Αποστολέας Θέμα: Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας  (Αναγνώστηκε 11261 φορές)

Bαγγέλης Tυπάλδος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 47
Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας
« στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 09:59:06 πμ »
Ένα από τα βασικά προβλήματα με την ενασχόληση με την κατασκευή μουσικών οργάνων είναι ότι χρειάζεται ειδικά διαμορφωμένος χώρος.
Νομίζω για τους περισσότερους από εμάς, οι δουλειές γίνονται στο σπίτι, σε κάποια αποθήκη ή σε γκαράζ.
Ας μου επιτραπεί λοιπόν να ρίξω μια ιδέα.

Τι θα λέγατε να φτιάξουμε ένα χώρο, κοινόχρηστο, για την κατασκευή μουσικών οργάνων;
Εκτός από το ότι θα μοιραστούμε τα έξοδα π.χ. ενοίκειο, ΔΕΗ, θα μπορούμε να μοιραστούμε εργαλεία και πάνω απ'όλα γνώσεις.
Νομίζω ότι είναι εύκολο να το πετύχουμε, με πολύ λίγα έξοδα και λίγο μεράκι.
Αν πάλι κάποιος έχει ήδη εργαστήριο, και θέλει να διαθέσει κάποιο χώρο για να μοιραστεί πάγια έξοδα ας επικοινωνήσει μαζί μου.
Ενδιαφέρομαι άμεσα.

Η ιδέα γεννήθηκε από το ότι έψαχνα καιρό ένα χώρο για να κάνω κατασκευές, αλλά για τις λίγες ελεύθερες ώρες που διαθέτω, δεν υπήρχε περίπτωση να νοικιάσω χώρο.

Αν το luthier.gr θα ήθελε να στηρίξει την προσπάθεια αυτή, θα ήταν νομίζω σημαντικό.

Καλές γιορτές

Βαγγέλης


Εκτός από μένα, υπάρχει άλλος ένας ερασιτέχνης οργανοποιός που ενδιαφέρεται για αυτή την ιδέα, οπότε υπολογίστε 2.
"Ερασιτέχνης είναι ο εραστής της τέχνης"

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 01:15:21 μμ »
Φίλε μου η ποιό σοφή κουβέντα πού άκουσα εδώ καί πολύ καιρό. Αυτό πήγα νά κάνω σέ ένα πολύ καλό χώρο περίπου 150 μέρτρων  μέ άνεση γιά πάρκιν μέ πολά εργαλεία καί χωρίς πολά έξοδα μόνον μέ μία συνδρομή πολύ μικρή γιά τό ρεύμα, καί αυτό στήν περιοχή τής θεσσαλονίκης καί συνγκεκριμένα στήν Θέρμη ,αλλά δυστιχώς τά πράγματα ήρθαν όχι όπως τά περίμενα. Θά γίνη όμως μετά ακριβώς από δύο χρόνια. ο Κούρος ξέρη τί λέω. Φυσικά καί πρωτίστως θά χρειαζώμουν τή συνδρομή αρκετών μελών γιά τήν μεταφορά τών εργαλείων στό χώρο αυτό καί τό στήσιμό τους τήν κατασκευή αρκετών παγκών γιά νά μπορούν τουλάχιστον νά δουλευουν συνχρόνως 6- 7 άτομα καί νά μοιράζωνται τίς γνώσεις τους . Αυτή τήν ώρα τό πρόβλημα είναι τό ρεύμα. Υπάρχει μέν αλλά δέν μπορώ νά τό χρησιμοποιήσω, καί γιά νά πάρω άλλο ξεχωριστό  γίνετε  αλλά τά έξοδα είναι πολά καί δισβάσακτα  γιά τήν εποχή αυτή.


georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 01:45:55 μμ »
Καλη ιδεα. Μακαρι να υπηρχαν και στην Καλαματα ενδιαφερομενοι...

να κανω μια παρενθεση μόνο
επειδη αυτο που λετε ξεφευγεί λιγο απο ενα σπιτικο εργαστηριο και ισως να εχετε καταγγελιες κλπ καλό θα είναι να ρωτησετε αν πρεπει να βγαλετε καποιου ειδους άδεια λειτουργίας.

Βεβαια οι αδειες λειτουργίας βγαίνουν για επαγγελματικους χωρους, αλλα ολα τα αλλα θα τα εχει το "εργαστηριο" (μηχανολογικο εξοπλισμο, μεταποιηση κατα καποιο τρόπο)

Ρωτηστε πριν κανετε κατι στη Δ/νση αναπτυξης της περιοχής σας. Λογικα θα απαλλαχθειτε.
Αν χρειαζεται αδεια πάντως και θελετε να τη βγαλετε σας τη βγαζω εγω, εννοείται δωρεαν. Ειμαι μηχανολογος μηχανικός και αυτη είναι η δουλεια μου
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 02:09:42 μμ »
Τό εργαστήριο αυτό είναι σέ βιομηχανικό πάρκο δέν ενοχλή απολύτως κανέναν καί λειτουργή σάν βιοτεχνία  νόμιμα μέ όλες τίς προβλεπόμενες άδειες στό πρώτο όροφο. Τό εργαστήριο θά γίνη στό δεύτερο όροφο σέ κάτι μεγάλα γραφεία πού δέν χρησιμοποιώ καί σέ χώρο 900 τετραγωνικών.  Τό δέ κτίριο είναι δομημένο σέ οικόπεδο 10 σρεμάτων. ¨Ολο τό κτήριο καί τό οποίο είναι περίπου 2000 τετρ μέτρ είναι ιδιοκτησία μου καί είμαι συνταξιούχος καί δέν νομίζω νά έχω κανένα πρόβλημα άν γιά ερασιτεχνικό λόγο χρησιμοποιήσω λίγα μέτρα. ¨Ετσι λέω  δέν ξέρω πάλι εάν θά έχω κανένα πρόβλημα, θά τό ψάξουμε

Bαγγέλης Tυπάλδος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 47
Απ: Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 04:13:20 μμ »
@georgalasg Δεν είχα σκεφτεί για άδεια λειτουργίας, νόμιζα πως άδεια χρειάζεται μόνο για έναρξη επιχείρησης. Εννοείται πως θα σεβόμαστε το ωράριο κοινής ησυχίας, αν ο χώρος είναι τέτοιος που το επιβάλλει. Προσωπικά τα μόνα ηλεκτρικά εργαλεία που χρησιμοποιώ είναι ένα τρυπάνι, μία πλάνη και το ρούτερ. Τα υπόλοιπα είναι εργαλεία χειρός, αν και δεν κρύβω το όνειρο μου να είχα πρόσβαση σε μια κορδέλα! 

@chris Δυστυχώς μένω Αθήνα, αλλιώς θα σου έλεγα από τώρα πως με ενδιαφέρει. Αλήθεια πόσα άτομα κατάφερες να βρεις που πραγματικά να τους ενδιαφέρει; Υπάρχει ελπίδα;

"Ερασιτέχνης είναι ο εραστής της τέχνης"

Μακρής Δημήτρης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
Απ: Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 04:53:41 μμ »
κ. Χρήστο εμένα με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο μιας και μένω και Θεσσαλονίκη!! Θα μπορούσαμε να μαζέψουμε όλα μας τα εργαλεία σε έναν χώρο και να μοιραστούμε από κοινού όλα τα έξοδα μιας και η εποχή είναι οικονομικά δύσκολη!! Τι καλύτερο άλλωστε με το να δουλεύεις με παρέα και να μοιράζεσαι τις γνώσεις σου..

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 10:09:24 μμ »
Μαστρο-Χρήστο η κίνησης σου δείχνει πόσο πολύ αγαπάς αυτό που κάνεις και πόσο θες να βοηθήσεις.
Πολλά μπράβο από εμένα και αν μπορούσε να δημιουργηθεί και σε άλλες περιοχές θα ήταν εξαιρετικό γιατί η ιδέα είναι πολύ όμορφη.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2012, 10:38:25 μμ από yiannis »

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 08:12:22 μμ »
Είναι η καλύτερη ιδέα που έχω ακούσει εδώ και πολύ καιρό!!!!!!
Πέραν των προφανών πλεονεκτημάτων θα δοθεί η ευκαιρία και για συγχρωτισμό και ανάπτυξη φιλίας μεταξύ των μελών του χώρου!!!

Υ.Γ. Μαστρο Χρήστο είσαι μεγάλη καρδιά !!!!!!!!!!

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 12:25:22 πμ »
Μαστρο Χρηστο οτι και να πω θα ειναι λιγο! Εχεις τον απολυτο σεβασμο μου!

gdask

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 04:29:40 μμ »
vtypal, για ποια πόλη μιλάς? Εμένα θα με ενδιέφερε πάρα πολύ κάτι τέτοιο για Αθήνα. Ήδη έχω προσπαθήσει να ψήσω δικούς μου γνωστούς που ασχολούνται με μαστορέματα για κάτι τέτοιο, αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα...

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 03:42:49 μμ »
vtypal, για ποια πόλη μιλάς? Εμένα θα με ενδιέφερε πάρα πολύ κάτι τέτοιο για Αθήνα. Ήδη έχω προσπαθήσει να ψήσω δικούς μου γνωστούς που ασχολούνται με μαστορέματα για κάτι τέτοιο, αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα...



Εγω Αθηνα ειμαι και θα με ενδιεφερε κατι τετοιο.Για  ποια περιοχη  μιλαμε?  Παιδια αν θελετε κανονιζουμε συναντηση και το συζηταμε με καφε....τι λετε?

gdask

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 04:22:27 μμ »
Τώρα πρόσεξα πως ο vtypal μιλάει και αυτός για Αθήνα. Εγώ είμαι μέσα για τον καφέ.

Bαγγέλης Tυπάλδος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 47
Απ: Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 04:17:37 πμ »
Αθηνα, καφες οκ να κανονισουμε.
"Ερασιτέχνης είναι ο εραστής της τέχνης"

giakapet

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 07:48:13 πμ »
Παιδιά τώρα το είδα, έχει μεγάλο ενδιαφέρον.Τί έγινε μ'εκείνον τον καφέ,είμαι μέσα.

Bαγγέλης Tυπάλδος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 47
Απ: Δημιουργία κοινοχρηστου χωρου εργασιας
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 02:07:43 μμ »
Εστειλα στους gdask, georgesk και giakapet PM/email. για να δουμε σε τι περιοχες βρισκομαστε.
Με μενα ειμαστε 4 ενδιαφερομενοι κ πιθανως υπαρχει και ενας 5ος εκτος φορουμ που θα τον ενδιεφερε.

Προτεινω καφε για Παρασκευη 15/02.

Ισχυει φυσικα και για οσους ενδιαφερομενους εκτος των 4 θα τους ενδιεφερε ενας κοινοχρηστος χωρος εργασιας.
"Ερασιτέχνης είναι ο εραστής της τέχνης"

Tags: