Αποστολέας Θέμα: χαραξη ταστιερας  (Αναγνώστηκε 12236 φορές)

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: χαραξη ταστιερας
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 05:24:59 πμ »
Το μονταζ που λεει ο Ευθυμης ειναι μια δυνατοτητα (των περισσοτερων εκτυπωτων) να εκτυπωνουν ενα σχεδιο σε κλιμακα 1:1, σε πολλαπλες κολες Α4. Στις ρυθμισεις του εκτυπωτη θα το βρει κανεις ως poster printing ή εκτυπωση αφισσας. Μια επιπλεον ρυθμιση που πιθανοτατα να εχει ο εκτυπωτης, ειναι η εκτυπωση βοηθητικων γραμμων (cut marks) ωστε τα φυλλα να κολληθουν σωστα μεταξυ τους.
Το μονο που πρεπει να προσεξει κανεις ειναι να τσεκαρει μετα με εναν καλο χαρακα 2-3 ταστα, γιατι καποιοι εκτυπωτες εμφανιζουν αποκλιση και πιστευω οτι ειναι καλυτερο η εκτυπωση να γινεται σε φωτογραφικο χαρτι.

Δημητρη και Χρηστο, ωραιες πατεντες!

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: χαραξη ταστιερας
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 10:03:22 πμ »
Έτσι το έκανα και εγώ την τελευταία φορά, όντως κερδίζεις πολύ χρόνο και μειώνεις στο ελάχιστο τις πιθανότητες λαθών.
 έκανα μια λουρίδα 1 cm με τα σημεία των τάστων και την κόλλησα στο κέντρο της ταστιέρας (στο κατακόρυφο), και σημείωσα με το μολύβι τις θέσεις των τάστων δεξιά και αριστερά της λουρίδας.
Οπωσδήποτε χρειάζεται κάποιος οδηγός για το πριόνι,  όπως δείχνουν τα παιδιά, γιατί όσο και να ακολουθήσεις τις μολυβιές, με το χέρι χάνεις κάποια στιγμή τις 90μοίρες, και χαλάει η δουλειά απο ένα παράφωνο τάστο.
 

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: χαραξη ταστιερας
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 03:08:37 μμ »
Ενας ευκολος και γρηγορος τροπος να σημαδεψεις την ταστιερα ειναι να εχεις μια ταστιερα χαραγμενη σε μηχανημα, για οδηγο και να την βαλεις διπλα σε αυτην που θες να χαραξεις και τελειωνεις πολυ γρηγορα και τα σημαδια ειναι πλεον ακριβειας!!
Στο τελος κανεις ενα ελεγχο και αν βρεις καποια πολυ μικρη διαφορα σε 2-3 χαραγματα διορθωνεις!

Σημαδεμα ταστιερας!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2012, 03:23:47 μμ από Ανδρέου Δημ. »

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: χαραξη ταστιερας
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 11:18:26 μμ »
Πολύ καλό Δημήτρη.  Πολύ πρακτικό !!!!!!
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: χαραξη ταστιερας
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 03:23:21 μμ »
τοσο απλο σαν το αυγο του Κολομβου,κι ομως δεν το σκεφτηκα.Θα το κανω κι εγω
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: χαραξη ταστιερας
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 06:12:47 μμ »
τοσο απλο σαν το αυγο του Κολομβου,κι ομως δεν το σκεφτηκα.Θα το κανω κι εγω

Κατ' αρχάς Δημήτρη ευχαριστούμε πολύ.

Κώστα, αν ο οδηγός είναι σε πάχος 2,3 χ 2,3 εκ. τότε στον ίδιο οδηγό μπορούμε να χαράξουμε 4 κλίμακες, μία σε κάθε πλευρά .
Η διάσταση 2,3 εκ. είναι γιατί το πάχος της ταστιέρας είναι περίπου 7 χιλ. και τοποθετώντας την επάνω σε ένα κομμάτι μελαμίνης ή MDF πάχους 1,6 εκ. έρχεται στο ίδιο ύψος με τον οδηγό οπότε σημαδεύεται πολύ εύκολα.

Έχω χαράξει έτσι κλίμακες 67, 67.5, 68 και 68.5 στον ίδιο οδηγό.

Επίσης άφησε τον οδηγό μεγαλύτερο κατά 5 εκ. απ' την κάθε πλευρά. Είναι απαραίτητο γιατί πέραν του ότι βολεύει πολύ στο "πιάσιμο" με την ταστιέρα, τη "δένεις" στα άκρα μία φορά και δεν ξαναμετακινείς τους σφιγκτήρες, οπότε μηδενίζεται ο κίνδυνος να "χάσεις" λίγο λόγω κουνήματος απ' την αρχική θέση.

Tags: