γυαλόχαρτο πάνω στο παλιό…

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Πάντως κύριοι , έχοντας κατά νου την κατασκευή μιας πρώτης μικρής λαϊκής κιθάρας και

σύμφωνα με τις δικές μου δυνατότητες βέβαια ,  βρίσκω πιο απλή και εύκολη αυτή την περίπτωση

της καμπύλωσης καπακιού και πλάτης μόνο ως προς τον διαμήκη άξονα όπως την περιγράφει στο τέλος ο άνθρωπος εδώ και νομίζω ότι θα την ακολουθήσω.

https://forum.ukuleleunderground.com/showthread.php?30203-How-to-make-a-Radius-Dish

 [ Invalid Attachment ]

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Παιδιά, αν μου επιτρέπετε μια παρατήρηση, θα 'λεγα πως όταν έρθει η ώρα για αλλαγή γυαλόχαρτου πα να πει πως ήδη έχουν περάσει κάποια τέρμινα… Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι όταν ένα αυτοκόλλητο παλιώσει (έχει περάσει ας πούμε τουλάχιστον μια χρονιά από πάνω του) τότε καλύτερα να μη το πειράξεις γιατί η κολλώδης διαδικασία που ακολουθεί περιγράφεται μόνο με "βαρειά" Γαλλικά!  >:(

Η δική μου προσέγγιση είναι κόλλα και καλής ποιότητας γυαλόχαρτο. Όταν αυτό φθαρεί (δηλαδή μετά από μερικές δεκάδες κατασκευές) κολλάμε καινούργιο γυαλόχαρτο πάνω στο παλιό…

μια που ήρθε ο καιρός και παρά την προτροπή του Στέργιου, ξεκόλλησα τα παλιά και κόλλησα νέα γυαλόχαρτα, παρά τις όποιες δυσκολίες (*). Ήθελα από τότε που είχα δει το ποστ να σε ρωτήσω Στέργιο:

1) πώς κολλάς γυαλόχαρτο πάνω σε γυαλόχαρτο ? και
2) το δεύτερο (και τρίτο, τέταρτο κτλ.) φύλλο δεν επηρεάζει την ακτίνα του dish ? γιατί νομίζω ότι ακόμα κι αν είναι αμελητέα στο 2ο φύλλο, από το 3ο και μετά θα υπάρχει θέμα

(*) εν όψει της νέας κιθάρας, άλλαξα γυαλόχαρτα σε τρία dishes (δύο σφαιρικά και ένα κυλινδρικό) μετά από 16 κιθάρες (νομίζω, μπορεί και περισσότερες χρήσεις γενικά). Έπρεπε να το είχα κάνει νωρίτερα, τώρα "κόβει" ανθρώπινα το γυαλόχαρτο και μειώθηκε αισθητά ο ιδρώτας... επίσης η δυσκολία του να βγει το παλιό γυαλόχαρτο εξαρτάται ίσως περισσότερο - έως απολύτως - από την ταινία που έχει χρησιμοποιηθεί και  όχι τόσο από τον χρόνο χρήσης... στα δύο με 3Μ ζορίστηκα, στο τρίτο με μια φτηνή από το leroy merlin (νομίζω μάρκας "budget" που ωστόσο δεν έχει κανένα πρόβλημα στη συγκεκριμένη χρήση) η ταινία ξεκόλλησε γλυκά - γλυκά με το "σωστό" τράβηγμα (με όσο περισσότερο "κλειστή" γωνία, να τραβάς δηλαδή παράλληλα με την επιφάνεια προς την άλλη πλευρά και όχι "κάθετα" προς τα πάνω)...

Tags: