Αποστολέας Θέμα: Λύγισμα ενδιάμεσων φιλέτων  (Αναγνώστηκε 8851 φορές)

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: Λύγισμα ενδιάμεσων φιλέτων
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 08:37:04 μμ »
Πολύ έξυπνο! Μπορείς να βάζεις και ματσάκι των 5 πχ?

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Λύγισμα ενδιάμεσων φιλέτων
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 06:09:44 μμ »
Μπράβο Απόστολε!

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: Λύγισμα ενδιάμεσων φιλέτων
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 08:17:02 μμ »
Αποστολε το ιδιο κανω αλλα χωρις το αυλακι, με την  πατεντα  σου ομως αυτη εχεις ακριβως το σχημα του καλουπιου.Πολυ καλη μπραβο , αν εχεις διαφορετικα καλουπια πρεπει να χαραξεις τα αναλογα αυλακια και εισαι αρχηγος.

GALANICK

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • ΜΕ ΤΟ ΦΤΩΧΟΜΠΟΥΖΟΥΚΟ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΤΟΝ ΚΑΗΜΟ ΜΟΥ..
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Λύγισμα ενδιάμεσων φιλέτων
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 10:59:51 μμ »
Ευχαριστω Αποστολη.... :)Εχω φαει τα....τετοια μου για να βρω τροπω να λυγιζουν χωρις να σπανε.... :)
ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΧΗ...

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: Λύγισμα ενδιάμεσων φιλέτων
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 23, 2012, 11:35:37 μμ »
δυσκολεύομαι με τα ενδιάμεσα φιλέτα αν και μου εξήγησαν από κοντά το λύγισμα και σιδέρωμα με ηλεκτρικό σίδερο. Δυο ερωτήσεις:

1. Πώς κόβω τα φιλέτα? Δοκίμασα με φαλτσέτα, νυστέρι, χάρακα αλουμινίου για οδηγό, ψαλίδι.... τζίφος. Οι καπλαμάδες μου έχουν μάλλον ακαθόριστα νερά (δρυς, βέγγε) ::)

2. Πως σιδερώνω με το ηλεκτρικό σίδερο? Σε τί θερμοκρασία (στο τέρμα ή στο μισό περίπου)? Κάτω από το σίδερο κρυσταλλώνει - καίγεται η ψαρόκολα... Πώς αφαιρείται?

έχω βρει μια άλλη πατέντα που ίσως βοηθήσει στο κόλλημα ντογών:
Αρχικά σε ανάποδη πλάνη προετοιμάζω κάθε ντόγα
Κάνω 2 πάρα πολύ μικρές τρύπες στη μύτη και στο τέλος κάθε ντούγας. Καρφιτσώνω με πινέζες φελλού όλες τις ντόγες στο καλούπι.
Υπάρχει ένα κενό μεταξύ των ντούγιων. Εκεί τοποθετώ φιλέτα με ψαρόκολα και σιδερώνω βάζοντας χαρτοταινία, ή ελάσματα με ελατήρια κάθετα στους νομείς. Όλη αυτή η διαδικασία κρατά ελάχιστο χρόνο. Μειονέκτημα οι τρύπες στον μπροστινό τάκο (τις κλείνω με στόκο και καλύπτονται κατά την ένωση σκάφους, μπράτσου με το ειδικό κάλυπτρο). Οι πίσω καλύπτονται από την κολάντζα. ΙΔΕΑ! Μήπως αυτός ο τρόπος είναι καλύτερος και για τριπλό φιλέτο?

Tags: