Αποστολέας Θέμα: Εργαλείο οργανοποιού γιά λύγισμα ντουγών , κολάντσας καί πλαινών κιθάρας κλασσι  (Αναγνώστηκε 30008 φορές)

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
 Σήμερα παλικάρια θά πάρουμαι μία γνώμη γιά νά κατασκευάσωμαι τό βασικώτερο εργαλείο τών οργανοποιών πού δέν

είναι άλλο από τό λύγισμα τών ξύλων.Παραθέτω τί χρειάζετε γιά τήν κατασκευή του.

    Εργαλείο οργανοποιού γιά λύγισμα ντουγών , κολάντσας  καί πλαινών κιθάρας κλασσικής


        κόστος κατασκευής  περίπου 25 ευρώ ώρες εργασείας 5

        υλικά γιά τήν κατασκευή

       1ον ξύλο σκληρό οξιά ,κελεμπέκι ή οτιδήποτε άλλο  150χ150χ100 μμ
       2ον σωλήνα αλουμινίου ή χαλκού φ100 250 μμ μάκρος
       3ον αντίσταση ηλεκτρικη 250w -ή 300w ή350w  220-240v
       4oν θερμοστάτη 220-240v
       5oν καλόδιο ανάλογα μέ την απόσταση τού ρεβματοδότη 3χ1,5 ή 3χ2 πολύκλονο
       6ον φίς σούκο
       7ον περμανίτη περίπου 150χ150 μμ
       8ον βίδες σταυρού ,ακροδέκτες
       9ον λυχνία ένδειξη λειτουργείας
       
        εργαλεία κατασκευής

       1ον πριόνι γιά κοπή τών ξύλων
       2ον δράπανο βάσης γιά τίς τρύπες
       3ον πένσα ακροδεκτών
       4ον διάφορα μεγέθη τρυπανιών

       
       
       κατασκευή

       τρυπάμαι το ξύλο γιά νά τοποθετήσουμε τόν θερμοστάτη μέσα στό ξύλο βιδώνουμε τήν αντίσταση πάνω στό ξύλο

καί εσωτερικά από τρύπα συνδέουμε τήν αντίσταση μέ τό θερμοστάτη,συνδέουμε καί τήν λυχνία,από τόν

θερμοστάτη,συνδέουμε τό ρεύμα μέ τόν θερμοστάτη  βιδόνουμε τήν σωλήνα καί τελειώσαμε.



   Τώρα πώς συνδέουμε τό ρεύμα βλέπε σχέδιο.
   


                 Λειτουργηκότητα  άριστη  απόδωση τέλεια οικονομία στό ρεύμα αφού ο θερμοστάτης κρατάει τή

θερμοκρασία στό επιθυμητό.
     
     κατασκευή chris ερασητέχνη οργανοποιό


σέ λίγο θά ανεβάσω καί φωτο

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
   Γεια σου Μαστρο-Chris με τα ωραια σου, δωσε μας και τα σχεδια να ξεστραβωθουμε ;)
   
   Επειδη ομως θαρρω οτι ειναι δυσκολοτερο να βρεθει αντισταση(ειμαι λαθος;) για την κατασκευη,θελει ο κυριος Ανδρεου,που νομιζω οτι το εχει κανει με 150αρα λαμπα πυρακτωσεως να μας δωσει κι αυτος τη "συνταγη";

   ΕΡΩΤΗΣΙΣ:Μπορουμε να επιτυχουμε σωστο λυγισμα και στρωσιμο των ντουγων με ηλεκτρικο σιδερο;-Δλδ χωρις καποια κατασκευη για το λυγισμα
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
   Γεια σου Μαστρο-Chris με τα ωραια σου, δωσε μας και τα σχεδια να ξεστραβωθουμε ;)
   
   Επειδη ομως θαρρω οτι ειναι δυσκολοτερο να βρεθει αντισταση(ειμαι λαθος;) για την κατασκευη,θελει ο κυριος Ανδρεου,που νομιζω οτι το εχει κανει με 150αρα λαμπα πυρακτωσεως να μας δωσει κι αυτος τη "συνταγη";

   ΕΡΩΤΗΣΙΣ:Μπορουμε να επιτυχουμε σωστο λυγισμα και στρωσιμο των ντουγων με ηλεκτρικο σιδερο;-Δλδ χωρις καποια κατασκευη για το λυγισμα
[/url][/img]

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Πολυ καλο  Χρηστο!!!
Ο περμανιτης που χρησιμευει;;

Φιλε blekos (λεγε με Δημητρη) εχω δημοσιευσει ολες τις λεπτομερειες κατασκευης του εργαλειου! Μπορεις να διαβασεις εδω αναλυτικα
http://bouzoukimaker.blogspot.com/2010/01/k_29.html

Αυτη την εποχη το δουλευω καθε μερα με αριστα αποτελεσματα!

Το προβλημα αν μπορουμε να πουμε ειναι οτι λογω οτι ειναι σωληνα 3 ιντζων δεν κανει για μικρα σκαφη οπως μπαγλαμα! Αν δειτε τα επαγγελματικα μηχανηματα δεν ειναι απολυτως στρογγυλα για να πιανουν ολες τις καμπυλες!
Παντως εγω αυτη την εποχη φτιαχνω το πρωτο μου σκαφος με δουγιες!!
Με ταλαιπωρησε παρα πολυ αλλα χαρις και στη βοηθεια του Βαγγελη πιστευω να το ολοκληρωσω! Φτιαχνω σκαφος τζουρα και το καλουπι εχει μεγαλη καμπυλη και ειναι λιγο δυσκολο!
http://4.bp.blogspot.com/-ZvqaSvBVsQk/TcmT0yuxziI/AAAAAAAABGM/RDdiRs5RFbo/s1600/%25CF%2584%25CE%25B6%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2581%25CE%25B1%25CF%2582%2B%25CF%2580%25CE%25BB%25CE%25B1%25CE%25B3%25CE%25B9%25CE%25B1.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2011, 10:46:36 μμ από Ανδρέου Δημ. »

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Φίλε Δημήτρη η βοηθειά μου είναι καθαρά ψυχολογική. Το πολύ όμορφο αποτέλεσμα μέχρι στιγμή αλλά και το σίγουρο καθ' εμένα άψογο τελικό αποτέλεσμα είναι και θα είναι αποτέλεσμα του πείσματός σου (βασικό συστατικό της επιτυχίας) και της επιδεξιοτητάς σου.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Elias

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 406
    • κατασκευη ηλεκτρικης κιθαρας
  • Αριθμός κατασκευών: 3456
καποια στιγμη θα το φτιαξω και εγω αυτο το εργαλειο. Δημητρη βλεπω προχωρας καλα.

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
   Γεια σου Μαστρο-Chris με τα ωραια σου, δωσε μας και τα σχεδια να ξεστραβωθουμε ;)
   
   Επειδη ομως θαρρω οτι ειναι δυσκολοτερο να βρεθει αντισταση(ειμαι λαθος;) για την κατασκευη,θελει ο κυριος Ανδρεου,που νομιζω οτι το εχει κανει με 150αρα λαμπα πυρακτωσεως να μας δωσει κι αυτος τη "συνταγη";

   ΕΡΩΤΗΣΙΣ:Μπορουμε να επιτυχουμε σωστο λυγισμα και στρωσιμο των ντουγων με ηλεκτρικο σιδερο;-Δλδ χωρις καποια κατασκευη για το λυγισμα
[/url][/img]
   παιδιά δέν μπορώ νά κατεβάσω όλες τίς φωτο θά τό δείτε πολύ αναλυτικά ένα έχω νά πώ,οτι είναι τέλειο καί ότι λυγίζω ακόμη καί τά φιλέτα τών ντουγών χωρίς κανένα πρόβλημα άν καί δέν είναι 1 χιλιοστό . ¨Εχω βάλη δακτυλίδια πού τά ρυθμίζω από μηδέν πάχος μέχρι όσο θέλω καί μέσα στή αυλακιά λυγύζει τό φιλέτο άν καί λεπτό νά μήν σπάει έτσι ντούγια φιλέτο λυγυσμένο στά μέτρα τής ντούγιας γίνεται ηδουλειά τραγουδώντας

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Πολυ καλο  Χρηστο!!!
Ο περμανιτης που χρησιμευει;;

Φιλε blekos (λεγε με Δημητρη) εχω δημοσιευσει ολες τις λεπτομερειες κατασκευης του εργαλειου! Μπορεις να διαβασεις εδω αναλυτικα
http://bouzoukimaker.blogspot.com/2010/01/k_29.html

Αυτη την εποχη το δουλευω καθε μερα με αριστα αποτελεσματα!

Το προβλημα αν μπορουμε να πουμε ειναι οτι λογω οτι ειναι σωληνα 3 ιντζων δεν κανει για μικρα σκαφη οπως μπαγλαμα! Αν δειτε τα επαγγελματικα μηχανηματα δεν ειναι απολυτως στρογγυλα για να πιανουν ολες τις καμπυλες!
Παντως εγω αυτη την εποχη φτιαχνω το πρωτο μου σκαφος με δουγιες!!
Με ταλαιπωρησε παρα πολυ αλλα χαρις και στη βοηθεια του Βαγγελη πιστευω να το ολοκληρωσω! Φτιαχνω σκαφος τζουρα και το καλουπι εχει μεγαλη καμπυλη και ειναι λιγο δυσκολο!
http://4.bp.blogspot.com/-ZvqaSvBVsQk/TcmT0yuxziI/AAAAAAAABGM/RDdiRs5RFbo/s1600/%25CF%2584%25CE%25B6%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2581%25CE%25B1%25CF%2582%2B%25CF%2580%25CE%25BB%25CE%25B1%25CE%25B3%25CE%25B9%25CE%25B1.jpg
Πολυ καλο  Χρηστο!!!
Ο περμανιτης που χρησιμευει;;

Φιλε blekos (λεγε με Δημητρη) εχω δημοσιευσει ολες τις λεπτομερειες κατασκευης του εργαλειου! Μπορεις να διαβασεις εδω αναλυτικα
http://bouzoukimaker.blogspot.com/2010/01/k_29.html

Αυτη την εποχη το δουλευω καθε μερα με αριστα αποτελεσματα!

Το προβλημα αν μπορουμε να πουμε ειναι οτι λογω οτι ειναι σωληνα 3 ιντζων δεν κανει για μικρα σκαφη οπως μπαγλαμα! Αν δειτε τα επαγγελματικα μηχανηματα δεν ειναι απολυτως στρογγυλα για να πιανουν ολες τις καμπυλες!
Παντως εγω αυτη την εποχη φτιαχνω το πρωτο μου σκαφος με δουγιες!!
Με ταλαιπωρησε παρα πολυ αλλα χαρις και στη βοηθεια του Βαγγελη πιστευω να το ολοκληρωσω! Φτιαχνω σκαφος τζουρα και το καλουπι εχει μεγαλη καμπυλη και ειναι λιγο δυσκολο!
http://4.bp.blogspot.com/-ZvqaSvBVsQk/TcmT0yuxziI/AAAAAAAABGM/RDdiRs5RFbo/s1600/%25CF%2584%25CE%25B6%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2581%25CE%25B1%25CF%2582%2B%25CF%2580%25CE%25BB%25CE%25B1%25CE%25B3%25CE%25B9%25CE%25B1.jpg
   Γεια σου Μαστρο-Chris με τα ωραια σου, δωσε μας και τα σχεδια να ξεστραβωθουμε ;)
   
   Επειδη ομως θαρρω οτι ειναι δυσκολοτερο να βρεθει αντισταση(ειμαι λαθος;) για την κατασκευη,θελει ο κυριος Ανδρεου,που νομιζω οτι το εχει κανει με 150αρα λαμπα πυρακτωσεως να μας δωσει κι αυτος τη "συνταγη";

   ΕΡΩΤΗΣΙΣ:Μπορουμε να επιτυχουμε σωστο λυγισμα και στρωσιμο των ντουγων με ηλεκτρικο σιδερο;-Δλδ χωρις καποια κατασκευη για το λυγισμα
[/url][/img]
   παιδιά δέν μπορώ νά κατεβάσω όλες τίς φωτο θά τό δείτε πολύ αναλυτικά ένα έχω νά πώ,οτι είναι τέλειο καί ότι λυγίζω ακόμη καί τά φιλέτα τών ντουγών χωρίς κανένα πρόβλημα άν καί δέν είναι 1 χιλιοστό . ¨Εχω βάλη δακτυλίδια πού τά ρυθμίζω από μηδέν πάχος μέχρι όσο θέλω καί μέσα στή αυλακιά λυγύζει τό φιλέτο άν καί λεπτό νά μήν σπάει έτσι ντούγια φιλέτο λυγυσμένο στά μέτρα τής ντούγιας γίνεται ηδουλειά τραγουδώντας
    αυτή ηκατασκευή Δημητράκη ανεβάζη μεγάλη θερμοκρασία ο περμανίτης μπένη στό ξύλο καί εκεί ακουμπάει η αντίσταση καί η σωλήνα . Απο τήν αντίσταση δέν θπάρχει πρόβλημα θερμοκρασίας γιατί η αντίσταση πυρακτώνεται μετά από 60 μμ από τήν βάση της τό πρόβλημα πού δειμιουργείται είναι από τόν σωλήνα γιαυτό ανάμεσα ξύλο σωλήνα μπαίνη ο περμανίτης  .

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
όχι μέ τό σίδερο δέν γίνεται γιατί δέν μπορείς νά δειμηουργίσης καμπύλη μετά τό εργαλείο αυτό πρέπει νά είναι σταθερό γιατί βάζης καί κάποια πίεση, καί στά πλαεινά καί στήν κολάντσα ακόμη μεγαλύτερη

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
¨εχεις δίκιο δημητράκη γιά τζουρά καί μπαγλαμά χρειάζεται λεπτότερη σωλήνα πχ φ 40  γιαυτό έχω καί μιά σωλήνα φ 40 καί η όλη διαδικασία είναι ξεβίδωμα στή βάση 2 στριφωνάκια 1/4 καί η αλλαγη γίνεται σέ 2 λεπτά

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Σημερα εψαξα για αντιστασεις και δεν καταφερα να βρω καποια που να εχει το μηκος που χρειαζεται.
Εκτος αυτου η μονη "κοντινη" που βρηκα ηταν μια ευθεια αντισταση 50cm μηκος και 300w  για τυροπιτιερα,σκεφτηκα να την παρω και να τη λυγισω οπως χρειαζεται αλλα ο πωλητης ειπε οτι αυτη πιθανοτατα δε μου κανει...οποτε ειπα να σιγουρευτω ρωτωντας και να μη βιαστω.

Chris...περιμενω τη γνωμη σου...

Κατοπιν σκεφτηκα να δοκιμασω την πατεντα του Δημητρη αλλα με προβληματισε αυτο που διαβασα και ξαναδιαβασα οτι δυσκολευτηκε να βρει σωληνα 3 ιντσων κσι κατεληξε στην πατεντα με τη μπουκαλα.
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

pantelis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 372
  • επιτρεπεται να πεσεις επιβαλετε να σηκωθεις
λοιπον να σας πω και εγω την αποψη μου
εχω κανει και εγω μια πατεντα η οποια εχει πολλη μικρο κοστος
1. σωληνα αλουμινιου μηλος 20 εκ και διαμετρος 8εκ   2 ευρο

2.αντισταση απο σομπα (κουκουναρα) 3,5 ευρο
3. βαση αντιστασης με κεραμικο   2,5 ευρο
4.καλωδιο  3 ευρο

φωτο το βραδυ λογο εργασιας
δουλευει αριστα και τωρα θα της προσαρμοσω και εναν θερμοστατη φουρνου (16 ευρο)για να κοβει μονη της οταν η θερμοκρασια ειναι 250 βαθμοι  :)


pantelis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 372
  • επιτρεπεται να πεσεις επιβαλετε να σηκωθεις
συγνωμη αλλα ειναι μεγαλα τα αρχεια και δεν ανεβαινουν
αν καπιος μπορει να με βοηθησει καλοδεχουμενος :)

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Παντελη, στειλε τα στο mail μου αν θες να τα μετατρεψω ή να τα ανεβασω

pantelis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 372
  • επιτρεπεται να πεσεις επιβαλετε να σηκωθεις
Τα εστειλα στον δημητρη και θα τα ανεβασει αντι εμου :)
πιστευω να συνησφερω και εγω στις αποριες

Tags: