Αποστολέας Θέμα: Άποψη για δράπανο bosch PRO GSR 18V  (Αναγνώστηκε 4624 φορές)

Δημήτρης Κ

• Full Member
  • Αριθμός κατασκευών: 1 στο 35% :p
Άποψη για δράπανο bosch PRO GSR 18V
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 04:51:26 μμ »
Παιδιά θέλω τη γνώη σας για ένα δραπανοκατσάβιδο.
Το παλιό μου B&D έχει ψιλο-στραβώσει από τη βάρβαρη χρήση 15ετών και λέω να αγοράσω κανένα σοβαρούτσικο και όχι πάλι κανένα του κιλού με 30 ευρώ...

Δυστυχώς η Βosch χρησιμοποιεί διαφορετικούς κωδικούς για Ευρώπη απ' ότι για Αμερική, οπότε δεν μπορώ εύκολα να κάνω συγκρίσεις και να διαβάσω σχόλια πχ απ το Amazon.
Επίσης το κακό είναι ότι τα τοπικά μαγαζιά δεν έχουν απόθεμα ή demo, και 1-2 που βρήκα εδώ κοντά στο Χαλάνδρι, ζητούσαν την τιμή του ίντερνετ επί 1μιση...

Σαν πρώτη άποψη σκέφτομαι για αυτό
http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.030127

Καμιά αντιπρόταση?

Δεν με ενδιαφέρει να είναι κρουστικό.

Ευχαριστώ

chris

• Hero Member
Απ: Άποψη για δράπανο bosch PRO GSR 18V
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 06:16:27 μμ »
Τό εργαλείο φίλε μου πού χρειάζεσε είναι αυτό. Σκυλί μαύρο σέ κάθε εργασεια καί μόνον 50 ευρό. κάνε υπομονή όταν το βάλη ξανά τό λιντλ πάρτο. Τί νομίζης τά μπος είναι καλά εργαλεία ? Κάποτε ναί ήταν ,τώρα είναι εργαλεία πού κατασκευάζονται σέ μεξικό ταιβάν καί κίνα , δηλ μάπα πράμα καί ένα κάρο λεπτά . Τό μόνο κακό είναι ότι δέν έχει εφεδρικ'η μπαταρία. Αλλά τί θέλεις μέ ένα πενηντάρικο νά έχει καί εφεδρική μπαταρία?

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 08:19:06 μμ »
εγω σαν μαστορας θα σου προτεινα το BOSCH    αν και μ αυτα τα λεφτα παιρνεις το μεγαλο που εχει και κρουση και μπαλαντεζα.Μιλαω εκ πειρας εχω ενα τετοιο απο το 93 και δουλευω ( επαγγελματικα) σχεδον καθε μερα.Ποιο φτηνη λυση ειναι παλι BOSCH αλλα πρασινο χρωμα. Ειναι ερασυτεχνικο ....και καλα και πολυ φτηνοτερο. Τωρα το που κατασκευαζονται τα εργαλεια μαστρο chris .......ειναι ολοκληρη κουβεντα.Εκει που κατασκευαζονται και τα παπουτσια ....και μοσχοπουλιουνται στο κωλονακι, εκει που φτιαχνονται τα ρολογια που κοστιζουν μια περιουσια στου Καισαρη.........κλπ.....κλπ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Ανδρέου Δημ.

• Hero Member
    • Κατασκευες
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 10:18:33 μμ »
Δεν ξερω για τι ακριβως χρηση το θελει ο φιλος!
Αν ειναι για οργανοποιία νομιζω ειναι λαθος να δωσεις τοσα χρηματα!
Μπορεις να παρεις ενα φτηνο και με τα υπολοιπα χρηματα να παρεις αλλο εργαλειο!
Εγω εχω αυτο που λεει ο chris απο τα lidl με 40 ευρω!
Ειναι παρα πολυ καλο και με 3 χρονια εγγυηση! Μπορει να εχει μια μπαταρια αλλα
εχει παρα πολυ μεγαλη διαρκεια και εχει ταχυφορτιση! Δηλαδη με 5 λεπτα φορτιση σε βγαζει
να κανεις τη δουλεια σου! 
Ο φιλος μου ο Κωστης που το θελει για τη δουλεια του ειναι φυσικο να εμπιστευεται
το bosch και οχι ενα φτηνο που μπορει να τον αφησει στη μεση σε καποια εργασια!!!

Δημήτρης Κ

• Full Member
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 10:33:00 μμ »
Εντάξει για ερασιτεχνική δουλειά το θέλω και δε με νοιάζει να αντέχει από πέσιμο από σκάλες και τέτοια. Για μένα έχει σημασία πχ να είναι καλά κεντραρισμένο το τσόκ και να έχει δύναμη να ανοίξει καμιά μεγαλούτσικη τρύπα χωρίς να ζεματάει.

Για τα πράσινα της Bosch, τα είδα λιγάκι χτές στο Ληρόη Μέρλιν, αλλά διαβάζω ότι έχουν πολύ συχνά θέμα με το κλώτσημα με το φρένο και λύνεται συχνά το τρυπάνι.

Οπότε λέτε lidl ε?

Με τι συχνότητα βγαίνουν αυτές οι προσφορές? Έχω ήδη βάλει στη λίστα μου και το κολωνάτο που προτείνατε στο άλλο thread.

Ανδρέου Δημ.

• Hero Member
    • Κατασκευες
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 10:50:54 μμ »
Πηγαινε σε αυτη τη σελιδα!
http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/14510.htm

Δεξια εχει επιλογες βιντεο ανα κατηγορια και κανε κλικ στα εργαλεια
θα βγει πρωτο ενα βιντεο για δραπανοκατσαβιδο! Δεν ειναι ακριβως αυτο που δειχνει
o chris αλλα θα βγαλεις συμπερασμα! Αυτο νομιζω ειναι πιο μικρο σε μεγεθος απο το δικο μας!!

Κοῦρος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 11:12:54 μμ »
Φίλε μου, δες και εδώ.

chris

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 02:47:04 πμ »

Δημήτρης Κ

• Full Member
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 03:26:18 πμ »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :)

Καμιά πρακτική άποψη για μπαταρίες NiCd έναντι Li ?

ΚαΠα

• Hero Member
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 10:10:47 πμ »
Νομίζω ότι αν δεν έχεις ανάγκη για πολύωρη συνεχή χρήση με μεγάλο αριθμό βιδωμάτων-ξεβιδωμάτων, τότε ένα καλό δραπανοκατσάβιδο με συμβατική εφεδρική μπαταρία είναι η προτεινόμενη λύση.  Παλαιότερα είχα πάρει ένα φτηνό SKILL με διπλή μπαταρία, αλλά η δεύτερη μπαταρία ξεφορτίζονταν σε λίγες ημέρες. Έτσι πρίν δύο χρόνια αγόρασα το Bosch που πρότεινε ο Χρήστος πιό πάνω
http://www.etools.gr/ergaleia-mpatarias/bosch-epaggelmatika/gsb-14-4-2-v-bosch-drapanokatsabido-2.html   δές καί εδώ

και η μπαταρία του κρατάει φορτισμένη για μήνες. Για χρήση οργανοποιίας δεν ξέμεινα ποτέ από μπαταρία.

Αν όμως θέλεις να το δουλεύεις όλη μέρα και να φορτίζεις οποιαδήποτε στιγμή, τότε η μπαταρίες λιθίου είναι προτιμότερες δεδομένου ότι δεν έχουν το φαινόμενο μνήμης.

Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Tags: