Αποστολέας Θέμα: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!  (Αναγνώστηκε 74340 φορές)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 10:29:45 πμ »
AMAN ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ...............!!!!!!! ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

vasvasilis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 152
Απ: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 10:52:11 πμ »
Βρέθηκα πριν από χρόνια  σε μία έκθεση κιθάρας στην Ουγγαρία και εκεί ένας γνωστός Γερμανός κατασκευαστής αφού με συμβούλεψε για διάφορα θέματα για τις κιθάρες μου, στο τέλος μου είπε? <και μία τελευταία συμβουλή. σε τέτοιες εκδηλώσεις δεν παίρνουμε μαζί  ΤΙΣ  γυναίκες.>

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 12:32:29 μμ »
Γεια σας παιδιά.
Μόλις μπήκα μετά απο ένα διήμερο απουσίας και βλέπω πως έχει πέσει μια εξαιρετική πρόταση στο τραπέζι από τον Δημήτρη.

Το να συνατηθούμε σε μία ταβέρνα αυτό μπορούμε να το κανονίσουμε και την άλλη εβδομάδα που λέει ο λόγος, αλλά το να διοργανώσουμε μια έκθεση σε έναν χώρο και όποιος θέλει να παρουσιάσει τις κατασκευές του αυτό είναι πραγματικά πολύ ωραία ιδεα.

Σίγουρα θα είναι δύσκολο εγχείρημα αλλά αν καταφέρουμε να το διοργανώσουμε θα ταράξουμε τα νερά για τα καλά!

Και που ξέρετε, κάποιοι που πραγματικά φτιάχνουν ισάξια όργανα με επαγγελματίες, μπορεί και να καταξιωθούν στον χώρο. ;)



Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 03:04:36 μμ »
Πολυ ωραια αυτη η ιδεα ρε παιδια....!!!
Εγω ειμαι συμφωνος με οποια μορφη κι αν γινει αυτη η συγκεντρωση η οπως αλλιως μπορουμε να την πουμε.Πιστευω οτι θα μας κανει καλο σε ολα τα επιπεδα μια τετοια κινηση.
ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ........!!!!

Δημήτρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 53
Απ: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 03:38:19 μμ »
Να πω κι εγώ την άποψή μου. Οργανοποιός δεν είμαι αλλά θα συμβάλλω στο μουσικό μέρος εάν χρειαστεί.

Λοιπόν, προτείνω Αθήνα. Σε αίθουσα ενός εκ των χιλιάδων πολιτιστικών συλλόγων. Κάποιος θα δεχθεί. Θα την παρουσιάσει ως δική του εκδήλωση. Τι θα κερδίσουμε; Αίθουσα χωρίς χρέωση, διαφήμιση και προσωπικό από τον σύλλογο, προσέλευση κόσμου.
Θα ήταν πολύ εύκολο να καλεστούν και κάποια μέσα ενημέρωσης για προβολή.

Μπορούμε επίσης, να το κάνουμε μέσω των Πολιτιστικών Επιχειρήσεων ενός δήμου. Θα μπορούσα πολύ χαλαρά να το οργάνωνα στο Μεσολόγγι για παράδειγμα.  :)
Μας παραχωρεί ο Χ δήμος την αίθουσα αντί του συλλόγου. Και δίνει μία επισημότητα περισσότερη ο δήμος.
Για τον δήμο θα ήταν δόλωμα ο τίτλος "1η Πανελλήνια Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας".

Να τονίσω ότι η οργάνωση θα φαίνεται ότι είναι από το φόρουμ "luthier.gr" υπό την αιγίδα του Χ δήμου ή συλλόγου.
Στην αρχή ας είμαστε/είσαστε οι οργανοποιοί του φόρουμ και σιγά-σιγά μετά, βλέποντας πώς κυλάει γίνεται κάτι μεγαλύτερο.

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 04:08:13 μμ »
θα ηθελα να εκφρασω μια σκεψη σε αυτο το σημειο...και δεν ειναι μονο φοβος δικος μου αλλα και ενος πολυ καλου μου φιλου γενικοτερα.....Αν ακουστει η εκθεση και παρει διαστασεις πολιτιστικου γεγονοτος,φοβαμαι οτι μπορει να βρουμε ολοι το μπελα μας με την εννοια οτι καποιοι επαγγελαματιες μπορει (και με το δικιο τους?????)να εξαγριωθουν οτι τους παιρνουμε την δουλεια....τα ξερετε πως πανε αυτα...και μετα ισως καμμια καρφωτη στο ΣΔΟΕ και τρεχα μετα να αποδειξεις οτι εισαι απλα χομπυστας και δεν εχεις βγαλει δεκαρα τσακιστη απο ολα αυτα.....ειδικοτερα τωρα που ειναι πολυ δυσκολοι καιροι.....απλα μια σκεψη παιδια..μποτρει να κανω λαθος....

Elias

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 406
    • κατασκευη ηλεκτρικης κιθαρας
  • Αριθμός κατασκευών: 3456
Απ: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 06:07:12 μμ »
δικιο εχεις, διοτι μπορει να ημαστε ερασιτεχνες (εγω προσωπικα εχω δωσει οργανα χωρις καμια απολυτως χρεωση σε φιλους) αλλα καποιος μπορει να σκεφτει ποιος ειναι ο ρολος της εκθεσης αν δεν ειναι για εμπορικους σκοπους. προσωπικα θα μου αρεσε μια τετοια εκθεση απλως για να δειξουμε οτι υπαρχουν ανθρωποι που ασχολουνται και με την τεχνη της οργανοποιιας, χωρις αυτο να αποτελει και πηγη εισοδηματος. απλα σαν τεχνη. πανω σε αυτο θα ηθελα να ακουστουν αποψεις απο τα μελη.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 06:36:09 μμ »
Εγω τα εχω πει παλιοτερα     τι να ξαναλεω?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

dimitris_7

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 250
Απ: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 07:21:45 μμ »
μα δεν θα γινει εκθεση στο μουσειο μπενακη ρε παιδια,για να δημιουργηθουν παρεξυγησεις...το να συναντηθουν 10-20 μελη ενος φορουμ και να εχει ο καθενας μαζι του ενα οργανο ,μια προσωπικη δημιουργια δηλαδη, να τη δειξει στους φιλους του ,που ειναι το κακο?
εκτος εαν σχεδιαζαμε να φερει ο καθενας ενα φορτηγο με οργανα..
τωρα αν παρεξηγυθουν οι επαγγελματιες,που θα φερει ο ενας ενα μπουζουκι,ο αλλος μια κιθαρα, ο αλλος ενα μπαγλαμα,να κανουμε κεφι , να τα δοκιμασουμε,και να αλλαξουμε γνωμες ,τοτε τι να πω? πολυ παρεξυγιαρηδες ειναι!!!!!!!!!!!!

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 07:22:00 μμ »
παλιοτερα δεν ημασταν φιλοι ;) :) ;D..πες τα εν ταχει....

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 09:02:39 μμ »
Παιδια πιστευω οτι κανενας επαγγελματιας δεν εχει να ζηλεψει κατι απο εναν ερασιτεχνη, οσο καλα οργανα και να κατασκευαζει. Και εξηγουμαι :

Ποσοι ερασιτεχνες εχουν τη δυνατοτητα να φτιαξουν οργανο κατα παραγγελια σε συγκεκριμενο χρονο παραδοσης;
Ποσοι ερασιτεχνες ειναι σιγουροι οτι το τελικο αποτελεσμα θα ειναι αψογο πριν φτασει το deadline;
Ποσοι ερασιτεχνες μπορουν να παρεχουν υπηρεσιες service και επιδιορθωσης;
Ποσοι ερασιτεχνες μπορουν να ξεπερασουν/διορθωσουν τυχον στραβοπατηματα; (Παντοτε κατα την κατασκευη οργανου παραγγελιας)
Ποσοι υποψηφιοι αγοραστες θα προτιμουσαν να δωσουν τα χρηματα τους σε εναν ερασιτεχνη για το οργανο των ονειρων τους;

Ας μη γελιομαστε. Το οτι πηραμε 5 εργαλεια και καθομαστε με το τσιγαρο και τον καφε, με την ησυχια μας να κανουμε κατι (και οταν βαρεθουμε παμε σπιτι), δεν μας κανει οργανοποιους. Ειναι ευχαριστο και αγχολυτικο, αλλα ας ρωτησουμε και κανεναν επαγγελματια πως ειναι να παραδινει οργανο σε κανεναν "ψειρα" (ολοι οι μουσικοι ψειρες ειναι  ;D) και να του βρισκει ατελεια στο βερνικι μεγεθους 1 micron...

Απο την αλλη δεν βρισκω τιποτε κακο καποιος ερασιτεχνης να θελει να πουλησει καποιο οργανο του. Αν δωσει κανεις ας πουμε ενα οργανο στο κοστος των υλικων, κανει ζημια σε επαγγελματια; Νομιζω πως ο αγοραστης αυτος δεν θα κατεληγε ουτως ή αλλως στο να δωσει τα χρηματα που απαιτουνται για την αποκτηση ενος επαγγελματικου οργανου.

dimitris_7

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 250
Απ: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 11:02:26 μμ »
σε αυτα που λες φιλε συμφωνω απολυτως...ομως το να κανουμε μια εκθεση ,για τη παρτη μας ,και να δειξουμε τις δημιουργιες μας,δεν εχει καμια σχεση με τη γνωμη των περισσοτερων μαστορων για την ερασιτεχνικη οργανοποιεια..
το θεμα δεν ειναι οτι οι μαστορες ζηλευουν την εργασια ενος ερασιτεχνη...εγω που το εχω συζητησει με 2-3,μου εχουν πει οτι τα ερασιτεχνικα οργανα,δημιουργουν προβλημα με την εννοια οτι δεν αγοραζονται οργανα απο αυτους.εαν δεν υπηρχαν τα ερασιτεχνικα οργανα ,αυτες οι αγορες θα ηταν δικες τους...χανουν λεφτα εν ολιγης...και επισης οτι κυκλοφορανε πολλα ερασιτεχνικα οργανα ,πουλημενα η χαρισμενα σε τριτους,τα οποια τα πανε σε επαγγελματιες για διορθωσεις...οι μαστοροι ουτε γουσταρουν να τα φτιαξουν,ουτε μπορουν να χρεωσουν κανονικη τιμη απο τη στιγμη που ειναι ερασιτεχνικο οργανο,ουτε και θελουν ομως να διωξουν η να κακοκαρδισουν τον πελατη..ενας φαυλος κυκλος δηλαδη...
αυτος ειναι  ο λογος που προστατευουν τη δουλεια τους,δε μαθαινουν σε κανενα τιποτε,και η οργανοποιεια στην ελλαδα δεν μαθαινεται πουθενα ,και ειναι γκετο.κλειστο κυκλωμα...
οποιος διαφωνει ας με διορθωσει...
οποτε οι επαγγελματιες δεν ζηλευουν απλα φροντιζουν να μην εξαπλωνεται τη μαθηση,γιατι κανει κακο στη στεπη τους..
αυτο δεν εχει σχεση ομως με το να μαζευτει μια παρεα και να δειξει τις δημιουργιες της,ουτε πιστευω υπαρχει κινδυνος απο εφοριες κ.λ.π

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 07:32:38 πμ »
πολυ σωστα και συμφωνω απολυτα....σε στυλ παρεας.απλα επειδη ειπωθηκε κατι σε στυλ πολιτιστικου γεγονοτος που θα ταραξει τα νερα....αυτο ειναι το σκεπτικο μου ,και συγνωμη αν δημιουρησα καποια παρεξηγηση..ισα ισα...αυτο ειναι θεμητο απο ολους μας...

Δημήτρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 53
Απ: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 03:11:57 μμ »
Με την ίδια λογική να μην γράφουν οι ερασιτέχνες τραγούδια, αν δεν είναι ποιητές-ζωγράφοι μην εκδίδουν τίποτα, οι χομπίστες ζωγράφοι μην δίνουν δώρα πίνακες, οι μαζώξεις στις ταβέρνες να κοπούν διότι υπάρχουν άλλες που πληρώνουν ορχήστρα κ.λ.π. Αστεία πράγματα.

Το να μαζευτούν κάποιοι με κοινό χόμπι και να εκθέσουν από μία-δύο διαφορετικές κατασκευές και να ανταλλάξουν απόψεις δεν είναι κάτι που άπτεται της εφορίας ή των επαγγελματιών οργανοποιών. Δεν θα γίνει έκθεση με σκοπό την εύρεση πελατών και τις αγοραπωλησίες. Είναι αφορμή για μάζωξη κάποιων φίλων ή ακόμα-ακόμα για μύηση κάποιων επισκεπτών σε αυτό το χόμπι.
Επομένως, δεν τίθεται θέμα.

Κατά τα άλλα, η απόφαση δική σας.

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Εκθεση οργανων απο τα μελη του φορουμ!!
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 03:22:50 μμ »
Αν και η μοναδική αντίρρησή μου είναι ότι μια έκθεση είναι πιο μπελαλίδικη από μια απλή συνάντηση "μετά γλεντιού", αφού το έχετε πάρει τόσο ζεστά θα συμφωνήσω με το Δημήτρη ότι δεν υπάρχει κανενός είδους από τα προαναφερόμενα προβλήματα.

Ούτε αθέμιτος ανταγωνισμός, ούτε φορολογικά θέματα ούτε τίποτα. Αν βρεθούν οι αθηναίοι που θα την διοργανώσουν θα γίνει. Με δεδομένο λοιπόν ότι θα γίνει στην Αθήνα, βουρ λοιπόν αθηναίοι να βρεθείτε και να βρείτε χώρο και ότι άλλο χρειάζεται.

Από τη μεριά μου αυτό που μπορώ να κάνω είναι η πρόταση ημερομηνίας, ήτοι στις 30 Ιουνίου και να φέρω έστω και ...................... μισοτελειωμένο όργανο.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, αλλά αν μπορώ, πέστε μου.

Tags: