Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για την Ψηφοφορία για την διεξαγωγή Έκθεσης Οργανοποιίας του φόρουμ  (Αναγνώστηκε 1296 φορές)

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Καλημέρα από μένα.
Δεν ξέρω αν με θυμούνται τα παλιότερα μέλη μιας και έιμαι και εγώ από τα ξεκινήματα του φόρουμ. Τα τελευταία χρόνια έχω αποσυρθεί απο τον χώρο για προσωπικούς λόγους  αλλά τόσα χρόνια δεν ήμουν ποτέ σύμφωνος με τον θεσμό της έκθεσης. Κατά την ταπεινή πάντα άποψη μου,δεν πρόσφερε κάτι παρά να δεις τι έχει κάνει ο άλλος και να βάλεις τον εαυτό σου σε μια διαδικασία σύγκρισης.
Αν με ρωτάτε, περισσότερο νόημα θα είχε η διενέργεια σεμιναρίων από ειδικούς του χώρου ώστε να αντληθούν πολύτιμες γνώσεις και να γίνουν όλοι καλύτεροι, κάτι που η έκθεση δεν πετυχαινει.
Αν αποσκοπούμε σε διάθεση παρέας ,μουσικής, συνεύρεσης  μπυρα και μια ταβέρνα κάνει την δουλειά της.
Πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη.

criscook

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Μαγικό πράγμα να μπορείς να φτιάξεις ένα όργανο...
  • Αγαπημένο ξύλο: Προς το παρόν σφενδάμι και καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Σαντορινη
Καλημερα σας απο εμένα!
Τα τελευταία χρόνια που σας παρακολουθω αλλοτε πιο ενεργα και αλλοτε απο αποσταση δεν είχα την ευκαιρία να παραβρεθω σε κάποια από τις εκθέσεις λογω του ότι γινόταν σε περιόδους που δεν μπορούσα να λείψω από το μαγαζι λόγω της τουριστικής περιόδου.
Αν λοιπόν φέτος γίνει τον φεβρουάριο η έκθεση με χαρα θα παρευρεθώ ως επισκέπτης και με λιγη προσπάθεια ίσως να φέρω και κάποιες από τις κατασκεύες μου.
Θα ειναι χαρά και τιμή μου να σας γνωρισω απο κοντά ολους όσους με έχουν βοηθήσει τόσο στα πρωτα μπυ βήματα.
Επίσης συμφωνώ και με την άποψη του κυρίου θεοδωρόπουλου σχετικά με τα σεμινάρια! Ίσως ήταν τέλειο να προγραμματιστεί και κάποιο σεμινάριο κατά την διάρκεια της έκθεσης.
Στο διαδικαστικό κομμάτι τώρα της ψηφοφοριας , δεν μπορω να βρω την επιλογη του να ψηφισω πάνω πάνω στην ανάρτηση. Ισως συνδεθω το απόγευμα από τον υπολογιστη.
Καλή σας ημέρα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

HMG

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Χειροποίητα όνειρα που μας κρατάνε ζωντανούς!
    • Handmadeguitars Music Position 69
  • Αγαπημένο ξύλο: Wenge
  • Αριθμός κατασκευών: 25
Καλησπέρα σε όλους! Με μεγάλη μας χαρά θα συμμετάσχουμε στην έκθεση, αφού είστε εξαιρετικά άτομα και πάντα κάτι θετικό μας μένει, γνωστικά και αισθητικά. Αν χρειαστεί να βοηθήσουμε σε οτιδήποτε με χαρά μας, αρκεί ο χρόνος που θα γίνει να μας βρει εδώ γύρω.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.472
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι,  θα συμμετάσχω και εγώ, συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, όλοι σας είστε μοναδικοι και εντάξει ανθρώποι και βεβαίως και καλλιτέχνες και πολλά ακόμα, η έκθεση για εμένα είναι σαν γιορτή, με το καλό λοιπόν ευχομαι πολλές συμμετοχές και καλές κατασκευές!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Καλημερα σας απο εμένα!
Τα τελευταία χρόνια που σας παρακολουθω αλλοτε πιο ενεργα και αλλοτε απο αποσταση δεν είχα την ευκαιρία να παραβρεθω σε κάποια από τις εκθέσεις λογω του ότι γινόταν σε περιόδους που δεν μπορούσα να λείψω από το μαγαζι λόγω της τουριστικής περιόδου.
Αν λοιπόν φέτος γίνει τον φεβρουάριο η έκθεση με χαρα θα παρευρεθώ ως επισκέπτης και με λιγη προσπάθεια ίσως να φέρω και κάποιες από τις κατασκεύες μου.
Θα ειναι χαρά και τιμή μου να σας γνωρισω απο κοντά ολους όσους με έχουν βοηθήσει τόσο στα πρωτα μπυ βήματα.
Επίσης συμφωνώ και με την άποψη του κυρίου θεοδωρόπουλου σχετικά με τα σεμινάρια! Ίσως ήταν τέλειο να προγραμματιστεί και κάποιο σεμινάριο κατά την διάρκεια της έκθεσης.
Στο διαδικαστικό κομμάτι τώρα της ψηφοφοριας , δεν μπορω να βρω την επιλογη του να ψηφισω πάνω πάνω στην ανάρτηση. Ισως συνδεθω το απόγευμα από τον υπολογιστη.
Καλή σας ημέρα!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Δημήτρη φυσικά και σε θυμόμαστε και μας λείπει σίγουρα η παρουσία σου στο φόρουμ.
Απόλυτα δεκτή η άποψη σου και χαιρόμαστε που απάντησες έστω και αρνητικά. Είναι σημαντικό να μαζέψουμε τις απόψεις των μελών. Η διαδικτυακή αυτή κοινότητα , μιλώντας πάντα για τον ευατό μου ως απλό μέλος του φόρουμ, μας έχει δώσει πολλά και είναι ένα κομμάτι της καθημερινότητας μας. 


Criscook, HMG και Νίκο ευχαριστούμε για την καλή σας διάθεση και τα καλά σας λόγια.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Κυρίες και Κύριοι η ΕΚΘΕΣΗ είναι ΘΕΣΜΟΣ.

dinos

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 1
Ίσως να συμμετάσχω στην έκθεση ως εκθέτης.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Ντινο απο οτι βλεπω εισαι καινουργιος οποτε καλως ηρθες. Ψηφισε σε παρακαλω αν δεν εχεις ηδη ψηφισει.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Καλησπέρα. Σαν επισκέπτης εκτός απροόπτου ναι.

Σαν εκθέτης ίσως ένα ημιτελές από το 2020 που θέλει λουστραρισμα, καβαλάρη και λοιπές λεπτομέρειες.
Ποιος ξέρει ίσως το τελειώσω κιόλας...
Βάζω το πιο σίγουρο στην ψηφοφορία που είναι ο επισκέπτης και βλέπουμε....
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Καλησπέρα. Σαν επισκέπτης εκτός απροόπτου ναι.

Σαν εκθέτης ίσως ένα ημιτελές από το 2020 που θέλει λουστραρισμα, καβαλάρη και λοιπές λεπτομέρειες.
Ποιος ξέρει ίσως το τελειώσω κιόλας...
Βάζω το πιο σίγουρο στην ψηφοφορία που είναι ο επισκέπτης και βλέπουμε....


Γιωργο δεν παιζει να μην ερθεις. Ειδικα για σενα θα κανουμε μια εξαιρεση και εκτος απο οργανο θα μπορεσεις να φερεις και την βαρκα. Με τα κοριτσια εννοειται.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Καλημέρα, η αλήθεια ειναι ότι μπαίνω σπάνια εδώ όπως επίσης έχω φτιάξει όργανα που δεν τα έχω παρουσιάσει..
Αλλά από έκθεση δεν λείπω {celebrate011}
Δεν ξέρω αν θα έχω κάτι νέο να δείξω αλλά θα είμαι μαζί σας!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Και με βάρκες και μπρατσάκια και βατραχοπέδιλα και ψαροντούφεκα όλοι εκεί θα είμαστε  {celebrate012} {celebrate012}

ΦΛΟΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Αγαπημένο ξύλο: ΚΕΛΕΜΠΕΚΙ ή ΣΦΕΝΔΑΜΟΣ ΚΑΙ Η ΚΑΡΥΔΙΑ .
  • Αριθμός κατασκευών: 2 ΤΖΟΥΡΑΔΕΣ ΣΚΑΦΤΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ.
 Ναι θέλω να συμμετέχω στην έκθεση σαν εκθέτης . Επίσης είναι καλό να βρισκόμαστε και να κάνουμε τη μάζωξη το Σάββατο . Ίσως θα ήταν  καλό να βρισκόμαστε περισσότερες φορές το χρόνο και να παίζουμε ότι μπορούμε και να τα λέμε !

Με εκτίμηση Φλόκας Δημήτρης . :039: :039:  {celebrate013}

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Ναι θέλω να συμμετέχω στην έκθεση σαν εκθέτης . Επίσης είναι καλό να βρισκόμαστε και να κάνουμε τη μάζωξη το Σάββατο . Ίσως θα ήταν  καλό να βρισκόμαστε περισσότερες φορές το χρόνο και να παίζουμε ότι μπορούμε και να τα λέμε !

Με εκτίμηση Φλόκας Δημήτρης . :039: :039: {celebrate013}


Να είσαι καλά Δημήτρη. Θα συμφωνήσω μαζί σου για τις μαζώξεις αλλά δυστυχώς και η συμμετοχή στην τελευταία μάζωξη ήταν πολύ μικρή σε σύγκριση με το παρελθόν.Η όλη κατάσταση δείχνει να φθίνει. Ακόμα και η συμμετοχή στην ψηφοφορία μέχρι στιγμής είναι πολύ μικρή. Ο κόσμος δεν μπαίνει καν στον κόπο να ψηφίσει έστω και αρνητικά.



Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Καλησπέρα σε όλους!

Μάλλον είμαι από τα παλαιότερα μέλη του φόρουμ. Η δημιουργία του ήταν μια ανάγκη που τη συζητούσαμε για καιρό, αλλά δεν είχε κανένας το κουράγιο να την υλοποιήσει. Ο Γιάννης το αποτόλμησε και τα κατάφερε να αποτελέσει το φόρουμ πόλο έλξης για πολλούς ερασιτέχνες αλλά και κατά καιρούς μερικούς επαγγελματίες οργανοποιούς. Επίσης ο Στέλιος, ο Δημήτρης και όλοι οι άλλοι που έχουν δουλέψει μέχρι σήμερα για να είναι ακόμα ενεργό, με μια λειτουργία άψογη χωρίς εντάσεις, θα πρέπει να νοιώθουν υπερήφανοι. Καθώς και όλοι εμεις που συμμετέχουμε σε αυτό, νομίζω ότι έχουμε κάνει μια σημαντική κατάκτηση, που την πιστωνόμαστε όλοι θετικά.

Θεωρώ ότι όλες οι παρουσιάσεις που έχουν γίνει από τα μέλη του φόρουμ, στον ένα ή στον άλλο βαθμό ότι έχουν βοηθήσει πολλούς νέους αλλά και παλαιότερους κατασκευαστές που αναζητούν πληροφορίες. Προσωπικά όλες μου τις κατασκευές τις έχω παρουσιάσει αναλυτικά. Είναι σχετικά λίγες και ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια (και λόγω ηλικίας) ειναι πλέον ελάχιστες. Ούτως ή άλλως δηλώνω αυστηρά ερασιτέχνης. Τελευταία μπορεί να μην γράφω συχνά, αλλά πάντα ρίχνω κλεφτές ματιές να βλέπω τα τεκτενόμενα. Μέσα από το φόρουμ και τις εκθέσεις του, έκανα πολλές γνωριμίες, που μερικές από αυτές κατέληξαν σε πραγματικές φιλίες. Κάτι που φαντάζομαι συνέβει σε όλους.

Αν στις εκθέσεις οι επισκέπτες ήταν μόνο τα μέλη του φόρουμ, πραγματικά δεν θα είχαν κανένα νόημα. Θα μπορούσε να αποφευχθεί η όλη διοργάνωση και να βρισκόμασταν σε μια ταβέρνα να τα λέγαμε. Ούτως ή άλλως το κάνουμε αρκετοί από εμάς. Όμως στις εκθέσεις έρχονται και πολλοί άλλοι. Φίλοι, γνωστοί, ενδιαφερόμενοι για τις κατασκευές και τα όργανα. Και με λίγο παραπάνω "διαφήμιση" ίσως να είχαμε αρκετά μεγαλύτερη προσέλευση. Αλλά αυτό θα απαιτούσε πολλή παραπάνω δουλειά και εμπλοκή περισσότερων μελών και πάντα σε βάρος της προσωπικής ζωής και του ελεύθερου χρόνου τους.

Συμμετείχα σε όλες τις εκθέσεις (εκτός από μία για λόγους ανωτέρας βίας).  Είναι σίγουρο ότι οι εκθέσεις έχουν κούραση. Περισσότερο για τους διοργανωτές, και λιγότερο για τους εκθέτες. Άμα είσαι και κάποιας ηλικίας η ορθοστασία είναι πρόβλημα. Αλλά νομίζω ότι τελικά αυτή η κούραση ξεχνιέται και ξεπερνιέται εύκολα αν δει κανείς τα πλεονεκτήματα. Τη χαρά της συνάντησης με φίλους, τις συζητήσεις και τα σχόλια πάνω στα όργανα που παρουσιάζονται. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε τα σημαντικά σεμινάρια και τις παρουσιάσεις από καταξιωμένους οργανοποιούς που έγιναν κατά τη διάρκεια των εκθέσεων. 

Εν κατακλείδι! Οι εκθέσεις νομίζω ότι πρέπει να συνεχιστούν. Όμως δεν είναι απαραίτητο να είναι ετήσιες. Μπορεί να γίνονται ανά διετία ανάλογα και με τις συμμετοχές ή της γενικότερες συνθήκες. Αυτό θα δίνει αρκετό παραπάνω χρόνο στους εμπλεκόμενους για τα απαραίτητα της οργάνωσης. Καλές αντάμωσες αγαπητοί! :039: :039:
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Tags: