Αποστολέας Θέμα: Oπλισμος σε καπακι για μπουζουκι  (Αναγνώστηκε 9796 φορές)

xaris

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Βρεγμενη σανιδα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Oπλισμος σε καπακι για μπουζουκι
« στις: Απρίλιος 12, 2012, 09:20:40 μμ »
Καλησπερα.
Πριν λιγο κολησα το καπακι και απο αυριο ξεκιναω τα καμαρια.
Το καπακι εχει παχος περιπου 4 χιλιοστα και σκεφτομαι να το αφησω ετσι  οπως ειναι.
Για καμαρια θα βαλω φλαμουρι ή την οξια  που εχω απο πριν,αλλα μαλλον θα βαλω φλαμουρι το οποιο θα το δουλεψω και πιο ευκολα.

Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι,οι διαστασεις του καθε καμαριου ,παλτος Χ υψος και σε τι αποσταση μπαινουν απτην τρυπα και τελος ,ποση κλιση πρεπει να δωσω στο καπακι  με το τριψιμο των καμαριων.
Ευχαριστω.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
Απ: Oπλισμος σε καπακι για μπουζουκι
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 12, 2012, 10:23:46 μμ »
ρε χαρη 4 χιλιοστα? τι θα φτιαξεις σαζι? και γιατι καμαρια απο οξυα?    φλαμουρι? χα χα βαλε φλαμουρι και κατσε και καμαρωσε.Ρε συ ειναι απλα τα πραγματα.Τα καμαρια σχεδον ολοι τα φτιαχνουν απο ελατο οπως και το καπακι. Εσυ γιατι δες να παιδευτεις χωρις αποτελεσμα?Αντε ασε τα καμαρια για την ωρα, να κανουμε πασχα, να φαμε, να πιουμε......και μετα ασχολησαι παλι.Καλη ανασταση
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

xaris

• Full Member
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 12, 2012, 10:31:01 μμ »
Λαθος εκανα, 3χιλιοστα ειναι το καπακι.

Χρήστος Φυλλαρίδης

• Sr. Member
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 13, 2012, 04:11:01 μμ »
Χάρη 4 χιλιοστά δεν θα αντέξει σε χτυπήματα  ούτε αν  το πατήσει κανένας κατα λάθος  ;) .Οσο για αυτά που ρωτάς εγώ θα σου πω μόνο ότι η απόσταση  του καμάριου από την τρύπα να είναι περίπου 10 mm. Όλα τα αλλά σου τα λέει το ίδιο το καπακι,αν είναι μαλακό αυξανεις ύψη,παχη και καμπυλοτητες.Τα καμαρια πάντα από το ίδιο ξύλο που είναι το καπακι και το πάχος του τελευταίου από 3mm και κάτω

Υ.Γ συγνώμη για  τον λάθος τονισμο ,μου τον βγάζει έτσι το iPad . Καλή ανάσταση!

xaris

• Full Member
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 19, 2012, 11:30:28 μμ »
κολησα τα καμαρια,τα οποια ειναι απο φλαμουρι(ξερω ,θελει απο ελατο) και εχουν παχος 1 εκ  και υψος 1.8.
εβαλα και ενα πισω κοντα στην χορδιερα γιατι πρωτο οργανο ειναι φοβαμαι μην κατσει το καπακι.
να το βγαλω;

το καπακι το εκοψα περιμετρικα με πριονι και το εφερα με την πλανη,την τρυπα την εκανα με ενα μικρο πριονακι 5 εκ  μηκους ,απο ελβετικο σουγια.

τα σχολια σας. ;D

Κοῦρος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 19, 2012, 11:39:36 μμ »
Φίλε Χάρη,
τα καμάρια σου είναι και πολύ παχιά (1 εκ.) και πολύ ψηλά (1,8 εκ.)

Αυτά που έχω δει είναι περίπου 0,7 εκ. πάχος (και μάλιστα τραπεζοειδή) και το πολύ 1,3 εκ. ύψος. Μπορεί το καπάκι να μη κάτσει με τίποτα αλλά από ήχο; Μάλλον πρέπει να τα λεπτύνεις και να τα κοντύνεις.

Το τελευταίο που έβαλες νομίζω ότι στατικώς δεν προσφέρει πολλά αλλά θα επηρεάζει πολύ την απόκριση του καπακιού.

xaris

• Full Member
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 19, 2012, 11:48:06 μμ »
απο τι εχω διαβασει οντως δεν προσφερει αλλα επειδη ειναι πρωτη φορα ,φοβαμαι μην γινει καμια στραβη.
το τελευταιο αυτο καμαρι δεν θα παταει πουθενα αλλα και παλι πιστευω δινει περισσοτερη  αντοχη.
παντως αν παρατηρησες,ειναι λεπτοτερο απτα αλλα ,περιπου μισο παχος.
δεν με απασχολει ποσο καλο ηχο θα βγαζει αλλωστε το καπακι που πηρα ειναι φθηνιαρικο,τουλαχιστον να παιζει και ας μην ακουγεται καλα.
απτο να κουρδισω και να βουλιαξει ολο ,καλυτερα ετσι.
ο φοβος φυλαει τα ερμα.

bflouris

• Full Member
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 20, 2012, 07:33:42 πμ »
Αγαπητέ Χάρη
Τα καμάρια είναι υπερβολικά σε μέγεθος και το τελευταίο παντελώς άχρηστο. Δεν πρέπει να φοβάσαι κάντα πιό λεπτά και κοντά και βάζε λιγότερη κόλα...

Χρήστος Φυλλαρίδης

• Sr. Member
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 20, 2012, 09:25:48 πμ »
Χαρη!! Ενα μουσικο οργανο καταρχην  πρεπει να "παιζει" να βγαζει ηχο και μετα ερχεται η αντοχη.Δεν νοειται μουσικο οργανο ενα το οποιο θα αντεξει αιωνες και δεν εχει φωνη .Το αντιθετο ,οταν βγαζει πολυ ωραιο ηχο αλλα δεν θα αντεξει στο χρονο  θεωρειται κακοτεχνο μουσικο οργανο.Κατα την αποψη μου το δευτερο ειναι πιο αποδεκτο εφοσων θα λειτουργησει,εστω και περιορισμενα, για τον σκοπο που κατασκευαστηκε.Η μαγκια ειναι να τα πετυχεις και τα δυο.Η συνταγη επομενως ειναι καπου στη μεση.Πιο συγκεκριμενα: ολο αυτο το χοντροκομμενο πραγμα πρεπει να το αλλαξεις.Το παιχνιδι δεν χαθηκε,οπως ειναι  λεπτυνε τα καμαρια σε υψος και παχος,με το ροκανι δδιαμορφωσετα τριγωνικα και μειωσε το μερος που θα πακτωθει στο σκαφος.Το αχρειαστο καμαρι,που εγω δεν θα το χαρακτηρισω ετσι γιατι εχω στο μυαλο μου  διαφορα ,μπορεις να το μειωσεις περισσοτερο απο τα αλλα και να μην μπαινει στο σκαφος.Ολες αυτες τις ενεργιες  να τις κανεις καθως θα ελεγχεις παντα  την ελαστικοτητα του καπακιου σαν συνολο,και να το ακους.Καλη συνεχεια!

Χρήστος Φυλλαρίδης

• Sr. Member
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 20, 2012, 09:30:26 πμ »
Να εχεις στο μυαλο σου οτι οταν το καπακι κολληθει στη σκαφη θα δεσει πολυ,αρα στις δοκιμες σου ειναι επιτρεπτη η λιγο μεγαλυτερη ελαστικοτητα του

αποστολης τ

• Hero Member
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 20, 2012, 07:40:22 μμ »
χαρη το τελευταιο καμαρι βγαλτο,με τετοια καμαρια που εβαλες(φλαμουρι)και με το ποδι να το πατας το καπακι δεν θα βουλιαξει,γιατι δεν εβαλες ελατο?

moytro

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 03, 2012, 08:53:23 μμ »
ρε παιδιά φιάχνω και γώ ένα μπουζούκι 3χορδο 35cm μήκος και λίγο πιό στενό απο του Χάρη, και το σκέφτηκα κιέγώ μπάς και θέλει και τέταρτο καμάρι χαμηλά εκεί που έβαλε ο Χάρης. δέν έχω ξαναφιάξει μπουζούκι και μου φαίνεται τεράστια η απόσταση απο τα δυο κοντινά καμάρια μέχρι τη χορδιέρα. τί να πω.. θα φανεί στην πράξη. Εναλακτικούς τρόπους ενίσχυσης έχει κάνει κάποιος?
για παράδειγμα έχω δεί τετράχορδο με τον καβαλάρη ανάμεσα στα καμάρια 2 & 3 !

Γιώργος Κατσίγιαννης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 05, 2012, 12:14:49 πμ »
Πιστευω οτι ειναι μεγαλο λαθος το καμαρι πισω στην χορδιερα....αλλα καλο ειναι ετσι πειραματικα να τελειωσει ως εχει το οργανο και να το ακουσουμε.Μπορει να βγει κατι καλο.....!!!!

θεοδοση

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: στον πισινο του καθε ανθελληνα.
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 05, 2012, 12:34:38 μμ »
παιδια εχω παρει ενα μπουζουκι παλιο..(αρχαιο θα το ελεγα..) και θελει καπακι το ξηλωσε ο προκατοχος..απ οτι ειπε ηταν ενος θειου του..απο την κατασκευη και την θηκη το κοβω να ειναι πριν το 80... εκεινο π με παραξενεψε ειναι ο οπλισμος του..δεν εχει απλα τα 4 καμαρια..αλλα απο το τελευταιο καμαρι της τρυπας εχει δυο διαγωνια σστο προηγουμενο και στο κεντρο το τριγωνο ενισχυμενο!! θ το βγαλω κ μια φωτο να μου πειτε..μπας και μαθουμε ποιος μπορει να το εκανε!!
μολις ξεμεινετε απο Γη Ελληνικη πουληστε και τις μανες σας

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 05, 2012, 03:38:55 μμ »
ες σεις μην τρελαινεστε με τα παλια μπουζουκια.Αν δεν εχει καρτα κατασκευαστη μπορει να ειναι φασον απο τουρκια,ινδια κλπ.Μην ακουτε παλιο και το περνεται σαν μετρο συγκρισης
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................