Αποστολέας Θέμα: Κασια  (Αναγνώστηκε 29655 φορές)

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Κασια
« στις: Ιανουάριος 14, 2012, 03:26:53 μμ »
Εχει χρησιμοποιησει κανεις κασια (χρωμα σε σκονη)  για βαφη ξυλου; Ειναι το ιδιο με τα λεγομενα pigments; Καποιο πλεονεκτημα σε σχεση με τις βαφες stain που τις βρισκουμε σε υγρη μορφη;

Ξερω... πολλες ερωτησεις  ;D

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Κασια
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 03:51:31 μμ »
Εγω προχτες εβαψα κατι επιπλακια παλια της γιαγιας της γυναικας μου που μου τα ζαλισε.Πηρα κασια ετοιμη διαλυμενη σε νερο, και ειχε 6€ το λιτρο.πριν βαψεις αφαιρεσε τελειως τα παλια βερνικια γιατι διμιουργουν μπαλοματα.Τα παλια βερνικια βγαινουν γρηγορα με διαβροτικο και σπατουλαΑυτα γνωριζω
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Κασια
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 03:52:55 μμ »
καθαρη επιφανεια λοιπον, γαντι χειρουργικο και ενα κοματι αφρολεξ και βαφεις
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: Κασια
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 03:58:23 μμ »
τι θες να κανεις ακριβως??γιατι μπλεκεις μ τετοια και δεν πας σε βαφες νερου που εχει πολλες αποχρωσεις???εγω το αραιωνα με οινομπνευμα αντι νερο ,ωστε να αποφυγω υγρασιες...
απλα ειναι φυσικο προιον...πχ αν θες κοκκινο-ροζ βαλε ζουμι απο ροδι η παντζαρι... ;D >:( ;D ;)
μη γελας..ειναι της παλιας σχολης αυτα....

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Κασια
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 06:44:27 μμ »
Παιδια ευχαριστω.
Δημητρη εννοεις βαφες εμποτισμου που διαλυονται με νερο (stain) ή κανονικη βαφη που καλυπτει και τα νερα; Εγω ψαχνω για κατι που να αφηνει τα νερα να φαινονται. Και μια γυρα που εκανα σε καταστηματα, ειχαν μονο φυσικες αποχρωσεις ξυλου αλλα καθολου ζωηρα χρωματα (κιτρινο, μπλε κοκκινο, κτλ). Αν ξερεις καμια μαρκα με πολλες αποχρωσεις θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. Καλη η ιδεα με το πατζαρι! Καποιος εβαψε κιθαρα με αιμα σε αποχρωση...blood red  ;D :D ;)
Κωστα, βρηκα τετοια βαφη σε φακελακι που διαλυεται σε νερο και μπορεις να κανεις μιξη διαφορων χρωματων. Ο λογος που ψαχνομαι ειναι οτι εχουν παρα πολλες αποχρωσεις σε μικρη συσκευασια. Δεν θα χρειαστει να βγαλω παλιο βερνικι. Θα περαστει σε καινουριο ξυλο, μετα φιλερ και απο πανω tru oil.

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: Κασια
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 07:53:18 μμ »

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Κασια
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 08:15:45 μμ »
Να σαι καλα Δημητρη, ευχαριστω. Εχω παρει μια τετοια της ER LAC σε wenge αλλα και αυτες υπαρχουν μονο σε αποχρωσεις ξυλου. Δεν εχουν μπλε, πρασινα κτλ.

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: Κασια
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 08:52:42 μμ »
αυτος ο τυπος εδω εχει τα παντα..θα σου βρει λυση...εχω παρει τρελα pigments απο αυτον..
http://www.abio.gr/

dimitris_7

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 250
Απ: Κασια
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 08:58:34 μμ »
φιλε immortalx εχει διαφορα υδατοχρωματα η erlac ...τη σειρα ertint...με πρασινα κοκκινα κιτρινα..απο κει ειχα παρει και εγω.κοιταξε λιγο καλυτερα στο σαιτ τους..εκτος εαν εννοεις οτι τους τελειωσαν

dimitris_7

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 250
Απ: Κασια
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 09:15:08 μμ »
ενα περασεις οπως λες υδατοχρωμα για να δωσεις μια   αποχρωση και μετα seeler ξυλου,το τελευταιο σταδιο ειναι βερνικι...εαν το seeler ειναι πολυουρεθανης 2 συστατικων και το βρνικι θα ειναι το ιδιο..εαν το seeler ειναι νιτρου(πιο απλο και οικονομικο) τοτε και το βερνικι σου θα ειναι νιτρου...το true oil δεν νομιζω οτι χρειαζεται σε μια περιπτωση σαν αυτη,και δεν ειμαι και σιγουρος οτι πιανει πανω απο το seeler...το true oil νομιζω οτι για να χρησιμοποιηθει πρεπει να υπαρχουν ανοιχτοι ποροι στο ξυλο....αν και δεν ειμαι σιγουρος,ποτε δεν το χρησιμοποιησα ουτε και καταλαβα ποτε τι χρησιμευει..

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Κασια
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 03:10:32 πμ »
Δημητρη (dimitris_7) εχω χρησιμοποιησει βαφη ertint σε επιπλο, αλλα ειχα την εντυπωση οτι χρησιμοποιουνται μονο μεσα σε διαφανο βερνικι για να δωσουν ημιδιαφανη αποχρωση. Μπορουν να εφαρμοστουν και απ'ευθειας στο ξυλο διαλυμενες με νερο;
Οσον αφορα το φιλερ που ανεφερα πιο πανω, το tru oil εχει το δικο του φιλερ.

dimitris_7

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 250
Απ: Κασια
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 09:26:04 μμ »
στην ουσια φιλε μονο γιαυτη τη δουλεια ειναι τα υδατοχρωματα...τα αραιωνεις λιγο με νερο και τα εφαρμοζεις με βαμβακερο υφασμα (μπαλα) η αφρολεξ απευθειας στο ξυλο..ακολουθωντας τα νερα του ξυλου.πανευκολο ειναι..δινεις μια αποχρωση στο ξυλο και φαινονται και πιο εντονα τα νερα...μονο που πρεπει να περιμενεις να στεγνωσει καθε χερι, γιατι μολις στεγνωσει σκουραινει.ενω οταν το περνας φαινεται αραιο μολις στεγνωσει σκουραινει..οποτε περιμενεις λιγο για να μην το κανεις πολυ βαθυ το χρωμα αν δεν θες...μετα βεβαια θελει seeler ξυλου για να κλεισουν οι ποροι και να σταθεροπιηθει το υδατοχρωμα..αλλιως αν ριξεις σκετο βερνικι η αλλο υλικο θα διαλυθει...γιαυτο ειπα οτι δεν ξερω πως χρησιμοπιειται το true oil...
πιστευω οτι η ertint εχει πολλα χρωματα και ειναι και σχετικα φτηνα..

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Κασια
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 10:40:40 μμ »
μονο που πρεπει να περιμενεις να στεγνωσει καθε χερι, γιατι μολις στεγνωσει σκουραινει.ενω οταν το περνας φαινεται αραιο μολις στεγνωσει σκουραινει


Δημητρη αυτο ισχυει για τα ertint; Γιατι οποιοδηποτε αλλο stain  εχω χρησιμοποιησει εχει ακριβως το αντιθετο αποτελεσμα! Αφου περαστει και σκουπιστει φαινεται σκουρο και μετα απο λιγες ωρες "ανοιγει".

αυτος ο τυπος εδω εχει τα παντα..θα σου βρει λυση...εχω παρει τρελα pigments απο αυτον..
http://www.abio.gr/

Αυτο ακριβως εψαχνα, ευχαριστω!

dimitris_7

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 250
Απ: Κασια
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 12:06:28 πμ »
ισχυει φιλε.το λεω γιατι την πατησα και εγω..περασα 2-3 χερια μαζεμενα(και καποιο χρονο ενδιαμεσα) αλλα μολις αφησα να στεγνωσει 1 μερα,το χρωμα ειχε σκουρηνει...δεν ειναι τιποτε βεβαια..το γυαλοχαρτιζεις λιγο και ερχεται στα ισα του..σωστο ομως ειναι να εχεις υπομονη απο χερι σε χερι και μολις φτασεις στην τελικη αποχρωση ,οταν στεγνωσει το χαιδευεις απαλα με ψιλο ατσαλοσυρμα..θα δεις οτι θα γινει χαρτι..και θα στρωσει και το seeler πανω του τελεια...
εαν αποφασισεις παντως τι ξυλο θα βαψεις,και τι νερα θα εχει,πες το αν μπορω να σε βοηθησω γιατι ισως χρειαστει 2 χρωματα..

dimitris_7

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 250
Απ: Κασια
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 12:12:15 πμ »
και το λεω για τον εξης λογο...αν θες παρακολουθησε στο youtube  με τιτλο "" DIY GUITAR..PART 9 STAINING THE BODY""    και  "TINGERSTRIPE LP"  και θα δεις πως περνανε πρωτα το μαυρο για να τονιστουν τα νερα,γυαλοχαρτιζουν και περνανε μετα το χρωμα της αρεσκειας τους..πιστευω ειναι κατατοπιστικα βιντεακια

Tags: